Wybory Samorządowe 2024. Kto może zostać radnym?
- 26 stycznia 2024

Radnym może zostać każdy polski obywatel, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje odpowiednio na obszarze gminy, powiatu i województwa, do którego organów zamierza kandydować
Zgodnie z Art. 11. § 1. Kodeksu wyborczego bierne prawo wyborcze, czyli prawo do ubiegania się o mandat radnego gminy, powiatu lub sejmiku województwa ma każda osoba, której przysługuje również czynne prawo wyborcze. Oznacza to, że radnym może zostać każdy polski obywatel, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat oraz stale zamieszkuje odpowiednio na obszarze gminy, powiatu i województwa, do którego organów zamierza kandydować.
Jak mówią przepisy; radnym nie może zostać osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Kandydować do rady gminy lub powiatu nie może też osoba, wobec której wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające utratę prawa wybieralności.

Który z obecnych gospodarzy gmin i powiatu najbardziej zasługuje na ponowną kadencję?
- Artur Grabczyk Artur Grabczyk 5%
- Piotr Hajduk Piotr Hajduk 6%
- Marek Kluska Marek Kluska 3%
- Bogumił Pawlak Bogumił Pawlak 15%
- Tadeusz Pitala Tadeusz Pitala 7%
- Tomasz Suś Tomasz Suś 14%
- Kazimierz Szczepaniec Kazimierz Szczepaniec 3%
- Jarosław Szlachetka Jarosław Szlachetka 21%
- Józef Tomal Józef Tomal 21%
- Wacław Żarski Wacław Żarski 3%
- Głosów: 1877
Kandydata na radnego musi zgłosić komitet wyborczy, który zostanie utworzony przez partie polityczne i koalicje partii politycznych, stowarzyszenia i organizacje społeczne lub przez wyborców. Jednocześnie można kandydować tylko do jednej rady – gminy, powiatu lub sejmiku.
Lista kandydatów do rady gminy, powiatu lub sejmiku wojewódzkiego musi być poparta podpisami. W przypadku gminy liczącej do 20 tys. mieszkańców, gdzie obowiązuje system większościowy, listę, na której znajduje się nazwisko jednego kandydata, powinno podpisać co najmniej 25 wyborców. W gminach powyżej 20 tys. mieszkańców obowiązuje system proporcjonalny i w związku z tym na liście powinno się znaleźć co najmniej pięciu kandydatów, a zgłaszana lista musi być poparta co najmniej przez 150 wyborców.
W przypadku wyborów do rad powiatów na liście musi być co najmniej trzech kandydatów i powinna być poparta podpisami co najmniej 200 wyborców. Każda zgłaszana lista kandydatów do sejmiku powinna być poparta podpisami co najmniej 300 wyborców.
PAP/mr
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Komentarze