Kościół

Dalsze losy Myślenic zawierzone Matce Boskiej. Msza na Rynku przyciągnęła tłumy

Dalsze losy Myślenic zawierzone Matce Boskiej. Msza na Rynku przyciągnęła tłumy
Fot. fot. Bartek Ziółkowski

Dzisiaj na myślenickim Rynku odbywają się uroczystości będące zwieńczeniem tygodnia obchodów Jubileuszu 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było przyjęcie aktu zawierzenia losów Miasta i Gminy Myślenice Matce Boskiej Myślenickiej.

 

Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku koronacji obrazu dokonał kard. Karol Wojtyła. Dzisiejsza msza jest zwieńczeniem tygodnia obchodów jubileuszu. Główne uroczystości odbywać się będą na myślenickim Rynku.

 

Śledź naszą relację na bieżąco:

godz. 13:04

Msza dobiega końca, procesja opuszcza Rynek i przechodzi na plac kościelny. Wierni zmierzają w kierunku Sanktuarium NNMP, gdzie spotkają się przy figurze św. Józefa, który stanął przy kościele w ramach wotum parafian z okazji 50-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Pani Myślenickiej. 

godz. 12:55

Następnie ksiądz arcybiskup Marek Jędraszewski dokonał aktu zawierzenia Myślenic, Ziemi Myślenickiej i wszystkich czcicieli Matki Bożej i Pani Myślenickiej pod jej opiekę.

godz. 12:45

Burmistrz Jarosław Szlachetka odczytuje akt zawierzenia Miasta i Gminy Myślenice Pani Myślenickiej.

Jako burmistrz, jestem dumny i zbudowany, iż mimo wielu różnic Maryja ciągle potrafi nas łączyć. 19 sierpnia tego roku radni Rady Miejskiej w Myślenicach przyjęli uchwałę, w której zadeklarowali zawierzenie dalszych dziejów i losów gminy Macierzyńskiej opiece i trosce Najświętszej Maryi Pannie Pani Myślenickiej. (...) Arcybiskupie Marku Ciebie prosimy abyś aktem zawierzenia oddał nas wszystkich w matczyne dłonie pani Myślenickiej - mówił. 

zobacz pełne przemówienie Jarosława Szlachetki

godz. 12:40

Po komunii głos zabrał proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP ks. Zdzisław Balon. W swoim przemówieniu dziękował zebranym na myślenickim Rynku za obecność.

"Cztery czerwone lampy ciągle tam płoną, nieśmiało stoję z dala - modlitwa piątą lampę zapala lampę mego serca" - to słowa myślenickiego poety o błękitnej kaplicy z cudownym wizerunkiem Matki Bożej Pani Myślenickiej. Dzisiaj w dniu jubileuszu jego koronacji tak wiele lamp naszych serc zapaliło się dla niej wiarą miłością i wdzięcznością. Dziękuję wam dzisiaj za obecność w tym miejscu" - mówił.

godz. 12:30

Ks. Tomasz Szopa, kanclerz Kurii Archidiecezji Krakowskiej odczytuje dekret ustanowienia Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej.

godz. 12:15

Właśnie dobiegło końca kazanie Arbiskupa Marka Jędraszewskiego. Nawiązał w nim do historii Polski oraz walki z systemem komunistycznym jaki prowadził nie tylko naród, ale również kościół. Mówił o oddaniu i miłości przedstawicieli kościoła do Matki Boskiej oraz wymiaru i znaczeniu jaki w tamtych latach miały koronacje Matki Boskiej.

Zwracał uwagę, że tak jak Polacy i kościół zmagali się z ateistycznym systemem komunistycznym, kościół polski uciekał się pod obronę Matki Bożej. To jednak nie koniec zmagań, bo jak mówił; Dzisiaj spotykamy się tutaj po 50 latach i odkrywamy, że czas zmagań bynajmniej się nie skończył. Czas zmagań o to, aby w naszych sercach królował Pan Bóg.

Pojawiają się ideologie, które w imię wolności chcą zawładnąć naszymi sercami i umysłami, ideologie ateistyczne, odrzucające prawdę o Bogu, który stworzył człowieka jako kobietę i mężczyznę na swój obraz i swoje podobieństwo i nie dziwmy się temu, że jeżeli odrzuca się Boga -za tym idą także groźne konsekwencje odnoszące się do człowieka.

Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski: Pojawiają się ideologie, które w imię wolności chcą zawładnąć naszymi sercami i umysłami, ideologie ateistyczne, odrzucające prawdę o Bogu, który stworzył człowieka jako kobietę i mężczyznę na swój obraz i swoje podobieństwo i nie dziwmy się temu, że jeżeli odrzuca się Boga za tym idą także groźne konsekwencje odnoszące się do człowieka. Walczy się dzisiaj z człowiekiem wmawiając mu że, jest wolny, walczy się z jego osobową godnością, ukazując ją jako istotę, która żyje tylko i wyłącznie seksem i to w najprzeróżniejszej odbiegającej od ludzkiej natury konfiguracjach. Walczy się także z małżeństwem i rodziną, zwłaszcza z małżeństwem, które traktowane jest jako przejaw walki ucisku kobiety przez mężczyznę - nowa forma walki klas. Walczy się z polskim narodem i jego kulturą mającą tak wspaniała tradycję, kulturą która nas ocaliła jako naród i dała powód do poczucia suwerenności o czym tak głęboko i przekonująco mówił w siedzibie UNESCO w 1980 r. św Jan Paweł II Wielki. Taki nasz czas obecny, ale tym bardziej kiedy uświadamiamy sobie wyjątkowość tego czasu i odpowiedzialność za to co teraz uczynimy z sobą z narodem z państwem z przyszłością Polski i kościoła w Polsce z największą czcią wpatrujemy się w cudowny obraz Matki Bożej Myślenickiej.

Całe kazanie arcybiskupa znajdziecie tutaj

 

godz. 11:26

Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski: Dzisiaj razem możemy dziękować Bogu za otrzymane łaski w minionych dziesięcioleciach, obecnie i jednocześnie prosząc myślenicką Panią, aby nieustannie wstawiała się za nami w czasach w jakich przyszło nam żyć. Abyśmy mogli przez miłość do niej pogłębiać naszą wiarę, nadzieję i miłość, stając się wiernymi pełnymi żarliwości, członkami polskiego, katolickiego kościoła.

Dzisiaj możemy dziękować Bogu za otrzymane łaski w minionych dziesięcioleciach, jednocześnie prosząc myślenicką Panią, aby nieustannie wstawiała się za nami w czasach w jakich przyszło nam żyć.

godz. 11:20

Arcybiskup Marek Jędraszewski przedstawił historię obrazu oraz jego związek z Myślenicami. Powitał gości w tym m.in. ks. abp. Salvatore Pennacchio, który przewodniczy uroczystościom, ks. kard. Stanisława Dziwisza, ks. arcybiskupa Józefa Kowalczyka, Stanisława Nowaka, ks. bp. Kzimierza Górnego, Leszka Leszkiwicza, Jana Zająca, Jana Szkodonia i wielu innych, wśród polityków wymienił Jarosława Gowina, przedstawicieli rządu i samorządów, senatorów, posłów, wojewodę małopolskiego i marszałka województwa, a spośród samorządowców szczególnie wyróżnił burmistrza Jarosława Szlachetkę.

godz. 11:02

Rozpoczęła się procesja wejścia. Na płytę Rynku wchodzą poczty sztandarowe, a wierni sśpiewają pieśn "Gwiazdo śliczna, wspaniała". Wśród uczestników mszy widać nie tylko biskupów, księży i ludzi kościoła, ale także posłów, samorządowców, poczty sztandarowe, a przede wszystkim wierni

godz. 11:00

Rozpoczęła się główna msza związana z Jubileuszem 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Przewodniczy jej abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce; natomiast kazanie wygłosi abp Marek Jędraszewski. Biorą w niej udział wierni z ziemi myślenickiej i całej Archidiecezji Krakowskiej, którzy wypełnili płytę Rynku.

godz.. 10:35

Okolicznościowa kartka Poczty Polskiej

Właśnie dokonano odsłonięcia okolicznościowej kartki pocztowej wydanej przez Pocztę Polską. - Poczta Polska czuje się w obowiązku nieść wszystkim obywatelom wartości. Są dla nas ważne wydarzenia również te ważne dla lokalnej społeczności. Wypuściliśmy jubileuszową kartkę okolicznościową, która przypomina o jubileuszu i historii, która sięga XVII w - mówił przedstawiciel Poczty Polskiej.

godz. 10:33

W dniu 22 stycznia 1967 roku Stolica Apostolska wyraziła zgodę na nałożenie koron papieskich myślenickiego obrazu. Koronacji dokonał kard. Karol Wojtyła. Uroczystość odbyła się w niedzielę 24 sierpnia 1969 roku. 

