Biznes

Jaki sposób rozliczania się wybrać, zakładając działalność?

Jaki sposób rozliczania się wybrać, zakładając działalność?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z szeregiem formalności, których przedsiębiorca musi dopilnować. Jednym z ważniejszych obowiązków stanowi dobranie optymalnej formy opodatkowania do swojej firmy. Co warto wybrać? W jaki sposób się rozliczać?

Sposoby rozliczania się dla przedsiębiorców

Zakładając własną działalność gospodarczą, należy dopilnować, aby wybrana forma opodatkowania okazała się korzystna. Oczywiście sposób rozliczania się można później zmienić, jednak dobrze jest zadbać o to już na starcie. Przedsiębiorcy mają 3 możliwości, wśród których wybierają tę odpowiednią dla siebie.

Powszechną formą jest opodatkowanie na zasadach ogólnych. To rozwiązanie, które zostaje przypisywane każdej osobie fizycznej zakładającej działalność gospodarczą, jeśli nie wybrała ona inaczej. Skalę podatkową wyróżniają dwie stawki, które są zależne od wysokości rocznego dochodu firmy:

  • 12% dla kwoty nieprzekraczającej 120 000 zł,

  • 32% dla nadwyżki ponad próg 120 000 zł.

Kolejnym rozwiązaniem jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. To uproszczona forma opodatkowania, ponieważ nie wiąże się z prowadzeniem dużej ilości dokumentacji. Wybierając ten sposób, należy dobrać właściwą stawkę, a jest ich aż 10. Duże znaczenie ma zatem klasyfikacja, której podporządkowane są działalności gospodarcze. Dobry przykład stanowi ryczałt 8 5 jakie PKD go wyróżnia? Warto pamiętać, że pogrupowanie nie dzieli wyłącznie według branż – firmy z jednego sektora mogą podlegać innym stawkom.

Trzecim rozwiązaniem jest podatek liniowy. W jego przypadku nie liczy się wysokość osiąganych dochodów, ponieważ zawsze obowiązuje jedna stawka – 19%

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zwróć uwagę na kilka kwestii, które wpływają nie tylko na wysokość podatków, ale także korzystanie z dostępnych ulg. Każdy ze sposobów rozliczania działalności gospodarczej zapewnia przedsiębiorcom inne możliwości. W końcu nie liczy się wyłącznie wysokość składek, ale także:

  • stawka zdrowotna – sprawdź przykładowo, co zapewnia ryczałt dla lekarzy 2024;

  • możliwość rozliczania się z małżonkiem;

  • korzystanie z licznych ulg, np. dla samodzielnych rodziców.

Jaką formę opodatkowania wybrać przy zakładaniu działalności gospodarczej?

Choć istnieje pewna dowolność przy wybieraniu sposobu rozliczania działalności gospodarczej z fiskusem, warto kierować się pewnymi wskazówkami. W przypadku zasad ogólnych przedsiębiorca nie zapłaci podatku, jeśli jego roczny dochód nie przekroczył 30 000 zł. W przypadku dwóch innych form opodatkowania nie obowiązuje kwota wolna od podatku.

Jeśli spodziewasz się ponoszenia sporych kosztów uzyskania przychodu, ryczałt może nie okazać się dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. W jego przypadku podatek nie jest zależny od dochodu. Przy podejmowaniu decyzji może przydać się np. ryczałt kalkulator na Firmove.pl. Co więcej, istnieją pewne ograniczenia, przez które nie wszyscy przedsiębiorcy mogą wybrać taki sposób rozliczania się.

Z kolei przedsiębiorcy, którzy nie korzystają z żadnych ulg, a ich dochód dosyć wysoki, chętnie wybierają podatek liniowy. To dobre rozwiązanie dla osób podlegającym drugiemu progowi w skali podatkowej, a także dla początkujących założycieli działalności gospodarczej.

Przy wyborze formy opodatkowania należy kierować się m.in. oczekiwaną wysokością dochodów, dostępnymi ulgami i stawką zdrowotną.

Zobacz więcej