Myślenice

Myślenice. GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę węzła. Ma połączyć Zakopiankę z ulicą Sobieskiego

Myślenice. GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę węzła. Ma połączyć Zakopiankę z ulicą Sobieskiego
Fot. Bartek Ziółkowski

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę bezkolizyjnego węzła, który ma powstać w miejscu skrzyżowania Zakopianki z ulicą Sobieskiego w Myślenicach.

Obecnie ruch sterowany jest tutaj za pomocą świateł. Jeśli dojdzie do realizacji inwestycji, ta najwcześniej może zostać oddana w 2026 roku

 

Na składanie swoich ofert, firmy zainteresowane budową węzła drogowego mają czas do 17 sierpnia. Jeśli po tym terminie znajdzie się wykonawca, na realizację tej inwestycji będzie miał 18 miesięcy od podpisania umowy. Do czasu prac nie będzie wliczony okres zimowy (od 16 grudnia do 15 marca), co oznacza, że najwcześniej węzłem pojedziemy w 2026 roku.

Obecnie sterowanie ruchem na skrzyżowaniu odbywa się za pomocą sygnalizacji świetlnej. Ta w ramach inwestycji ma zostać zlikwidowana, a skrzyżowanie przebudowane na węzeł drogowy typu „trąbka”.

„Planujemy dodatkowe pasy włączania i wyłączania na obu jej jezdniach. Po północnej stronie inwestycji wybudowane zostaną dwie łącznice oraz droga przeprowadzona na wiadukcie nad DK7, zakończona skrzyżowaniem o ruchu okrężnym w ciągu ul. Sobieskiego.

Dodatkowo, mając na względzie poprawę bezpieczeństwa pieszych przebudujemy i dobudujemy chodniki, a w rejonie starego cmentarza powstanie kładka dla pieszych. Dotychczasowe przejście dla pieszych na poziomie jezdni zostanie zlikwidowane. To wszystko przyczyni się do zwiększenia płynności ruchu na DK7” – zapowiada Generalna Dyrekcja.

Według zapowiedzi; od południowej strony DK7, na wysokości obecnego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną powstanie skrzyżowanie z prawoskrętami, z wlotem i wylotem rozdzielonym wyspą. Między DK7 a rondem wybudowane zostanie skrzyżowanie czterowlotowe ul. Sobieskiego z istniejącymi drogami dojazdowymi: na Tarnówkę oraz do ul. Sienkiewicza.

W ciągu ul. Sobieskiego pojawi się małe rondo. Północny i wschodni wlot ronda to połączenia (łącznice) z jezdnią główną, natomiast wlot południowy będzie przedłużeniem ul. Sobieskiego w stronę centrum. Wlot zachodni natomiast umożliwi dojazd do posesji. W ramach inwestycji zostanie przebudowany także układ odwodnienia oraz oświetlenie terenu. W miejscach, które będą tego wymagały, staną ekrany akustyczne. 

 

Węzeł obiecywany od lat 

Budowa w tym miejscu bezkolizyjnego skrzyżowania, to temat poruszany zarówno przez byłego burmistrza Macieja Ostrowskiego jak i urzędującego po nim Jarosława Szlachetkę. Na początku kadencji, w styczniu 2019 r. informacje o przebudowie skrzyżowania podał w towarzystwie ministra Andrzeja Adamczyka. Podkreślał, że budowa węzła wpisuje się w plan rozwoju tej części miasta, gdyż estakada będzie początkiem planowanej zachodniej obwodnicy Myślenic.

W październiku 2019 r. GDDKiA podpisała umowę z konsorcjum firm MPRB i MP-Mosty, które miało zająć się opracowaniem dokumentacji projektowej węzła drogowego. Generalna informowała wówczas, że projekt wraz z uzyskaniem decyzji ZRID (zezwolenie realizacji inwestycji drogowej – red.) ma powstać w ciągu 17 miesięcy od daty podpisania umowy, czyli do marca 2021 roku.

Jak w 2019 r. podawała Generalna Dyrekcja, koszt projektowania wraz z nadzorem autorskim nad budową węzła miał wynieść 1 mln 536 tys. zł. Okres projektowania, uzyskiwania decyzji i nadzoru nad budową miał potrwać 46 miesięcy od podpisania umowy, co dawało termin oddania budowy najpóźniej w lipcu 2023 roku.

Na początku 2023 roku do gminy Myślenice, do zaopiniowania trafił projekt węzła. Jeśli dojdzie do jego budowy, to najwcześniej oddany zostanie w 2026 r.

Powiązane tematy

Komentarze (22)

 • 19 lip 2023

  Ten węzeł to nie dla okolicznych mieszkanców tylko dla warszawiaków wracających z Zakopanego,

  60 3 Odpowiedz
 • mirek@ 19 lip 2023

  ta przed wyborami to oni wszysstko oglasza i obiecaja jak przed poprzednimi. juz wtedy zapowiadal burmistrz ten wezel minelo 5 lat i dalej go nie ma. nie wierze w to ani troche

  59 6 Odpowiedz
 • 19 lip 2023

  Jak robiłem prawko 15 lat temu to już były projekty ! Uwierzę jak zobaczę !

  38 2 Odpowiedz
 • 19 lip 2023

  Te światła akurat są zbawieniem dla wyjeżdżających z następnych skrzyżowań, bo powodują chwilowe zatrzymanie ruchu i możliwość wyjazdu. ALBO ROBIC WSZYSTKIE na raz, czyli sbieskiego, strefa, Jawornik, Krzyszkowice, albo żadne.

  39 5 Odpowiedz
 • 19 lip 2023

  Zamiast to połączyć i zrobić jeden pomiędzy Jawornikiem a Myślenicami to lepiej 2 za kilkadziesiąt milionów :)

  29 2 Odpowiedz

Zobacz więcej