Sumo

Jan Mastela wraca z brązowym medalem z Mistrzostw Polski Juniorów w Sumo

Jan Mastela stoczył łącznie siedem pojedynków i wywalczył brązowy medal w kategorii wagowej do 85 kg oraz siódme miejsce w kategorii Open

W tegorocznych Mistrzostwach Polski Juniorów w Sumo rozgrywanych w Pyrzycach uczestniczyło 111 zawodników z całej Polski. Ze względu na rangę zawodów – ostatnia eliminacja do Mistrzostw Europy wystąpili wszyscy czołowi zawodnicy sumo zasileni zawodnikami z pokrewnych dyscyplin sportu: zapasów i judo.

W turnieju wziął udział Jan Mastela z Dalinu Myślenice, który stoczył łącznie siedem pojedynków i wywalczył brązowy medal w kategorii wagowej do 85 kg oraz siódme miejsce w kategorii Open. W swojej kategorii m.in. pokonał w ćwierćfinale Aleksandra Raczka - zawodnika Juvenii Wrocław, a w półfinale przegrał z Dawidem Kurasiem z Lubziny. Pozostała mu walka o brązowy medal w której pokonał w pięknym stylu czołowego zapaśnika Jana Chojnackiego z Poznania.

Znacznie trudniejsza była rywalizacja w kategorii Open w której walczyło 22 zawodników. Już w drugiej walce przegrał z zawodnikiem gospodarzy Jakubem Żółtańskim, który „pociągnął go” do rundy repasażowej. W repasażach pokonał Kacpra Magdonia, a później ponownie został pokonany przez Dawida Kurasia z Lubziny. W kategorii Open Jan Mastela został sklasyfikowany na siódmym miejscu.

- Bardzo cieszy nas kolejny medal wywalczony przez Janka w zawodach ogólnopolskich. Niestety prawdopodobnie nie wystarczy to do wyjazdu z reprezentacją Polski na Mistrzostwa Europy, które w tym roku odbędą się w Kielcach – mówi trener Ryszard Szpakiewicz.