Krzyszkowice

To nie koniec historii wyburzenia „starej szkoły” w Krzyszkowicach. Sprawa po apelacji wraca do Sądu Rejonowego w Myślenicach

To nie koniec historii wyburzenia „starej szkoły” w Krzyszkowicach. Sprawa po apelacji wraca do Sądu Rejonowego w Myślenicach
Fot. Piotr Jagniewski

Sprawa wyburzenia "starej szkoły" w Krzyszkowicach nie tylko budzi emocje wśród polityków i mieszkańców, ale od 7 lat nie doczekała się finału.

Sąd Okręgowy w Krakowie na skutek apelacji wydał prawomocny wyrok, który uchylił decyzję z kwietnia 2023 r. i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez Sąd Rejonowy w Myślenicach

 

Postępowanie w tej sprawie przeciwko byłemu burmistrzowi przez dwa lata procedował Sąd Rejonowy w Myślenicach, który w kwietniu 2023 r. wydał wyrok uniewinniający Macieja Ostrowskiego w sprawie rozbiórki „starej szkoły” w Krzyszkowicach.

Od tej decyzji prokurator i oskarżyciel posiłkowy wnieśli apelację do Sądu Okręgowego w Krakowie. Ten wydał wyrok, w którym uchylił zaskarżoną decyzję i przekazał sprawę Sądowi Rejonowemu w Myślenicach do ponownego rozpoznania.

- Sąd Okręgowy w Krakowie, IV Wydział Karny Odwoławczy - na skutek apelacji wniesionej przez Prokuratora oraz pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego od wyroku Sądu Rejonowego w Myślenicach z dnia 25 kwietnia 2023 r. sygn. akt II K 130/21 - w dniu 21 grudnia 2023 r. wydał wyrok, w którym uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Rejonowemu w Myślenicach do ponownego rozpoznania. Wyrok jest prawomocny 

– informuje nas Joanna Specjał z biura prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie.

Temat pozostałości po tzw. „starej szkole” w Krzyszkowicach wśród polityków i mieszkańców ciągle budzi wiele emocji. Siedem lat od rozpoczęcia rozbiórki, pozostałości budynku nadal stoją na swoim miejscu. Gmina została zobowiązana do jego odbudowania, ale dotychczasowe próby pozyskania środków na ten cel skończyły się niepowodzeniem.

O postępy w tej sprawie podczas spotkania wiejskiego, które odbyło się 6 listopada - pytali mieszkańcy; „Co z naszą szkołą – zabytkiem? Odbudujecie ten budynek, czy ją rozwalicie? Stoi i straszy” – padł głos z sali.

"Jest to zabytek, budynek jest chroniony prawnie. My jako gmina w związku z tym co się podziało, zostaliśmy zobowiązani do przygotowania projektu budowlanego i odbudowy tego zabytku. Wykonaliśmy dokumentację projektową, próbowaliśmy już dwa razy pozyskać na to środki zewnętrzne, ale się nie udało. Przy następnej możliwości będziemy próbować ponownie, żeby to odbudować"– wyjaśniał Jarosław Szlachetka (PiS).

Powiązane tematy

Komentarze (7)

 • 22 gru 2023

  Hmm ... wie ktoś kto jest tym "oskarżycielem posiłkowym" ???

  20 4 Odpowiedz
  • 23 gru 2023

   W zasadzie ten proces chyba nie jest niejawny więc powinniśmy wiedzieć kim jest ten tajny „oskarżyciel posiłkowy”

   13 Odpowiedz
 • 23 gru 2023

  To co to jednak nie było „nagonki i hejtu”, a i być może finał tej sprawy będzie zgoła inny ? Skoro nasz wspaniały sąd nie popisał się przy rozprawie to dlaczego nie zostanie ona przekazana do jakiejś totalnie niezależnej jednostki sądowniczej ?
  Jak jest niewinny to oczyści się raz na zawsze, jak będzie winny gmina powinna pozwać go o odszkodowanie bo niby dlaczego z naszych (podatnika) pieniędzy mamy naprawiać kogoś „widzimisię” (bardzo drogie widzimisię) ?

  12 9 Odpowiedz
 • 23 gru 2023

  Zaraz bd mieć zabytkową szkołę na Chełmie …

  17 4 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 23 gru 2023

  Jeden rozwalił nie rozwalił a drugi nie może dobudować sprawa tej szkoły to jest skandal

  14 1 Odpowiedz
 • 27 gru 2023

  Po co komu ta rudera? To nie ma żadnej wartości.

  10 Odpowiedz
 • Grzegorz 4 sty

  Wydaje się ,że Sąd II instancji uchylił wyrok sądu I instancji nie ze względów merytorycznych lecz z tego powodu, że prawidłowy wyrok i na dodatek bardzo dobrze uzasadniony wydany został przez tzw. neo- sędzię.

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej