Grupa Literacka "Tilia" ma 10 lat
- 18 września 2012
Grupa Literacka "Tilia" obchodziła 10 rocznicę powstania. Swój cynowy jubileusz poeci uczcili odczytem wierszy z nowego tomiku pt. "Struktury pamięci"
Grupa Literacka "Tilia" powstała w 2002 roku w murach ówczesnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach z inicjatywy Piotra Oprzędka, który kierował nią jako pierwszy. Cynowy jubileusz członkowie "Tilii" świętowali w Muzeum Regionalnym "Dom Grecki" 14 września. Dziesięciolecie uświetnione zostało premierą trzeciego tomiku "Tilii" pt. "Struktury pamięci".
Podczas spotkania kilka słów o grupie powiedział ks. Eligiusz Dymowski życząc jej kolejnych lat działalności, a w historię "jubilatki" wprowadziła obecnych Jadwiga Malina. Wiersze Tych, którzy odeszli na drugą stronę czytały: Urszula Szpakiewicz - wiersze Marty Żarskiej-Krawczyk oraz nieobecnej Ingi Maliny i Anna Dura - wiersze Elżbiety Guśpiel oraz również nieobecnej Danuty Kaczmarek-Nowackiej.
Czytane wiersze często poświęcone były osobom bliskim poetom - rodzinom, przyjaciołom, autorytetom, takim, jak Jan Paweł II. Oprawę muzyczną zapewniła Myślenicka Orkiestra Kameralna.
Obecnie Grupę tworzy dziesięć osób wydających tomiki poezji i odnoszących sukcesy, nagrodę starosty myślenickiego otrzymali: Jadwiga Malina-Żądło oraz Piotr Oprzędek. Wśród stowarzyszonych poetów znajdują się ludzie zarówno w wieku dojrzałym oraz młodzi. Najmłodsze poetki to Dominika Ostafin, Joanna Pietrzyk oraz Agnieszka Zięba. "Tilią" kieruje Jadwiga Malina-Żądło.
Więcej zdjęć i szczegółów dotyczących jubileuszu znajdziecie na Kulturalnym Blogu
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
podłączam sie do pytania
Wszystkie almanachy Grupy TILIA, a także indywidualne tomiki członków Grupy są do nabycia lub wypożyczenia w "Domu Greckim". Zapraszamy!
super, jednak chodzi o to zeby wyjsc z poezja do chetnych ludzi. mi akurat nie po drodze do biblioteki bo 10 godzin spedzam w pracy a dojazd do niej i spowrotem zajmuje mi 2, a jestem ciekawy tworczosci mysleniczan. moge ja tylko sledzic przez internet
Co do pytania: mogę mówić tylko za siebie - jeśli chodzi o mnie - nie ma problemu, wiersze mogą pojawiać się na blogu (Kulturalny Blog Spostrzegacza). Jeśli chodzi o innych poetów - muszę się z nimi skontaktować, czy pozwolą mi na publikację choć kilku swoich wierszy - chodzi oczywiście o prawa autorskie oraz o to, że nie chcę niczego takiego robić bez ich wiedzy. Jeśli chcecie czytać wiersze powiatowych poetów - to oczywiście się z nimi skontaktuję. Jeśli się nie zgodzą - pozostaną tomiki - "Novo", a także tomik Elżbiety Guśpiel na pewno są do wypożyczenia w bibliotece. Inne pewnie też by się znalazły :)
a beda wiersze publikowane na tym portalu?