Zdrowie

Jak dbać o wzrok podczas pracy przy komputerze?

Jak dbać o wzrok podczas pracy przy komputerze?

Nieustanne wpatrywanie się w ekran monitora to bardzo duży wysiłek dla ludzkiego wzroku. Brak przerw i nieodpowiednie podejście do profilaktycznej troski o wzrok może być przyczyną wielu dolegliwości i chorób, w tym zespołu suchego oka, zespołu widzenia komputerowego czy krótkowzroczności.

Sztuczne światło, którym emituje monitor, to światło niebieskie — szczególnie niekorzystnie wpływające na kondycję oczu. Wprowadzenie kilku zdrowych nawyków w trakcie dnia może sprawić, że oczy nie będą tak przemęczone i podatne na zachorowanie. Jak można zatroszczyć się o wzrok, pracując przed komputerem?

Ergonomia stanowiska pracy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami stanowisko pracy biurowej wykonywanej przed komputerem powinno zostać tak przygotowane, aby było zgodne z zasadami BHP oraz zapewniało maksymalny komfort pracownikowi. Chodzi tutaj również o kwestie zdrowotne, czyli dbałość o narząd wzroku.

Pierwszy aspekt to ustawienia monitora. Ważne, aby znajdował się przynajmniej 50-70 cm od oczu. Istotny jest także kąt nachylenia ekranu. Mowa tutaj o kącie 10-20 stopni. Sam monitor najlepiej ulokować w taki sposób, aby umożliwiał prowadzenie wzroku ku dołowi. Skierowanie oczu w górę wiąże się z dodatkowym wysiłkiem gałek ocznych i napięciem, które prowadzi do szybkiego przemęczenia wzroku.

Ważne, aby zadbać także o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia. Należy zdecydować się albo na światło dzienne, albo sztuczne. Zdecydowanie lepszym wyborem jest światło rozproszone po całym pomieszczeniu, aniżeli niewielka lampka ze światłem skoncentrowanym, ukierunkowana np. na ekran lub klawiaturę. 

Zgodnie z omawianymi przepisami przynajmniej raz na godzinę pracownik powinien wykonywać pięciominutową przerwę. W tym czasie należy spojrzeć w innych kierunkach, poćwiczyć narząd wzroku przez krótkotrwałe wpatrywanie się naprzemiennie w przedmioty znajdujące się blisko i daleko.

Osoby, które na co dzień pracują przy komputerze, powinny profilaktycznie badać swój wzrok. Takie badania przeprowadza m.in. okulista w Krakowie.

Światło niebieskie, dobór okularów, ustawienia monitora

Profilaktyka narządu wzroku to znacznie więcej aspektów i działań, które są ważne z punktu widzenia zdrowia oczu. Jak jeszcze można się o nie zatroszczyć?

Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze specjalnej nakładki na monitor komputera, która chroni oczy przed emitowanym światłem niebieskim. Idąc tym tropem, można zdecydować się na zmianę okularów i zakup modelu z antyrefleksem.

Jest to minimalna ochrona, o jaką należy zadbać. Niestety mimo innowacyjnych technologii wciąż nie ma możliwości wyprodukowania monitorów, które nie będą emitować wspomnianego światła niebieskiego.

W kwestii samego monitora warto jeszcze zastanowić się nad zmianą wyświetlanego motywu. Jeszcze do niedawna stawiano na jasną kolorystykę i jaskrawe barwy. Obecnie wiele przeglądarek i programów oferuje interfejs w tak zwanym „ciemnym trybie”. Będzie to rozwiązanie przyjaźniejsze dla oczu.

Ćwiczenie oczu

Jak wyżej wspomniano, pięciominutowa przerwa co godzinę może pomóc w relaksacji i rozluźnieniu narządu wzroku. Jednym z rekomendowanych ćwiczeń, jakie można wykonywać, dotyczy zasady 20-20-20. To nieco inne podejście do profilaktyki, zgodnie z którym pracownik powinien raz na 20 minut patrzeć na dowolny oddalony o 20 stóp przedmiot przez 20 sekund. Wspomniane 20 stóp to jednostka miary, która w przeliczeniu wynosi 6 metrów.

Stosowanie preparatów nawilżających i zmiana diety

Utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia oczu jest bardzo ważne. W trakcie wizyty u okulisty warto wspomnieć o specyfice swojej pracy i poprosić o zarekomendowanie odpowiednich kropli nawilżających, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo przesuszenia gałek ocznych, co może prowadzić do podrażnień i chorób oczu.

Ponadto warto zastanowić się nad urozmaiceniem swojej diety i wzbogaceniem jej o produkty bogate w witaminę A, C, E, D i kwasy omega-3. W wyborze odpowiedniego suplementu również może pomóc okulista, który dobierze preparat pod kątem potrzeb i oczekiwań pacjenta.

Zobacz więcej