logo-web9
Bloki na Zarabiu

Wystarczy, że burmistrz odstąpi od negocjacji w sprawie bloków na Zarabiu. Rada nie musi podejmować uchwały

Radni opozycyjni domagali się opinii prawnej, aby rozstrzygnąć spór czy rada powinna podjąć uchwałę o zaniechaniu realizacji Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego dla obszaru „Zarabie – rejon ul. Bukowej”. 

 „Z przepisów wynika, że to burmistrz ma możliwość odstąpienia od negocjacji do czasu zawarcia umowy urbanistycznej i winien powiadomić o tym radę gminy.

Radzie gminy nie została natomiast przyznana kompetencja do podejmowania uchwały dotyczącej odstąpienia od negocjacji w zakresie treści projektu umowy urbanistycznej oraz projektu ZPI

– wynika z opinii prawnej przygotowanej dla UMiG.

Pomysł budowy bloków w sąsiedztwie domów jednorodzinnych na Zarabiu wywołał sporo kontrowersji, a sprzeciw mieszkańców doprowadził do odstąpienia przez burmistrza od negocjacji z inwestorem.

Procedowanie tzw. Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego samorządowcy z Myślenic przerabiali po raz pierwszy. To nowość w polskim prawie i jak na razie nie wypracowano procedur postępowania we wszystkich możliwych scenariuszach.

Z końcem września (podczas 5. sesji rady miejskiej) radni 11 głosami za, przy 5 przeciw, 3 wstrzymujących się i 2 nieoddanych podjęli uchwałę, na mocy której sporządzony miał zostać Zintegrowany Plan Inwestycyjny dla obszaru „Zarabie – rejon ul. Bukowej”. Ta decyzja dopuszczała do stołu negocjacyjnego inwestora, burmistrza i przedstawiciela rady.

Weź udział w sondażu!

Po tym jak mieszkańcy powiedzieli zdecydowane „nie” dla bloków w rekreacyjnej części Myślenic, burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) ogłosił, że odstępuje od negocjacji z deweloperem.

Ale czy to wystarczy? Radni opozycyjni przekonywali, że do zamknięcia procedury, tak jak w przypadku jej rozpoczęcia potrzebna będzie stosowna uchwała.

Podczas październikowej sesji rady miejskiej jej przewodniczący zapowiedział zlecenie opinii prawnej, którą odczytał na kolejnym posiedzeniu.

Twoje wsparcie pozwala nam mówić głosem mieszkańców i poruszać ważne tematy. Twoje wsparcie to dla nas więcej niż kawa – to dowód, że to, co robimy, jest ważne i doceniane. Razem możemy dalej mówić o tym, co naprawdę się liczy.

Najpierw przytoczył decyzję burmistrza o odstąpieniu od negocjacji w zakresie treści projektu umowy urbanistycznej oraz projektu ZPI, a następnie przytoczył opinię prawną sporządzoną przez radcę mgr Agnieszkę Nawracaj:

„Wyrażenie zgody rady gminy stanowi podstawę do podjęcia przez organ wykonawczy gminy negocjacji w zakresie treści projektu umowy urbanistycznej oraz projektu ZPI. Zgodnie z art. 37 ust. 3 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym do czasu zawarcia umowy urbanistycznej wójt, burmistrz, albo prezydent miata może odstąpić od negocjacji informując o tym radę gminy.

Z powyższych przepisów wynika, że to wójt burmsitz ma możliwość odstąpienia od negocjacji do czasu zawarcai umowy urbanistycznej i winien powiadomić o tym radę gminy. Radzie gminy nie została natomiast przyznana kompetencja do podejmowania uchwały dotyczącej odstąpienia od negocjacji w zakresie treści projektu umowy urbanistycznej oraz projektu ZPI”.

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!