Edukacja. Przedszkole na Zarabiu

Myślenice. Być, albo nie być dla Przedszkola Samorządowego nr 3. Czy radni poprą zamiar jego likwidacji? Dzisiaj głosowanie

Myślenice. Być, albo nie być dla Przedszkola Samorządowego nr 3. Czy radni poprą zamiar jego likwidacji? Dzisiaj głosowanie

Dzisiaj pod głosowanie radnych poddany zostanie projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Przedszkola Samorządowego Nr 3 w Myślenicach przy ul. Lipowej

 

Temat od początku tygodnia budzi wiele emocji. W poniedziałek jako pierwsi informowaliśmy o tym, że trwają przymiarki do likwidacji przedszkola na Zarabiu. Działają w nim dwie grupy przedszkolne; to 3-4 letnie „Biedronki” i 5-6 letnie „Pszczółki” do których uczęszcza 36 dzieci.

Na dzień przed posiedzeniem rady, na stronie esesja.myslenice.pl  pojawił się projekt uchwały, którą dzisiaj będą procedować radni. 

Dowiadujemy się z niego, że "z dniem 31 sierpnia 2023 r. Gmina Myślenice jako organ prowadzący zamierza dokonać likwidacji Przedszkola Samorządowego nr 3 w Myślenicach przy ul. Lipowej 2a".

Uczęszczające do niego dzieci mają mieć zapewnioną możliwość kontynuowani nauki wychowania i opieki od roku szkolnego 2023/24 w oddziale przedszkolnym przy SP nr 4 przy ul. Zdrojowej.

W przypadku podjęcia uchwały, burmistrz ma obowiązek zawiadomić rodziców oraz wystąpić do Kuratora Oświaty o opinię dotycząca likwidacji przedszkola.

Z kolei w uzasadnieniu do projektu uchwały czytamy m.in., że "przedszkole nie spełnia wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej", a na liście uchybień znajdują się m.in. wydzielenia klatek schodowych i brak drzwi wyposażonych w oddymianie do wszystkich pomieszczeń; brak hydrantów wewnętrznych na każdej kondygnacji, brak hydrantu zewnętrznego w wymaganej odległości, niedostosowana wysokość stopni i szerokość schodów, niezgodna szerokość drzwi z klatki na zewnątrz, nieprawidłowy kierunek otwierania drzwi na trzeciej kondygnacji z sali zajęć oraz na pierwszej kondygnacji z szatni.

"Wyżej wymienione nieprawidłowości skutkują niezapewnieniem dzieciom bezpiecznych warunków bytu w przedszkolu" - kończy się uzasadnienie. 

 

Rodzice podważają zarzuty 

We wtorek 24 stycznia z rodzicami z Zarabia spotkała się naczelnik wydziału edukacji Małgorzata Ciemińska z UMiG Myślenice.

Odczytała notatkę strażacką z grudnia 2022 po przeprowadzeniu w przedszkolu wizji lokalnej, w której wymienione są cytowane w uchwale uchybienia.

Podczas spotkania rodzice zwracali uwagę na to, że naczelnik posiada opinię straży pożarnej, jako zalecenie do organu nadzorującego, czyli do gminy, która jest zobowiązana te usterki usunąć. "Dlaczego gmina tego nie zrobiła?" - pytali.

Podkreślali, że przedszkole działa od 40 lat, ciekawiło ich też, dlaczego w innych przedszkolach niedociągnięcia zostały usunięte, a przedszkolu nr 3... nie.

Przyznali też, że hydranty to "przepisy bezdyskusyjne", natomiast wysokość, szerokość klatki dotyczy obiektów nowych, a nie użytkowych. Według nich główne nakłady finansowe, to wykonanie na każdym piętrze instalacji zawierającej hydrant oraz montaż hydrantu zewnętrznego.

Zwracali uwagę, że to gmina powinna złożyć odpowiedni wniosek, aby dzieci miały hydrant przed przedszkolem, ponieważ jak argumentowali "to przedszkole samorządowe, a drogi są gminne". Z sali padło też pytanie "dlaczego przez tyle lat nie było hydrantu i kto narażał dzieci przez cały ten czas?".

Ponieważ nie doczekali się odpowiedzi, a na spotkaniu nie pojawił się burmistrz, rodzice zaproponowali, że zbiorą trzyosobowy komitet, który przeprowadzi rozmowę z Jarosławem Szlachetką (PiS), jeszcze przed piątkową sesją. „Chcemy rozmawiać z władzami kompetentnymi” – mówili. Naczelnik przyjęła propozycję, a spotkanie dobiegło końca.

