Raciechowice

Raciechowice tną koszty. Żeby przetrwać, ograniczą nawet oświetlenie uliczne

Raciechowice tną koszty. Żeby przetrwać, ograniczą nawet oświetlenie uliczne
Fot. pixabay.com

Nie będą utrzymywać służbowych telefonów, ograniczą oświetlenie uliczne – to tylko wybrane punkty z programu naprawczego, który ma pozwolić gminie na wyjście z zadłużenia

Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie zaopiniowała pozytywnie program naprawczy gminy Raciechowice, który został przygotowany na lata 2020-2022. Urząd został wezwany do jego przygotowania na początku grudnia 2019 roku i miał 45 dni na jego przedstawienie do zaopiniowania. Dokument wpłynął do RIO 17 stycznia 2020 roku, a dzień wcześniej został przyjęty przez radnych raciechowickiej gminy.

Zadłużenie gminy o prawie 39 mln zł. – W Raciechowicach można zgasić światło, albo ratować gminę – w ubiegłym roku mówił Mirosław Legutko, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. Misji podjął się nowy wójt Wacław Żarski, szukając pomocy u sąsiadów, a nawet u prezesa Obajtka, jednak w listopadzie powiatowy zarząd PiS odciął się od niego, bo jak informowano – „nie spełnił oczekiwań”. Gmina rozpoczyna wdrażanie projektu naprawczego. 

Jaki będzie efekt?

W programie naprawczym jest też projekt wieloletniej prognozy finansowej gminy do 2039 roku, kiedy to urząd zakłada spłatę dotychczasowych zadłużeń i pożyczki (kredytu) planowanej do zaciągnięcia w tym roku.

Jak czytamy w uzasadnieniu przygotowanym przez RIO: „przyjęty dokument (…) zawiera uporządkowane i przejrzyste treści merytoryczne (…). Skład orzekający (…) nie dopatrzył się w jego ustaleniach braków lub nieścisłości, jakie poważałyby rzetelność i wiarygodność zakładanych przedsięwzięć naprawczych. Treść programu daje podstawę sądzić, że jego uwzględnienie w budżecie na rok 2020 i w budżetach lat kolejnych przyniesie efekt w postaci możliwości uchwalania przez gminę Raciechowice po 2022 roku realnych budżetów z zachowaniem limitów, o których mowa w art. 242 i 243 ustawy o finansach publicznych".

W maju ubiegłego roku RIO negatywnie zaopiniowało przygotowany wówczas program naprawczy. Pomimo tego „gmina w celu ratowania sytuacji finansowej podjęła się wdrożenia szeregu działań naprawczych, które były w nim zawarte” - czytamy we wstępie do nowego programu.

Oszczędności na najbliższe lata

W przyjętym w tym roku dokumencie znajdziemy informacje, że m.in. podjęto decyzję o rezygnacji z utrzymywania przez gminę telefonów służbowych komórkowych dla pracowników.

Zostanie zmieniona organizacja Gminnej Biblioteki Publicznej w Raciechowicach – ograniczenie godzin funkcjonowania, a tym samym ograniczenie etatów do niezbędnego minimum, czyli 1 etatu plus księgowa.

W ramach oszczędności przewiduje się rezygnację z finansowania jakichkolwiek działań w zakresie kultury fizycznej. Gmina będzie tylko utrzymywać obiekty sportowe, których jest właścicielem.

Realizacja zadań z zakresu kultury fizycznej ograniczy się tylko do finansowania obligatoryjnych zadań własnych gminy. Nieuwzględnienie w budżecie środków na finansowe wsparcie organizacji pożytku publicznego będzie miało swoje odzwierciedlenie w programach współpracy z organizacjami pozarządowymi. Gmina będzie realizowała zadania własne z zakresu turystyki, sportu, kultury i pomocy społecznej nie angażując środków w formie dotacji dla tych organizacji.

Czy wójt Raciechowic Wacław Żarski powinien poddać się do dymisji, po tym jak odcięła się od niego partia PiS którą reprezentował?

 • TAK TAK 33%
 • NIE NIE 67%
 • Głosów: 404

Kiedy zaświecą latarnie?

W ramach oszczędności przewiduje się rezygnację z finansowania w  formie dotacji organizacji realizujących zadnia nieobligatoryjne z zakresu pomocy społecznej typu np. „Wspieranie osób w podeszłym wieku w integracji z młodzieżą” oraz z zakresu turystyki.

