Edukacja. Przedszkole na Zarabiu

Myślenice. Jaki los czeka Przedszkole Samorządowe nr 3 na Zarabiu? Trwają przymiarki do jego likwidacji

Myślenice. Jaki los czeka Przedszkole Samorządowe nr 3 na Zarabiu? Trwają przymiarki do jego likwidacji
Fot. Piotr Jagniewski

W najbliższy piątek 27 stycznia, radni będą głosować nad podjęciem uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Przedszkola Samorządowego nr 3 w Myślenicach. Jeśli uchwała przejdzie, placówka zostanie zamknięta 31 sierpnia 2023 r. 

 

artykuł aktualizowany

W porządku obrad i zapowiedzi 59. sesji rady miejskiej w Myślenicach, która odbędzie się w piątek 27 stycznia, pod numerem 16. znalazł się punkt dotyczący zamiaru likwidacji Przedszkola Samorządowego nr 3 na Zarabiu.

Jeśli radni przegłosują uchwałę, to z dniem 31 sierpnia 2023 r. gmina Myślenice jako organ prowadzący zamierza dokonać likwidacji placówki. Ta znajduje się przy ul. Lipowej na Zarabiu. Działają w niej dwie grupy przedszkolne; to 3-4 letnie „Biedronki” i 5-6 letnie „Pszczółki” do których uczęszcza 36 dzieci.

„Przedszkole mieści się w domu jednorodzinnym, co sprawia, że dzieci czują się u nas jak u siebie, w swoim domu. Jest dobrze wyposażone, sale są jasne. Dzieci mają miejsce do zajęć i zabaw. Niewątpliwym atutem jest to, że placówka posiada duży ogród przedszkolny, gdzie dzieci mogą spędzać czas na świeżym powietrzu” – czytamy na stronie przedszkola.

Na razie nie są znane szczegółowe zamiary gminy, bowiem nie udostępniono jeszcze projektu uchwały. Na stronie przedszkola pojawiła się informacja mówiąca o zebraniu z rodzicami, zaplanowanym na wtorek 24 stycznia na godz. 16. Jak czytamy w komunikacie „będzie dotyczyło przyszłości przedszkola”.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w przypadku likwidacji dzieci miałby zostać przeniesione do oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Zdrojowej 14.

 

Trzecia placówka do zamknięcia

W kadencji 2018-2024 radni miejscy jak dotąd zdecydowali o zamknięciu dwóch placówek oświatowych. W lutym 2020 r. podjęli uchwały na mocy których Szkoła Podstawowa nr 5 i Szkoła Podstawowa nr 6 zostały zamknięte wraz z końcem roku szkolnego 2019/20. Ich uczniowie trafili odpowiednio do SP2 i SP4 w Myślenicach.

Podstawówka na Dolnym Przedmieściu we wrześniu 2020 r. została przekształcona w przedszkole, z kolei w dawnej SP 6 na Chełmie burmistrz Jarosław Szlachetka zapowiadał budowę Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego dla Niepełnosprawnych.

To miało powstać w czerwcu 2023 r., ale w grudniu 2022 r. gmina unieważniła drugi przetarg na jego budowę. Więcej na ten temat piszemy w artykule "Przetarg na budowę Centrum Opiekuńczo Mieszkalnego na Chełmie unieważniony. 'Musieliśmy się wycofać z budowy'".

Powiązane tematy

Komentarze (52)

