Drogi

Sprawdzą ile samochodów porusza się po drogach w Małopolsce

Sprawdzą ile samochodów porusza się po drogach w Małopolsce

GDDKiA ogłosiła przetarg na przeprowadzenie pomiarów ruchu, który wykaże ile samochodów porusza się po drogach krajowych, ekspresowych i autostradach w Małopolsce

 

To przedsięwzięcie to tzw. Generalny Pomiar Ruchu (GPR), który drogowcy wykonują cyklicznie co pięć lat. Dostarcza informacje o rodzaju pojazdów korzystających z dróg, kierunkach ich podróży oraz zmianach, jakie zachodzą na poszczególnych trasach.

Badanie zostanie przeprowadzone w 2025 roku. „Żeby sprawnie zarządzać siecią dróg i dobrze projektować jej rozwój musimy mieć rzetelne dane dotyczące liczby i rodzaju pojazdów, które korzystają z naszych tras. Dzięki temu wiemy m.in. jakim obciążeniom poddawane są drogi, jakie trasy są najpopularniejsze, które obszary potrzebują modernizacji lub nowych dróg. Pozyskujemy też informacje pomocne w przygotowaniu remontów, a także w decydowaniu o tym, w jakich okresach możemy wprowadzać ograniczenia w ruchu, a w jakich jest to niewskazane” – wyjaśnia Kacper Michna, rzecznik prasowy GDDKiA.

Nie tylko autostrada, ale też Zakopianka

Trasą z największą liczbą pojazdów jest autostradowa obwodnica Krakowa, a jednym z najbardziej obciążonych odcinek między węzłami Kraków Tyniec a Kraków Skawina. Niespełna 20 lat temu jeździło tam 30 tysięcy pojazdów na dobę i był to wtedy rekordowy wynik w regionie.

Dziś większy ruch jest nie tylko na całej zarządzanej przez nas autostradzie A4, ale też na zakopiance od Krakowa do Lubnia. Na obwodnicy liczba samochodów przekraczała w 2021 roku 80 tysięcy.

Metodologia badania

Generalny Pomiar Ruchu w Małopolsce zostanie przeprowadzony w ok. 170 punktach pomiarowych. Zmierzony zostanie ruch na trasach szybkiego ruchu oraz na drogach krajowych. W ramach badania nie będzie mierzony ruch na drogach krajowych w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, tj. na terenie miast na prawach powiatu, które same zarządzają siecią drogową na swoim obszarze.

W punktach pomiarowych zostaną ustawione kamery rejestrujące ruch. Następnie dane z zapisu zostaną opracowane i przeanalizowane pod kątem liczby i rodzaju pojazdów. Badanie pozwoli na ilościowe wyszczególnienie rodzajów pojazdów poruszających się po drogach. Statystyka uwzględni nie tylko samochody osobowe ale m.in. motocykle i motorowery, samochody dostawcze, busy, samochody ciężarowe, autobusy, ciągniki rolnicze, rowery, hulajnogi elektryczne.

Czego się dowiemy?

Pomiary automatyczne dostarczą danych z całego roku, a pomiary wideo będą prowadzone w specjalnie wybranych dziewięciu terminach pomiarowych , od stycznia do października 2025 r.

- Podstawową informacją, którą uzyskamy dzięki badaniu ruchu pojazdów, będzie Średni Dobowy Ruch Roczny (SDRR). Ta liczba pokaże nam, ile średnio pojazdów i jakiego rodzaju porusza się w ciągu 24 godzin danym odcinkiem drogi – dodaje Kacper Michna.

Powiązane tematy

Komentarze (3)

 • 26 cze

  I po pomiarze wykaże im że powinny być 4 pasy przy takim natężeniu 🤣

  10 9 Odpowiedz
  • 27 cze

   Raczej wyciągną wnioski, że trzeba zredukować liczbę samochodów. A sposobów mają od liku by odzwyczaić ludzi do posiadania samochodu: zwiększenie wysokości mandatów, brak miejsc parkingowych, podatek od starszych samochodów no i wreszcie SCT. Pacynki rządowe zrobią wiele by żyło się Wam lepiej.

   11 Odpowiedz

Zobacz więcej

Balkon w stylu boho - praktyczne aranżacje
Lifestyle 0

Balkon w stylu boho - praktyczne aranżacje

Styl boho na balkonie to nie tylko popularna estetyka, ale także sposób na stworzenie przytulnej i relaksującej przestrzeni na świeżym powietrzu. W tym artyku...