Kard. Karol Wojtyła w 1969 roku mówił: - Matka Boża wybrała sobie to miejsce z myślą o wszystkich i będzie tutaj na nich czekać, będzie czekać sama, ażeby ich obdarzyć, ażeby się z nimi przede wszystkim spotkać. I kiedy koronujemy Matkę Bożą, to myśli nasze wybiegają ku tym wszystkim, którzy tu przybędą. I Tobie, Matko Boża Myślenicka, życzymy, ażeby ich przybywało jak najwięcej, żeby dużo ludzi przybywało tutaj do Ciebie, nie tylko z tych stron, ale z całej Polski po drodze do Zakopanego; żeby dużo ludzi tutaj zachodziło do Ciebie. Bo przecież każde spotkanie z Tobą, to jest szczególna łaska, łaska dla człowieka wszystkich czasów, a zwłaszcza dla człowieka naszych czasów, który tak mówi: postęp, postęp i rzeczywiście tworzy ten postęp a przy tym się czasem wewnętrznie sam gubi, sam gubi, traci poczucie najgłębszych wartości, które są w nim. Niechże ten człowiek naszych czasów przyjdzie tutaj do Ciebie, Matko Boża Myślenicka, i niech popatrzy na Ciebie i potem niech popatrzy na siebie. I niech sobie pomyśli o swojej wielkości i o swojej godności i o swoim powołaniu.

godz. 10:12

Na myślenickim Rynku rozpoczyna się czuwanie przed główną jubileuszową mszą, którą poprowadzi ks. Marcin Filar. Wierni zbierają się na płycie Rynku za specjalnie ustawionymi barierkami. Dotarła tutaj już m.in. delegacja wiernych z Parafii św. Brata Alberta. 

godz. 9:21

Warto wiedzieć: Osoby niepełnosprawne i matki z dziećmi powinni wchodzić do drugiego sektora. Punkty medyczne znajdują się w połowie rynku, po obu stronach – namiot służb medycznych oraz karetka przy Urzędzie Miasta. Punkt informacyjny znajduje się w domku przy kościele.

godz. 9:11

Do uczestnictwa w obchodach w rozmowie z nami zaprasza ks. proboszcz Zdzisław Balon. - Koronacja była potwierdzeniem wiary w obecność Maryi i nadprzyrodzone działanie obrazu przez ówczesne pokolenie. Dzisiaj, świętując Jubileusz, chcemy to uznać i zaświadczyć o tym wobec pokolenia, które dorasta – mówi.

godz. 9:05

Trwają ostatnie przygotowania przed rozpoczęciem głównej mszy podsumowującej tydzień obchodów Złotego Jubileuszu. Gotowy jest ołtarz polowy, to czas na ostatnie próby dla dźwiękowców i wykonawców dbających o oprawę eucharystii. Do Rynku docierają też pierwsi wierni, którzy od godz. 10 rozpoczną czuwanie. 

 

 

Powiązane tematy

Komentarze

 • 24 sie 2019

  Szkoda, że nikt nie bada przesiewowo ilorazu inteligencji tam zgromadzonych. Niezła praca doktorska mogłaby powstać. Tytuł mógłby brzmieć : Zanik niektórych funkcji mózgowych pod wpływem indoktrynacji religijnej.

  42 109 Odpowiedz
  • 24 sie 2019

   koli Twoja wynurzenia obrażają moje uczucia religijne. Ciesz się że mieszkasz w katolickim kraju, bo jakby matka powiła Cię u arabów to pewnie już byś stracił jęzor, albo łapy.

