Krzyszkowice

Krzyszkowice. GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę tunelu. Kiedy pojadą nim pierwsze samochody?

Krzyszkowice. GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę tunelu. Kiedy pojadą nim pierwsze samochody?

Budowa obiecywanego przez lata węzła drogowego na Zakopiance w Krzyszkowicach, popularnie zwanego przez mieszkańców „tunelem” doczekała się kolejnego etapu.

„Ogłosiliśmy przetarg na budowę węzła drogowego. Inwestycja pozwoli na bezkolizyjny wjazd na drogę krajową nr 7” – informują drogowcy z GDDKiA. Podają też termin ukończenia prac

 

Temat bezpiecznej przeprawy przez DK7 w Krzyszkowicach przez polityków i mieszkańców maglowany jest od lat. Był też jedną z obietnic w kampanii wyborczej w 2018 roku.

Kadencja 2018-24 rozpoczęła się od protestu mieszkańców, którzy na początku 2020 r. postanowili zablokować drogę krajową nr 7. Tym sposobem zainteresowali problemem nie tylko lokalne władze i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, ale też ogólnopolskie media.

To również nie przyniosło pożądanego rezultatu. W kolejnych latach mimo wielu zapewnień ze strony drogowców, czy lokalnych polityków budowa tunelu przesuwała się w czasie. Jeszcze w lipcu tego roku GDDKiA informowała o kolejnym opóźnieniu wynikającym z uchylenia orzeczenia wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji.

W czwartek 26 października drogowcy poinformowali „o ogłoszeniu przetargu na budowę węzła drogowego na Zakopiance w Krzyszkowicach. Inwestycja pozwoli na bezkolizyjny wjazd na drogę krajową nr 7. Na oferty czekamy do 30 listopada”.

Jak zapewniają przedstawiciele GDDKiA; nowy węzeł ma pozwolić na bezpieczny wjazd z Krzyszkowic na Zakopiankę w kierunku Krakowa i Myślenic.

„Zapewnimy to dzięki budowie tunelu pod drogą krajową nr 7. Będzie w nim również chodnik dla pieszych. Kierowcy jadący z Krakowa do Krzyszkowic będą zjeżdżać z Zakopianki w prawo, a następnie przejeżdżać pod DK7 i dojeżdżać nową drogą nieopodal agencji pocztowej do przebiegającej przez wieś drogi powiatowej, prowadzącej do Sieprawia. Tą samą trasą, tyle że w przeciwnym kierunku, będą poruszać się pojazdy jadące z Krzyszkowic w kierunku Myślenic” – czytamy w informacji GDDKiA. 

Ruch z Myślenic do Krzyszkowic i ze wsi w kierunku Krakowa będzie poprowadzony przebudowaną w pobliżu Zakopianki drogą powiatową. Poprawiony zostanie zjazd z DK7 i wjazd na nią, dzięki czemu będzie on bezpieczniejszy.

"Wykonawca na budowę węzła będzie miał 18 miesięcy od podpisania umowy, nie licząc 3-miesięcznych przerw zimowych. Uwzględniając te przerwy, węzeł powinien powstać w ciągu 2 lat" - informuje GDDKiA.

Tymczasem jak pisaliśmy w kwietniu; mieszkańcy korzystają z własnych rozwiązań, przechodząc pod DK7 taką przeprawą:

W okolicy przyszłego węzła Zakopianką przejeżdża codziennie prawie 40 tysięcy pojazdów. Te dane pochodzą z ostatniego Generalnego Pomiaru Ruchu, przeprowadzonego w latach 2020-2021. Dzięki budowie węzła i likwidacji lewoskrętów zdecydowanie poprawi się bezpieczeństwo w tym miejscu. W latach 2017-2021 doszło tutaj do 45 kolizji drogowych i 18 wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 23 zostały ranne. 

Powiązane tematy

Komentarze (24)

 • 26 paź 2023

  I koncepcję na wykorzystanie budynku po szkole na Chełmie,

  19 3 Odpowiedz
 • 26 paź 2023

  No to będziemy mieć S7 i tunel w Krzyszkowicach. A byłbym zapomniał jeszcze przecież Złoty Pociąg. :)

  20 3 Odpowiedz
 • 26 paź 2023

  Żeby nie było jak z przetargiem na projektowanie S7. Po wyborach samorządowych go unieważnią albo nie zabezpieczą środków na jego realizację.

  18 5 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 27 paź 2023

  PiS już wybudowal, przekop mierzei dla kajaków 🤣🤣🤣

  16 5 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 26 paź 2023

  Teraz pisiory ogłaszają przetarg, bo nie będą już tego finansować.

  Rzutem na taśmę dodałbym przetarg na złoty pociąg.

  20 14 Odpowiedz

Zobacz więcej