Kościół

Dalsze losy Myślenic zawierzone Matce Boskiej. Msza na Rynku przyciągnęła tłumy

Dalsze losy Myślenic zawierzone Matce Boskiej. Msza na Rynku przyciągnęła tłumy
Fot. fot. Bartek Ziółkowski

Dzisiaj na myślenickim Rynku odbywają się uroczystości będące zwieńczeniem tygodnia obchodów Jubileuszu 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było przyjęcie aktu zawierzenia losów Miasta i Gminy Myślenice Matce Boskiej Myślenickiej.

 

Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku koronacji obrazu dokonał kard. Karol Wojtyła. Dzisiejsza msza jest zwieńczeniem tygodnia obchodów jubileuszu. Główne uroczystości odbywać się będą na myślenickim Rynku.

 

Śledź naszą relację na bieżąco:

godz. 13:04

Msza dobiega końca, procesja opuszcza Rynek i przechodzi na plac kościelny. Wierni zmierzają w kierunku Sanktuarium NNMP, gdzie spotkają się przy figurze św. Józefa, który stanął przy kościele w ramach wotum parafian z okazji 50-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Pani Myślenickiej. 

godz. 12:55

Następnie ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski dokonał aktu zawierzenia Myślenic, Ziemi Myślenickiej i wszystkich czcicieli Matki Bożej i Pani Myślenickiej pod jej opiekę.

godz. 12:45

Burmistrz Jarosław Szlachetka odczytuje akt zawierzenia Miasta i Gminy Myślenice Pani Myślenickiej.

Jako burmistrz, jestem dumny i zbudowany, iż mimo wielu różnic Maryja ciągle potrafi nas łączyć. 19 sierpnia tego roku radni Rady Miejskiej w Myślenicach przyjęli uchwałę, w której zadeklarowali zawierzenie dalszych dziejów i losów gminy Macierzyńskiej opiece i trosce Najświętszej Maryi Pannie Pani Myślenickiej. (...) Arcybiskupie Marku Ciebie prosimy abyś aktem zawierzenia oddał nas wszystkich w matczyne dłonie pani Myślenickiej - mówił. 

zobacz pełne przemówienie Jarosława Szlachetki

godz. 12:40

Po komunii głos zabrał proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP ks. Zdzisław Balon. W swoim przemówieniu dziękował zebranym na myślenickim Rynku za obecność.

"Cztery czerwone lampy ciągle tam płoną, nieśmiało stoję z dala - modlitwa piątą lampę zapala lampę mego serca" - to słowa myślenickiego poety o błękitnej kaplicy z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Pani Myślenickiej. Dzisiaj w dniu jubileuszu jego koronacji tak wiele lamp naszych serc zapaliło się dla niej wiarą miłością i wdzięcznością. Dziękuję wam dzisiaj za obecność w tym miejscu" - mówił.

godz. 12:30

Ks. Tomasz Szopa, kanclerz Kurii Archidiecezji Krakowskiej odczytuje dekret ustanowienia Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej.

godz. 12:15

Właśnie dobiegło końca kazanie Arbiskupa Marka Jędraszewskiego. Nawiązał w nim do historii Polski oraz walki z systemem komunistycznym jaki prowadził nie tylko naród, ale również kościół. Mówił o oddaniu i miłości przedstawicieli kościoła do Matki Boskiej oraz wymiaru i znaczeniu jaki w tamtych latach miały koronacje Matki Boskiej.

Zwracał uwagę, że tak jak Polacy i kościół zmagali się z ateistycznym systemem komunistycznym, kościół polski uciekał się pod obronę Matki Bożej. To jednak nie koniec zmagań, bo jak mówił; Dzisiaj spotykamy się tutaj po 50 latach i odkrywamy, że czas zmagań bynajmniej się nie skończył. Czas zmagań o to, aby w naszych sercach królował Pan Bóg.

Pojawiają się ideologie, które w imię wolności chcą zawładnąć naszymi sercami i umysłami, ideologie ateistyczne, odrzucające prawdę o Bogu, który stworzył człowieka jako kobietę i mężczyznę na swój obraz i swoje podobieństwo i nie dziwmy się temu, że jeżeli odrzuca się Boga -za tym idą także groźne konsekwencje odnoszące się do człowieka.

Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski: Pojawiają się ideologie, które w imię wolności chcą zawładnąć naszymi sercami i umysłami, ideologie ateistyczne, odrzucające prawdę o Bogu, który stworzył człowieka jako kobietę i mężczyznę na swój obraz i swoje podobieństwo i nie dziwmy się temu, że jeżeli odrzuca się Boga za tym idą także groźne konsekwencje odnoszące się do człowieka. Walczy się dzisiaj z człowiekiem wmawiając mu że, jest wolny, walczy się z jego osobową godnością, ukazując ją jako istotę, która żyje tylko i wyłącznie seksem i to w najprzeróżniejszej odbiegającej od ludzkiej natury konfiguracjach. Walczy się także z małżeństwem i rodziną, zwłaszcza z małżeństwem, które traktowane jest jako przejaw walki ucisku kobiety przez mężczyznę - nowa forma walki klas. Walczy się z polskim narodem i jego kulturą mającą tak wspaniała tradycję, kulturą która nas ocaliła jako naród i dała powód do poczucia suwerenności o czym tak głęboko i przekonująco mówił w siedzibie UNESCO w 1980 r. św Jan Paweł II Wielki. Taki nasz czas obecny, ale tym bardziej kiedy uświadamiamy sobie wyjątkowość tego czasu i odpowiedzialność za to co teraz uczynimy z sobą z narodem z państwem z przyszłością Polski i kościoła w Polsce z największą czcią wpatrujemy się w cudowny obraz Matki Bożej Myślenickiej.

Całe kazanie arcybiskupa znajdziecie tutaj

 

godz. 11:26

Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski: Dzisiaj razem możemy dziękować Bogu za otrzymane łaski w minionych dziesięcioleciach, obecnie i jednocześnie prosząc myślenicką Panią, aby nieustannie wstawiała się za nami w czasach w jakich przyszło nam żyć. Abyśmy mogli przez miłość do niej pogłębiać naszą wiarę, nadzieję i miłość, stając się wiernymi pełnymi żarliwości, członkami polskiego, katolickiego kościoła.

Dzisiaj możemy dziękować Bogu za otrzymane łaski w minionych dziesięcioleciach, jednocześnie prosząc myślenicką Panią, aby nieustannie wstawiała się za nami w czasach w jakich przyszło nam żyć.

godz. 11:20

Arcybiskup Marek Jędraszewski przedstawił historię obrazu oraz jego związek z Myślenicami. Powitał gości w tym m.in. ks. abp. Salvatore Pennacchio, który przewodniczy uroczystościom, ks. kard. Stanisława Dziwisza, ks. arcybiskupa Józefa Kowalczyka, Stanisława Nowaka, ks. bp. Kzimierza Górnego, Leszka Leszkiwicza, Jana Zająca, Jana Szkodonia i wielu innych, wśród polityków wymienił Jarosława Gowina, przedstawicieli rządu i samorządów, senatorów, posłów, wojewodę małopolskiego i marszałka województwa, a spośród samorządowców szczególnie wyróżnił burmistrza Jarosława Szlachetkę.

godz. 11:02

Rozpoczęła się procesja wejścia. Na płytę Rynku wchodzą poczty sztandarowe, a wierni sśpiewają pieśn "Gwiazdo śliczna, wspaniała". Wśród uczestników mszy widać nie tylko biskupów, księży i ludzi kościoła, ale także posłów, samorządowców, poczty sztandarowe, a przede wszystkim wierni

godz. 11:00

Rozpoczęła się główna msza związana z Jubileuszem 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Przewodniczy jej abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce; natomiast kazanie wygłosi abp Marek Jędraszewski. Biorą w niej udział wierni z ziemi myślenickiej i całej Archidiecezji Krakowskiej, którzy wypełnili płytę Rynku.

godz.. 10:35

Okolicznościowa kartka Poczty Polskiej

Właśnie dokonano odsłonięcia okolicznościowej kartki pocztowej wydanej przez Pocztę Polską. - Poczta Polska czuje się w obowiązku nieść wszystkim obywatelom wartości. Są dla nas ważne wydarzenia również te ważne dla lokalnej społeczności. Wypuściliśmy jubileuszową kartkę okolicznościową, która przypomina o jubileuszu i historii, która sięga XVII w - mówił przedstawiciel Poczty Polskiej.

godz. 10:33

W dniu 22 stycznia 1967 roku Stolica Apostolska wyraziła zgodę na nałożenie koron papieskich myślenickiego obrazu. Koronacji dokonał kard. Karol Wojtyła. Uroczystość odbyła się w niedzielę 24 sierpnia 1969 roku. 