   42 16 Odpowiedz
  • 25 sie 2019

   Policzyłem twój, Jeżeli twoje IQ wiek umysłowy podzielimy przez wiek życia i pomnożymy przez 100 ..............zawsze wychodzi mi co ..0!

   14 19 Odpowiedz
   • 25 sie 2019

    .........i nie badaj więcej mojego ilorazu , ani kilku tysiącom ludizi zgromadzonych na rynku bo za twój wpis jesteś dla mnie zerem !

    16 18 Odpowiedz
 • 24 sie 2019

  Śmieszy mnie Wasza postawa te drwiny porównania ..... A zarazem jest to przykre ......... ze potraficie tak pluć jadem w stronę Chrześcijan w stronę Naszej Pani .....

  91 28 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 24 sie 2019

  piekna uroczystosc wszyscy tacy dostojni i wystrojeni cudowna atmosfera czuc bylo obcenosc Myślenickiej Pani

  63 17 Odpowiedz
 • 24 sie 2019

  Twoja sprawa jeśli nie wierzysz. Nikt nie zmusza do tego i uczestniczenia w takiej uroczystości. Ale nie obrażaj tych którzy wierzą i byli dziś na rynku. Wara od nas i trzymajcie się "swojej niewiary"

  68 16 Odpowiedz
  • 25 sie 2019

   To nie jest niewiara, jeśli ktoś nie wierzy, to mu zwisa co robią inni, to jest wiara w nieistnienie Boga, a ich misja to zwalczanie religii chrześcijańskiej. Nie wiem tylko czy to jakaś zorganizowana akcja, czy tylko jakieś kompleksy. Według mnie, możecie się modlić gdzie chcecie i ile chcecie, o ile nie będzie to dla mnie uciążliwe. Takie nabożeństwo na rynku, o ile nie jest za często, też mi nie przeszkadza. I póki co nikt mnie do wiary nie zmusza, więc nic mi ona nie przeszkadza

   11 5 Odpowiedz
 • 24 sie 2019

  Dalsze losy powierzone... jak ktoś wcześniej powiedział radni nie są potrzebni. Burmistrz przede wszystkim. Myślenicka Panienka wszystko załatwi. Radni i Burmistrzu, logicznie rozumując jesteście totalnie niepotrzebni.

  34 47 Odpowiedz
  • 26 sie 2019

   MAM PYTANIE , Czy Ty mając czelność nazwać arcybiskupa oszustem . wiedządz że Ty z jego wiedzą nawet nie sięgasz mu do pięt Pytam kto tu jest oderwany od rzeczywistości Pytam ,kto Tobie zmienał pieluchy , kto Cię zaprowadził do przedszkola pierwszy raz do szkoły ,A Ty teraz komu robiz sobie codziennie śniadanie, obiad i kolację? Czy liczysz na kogoś ?

   6 3 Odpowiedz
 • 24 sie 2019

  Czy ty czasami czytasz to co piszesz ?? 50 lecie koronacji obrazu Myślenickiej Pani . symboliczne powierzenie opatrzności Matki Boskiej ..... ile w TOBIE musi być nienawiści i zła że ciągle mącisz !!!! przyjdą takie czasy pamiętaj !!! ----> jak trwoga to do Boga i mam nadzieje że Twoje sumienie CI przypomni co wypisywałaś .......

  52 20 Odpowiedz
  • 25 sie 2019

   przypomni oj przypomni !

   13 9 Odpowiedz
  • 25 sie 2019

   Nie jestem przeciwko religii, nie jestem przeciwko wierzącym jestem przeciwko włażeniu kościoła w sprawy państwowe. Teraz odbywa się to wszędzie. Weźmy chociażby kapelanów. Big_mamusiu, czy ci darmozjadzi funkcjonują tam za Twoje tylko pieniądze ? Nie. Za moje także.Jestem za wprowadzeniem podatku kościelnego. Wtedy będzie i prawie i sprawiedliwie.

   13 15 Odpowiedz
  • 3 wrz 2019

   Tak, czytam.Powiem więcej, nie stosuję wykrzykników.Nie powiem, czy wierzę, czy nie wierzę. Jestem przeciwko indoktrynacji.Jestem przeciwko włażeniu Kościoła wszędzie.Myślenickie nauczycielki zmuszone do udziału w rocznicy koronacji przeklinały ten dzień. Mogły spędzić go z rodziną.Przymus bycia tam jest nawet gorszy od konieczności udziału w pochodzie pierwszomajowym. za czasów PRL.

