Alarmujecie

Będzie mocno padać. IMGW wydało ostrzeżenia I i II stopnia przed silnymi deszczami i burzami. "Przed nami bardzo dynamiczne 2 doby"

Będzie mocno padać. IMGW wydało ostrzeżenia I i II stopnia przed silnymi deszczami i burzami. "Przed nami bardzo dynamiczne 2 doby"
Fot. IMGW

IMGW wydało ostrzeżenie II stopnia przed silnym deszczem i burzami. Możliwe gwałtowne wezbrania rzek. "Przed nami bardzo dynamiczne 2 doby" - ostrzegają Małopolscy Łowcy Burz

 

Jak informuje IMGW; w sobotę 5 sierpnia nad Polskę od południa nasuwać się będzie zatoka niżowa. W województwie małopolskim wystąpi całkowite zachmurzenie, a przejaśniać ma się dopiero po południu. Od rana ma padać i tak się dzieje, nad Myślenicami burze przechodzą od wczesnych godzin porannych. Przed południem opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym, możliwe burze.

W niedzielę 6 sierpnia nad Polską będzie znajdował się ośrodek niskiego ciśnienia i związany z nim front atmosferyczny. W Małopolsce utrzyma się duże zachmurzenie. Opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym i silnym. Lokalnie możliwe burze.

"Przed nami bardzo dynamiczne 2 doby"

„Przed nami bardzo dynamiczne 2 doby. Modele synoptyczne coraz wyraźniej wskazują na nadchodzące załamanie pogody” – w nocy z piątku na sobotę informowali Małopolscy Łowcy Burz.

Przewidują gwałtowne burze i ulewne opady deszczu na poziomie 50 mm.

"Prognozowane burze mogą pojawić się już przed świtem w sobotę jako 1 układ, oraz w porach wieczornych i nocnych - z soboty na niedzielę. jako 2 układ. Przemieszczać się będą w kierunku północno - wschodnim oraz północnym. Głównym zagrożeniem z ich strony będą: **ULEWNE opady deszczu do 50 mm; **wiatr w porywach osiągający 100km/h, zwłaszcza przy przechodzeniu układów liniowych; ** grad do 5 cm, podczas występowania superkomórek burzowych; ** kilka przypadków tornad związanych z mecozyklonem superkomórki burzowej; ** zjawisko wystąpienia tzw ''training storm'' czyli występowaniu burzy po burzy, powodując kolejne szkody. 

Sytuacja jest rozwojowa. Poranne aktualizacje mogą pokazać nieco inną trajektorię oraz siłę zjawisk, niż aktualne. Pamiętajmy, że burza jest zjawiskiem lokalnym, nie musi przejść z dużą siłą nad Twoim regionem, aby kilkanaście km dalej narobić szkód!" - informują Małopolscy Łowcy Burz. 

Powiązane tematy

Komentarze (3)

Zobacz więcej

Tunel pod Luboniem Małym zamknięty
Drogi 0

Tunel pod Luboniem Małym zamknięty

We wtorek 12 grudnia na cztery godziny zostanie zamknięty tunel pod Luboniem Małym na Zakopiance. Przez ten czas służby przeprowadzą ćwiczenia ratownicze  ...