 • 23 sty 2023

  Pozwolę sobie umieścić komentarz również tutaj:
  Bardzo ciekawy jest sposób całego przedsięwzięcia. Rodzice otrzymują w piątek po 15-tej sms, iż mają stawić się obowiązkowo w przedszkolu we wtorek o 16.00 na spotkaniu z przedstawicielami gminy. Zaczynają się pytania: ale o co chodzi? po kilku minutach, telefonach okazuje się, iż chodzi o LIKWIDACJĘ przedszkola. We wtorek o 15:00 jest posiedzenie komisji ds. edukacji, na której pewnie projekt zostanie odczytany, a już w piątek na Radzie Gminy mamy głosowanie. Świetne podejście do wyborców i mieszkańców Zarabia. Oczywiście jesteśmy zapewniani, że dzieci otrzymają miejsca w przedszkolu przy szkole podstawowej nr 4 ( a tam po rozmowach z pracownikami jest dostępnych tylko 12 miejsc..... - pewie oficjanie zostanie podanie, iż miejsc jest 50).
  Przez 40 lat przedszkole funkcjonowało i przechodziło każdy odbiór straży pożarnej i nagle w styczniu 2023 r. okazuje się, iż przeszkole nie może dalej funkcjonować....... Jest to przedszkole, w którym dzieci świetnie się czują, nie ma problemów. Panie dbają o nasze pociechy jak o własne dzieci.
  Panie Jarosławie i Radni PIS my jako mieszkańcy Zarabia będziemy pamiętać przy nastepnych wyborach o:
  - LIKWIDACJA przedszkola
  - budowa osiedli bez wymaganej infrastruktury - już teraz wielu mieszkańców ma problem z wodą.....
  - braku oświetlenia ścieżki rowerowo-biegowej mimo, iż projekt wygrał budżet obywatelski
  - brak tężni, która była obiecywana
  - biegach i nieustannych zamknięciach ulic w weekend
  Mam wrażenie, iż Pana działanie opierają się na obiecankach - jezeli coś jest chwytne obiecujemy, fotografujemy się, publikujemy w mediach społecznościowych. Jezeli natomiast oś jest niewygodne to załatwiamy wszystko "po cichu".

  Wygrał Pan wybory w znacznej mierze dlatego, iż mieszkańcy byli niezadowoleni z nieudolnych decyzji poprzedników. Obecnie idzie Pan dokładnie w tym samym kierunku niestety.

  110 9 Odpowiedz
 • 23 sty 2023

  Ludzie, w gminie Myślenice co roku brakuje miejsc w przedszkolach publicznych. Do przedszkola na Zaraniu chodzą dzieci nie tylko z Zarabia ale również z innych części miasta, które nie dostały się do innych palcówek. Zamknięcie tego przedszkola będzie wielkim skandalem!!!!Jeśli to się stanie to nikt tego obecnej władzy nie wybaczy.To jest cudowne miejsce dla naszych dzieci, tu wychowywały się pokolenia maluchów przez 40 lat. Proszę pamiętać, że jeśli teraz placówka zostanie zamknięta to nigdy więcej podobna w tym miejscu nie powstanie.

  80 2 Odpowiedz
 • 23 sty 2023

  Oj sypie się na ryj koncepcja rządzenia gminą😂
  Chociaż byście 1% zrealizowali z tego co poprzednicy wykonali 😉
  A wy zamiast miasto rozwijać to je zwijacie ...
  Aaaaa jedynie do czego jestescie zdolni to foty na fejsie realizowac i to tez z miernym efektem😂

  78 5 Odpowiedz
 • 23 sty 2023

  Skąd masz takie informacje, że sa tam miejsca? My jako rodzice dowiedzieliśmy się, iż nie ma miejsc w grupie maluchów, w grupie starszaków wolne są 3 miejsca. Jeżeli nazywasz to kaprysem, to tak kaprysem moim i ponad 30tu innych rodziców jest utrzymanie tego przedszkola. Przeczytaj w jaki sposób załatwia się likwidację. Czy ktoś z Urzędu przeprowadził z rodzicami jakiekolwiek konsultacje? Ot tak zamykamy, bo zapewne do Pana Jarosława zapukał jakiś deweloper.. Na tym dyskusje zakończę. Resztę jako rodzice będziemy omawiac na zebraniu z przedstawicielami Gminy.

  73 3 Odpowiedz
 • 23 sty 2023

  I Pewnie Kolejny deweloper wkroczy na to miejsce i wybuduje budynki z mieszkanami , które będą kosztowały krocie za wynajem plus żabke otworzą

  71 3 Odpowiedz

Zobacz więcej

Myślenice. Dni przedszkola są policzone?
Edukacja. Przedszkole na Zarabiu 61

Myślenice. Dni przedszkola są policzone?

Przekonani są o tym rodzice, którzy twierdzą, że burmistrz zmierza do zamknięcia placówki za pomocą „taktyki salami”. Mimo, że radni nie przegłosowali uchwał...

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 7

Wybory do PE. Znamy nazwiska europarlamentarzystów

Spośród kandydatów, którzy walczyli o głosy w okręgu wyborczym nr 10, do którego należy powiat myślenicki, mandat europosła otrzymało 7 z nich. PiS ma 3 europ...