   1 Odpowiedz
  • 9 wrz 2019

   Moje sumienie jest moim sumieniem. Być może Big- mamciu masz więcej w sobie nienawiści niż mam jej ja. Uważaj na znaki stosowane po treści. Kto Ciebie uczył ?

   Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 24 sie 2019

  Punktem kulminacyjnym to nie były okolice przemówienia burmistrza, ale przeistoczenie.
  Swoją stroną jest w tymjakas albo obłuda, albo brak odwagi, albo wyrachowanie, że ci sami radni głosują za zawierzeniem losów Maryji, a jednocześnie głosują przeciwko blokowania rozpowszechniania ideologi promujące wartości antychrześcijańskie i pogarszających Maryją. Tych ideologii o których mówił abp Marek.

  28 20 Odpowiedz
  • 24 sie 2019

   sh_ma - jeżeli według wiary chrześcijańskiej wszyscy ludzie są dziećmi Bożymi to geje i lesbijki również. Prawda? A pan Jędraszewski (celowo napisałem "pan" przez małe "p" gdyż na wielkie nie zasługuje) chce walczyć z ideologią LGBT to powinien zacząć od swojego środowiska. Jeżeli hierarchowie kościoła zaczną wyrzucać ze swojego grona księży utrzymujących kontakty hetero czy homoseksualne a przede wszystkim pedofili to może zweryfikuję swój stosunek do tej "czarnej mafii". Ale jak na razie postepowanie różnych Rydzyków, Jędraszewskich czy Dziwiszów działa na mnie jak święcona woda na diabła.

   35 26 Odpowiedz
  • 25 sie 2019

   Jakie przeistoczenie przepraszam? Widziałeś jakieś przeistoczenie? Coś się zmieniło w co innego? Czytałeś bajkę Andersena p.t. "Nowe szaty króla"? Widzisz podobieństwo?

   11 27 Odpowiedz
 • 25 sie 2019

  Zbyszek963, a Ciebie to kto urodził? Gej czy lesbijka?! A może bocian Cię przyniósł?

  26 19 Odpowiedz
 • 25 sie 2019

  Najniższy pokłon i najcieplejszy pocałunek dłoni Nuncjusza Apostolskiego oddał były senator.

  19 Odpowiedz
  • 25 sie 2019

   Hipokryzja do kwadratu!

   16 3 Odpowiedz
   • 26 sie 2019

    tak o udawaniu P=a do potęgi 2 ,a twoja hipokryzja nie miesci się w sześcianie do 3

    5 Odpowiedz
  • 26 sie 2019

   Nie pisałbyś takich głupot gdybyś wiedział cokolwiek na temat.
   ,radze zaglądnąć do wiedzy np. z książek typu encyklopedia co to jest SYGNET ,

   3 Odpowiedz
   • 26 sie 2019

    Nie radzisz sobie bono ,to pomogę Ogólnie mówiąc, pierścień w chrześcijaństwie symbolizuje wierne związanie, przyjmowane w sposób wolny. Łączy się z czasem i kosmosem. W tekstach Pitagorasa czytamy: „Nie umieszczajcie obrazu Boga na waszym pierścieniu” – podkreślając przez to, że Bóg nie jest związany z czasem.

    1 Odpowiedz
 • 25 sie 2019

  Wraz z gronem przyjaciół chcielibyśmy zawierzyć dalsze losy Myślenic Misiowi Uszatkowi. Uważam, że ta rozstropna postać będzie dobrze wypełniała swoje powiernictwo. Czy mogę liczyć na dotację Państwa, Miasta i Rynek na wyłączność?

  15 16 Odpowiedz
 • 25 sie 2019

  Koli,masz rację w tym potłuczonym kraju Miś Uszatek pozostaje Twoim i moim autorytetem. Innych autorytetów po prostu nie ma. Pozdrawiam.

  8 22 Odpowiedz
  • 25 sie 2019

   Więc się Kochana wyprowadź masz tyle krajów tyle możliwości a dalej tkwisz w tym zaściankowym mieście ! Niemcy , Szwecja , Francja i Korea Północna oraz wiele wiele innych państw przygarną takie intelektualne biedactwo jak Ty !! Wypłyń na głębię !!!

   24 7 Odpowiedz
   • 27 sie 2019

    sybir sybir i tylko sybir tam sie nauczy

    1 1 Odpowiedz
   • 9 wrz 2019

    Intelektualny wulkanie intelektu Big_mamciu. Wybrałabym Szwecję. Z dbałością o ekologię,ze wspaniałą edukacją, zakazem reklamy leków i słodyczy. No i przede wszystkim z rozdzielnością państwa od kościoła. Język szwedzki jest trudny, ale po angielsku idzie się dogadać. Dam sobie radę. Chętnie uwolniłabym ten zacofany kraj od swojej obecności. Biedactwem jesteś Ty.

    Odpowiedz
  • 25 sie 2019

   Gratuluję z całego serca autorytetu -misia z "oklapniętym uszkiem"! Uważaj żeby mu się jeszcze oczko nie odkleiło, temu misiu...

   12 Odpowiedz
 • 25 sie 2019

  Jaką głębię, proszę to wyjaśnić.

  1 14 Odpowiedz
 • 25 sie 2019

  Moim zdaniem sprawa religii jest osobista sprawa kazdego z nas. Chcesz wierzysz, niechesz nie wierzysz. Proste. Kazdy dla siebie. Czemu krytykowac ludzi ktorzy zebrali sie na Naszym rynku zeby uczestniczyc w obchodach? Co oni zlego zrobili? Wierzą to uczestniczą. Nie wierzysz, nie idziesz, ale nie krytykuj. Idz na Zarabie w tym czasie lub cos innego zrob. Nie rozumiem w czym problem? To sa SPRAWY INDYWIDUALNE. Zastanawiam sie czemu takiego poruszenia nie ma na temat smieci ktorych u nas jest mnostwo bo sami smiecimi? Temat poruszany wielokrotnie? Gdzie ten glos oburzenia? To jest publiczna sprawa!!

  28 3 Odpowiedz
 • 27 sie 2019

  Tak ,tak niedługo jest już święto w listopadzie i niekturzy wybierają opcje chcę leżeć pod płotem ?

  4 Odpowiedz
 • 27 sie 2019

  Ludzie opamiętajcie się. Czcicie obraz! Nawet nie samą Matkę Bożą (co i tak jest złe) tylko obraz. Ukoronowaliście obraz i obchodzicie jubileusz tego wydarzenia.
  Btw na kazaniu Abp. Jedraszewski mówił o zgodzie udzielonej przez stolice apostolską na ukoronowanie obrazu. Zakładając, że Maryja ma moc i władze jaką jej przypisujecie to myślicie, ze potrzebowałaby jakiejs zgody na ukoronowanie obrazu? lol

  5 4 Odpowiedz
 • Def Ibrylator 3 wrz 2019

  "Zawierzenia" są fajne dopóki jest fajnie. Czekam na komentarz ludzi wiary, jak woda zabierze pół Zarabia lub na ulicy dojdzie do kolejnego pobicia z prawie skutkiem śmiertelnym. Jakoś wtedy wszyscy szukają powodów takich wydarzeń w zupełnie innej przestrzeni duchowej. Jak jest dobrze - Matka Boska czuwa. Jak jest źle - "proszę nie mieszać Boga w sprawy ziemskie". Jak ksiądz ostatnio mówił, że "wielki dar mamy od Boga, że jest dzisiaj słońce i możemy się spotkać na ołtarzu zewnętrznym" to dlaczego milczy, jak wali deszczem i żabami ? Dlaczego nie powie "dzisiaj Bóg jest złośliwy i nikczemny. Musimy poczekać aż zmieni mu się humor" ? Wtedy widziałbym sens i pewną logikę w takim podejściu.

  6 1 Odpowiedz
 • 3 wrz 2019

  W końcu i tak wszystko od nas zależy,Zgadzam się z Tobą. I tak najważniejszy jest defibrylator.Pozdrawiam.

  1 1 Odpowiedz

Zobacz więcej