Raciechowice

Raciechowice. Gmina wychodzi na prostą. Czy nadal będą oszczędzać na oświetleniu ulic?

Raciechowice. Gmina wychodzi na prostą. Czy nadal będą oszczędzać na oświetleniu ulic?
Fot. pixabay.com

Gmina Raciechowice zakończyła trwający 3 lata program naprawczy. Jego głównym zadaniem było zaoszczędzenie pieniędzy na wielu obszarach. Szukali ich także poprzez ograniczenie w świeceniu latarni na terenie gminy. Co teraz?

 

O trudnej sytuacji gminy Raciechowice pisaliśmy już wiosną 2019 roku.  Pierwszy program naprawczy otrzymał negatywną opinię RIO, ale pewne rozwiązania gmina wprowadzała już na tym etapie.

Po otrzymaniu pozytywnej opinii RIO w 2020 roku, wprowadzono szereg ograniczeń. "Nie będą utrzymywać służbowych telefonów, ograniczą oświetlenie uliczne – to tylko wybrane punkty z programu naprawczego, który ma pozwolić gminie na wyjście z zadłużenia" - pisaliśmy 3 lata temu w artykule pt. "Raciechowice tną koszty. Żeby przetrwać, ograniczą nawet oświetlenie uliczne".

Raciechowice wychodzą na prostą

- Skończył się nam program naprawczy. Czy przywrócone będzie  oświetlenie w taki sposób, jak działało ono przed jego uruchomieniem? - podczas lutowej sesji rady gminy w Raciechowicach wójta pytał radny Włodzimierz Ślęczka.

Wacław Żarski wyjaśniał, że jest to bardziej skomplikowane, niż się wydaje. Wszystko w związku z narzuconym systemem zaoszczędzenia co najmniej 20 proc. energii w gminach.

Wacław Żarski, wójt gminy Raciechowice: Jeśli chodzi o oświetlenie, to sprawa jest bardziej skomplikowana. No fajnie, wyszliśmy z programu naprawczego, natomiast uważam, że utrzymanie tego systemu, który był wprowadzony w tym programie, będzie niezbędny. 

Przede wszystkim z uwagi na to, że w tej chwili – nie wiem, czy radni wiedzą, ale powinni wiedzieć, że narzucony został system zaoszczędzenia co najmniej 20 proc. energii w gminach. Musimy to wykazać.

Jeśli wrócimy do tego, że latarnie będą się świeciły przez całą noc, to my to przekroczymy, a jest to obłożone wręcz karami dla zarządzających. Zatem utrzymamy to, co jest, ale utrzymamy w sposób logiczny. Możemy świecić np. od zmierzchu do godziny 24 i włączać o 4 rano aż do świtu. Taki system do tej pory działał i myślę, że go utrzymamy.

Radni zwracali uwagę na oświetlenie konkretnych miejsc przy drogach na terenie gminy. Przypominali o prośbach dotyczących m.in. zamontowania lampy w Czasławiu na słupie przy przystanku autobusowych (w sąsiedztwie OSP Czasław), tak aby oświetlała przystanek i przejście dla pieszych. Światło lampy, która obecnie tam jest, skierowane jest na budynek OSP.

Mówiono także o oświetleniu, które świeci się całą noc, a wyłącza się o 4:30, gdy zaczyna się ruch samochodowy i mieszkańcy jadą do pracy.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej