Kultura

150 rocznica Powstania Styczniowego w Myślenicach

150 rocznica Powstania Styczniowego w Myślenicach

W Muzeum Regionalnym Dom Grecki miało miejsce widowisko z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Tym samym, także w Myślenicach rozpoczęto rok poświęcony Powstaniu

Spektakl został zorganizowany przez Muzeum Regionalne Dom Grecki i Gimnazjum nr 1 w Myślenicach. Było to wydarzenie artystyczne z cyklu "Nowoczesny Patriotyzm" zapoczątkowanego przez nauczyciela tejże szkoły Jarosława Pietrzaka. Nosiło możliwy do odczytania na kilka sposobów tytuł: "Polska upadnie powstanie. Nie bo Styczniowe".

Nauczyciele Gimnazjum nr 1 w Myślenicach starali się przedstawić temat ważnego dla Polaków Powstania łącząc grę aktorską z muzyką graną na żywo i obrazem na ekranie na kształt teatru muzycznego: Zamarznięty i pełen bólu powstaniec odśpiewał swą pieśń w scenerii półmroku rozświetlonego padającym śniegiem i pochodniami. Pożegnano powstańca na tle obrazu Artura Grottgera. Wspomniano waleczny oddział „Żuawów Śmierci”, śpiewając pieśń połączoną z prezentacją ich wizerunku. Wołano o odwadze i poświęceniu. Nakreślono sylwetkę Romualda Traugutta - ostatniego dyktatora Powstania.

Treści historyczne połączono z poezją w słowie i obrazie, po to, aby na kilka sposobów poruszyć zmysły widza i przypomnieć o tym, jak wiele pojedynczych osób przysłużyło się Polsce i pokazało w warunkach zaborów, że nawet beznadziejny bój ma swoją wartość. Pokazano Moc wspólnego męstwa, o czym dzisiaj wyśpiewuje zespół Lukstorpeda w piosence „Hymn”. Przesłaniem na zakończenie widowiska był wiersz „Miejcie nadzieję” zaśpiewany przez Barbarę Gatlik przy akompaniamencie Agaty Dmytrzyk. Na ekranie pojawiły się słowa "Miejcie nadzieję, miejcie odwagę".

Scenariusz Jarosława Pietrzaka i Zbigniewa Wiącka zawierał role mówione oparte na tekstachElizy Orzeszkowej, Józefa Szczepańskiego, Marii Konopnickiej, Kornela Ujejskiego, Felicjana Faleńskiego, Edmunda Wasilewskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Haliny Poświatowskiej. Tłem i teledyskiem do wykonywanych utworów muzycznych była prezentacja autorstwa Katarzyny i Jarosława Pietrzaków. Wykorzystano wiele zdjęć powstańców, obrazy historyczne i symbole powstania oraz fotografie Jarosława Pietrzaka, Ireneusza Fornalika i Doroty Płatek. Konsultacją artystyczną służyła Anna Pitak - nauczycielka prowadząca od lat zajęcia z recytacji i gry aktorskiej dla uczniów gimnazjum.

Aranżacją muzyczną utworów na skrzypce, pianino, gitarę, trąbkę i kocioł zajęła się Grupa „Anafora" z Gimnazjum nr 1 w Myślenicach pod kierunkiem Jarosława Pietrzaka. Uczniowie zagrali pieśni Powstania Styczniowego, utwory Woodkida, Roberta Gawlińskiego, Ryszarda Rynkowskiego, Zbigniewa Preisnera, Yanna Teiersena.

WYSTĄPILI: Grupa „Anafora”: wokal, gitara - Barbara Gatlik, wokal - Justyna Hodurek, Patrycja Pazdur, Beata Kasprzyk, Natalia Szymska, skrzypce - Anna Kęsek, Małgorzata Dybczak, Karol Kosek, Patrycja Teper, pianino - Agata Dmytrzyk, Marcin Mazurek, gitara - Joanna Mistarz, kocioł - Maksymilian Czaja, trąbka - Grzegorz Kruk. Żołnierze: Karol Jarząbek, Karol Drozdowicz-Nita, Dawid Hodurek, Antoni Buczek, Kacper Matejczyk, Narrator: Martyna Żywiec, Matka, Kobieta: Agnieszka Bafia, Dziewczyna: Klaudia Król.