Jak czytamy w programie; oszczędności dla oświetlenia ulicznego uzyskane zostaną poprzez całkowite wyłączenie oświetlenia ulicznego w okresie od maja do sierpnia, całkowite wyłączenie wszystkich lamp w godzinach od 23:00 do 5:00 oraz zmniejszenie mocy umownej dla poszczególnych obwodów oświetlenia ulicznego co przełoży się na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej o 28% i zmniejszenie mocy umownej. Konsekwencją tych działań będzie uzyskanie oszczędności na poziomie 22 300 zł rocznie.

Poszczególne szkoły opracowały arkusze organizacyjne na rok szkolny 2019/2020 uwzględniając w nim działania naprawcze polegające m.in. na łączeniu oddziałów, rezygnacji z zajęć ponadprogramowych (nieobligatoryjnych), zmniejszenie godzin funkcjonowania biblioteki, świetlicy szkolnej do niezbędnego minimum.

Kolejny punkt to reorganizacja Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Raciechowicach Spółka z o.o. Gmina powołała spółkę komunalną działająca pod firmą Przedsiębiorstw Usług Komunalnych Raciechowice Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

W ramach oszczędności przewiduje się zmianę paliwa wykorzystywanego do ogrzewania budynków gminnych z oleju opałowego na tańszy gaz ziemny.

Wśród działań, jakie zostały już wprowadzone 2019 roku, można wyliczyć m.in.: obniżenie diet radnych i sołtysów oraz wynagrodzenia wójta, rezygnację z dopłaty do żłobków oraz do wody i ścieków, czy też obniżenie o 10 etatów w urzędzie. Każde z zadań, jakie postawiła przed sobą gmina, ma swój harmonogram działań.

Powiązane tematy

„Mieszkańcu reaguj” apeluje gmina. Tymczasem przydrożne lasy i rowy toną w śmieciach
Pcim 25

„Mieszkańcu reaguj” apeluje gmina. Tymczasem przydrożne lasy i rowy toną w śmieciach

„Mieszkańcu – reaguj” - to hasło najnowszego apelu wydanego przez władze gminy Pcim. Jedni sprzątają, inni śmiecą, a lasy i przydrożne rowy toną w odpadkach  W ostatnich tygodniach na redakcja@miasto-info.pl zgłaszacie szereg problemów, jakie w codziennym życiu wprowadzają obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Najczęściej dotyczą trudności...

„Myśleniczanie – ogarnijcie się!”. Tylu śmieci na tym szlaku nie było od dawna
Alarmujecie 15

„Myśleniczanie – ogarnijcie się!”. Tylu śmieci na tym szlaku nie było od dawna

Worki, butelki, puszki, papierki, ulotki, opakowanie po herbacie, a nawet pudełko po pizzy. Śmieci zalegają na ścieżce prowadzącej wzdłuż krytego basenu na Plebańską Górę   „Trochę chodzę po górach i powiem wam, że takiego śmietnika jak na czerwonym szlaku - Małym Beskidzkim, więc nie byle co - to ze świecą szukać. Myśleniczanie - ogarnijcie się!...

Śmieci lądują przy drodze i w rzece
Wiśniowa 3

Śmieci lądują przy drodze i w rzece

Przy drodze na Lipnik przez Kretówki w Poznachowicach Dolnych pracownicy gminy zbierali śmieci. Odpady lądują nie tylko przy drodze, ale coraz częściej w lasach a nawet w rzekach Wraz z końcem ubiegłego roku samorządy ustalały nowe stawki za odbiór śmieci. Wielu gospodarzy wyjaśniało, że podwyżki wynikają z podniesienia tzw. opłaty marszałkowskiej...

Komentarze

 • 10 lut

  Brzytwy sie chwytają byle nadal moc pobierac pensje urzędnicze. Co to za ciecia jak nadal trzeba utrzymywać wojta, radnych i sołtysów z których prawdopodobnie nikt przychodu do gminy nie generuje

  18 4 Odpowiedz
 • 10 lut

  A nie lepiej ogłosić bankructwo nie taniej dla mieszkańców ? Zmieniła by się tylko nazwa wsi

  15 2 Odpowiedz
 • 10 lut

  Kto wie czy dla mieszkańców nie taniej być włączonym do innej gminy. Co się takiego stało że PiS tak ich odtrącił? Czyżby ta prośba do Orlenu okazala się nie na miejscu? Można gdybać. Oszczędności na pensjach urzędniczych to kierunek dobry, trudno coś więcej dodać bo nie mając liczb.

