Wybory samorządowe 2024

„Myślałem, że będzie wyższy”- starosta o wyniku w wyborach parlamentarnych. Padła deklaracja o udziale w wyborach samorządowych

„Myślałem, że będzie wyższy”- starosta o wyniku w wyborach parlamentarnych. Padła deklaracja o udziale w wyborach samorządowych

„Przyznaje szczerze, że wynik uzyskałem dobry, choć myślałem, że będzie wyższy” – w transmisji live, swój start w Wyborach Parlamentarnych z listy Koalicji Obywatelskiej podsumował starosta myślenicki Józef Tomal. Zapowiedział też udział w wiosennych Wyborach Samorządowych

 

Podczas ostatniego odcinka Q&A, czyli formatu w którym politycy odpowiadają na pytania mieszkańców, starosta Józef Tomal (FZM) odniósł się do swojego udziału w Wyborach Parlamentarnych 2023. O mandat posła starał się, startując z listy Koalicji Obywatelskiej.

„Jak pan zniósł porażkę w wyborach do Sejmu, jak ocenia swój wynik i czy prawdą jest, że jakby pan nie wystartował, mielibyśmy kolejnego posła jakim byłby Maciej Ostrowski” – brzmiało jedno z pytań odczytanych przez starostę.

Józef Tomal stwierdził, że wynik uzyskał dobry, choć myślał, że będzie wyższy. Wyjaśniał, że jego udział w wyborach nie miał wpływu na wynik wyborczy Macieja Ostrowskiego, który reprezentował PSL. „Gdyby wszystkie głosy, które państwo oddali na mnie przekazać Maciejowi Ostrowskiemu, także nie uzyskałby mandatu. Trzeciej drodze brakowało dużo więcej głosów do uzyskania drugiego mandatu z okręgu nr 12” – mówił.

Maciejowi Ostrowskiemu życzył powodzenia w najbliższym czasie, a więc w czekających nas wiosną 2024 r. Wyborach Samorządowych.

Czy starosta będzie startował na burmistrza Myślenic? Na kolejne z pytań odpowiedział krótko: „Nie, nie będą startował na burmistrza Myślenic, ale pewnie jak zdrowie pozwoli, podobnie jak w poprzednich wyborach, wystartuję na radnego do rady powiatu”.

Józef Tomal (FZM), starosta myślenicki: Przyznaje szczerze, że wynik uzyskałem dobry, choć myślałem, że będzie wyższy. Oprócz obecnego posła Władysława Kurowskiego, który osiągnął super wynik, miałem także kolegę Macieja Ostrowskiego, któremu sprzyjałem i za którego trzymałem kciuki. Odniósł znakomity sukces w postaci wysokiego wyniku. Niestety nie dało mu to przepustki na Wiejską.

Józef Tomal z samorządem powiatowym związany jest od 2002 roku. W II kadencji Rady Powiatu Myślenickiego był radnym i przewodniczącym Komisji Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu Rady Powiatu. W III kadencji Rady Powiatu Myślenickiego był jej przewodniczącym od listopada 2006 do maja 2009. Funkcję Starosty Myślenickiego pełni nieprzerwanie od maja 2009 roku.

W wyborach samorządowych 2018 o mandat radnego powiatowego ubiegał się z KWW Forum Ziemi Myślenickiej i uzyskał najlepszy wynik na liście - 1388 głosów.

Do rady powiatu wprowadził 7 radnych, a następnie zawiązał koalicję z klubem Macieja Ostrowskiego – Wspólnie Dla Powiatu (6 radnych), co dało im większość w radzie (FZM + WDP 13 radnych, PiS 12 radnych) .

Następnie wybrany został starostą, a jego zastępcą Andrzej Pułka (WDP; 1 297 głosów), którego w 2019 r. zastąpił Rafał Kudas (FZM; 569 głosów).

W najbliższych miesiącach Józef Tomal powinien ubiegać się:

 • o mandat radnego w gminie
 • o mandat radnego w powiecie
 • o mandat radnego w sejmiku województwa
 • o stanowisko wójta/burmistrza
 • dać sobie spokój z polityką
 • Zobacz wyniki
 • o mandat radnego w gminie o mandat radnego w gminie 1%
 • o mandat radnego w powiecie o mandat radnego w powiecie 10%
 • o mandat radnego w sejmiku województwa o mandat radnego w sejmiku województwa 7%
 • o stanowisko wójta/burmistrza o stanowisko wójta/burmistrza 17%
 • dać sobie spokój z polityką dać sobie spokój z polityką 65%
 • Głosów: 1084

W Wyborach Parlamentarnych 2023 ubiegał się o mandat posła z piątego miejsca listy Koalicji Obywatelskiej, gdzie w okręgu nr 12 zdobył 6 204 głosy. Największe poparcie 5670 (głosów) odnotował w powiecie myślenickim i kolejno w wadowickim 178, suskim 129, chrzanowskim 118 i oświęcimskim 109.

