Biegi

Myślenicki bieg na skocznię 2023. Do wyzwania zgłosiło się 76 biegaczy

Myślenicki bieg na skocznię 2023. Do wyzwania zgłosiło się 76 biegaczy
Fot. Piotr Jagniewski

Zawodnicy mieli do pokonania trasę o długości 1,7 km, podczas której dwukrotnie wspinali się na skocznię narciarską na Zarabiu

 

Druga edycja myślenickiego biegu na skocznię odbyła się w ramach obchodów święta Narodowego 3. Maja. Rano przed Pomnikiem Niepodległości zebrały się poczty sztandarowe, a ich reprezentanci złożyli wieńce, a w samo południe na Zarabiu wystartowały zawody biegowe.

W ramach tegorocznych zmagań zawodnicy wyruszyli z punktu startowego na skoczni narciarskiej K-45 i mieli do pokonania dystans 1,7 km, gdzie łączna suma przewyższeń wynosiła 114 m. Trasa wiodła od belki startowej skoczni dwiema pętlami. Najpierw w kierunku drogi szutrowej z Uklejny (tzw. stokówki), by później skręcić w kierunku zeskoku. W tym miejscu na biegaczy czekało pierwsze wyzwanie – podbieg po skoczni narciarskiej o nachyleniu 45 stopni.

Po pokonaniu tego odcinka, bieg kontynuowali czerwonym szlakiem wzdłuż wąwozu i w kierunku Rezerwatu Zamczysko. Na finiszu po raz drugi musieli zmierzyć się ze skocznią, aby dotrzeć do mety usytuowanej na górze przy belce startowej.

Wśród mężczyzn w kat. Open pierwszy na mecie zameldował się Adam Wójcik (9:49), przed Adrianek Królem (10:15) i Bartłomiejem Kupcem (10:47).

W kat. Kobiet Open trasę najszybciej pokonała Iwona Piekarz z czasem 14 min. 18 sec., drugie miejsce zajęła Aneta Wilk-Zaleśna (15:47), a trzecie Paulina Pawłowska-Jurek (18:32).

W kat. 50+ open pierwszy był Robert Łąbęź (13:27), drugi Stanisław Hodurek (13:58), a trzeci Stanisław Radzik (14:40).

Zawody organizowało Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Myślenice, Klub Sportowy Dalin Myślenice, Nadleśnictwo Myślenice oraz Miasto i Gmina Myślenice.

 

Skocznia po rewitalizacji

Skocznia narciarska k-45 powstała w latach 30-tych XX w. za sprawą Jana Hołuja. Dwadzieścia lat później zmodernizował ją Stanisław Marusarz i właśnie na lata pięćdziesiąte przypisywana jest jej największa popularność. Pierwsze udokumentowane zawody w skokach odbyły się na myślenickiej skoczni zimą 1955 r.

Próg skoczni miał wymiary 1,1 x 4,9 metra. Poniżej znajduje się stromy, mający 70 m zeskok. Na jego prawej krawędzi, umieszczone są tarcze pokazujące odległości.

Skocznia znajduje się w sąsiedztwie ruin tzw. "Zamczyska" na Zarabiu. Dojść można do niej od ul. Zamkowej i Zacisze lub przez las żwirową "stokówką" z Uklejny.

W czerwcu 2022 r. teren po dawnym obiekcie został uprzątnięty, u podnóża obiektu stanęła tablica informacyjna przypominająca jego historię, natomiast sama skocznia składa się z dwóch części.

Na jej progach stanęły ławki i kolejne tablice informacyjne. To punkty widokowe, skąd między drzewami można dostrzec m.in. wieżę myślenickiego kościoła znajdującego się w Rynku. 

Powiązane tematy

Komentarze (7)

 • 3 maj 2023

  Fajnie ze o takich imprezach zwykły tubylec myślenicki dowiaduje się po fakcie.... super sprawa

  18 9 Odpowiedz
 • 3 maj 2023

  Mam tylko 2 uwag:
  1. Fotoreporter mógłby darować sobie manierę dodawania pomarańczowego zafarbu do zdjęć. Jest to tutaj nagminne i irytujące.
  2. Fotoreporter mógłby się nauczyć selekcjonowania zdjęć, bo wrzutka 102 fotek to nie jest relacja, tylko zrzut z karty. Czym się różnią np. zdjęcia 11, 12 i 13 (ta sama osoba), 14, 15 i 16 (to samo)? 17 wygląda jak wykadrowane 18, 19 i 20 to powtórka, tak samo 34, 35 i 36, 40 i 41, 44 i 45. Dalej nie oglądałem bo to bez sensu.

  15 10 Odpowiedz
  • 4 maj 2023

   Fakt, to materiał roboczy z którego należy wybrać z górą 10 zdjęć.
   Reszta do kosza.

   11 9 Odpowiedz
   • 4 maj 2023

    uwierz mi gdybyś biegl w tych lub innych zawodach obejrzal bys wszystkie i byloby ci malo. z wielu biegow wracałem bez zdjec i zaluje do tej pory a to organizator powinien zadbac o to zeby kazdy otrzymal fotke. niestety nie zawsze tak jest

    15 1 Odpowiedz
    • 5 maj 2023

     1. To jest portal organizatora biegu, czy informacyjny o sprawach dotyczących Myślenic i okolic?
     2. Najlepszym sposobem zapewnienia sobie zdjęć, to zadbać o nie samemu (co nie znaczy samemu je zrobić).
     2. Gdybym brał udział, to interesowały by mnie zdjęcia mojej osoby, znajomych i kilka pokazujących np. śmieszne sytuacje, a nie kilkudziesięciu innych uczestników.
     3. Nawet zakładając poprawność Twojej logiki, to jak się przyjrzysz zdjęciom, to zauważysz, że się powtarzają. Po co dawać w relacji 3 zdjęcia tej samej osoby (np. 14, 15 i 16)? Jeśli miałby to być "portret środowiskowy" to wystarczy 16, szerszy kontekst - 15, na 14 mało co widać i jest zupełnie zbędne.
     4. Że fotoreporter ma problem z selekcją widać też w drugiej serii:
     7 i 8 to samo tylko kilka kroków w prawo, 9 i 10 - nawet miejsce to samo tylko inna ogniskowa, 11 i 12 - po co zdjęcia tej samej belki, podobnie 13, 14 i 16. 5 i 15 zdjęcie tej samej tablicy.
     5. Jest też inne wyjaśnienie - płacą od sztuki i stąd ten zalew zdjęć. Niestety dla fotografującego, ilość nie przechodzi w jakość, przynajmniej nie w tym wypadku.

     4 2 Odpowiedz
 • 4 maj 2023

  Czy są gdzieś dostępne pełne wyniki z czasami wszystkich uczestników biegu?

  6 Odpowiedz

Zobacz więcej