  9 1 Odpowiedz
 • 11 lut

  Panie Żarski niech się pan zwróci o pomoc do burmistrza Dobczyc Susia, który jak wieść gminna niesie zatrudnił za dobre pieniądze, sprawcę Waszego nieszczęścia Gabzdyla. Jak pomaga Gabzdylowi to może i Wam pomoże.

  11 1 Odpowiedz
 • 12 lut

  A w Myślenicach Magistrat jest rozpasany

  10 Odpowiedz
 • OKOKI 12 lut

  Oni chcieli żeby to inne gminy się na nich zrzucały, dobrze że to nie przeszło.

  4 Odpowiedz
 • 15 lut

  Rozumiem że poprzedni radni z wójtem siedzą w pierdlu za takie zadłużenie gminy.

  1 1 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 18 lut

  Ostatni gasi światło czyli to koniec gminy

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Przez kilka miesięcy rabowali domki letniskowe i blaszaki. Wpadli po kradzieży traktora
Raciechowice 2

Przez kilka miesięcy rabowali domki letniskowe i blaszaki. Wpadli po kradzieży traktora

Nastolatkowie włamywali się głównie do domków letniskowych i blaszaków. Kradli też paliwo z samochodów ciężarowych i koparek. Wpadli po kradzieży ciągnika i zaczęli sypać Trzech nastolatków z gminy Raciechowice przez niespełna pół roku dopuściło się serii włamań i kradzieży na terenie powiatów myślenickiego, wielickiego i limanowskiego. Ich łupem...

Nastolatkowie ukradli traktor. Na sumieniu mają więcej przestępstw
Raciechowice 2

Nastolatkowie ukradli traktor. Na sumieniu mają więcej przestępstw

Jeden 19-latek i dwóch 18-latków okazało się sprawcami kradzieży traktora w Raciechowicach. To mieszkańcy tej gminy Jak informuje Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy KPP w Myślenicach, do kradzieży doszło w nocy, 4 maja. Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy KPP w Myślenicach: Wczesnym rankiem na policję zadzwonił mieszkaniec gminy Raciechowice, info...

Zmarł Krzysztof Surma. Przewodniczący Rady Młodzieży I Kadencji
Raciechowice 0

Zmarł Krzysztof Surma. Przewodniczący Rady Młodzieży I Kadencji

We wtorek 18 lutego w wieku 23 lat zmarł Krzysztof Surma. Przewodniczący Rady Młodzieży I Kadencji, społecznik, sportowiec, człowiek którego interesowało życie społeczności wiejskiej i jego mała ojczyzna "Z głębokim żalem zawiadamiamy, że odszedł od nas Przewodniczący Rady Młodzieży I Kadencji- Krzysztof Surma. Wyrazy współczucia dla rodziny i prz...

Czołowe zderzenie śmieciarki z dostawczakiem. Ten drugi skasowany. Kierowca w szpitalu
Łęki 0

Czołowe zderzenie śmieciarki z dostawczakiem. Ten drugi skasowany. Kierowca w szpitalu

Na granicy miejscowości Łęki i Trzemeśnia czołowo zderzyła się śmieciarka z samochodem dostawczym. Kierowca tego drugiego trafił do szpitala Do wypadku doszło dzisiaj przed południem. Dyżurny SKKP PSP w Myślenicach do działań zadysponował zastępy JRG oraz OSP Droginia i Trzemeśnia. Zniszczony samochód dostawczy całkowicie blokował przejazd drogą p...

Dobry moment na zakup OKIEN do domu
Biznes 0

Dobry moment na zakup OKIEN do domu

Jak to zwykle bywa, na wiosnę rusza sezon robót budowlanych. Wystarczy krótka przejażdżka po okolicy i nie sposób przegapić sporej liczby rozpoczętych i niezakończonych budów W ciągu ostatnich kilku lat nowe domy jednorodzinne powstawały jak grzyby po deszczu. To zasługa boomu gospodarczego, który wiosną tego roku został czasowo zamrożony z powodu...