Kard. Karol Wojtyła w 1969 roku mówił: - Matka Boża wybrała sobie to miejsce z myślą o wszystkich i będzie tutaj na nich czekać, będzie czekać sama, ażeby ich obdarzyć, ażeby się z nimi przede wszystkim spotkać. I kiedy koronujemy Matkę Bożą, to myśli nasze wybiegają ku tym wszystkim, którzy tu przybędą. I Tobie, Matko Boża Myślenicka, życzymy, ażeby ich przybywało jak najwięcej, żeby dużo ludzi przybywało tutaj do Ciebie, nie tylko z tych stron, ale z całej Polski po drodze do Zakopanego; żeby dużo ludzi tutaj zachodziło do Ciebie. Bo przecież każde spotkanie z Tobą, to jest szczególna łaska, łaska dla człowieka wszystkich czasów, a zwłaszcza dla człowieka naszych czasów, który tak mówi: postęp, postęp i rzeczywiście tworzy ten postęp a przy tym się czasem wewnętrznie sam gubi, sam gubi, traci poczucie najgłębszych wartości, które są w nim. Niechże ten człowiek naszych czasów przyjdzie tutaj do Ciebie, Matko Boża Myślenicka, i niech popatrzy na Ciebie i potem niech popatrzy na siebie. I niech sobie pomyśli o swojej wielkości i o swojej godności i o swoim powołaniu.

godz. 10:12

Na myślenickim Rynku rozpoczyna się czuwanie przed główną jubileuszową mszą, którą poprowadzi ks. Marcin Filar. Wierni zbierają się na płycie Rynku za specjalnie ustawionymi barierkami. Dotarła tutaj już m.in. delegacja wiernych z Parafii św. Brata Alberta. 

godz. 9:21

Warto wiedzieć: Osoby niepełnosprawne i matki z dziećmi powinni wchodzić do drugiego sektora. Punkty medyczne znajdują się w połowie rynku, po obu stronach – namiot służb medycznych oraz karetka przy Urzędzie Miasta. Punkt informacyjny znajduje się w domku przy kościele.

godz. 9:11

Do uczestnictwa w obchodach w rozmowie z nami zaprasza ks. proboszcz Zdzisław Balon. - Koronacja była potwierdzeniem wiary w obecność Maryi i nadprzyrodzone działanie obrazu przez ówczesne pokolenie. Dzisiaj, świętując Jubileusz, chcemy to uznać i zaświadczyć o tym wobec pokolenia, które dorasta – mówi.

godz. 9:05

Trwają ostatnie przygotowania przed rozpoczęciem głównej mszy podsumowującej tydzień obchodów Złotego Jubileuszu. Gotowy jest ołtarz polowy, to czas na ostatnie próby dla dźwiękowców i wykonawców dbających o oprawę eucharystii. Do Rynku docierają też pierwsi wierni, którzy od godz. 10 rozpoczną czuwanie. 

 

 

Powiązane tematy

Komentarze (48)

 • 24 sie 2019

  Śmieszy mnie Wasza postawa te drwiny porównania ..... A zarazem jest to przykre ......... ze potraficie tak pluć jadem w stronę Chrześcijan w stronę Naszej Pani .....

  91 28 Odpowiedz
 • 24 sie 2019

  Twoja sprawa jeśli nie wierzysz. Nikt nie zmusza do tego i uczestniczenia w takiej uroczystości. Ale nie obrażaj tych którzy wierzą i byli dziś na rynku. Wara od nas i trzymajcie się "swojej niewiary"

  68 16 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 24 sie 2019

  piekna uroczystosc wszyscy tacy dostojni i wystrojeni cudowna atmosfera czuc bylo obcenosc Myślenickiej Pani

  63 17 Odpowiedz
 • 24 sie 2019

  Czy ty czasami czytasz to co piszesz ?? 50 lecie koronacji obrazu Myślenickiej Pani . symboliczne powierzenie opatrzności Matki Boskiej ..... ile w TOBIE musi być nienawiści i zła że ciągle mącisz !!!! przyjdą takie czasy pamiętaj !!! ----> jak trwoga to do Boga i mam nadzieje że Twoje sumienie CI przypomni co wypisywałaś .......

  52 20 Odpowiedz
 • 24 sie 2019

  koli Twoja wynurzenia obrażają moje uczucia religijne. Ciesz się że mieszkasz w katolickim kraju, bo jakby matka powiła Cię u arabów to pewnie już byś stracił jęzor, albo łapy.

  42 16 Odpowiedz

Zobacz więcej