Rozkład głosów na Józefa Tomala (KO) w Wyborach Parlamentarnych 2023: powiaty: myślenicki 5670, wadowicki 178, suski 129, chrzanowski 118, oświęcimski 109; powiat myślenicki: gmina Myślenice - 2732, gmina Dobczyce - 735, gmina Sułkowice - 614, gmina Siepraw - 377, gmina Tokarnia - 293, gmina Raciechowice - 274, gmina Pcim - 260, gmina Wiśniowa - 230, gmina Lubień - 165.

Kiedy wybory samorządowe?

W wyborach samorządowych wybieramy członków rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz prezydentów, burmistrzów miast i wójtów.

Poprzednie wybory samorządowe w Polsce odbyły się 21 października 2018 roku. W związku z tym, że kadencja samorządów trwa obecnie pięć lat (została wydłużona w 2018 roku), to termin kolejnych wyborów, zgodnie z kalendarzem wyborczym, przypadał na jesień 2023 roku.

W związku z tym, że w tym samym terminie wypadały wybory parlamentarne, rządząca większość w 2022 roku zdecydowała o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 roku. Oznacza to, że kolejne wybory samorządowe odbędą się wiosną przyszłego roku. 

Zgodnie z kodeksem wyborczym, termin wyborów samorządowych wyznacza Prezes Rady Ministrów. Art. 371 ust. 1 kodeksu mówi o tym, że "wybory do rad zarządza się nie wcześniej niż na 4 miesiące i nie później niż na 3 miesiące przed upływem kadencji rad. Datę wyborów wyznacza się na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 30 dni i nie później niż na 7 dni przed upływem kadencji rad".

Oznacza to, że wybory powinny się odbyć po 31 marca 2024 roku i nie później niż 23 kwietnia.

Powiązane tematy

Komentarze (8)

 • mirek@ 24 lis 2023

  gdyby dodac glosy ostrowskiego i tomala to i tak brakowaloby 5000 glosow do pierwszego na liscie trzeciej drogi pawla sliza a z naszego okregu wzieli tylko jeden mandat...

  https://miasto-info.pl/myslenice/30336,maciej-ostrowski-i-jozef-tomal-bez-mandatow-poselskich-czy-kampania-parlamentarna-to-rozgrzewka-przed-wyborami-samorzadowymi-2024.html

  https://wybory.gov.pl/sejmsenat2023/pl/sejm/kandydat/29624/12/2749832

  tak czy inaczej obaj panowie musza obejsc sie smakiem i maksymalnie co moga zdzialac to cos w samorzadzie nawet jesli liczyli na wiecej to ludzie postawili na kogos innego

  18 7 Odpowiedz
 • 24 lis 2023

  Chyba się mylisz. " Społeczność głosująca przeciw PiS,
  głosowała na człowieka a nie na komitet z którego startował.",?, bo jednak przede wszystkim głosowała na daną partię. Wyobraź sobie, jakby Tomal, albo Ostowski byli na liście PiS, to na 100% wziąłby mandat. Ale nie byli z prostej przyczyny swiatopogladowej i tyle.

  16 8 Odpowiedz
 • 24 lis 2023

  Żarty, czy brak elementarnej wiedzy potrzebnej do komentowania? Nazwa listy nie ma znaczenia, jak powstaje tymczasowy komitet np " Brygada zryw,czrowanie nawijanie makaronu" Do wyborów samorzadowych. Ale wtych wyborach grają partie ogólnopolskie grupujące ludzi o prawicowych albo lewicowych poglądach i ludzie na to patrzą., a nie na mile usmieszki i hasła typu człowiek nie partia. To będzie dobre do czarowania na wiosnę.

  11 4 Odpowiedz
 • 24 lis 2023

  Takie posły jak obecny, w ramach redukcji kosztów, powinny siedzieć w domu i głosować internetem i po otrzymaniu komunikatu z centrali głosować jak mu kazali.

  By nie robić kosztów przejazdami, noclegami, wyżywieniem itd.
  Konferencję dla nich internetowe,
  bo obecność ich w sejmie jest bezprzedmiotowa.

  15 20 Odpowiedz
 • 24 lis 2023

  Wybór Kurowskiego do parlamentu, był oczywiście błędem naszej społeczności.
  Co nam z posła który siedzi w oślej
  ławce ?
  Nie zgadzam się z tezą, że kandydat PO i PSL , sobie nie zaszkodzili.
  Społeczność głosująca przeciw PiS,
  głosowała na człowieka a nie na komitet z którego startował.

  Odwrotnie w przypadku kochających PiS. Tam miłość była ślepa i gdyby im podłożyli Stefka Burczymuchę , też by przeszedł,

  Gdyby był jeden kandydat, byłby dzisiaj posłem.
  Choć sympatia naszej społeczności była większa do kandydata Ostrowskiego, ze względu na waleczność, aktywność, „gadanę,” korzystniejszym posłem wg. mnie byłby kandydat Tomal.

  Poselstwo obecne z naszej społeczności, bardzo dużo o nas mówi.
  Jakie obycie części naszej społeczności, taki poseł.

  19 28 Odpowiedz

Zobacz więcej