Okolice

Jawornik: Przekazanie kluczy do nowych mieszkań socjalnych

Jawornik: Przekazanie kluczy do nowych mieszkań socjalnych

W Jaworniku 24 rodziny otrzymały klucze do nowym mieszkań o powierzchni 38,7 oraz 23,2 m. kw. Każde wyposażone w kuchenkę elektryczną i elektryczne ogrzewanie

Wśród mieszkań, które zostały przekazane mieszkańcom, cztery posiadają dwa pokoje, aneks kuchenny i toaletę połączoną z WC. Powierzchnia jednego mieszkania wynosi 38,7m.kw. Natomiast na pozostałe 24 lokale składa się jeden pokój wielofunkcyjny z aneksem kuchennym i toaletą połączoną z WC, a powierzchnia jednego mieszkania wynosi 23,2 m.kw.

Nowe Mieszkania wyposażone są w łazienki, kuchenki elektryczne, ogrzewanie elektryczne, ale też budowane są energooszczędnie poprzez ocieplenie ścian zewnętrznych i uszczelnienie stolarki.

W starych budynkach wszystkie koszty ponosi gmina. Zaledwie 30% mieszkańców jest w stanie samodzielnie pokrywać rachunki. W nowych budynkach każdy mieszkaniec/rodzina będzie płacić za swoje zużycie wody, prądu, jak również za ścieki i śmieci. Mieszkańcy sami też podpiszą umowę z dostawcami mediów. Osoby, które nie będą w stanie pokryć kosztów, będą miały możliwość skorzystania z pomocy OPS.

W celu wyboru rodzin do przyznania mieszkań została powołana specjalna komisja w skład której weszli przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej , Urzędu Miasta i Rady Miejskiej.

Komentarze (9)

  • ania 29 lis 2012

    mało, że zamieszkają tam ludzie biedni, to jeszcze ogrzewać będą prądem, brawo.
    pomysł dobry by przenieść ich z tych baraków ale jeżeli już ktoś chciał im pomóc, powinien zapewnić im godne warunki. Moja babcia ogrzewa prądem mieszkanie 34 m2, najwyższa temperatura zimą jaką miała to 15 stopni, a miesiąc w miesiąc rachunki po 400 zł.
    Doszły mnie słuchy również, ale nie mam gdzie potwierdzić, że czynsz na barakach to 700 zł. To przecież kpina za te warunki.

    26 5 Odpowiedz
  • 29 lis 2012

    "Pomagamy Wam, zarobić nam" - komentarz zbędny...

    22 1 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
    29 lis 2012

    Nie ukrywam , że zarówno ja jak i praktycznie cała gmina jesteśmy wzruszeni tym faktem, że w XXI wieku w środku Europy zapewniono ludziom godziwe warunki do życia. Jest to niespotykany gest władzy.A tak poważnie zamiast strzelnicy mieszkańcy Jawornika powinni opuścić zasyfione baraki z lat 50 tych i przenieść się do godziwym mieszkań już dawno...

    16 5 Odpowiedz
  • 29 lis 2012

    ogrzewanie elektryczne ma sens gdy ma się zamontowane w mieszkaniu akumulacyjne piece które się nagrzewają nocną taryfą. Wszystko jest spięte z pogodówką.
    Tu jak na zdjęciu widzę jedno mieszkanie i w dwóch pomieszczeniach pod oknem farelki. Te grzejniczki to można sobie do łazienki zamontować albo w pomieszczenie gdzie nie ma ściany zewnętrzej budynku. Ciekawe czy pomyśleli o licznikach dwutaryfowych

    5 Odpowiedz
  • jeden język a dwoje uszu 29 lis 2012

    Też mnie zaskoczyło to ogrzewanie prądem. Wbrew pozorom czasem ogrzewanie prądem jednego domu może kosztować taniej niż gazem drugiego. Nie sądzę jednak aby to dotyczyło tego przepadku. Buduje się już domy w których jedną grzałką ok 2KW można ogrzać cały dom. Do tego jednak niezbędny jest rekuperator. Czy ten budynek jest wyposażony w takowe urządzenia? Wie ktoś? Ja nie sądzę.

    Małe obliczenia w przybliżeniu: Jeżeli mieszkanie ma:

    - powierzchnia ścian i stropów zewnętrznych 35 metrów kwadratowych (ocieplone 20cm styropianu)
    - powierzchnia okien 5 metrów kwadratowych
    - całe mieszkanie szczelnie zamknięte

    to średnie zużycie prądu w styczni (średnia temp. -4C) wyniesie w przybliżeniu:
    ( 35m*m * 0,2 * 24C + 5m*m * 1,1 * 24C )
    * 24h * 31dni = 223,2KWh
    Pomnożone przez powiedzmy 0,7zł równa sie ok 150 zł

    Oczywiście w szczelnie zamkniętym mieszkaniu mieszkać się nie da. Wentylacja musi być. Wietrzenie mieszkania musi być. Powyższe wyliczenia tego nie uwzględniają.

    5 Odpowiedz

Zobacz więcej