Myślenice

Myślenice. Remont kamienicy Obońskich priorytetem w Programie Rewitalizacji Miasta

Myślenice. Remont kamienicy Obońskich priorytetem w Programie Rewitalizacji Miasta

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę wprowadzającą zmiany w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta i Gminy Myślenice. Głównym priorytetem na najbliższe lata będzie remont kamienicy Obońskich wyceniany na 20-30 mln zł  

 

Radni przyjęli uchwałę dotyczącą zmian w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta i Gminy Myślenice. Dokument stanowi podstawę do działalności w zakresie rewitalizacji na wyznaczonym obszarze, a jego aktualizacja ma pozwolić na kontynuowanie działań rewitalizacyjnych zapoczątkowanych w 2017 roku.

W ramach rozpoczętej sześć lat temu rewitalizacji myślenickiej starówki, za 24,9 mln zł z dotacji unijnych wykonano m.in. remont Rynku, alejek wokół kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz wybudowano Muzeum Niepodległości.

Priorytetem gminy w ramach działań rewitalizacyjnych do 2030 r. ma być remont kamienicy Obońskich w Rynku. Jak podczas 71. sesji rady miejskiej mówił burmistrz Jarosław Szlachetka; „koszt modernizacji Kamienicy Obońskich ocenia się na 20-30 mln zł, obecnie jesteśmy na etapie projektowania prac budowlanych”.

Burmistrz wysoko ocenia szanse gminy na uzyskanie dofinansowania w konkursie, który zostanie ogłoszony z końcem 2024 r. „Poziom dofinansowania, na który możemy liczyć to 85% z funduszy europejskich plus 10-12% ze środków budżetu państwa. Tak więc nasz wkład własny były na poziomie zaledwie 3-5% kosztów całego zadania” - mówił.

Jak czytamy w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta i Gminy Myślenice załączonym do uzasadnienia uchwały; samorząd będzie się starał o pieniądze unijne, które przeznaczy na modernizację Kamienicy Obońskich.

Oprócz remontu prace obejmą montaż windy i dostosowanie budynku na potrzeby organizacji pozarządowych. Wewnątrz miałoby powstać Centrum Aktywności Lokalnej, Strefa Seniora, Centrum Integracji Obywatelskich u Obońskich, Inkubator społeczno-edukacyjny, a dodatkowo rozbudowane miałoby zostać zaplecze sportowo-rekreacyjne w Łękach.

„Mam nadzieję, że to pozwoli nam na skuteczne pozyskanie środków finansowych, m.in. po to, aby jeden z najstarszych najcenniejszych zabytków w Myślenicach odrestaurować, ale też stworzyć tam przestrzeń do działalności Centrum Usług Społecznych, Centrum Aktywności Lokalnej, ale przede wszystkim organizacji pozarządowych z terenu miasta i gminy Myślenice. Te przestrzenie będą dedykowane dla wszystkich stowarzyszeń, organizacji pozarządowych działających na ternie miasta i gminy Myślenice” – do radnych mówił Jarosław Szlachetka (PiS).

Jarosław Szlachetka (PiS), burmistrz MiG Myślenice: Gminny Program Rewitalizacji Miasta i Gminy Myślenice to podstawowy dokument uchwalony przez Gminę umożliwiający prowadzenie kompleksowych działań rewitalizacyjnych na wyznaczonym obszarze przy współudziale lokalnej społeczności.

W najbliższych miesiącach Jarosław Szlachetka powinien ubiegać się:

 • o mandat radnego w gminie
 • o mandat radnego w powiecie
 • o mandat radnego w sejmiku województwa
 • o stanowisko wójta/burmistrza
 • dać sobie spokój z polityką
 • Zobacz wyniki
 • o mandat radnego w gminie o mandat radnego w gminie 1%
 • o mandat radnego w powiecie o mandat radnego w powiecie 1%
 • o mandat radnego w sejmiku województwa o mandat radnego w sejmiku województwa 2%
 • o stanowisko wójta/burmistrza o stanowisko wójta/burmistrza 16%
 • dać sobie spokój z polityką dać sobie spokój z polityką 79%
 • Głosów: 1517

Kamienica Obońskich remont przeszła w 2010 roku. Podczas modernizacji wymieniono tynk, przeprowadzono prace kamieniarskie, odnowiono wejście i bramę oraz obraz Matki Bożej Myślenickiej. Wymiana dotyczyła instalacji grzewczej i okien. Wykonana została również instalacja oświetleniowa – tzw. iluminacja budynku. 

Powiązane tematy

Myślenice: Koniec remontu kamienicy nr 27 na Rynku
Miasto 19

Myślenice: Koniec remontu kamienicy nr 27 na Rynku

Zakończyła się modernizacja zabytkowej kamienicy przy Rynku 27-nazywanej popularnie „Kamienicą Obońskich". W przyszłości swoją siedzibę będzie miało w niej Muzeum Regionalne „Dom Grecki”

Myślenice: Remont kamienicy na Rynku
Miasto 14

Myślenice: Remont kamienicy na Rynku

Trwa modernizacja zabytkowej kamienicy przy Rynku 27 –  nazywanej popularnie „Kamienicą Obońskich". W przyszłości swoją siedzibę będzie miało w niej Muzeum Regionalne „Dom Grecki”

Komentarze (34)

 • 31 paź 2023

  Chore. Nie ma pieniędzy na przedszkole na Zarabiu, bezkolizyjne węzły na Zakopiance, kanalizację na Chełmie, a burmistrz chce za 30 mln zł remontować kamienicę. Czas na zmiany!

  77 8 Odpowiedz
 • 31 paź 2023

  Czyli jeśli dobrze zrozumiałem remont całego rynku i terenu kościelnego oraz muzeum kosztowało coś koło 25 banieczek a remont JEDNEJ!!! kamienicy ma kosztować 30 ???? No
  szacun i gratulacje burmisiu!!!!

  55 2 Odpowiedz
 • 31 paź 2023

  Czy kamienica jest własnością gminy? Pytam poważnie bo nie wiem.

  44 3 Odpowiedz
 • 31 paź 2023

  Może by ktoś pomyślał o renowacji wodociągów na stradomiu, zanim nie będzie co remontować.

  39 2 Odpowiedz
 • 31 paź 2023

  30 mln ?
  Niech zgłoszą na olx jej sprzedaż za 10 mln.
  I sprawdza czy kupiec się znajdzie.
  Jeżeli włożą 30 mln tzn ze jej wartość wyniesie 60 mln.
  Czyli m2 przejścia do kibli, będzie miał wartość 40 tys zł.

  Ekonomia w urzędach jest wytyczną śmiałości w przegłosowywanie wysokości podatków.

  Czym urzędnik bardziej odklejony od rzeczywistości, tym śmiałość jest większa.

  No może jeszcze mieć miejsce przedsiębiorczość samorządowa .
  Czym większa suma przetargowa tym udział decydenta jest wyższy.

  40 3 Odpowiedz

Zobacz więcej