Posiedzenie rady gminy rozpoczyna się o godz. 13, a uchwała w sprawie zamiaru likwidacji przedszkola została zapisana jako punkt 16 harmonogramu. Przebieg sesji na żywo można śledzić w tym miejscu.

Powiązane tematy

Komentarze (39)

 • 27 sty 2023

  Zanim opustoszałoby Przedszkole nr 3 to Ty będziesz ziemię gryzł...
  Czekam kiedy zwali ktoś winę za to, że Przedszkole mogło funkcjonować 40 lat, na komunę albo Tuska.
  PIS głosi programy Maluch +, Mieszkanie +, a robi wszystko na odwrót. Naprawienie uchybień należy do Gminy. Halo, Panie Burmistrzu jest Pan tam jeszcze ?
  Panie Burmistrzu i Państwo Radni jeżeli zlikwidujecie samorządowe placówki oświatowe, jak na razie idzie Wam to dobrze, to czym Wy będziecie rządzić ? Będziecie spotykać się na sesjach na wspólnym klepaniu zdrowasiek ?Za diety, które niedawno sobie podwyższyliście ?
  Sprywatyzuje się żłobki, przedszkola i szkoły i spełni się sen Czarnka: upokorzy już do końca nauczycieli zabierając im Kartę Nauczyciela a dużą część kosztów opieki i edukacji przeniesie się na rodziców. Tak już się zresztą dzieje i jak to dzieje się z opieką zdrowotną.
  Wieść gminna niesie, że kasa w Gminie pustoszeje. A to trzeba przywrócić do pracy bezprawnie wywalonych z Gminy i zapłacić im zadośćuczynienia, a to trzeba zapłacić karę nałożoną przez Sellina za brak remontu zabytku w Krzyszkowicach...
  Ta sama wieść głosi, że łapę na działce położył pan Obajtek, a ponieważ ma on kontakt (jak stwierdził Kaczyński) z mocami nadprzyrodzonymi, to nie dziwię się że Pan Burmistrz i Państwo Radni ze strachu wszystko zaklepią. Bo, a nuż, przyjdzie w nocy zmora i ich udusi...
  Pan Obajtek chce tam wybudować ten słynny sklep drive - through, o którym mówił prezes PIS, a którego nijak w Pcimiu nie można się nigdzie doszukać.

  33 3 Odpowiedz
 • 27 sty 2023

  "krzykacze", "odrealnione mamuśki" Jakich jeszcze władza użyje w stosunku do rodziców inwektyw ? Powtórzę jeszcze raz . Brakuje na terenie Myślenic miejsc w publicznych przedszkolach !!!!!Panie Darsal za milion złotych to by sobie pan mógł nowe przedszkole wybudować. Remont przedszkola nr 3 to są dużo mniejsze koszty. Ma je ponieść Gmina bo to jest zapisane w jej zadaniach. Na Zarabiu powstają nowe mieszkania , przybywa mieszkańców, potrzebna jest rozbudowa szkoły numer 4 oraz przedszkola nr 3 a nie jego likwidacja.

  26 3 Odpowiedz
 • 27 sty 2023

  Panie Marku, Pan dziś na urlopie? Bo chyba o godzinie 9:30 nie pisałby Pan postów na miast-info w czasie pracy? Mamy zadzwonić do umig i sprawdzić?

  23 2 Odpowiedz
 • 27 sty 2023

  Jarosław obiecał budowę nowych przeszkoli i żłobków a nie zamykanie już istniejących. Jak kobiety nie będą miały gdzie wysyłać dzieci do przedszkola to nie będą rodziły.

  23 3 Odpowiedz
 • 27 sty 2023

  Czy ktoś zapytał czy pomieszczenia w w budynku szkoły podstawowej na Zarabiu spełniają wymagane normy ppoż? Wg mojej wiedzy w starym budynku strażacy wykazali wiele uchybień o których władze gminy wiedzą. I co tam chcą upchać dzieci?. Przecież tam już jest ciasno.

  21 Odpowiedz

Zobacz więcej

Myślenice. Dni przedszkola są policzone?
Edukacja. Przedszkole na Zarabiu 61

Myślenice. Dni przedszkola są policzone?

Przekonani są o tym rodzice, którzy twierdzą, że burmistrz zmierza do zamknięcia placówki za pomocą „taktyki salami”. Mimo, że radni nie przegłosowali uchwał...