Po widowisku wspólnie z zebraną publicznością odśpiewano dwie pieśni z powstania „Jeszcze jeden Mazur dzisiaj” oraz „Jak to na wojence ładnie”. Następnie goście zostali zaproszeni przez dyrektor Muzeum Bożenę Kobiałkę na wystawę „W krwawym polu srebrne ptaszę... o czym mówią pieśni Powstania Styczniowego".

Ekspozycja prezentuje teksty pieśni Powstania Styczniowego wraz z komentarzem przypominającym historyczne okoliczności tworzenia pieśni, toczone bitwy, postaci przywódców. Ilustrację stanowią ryciny i fotografie z czasów Powstania pochodzące z Archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze (5)

  • Brak zdjęcia
    18 sty 2013

    Świetna impreza, wysoki poziom i oryginalność to dewiza młodzieży z Gimnazjum nr 1 i ich opiekunów.

    10 2 Odpowiedz
  • 19 sty 2013

    Jestem cholernym wielbicielem wszystkich naszych katastrof, w tym wszystkich przegranych powstan i zrywów społecznych.
    Uważam, że czym wiecej porażek tym wieksza świadomość narodowa i patriotyzm.
    Żal mi tych narodów, którym wszystko sie udaje, bo ich patriotyzm jest sztuczny, zadowolenie nienaturalne i głupi dobrobyt a patriotyzm... tu mam problem, bo moze oni i sa patriotami nawet wiekszymi od nas.

    6 6 Odpowiedz
    • 19 sty 2013

      Historie mamy taką a nie inną. Nie da się porównać Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii z naszym narodem. Myślę, że należy pamiętać i wyciągać wnioski.
      Co do patriotów to dzisiaj możemy iść dalej i śpiewać jak zespół LUXTORPEDA w piosence dla niepełnosprawnych rugbystów "Hymn";
      WIARA, SIŁA, MĘSTWO
      TO NASZE ZWYCIĘSTWO

      Kiedy duch i serce jest silniejsze niż ciało
      to ból wśród nieszczęść uczynił Cię skałą
      Tylu już przegrało, zabiła ich słabość
      Ty wśród nich wyciągasz dłoń po wygraną
      W każdym moim zwycięstwie jest pot i krew poświęceń
      CHCĘ UBRUDZIĆ RĘCE BY WYBUDOWAĆ SZCZĘŚCIE
      ubrudzić ręce by wybudować szczęście

      4 Odpowiedz
    • 19 sty 2013

      "Jeżeli człowiek obawia się chodzić, niech nie wypuszcza ręki swej matki, (...)
      Jeżeli obawia się burzy, niech nie podnosi kotwicy, ( ... )
      Jeżeli obawia się wysiłku, ofiary i przyszłości,
      niech wyrzeknie się życia i przelękniony
      niech się zamknie i skurczy ...
      A wówczas ...
      Może będzie mógł przeżyć, ale nie będzie człowiekiem,
      bo tylko człowiekowi właściwe jest to,
      że może rozsądnie ryzykować swoim życiem."
      Michel Quoist
      TRUDNO JEST OCENIĆ POWSTAŃCÓW --- ( wygraliśmy tylko Wielkopolskie ) Łatwo jest się śmiać z osoby, która utonęła ratując tonącego. Przecież wiadomo że skoczyła do wody nie po to by zginąć. KTO NIC NIE ROBI TEN NA PEWNO NIE PONIESIE KLĘSKI.

      6 Odpowiedz
  • 19 sty 2013

    Oczywiście jesteśmy tez na facebooku https://www.facebook.com/GarizzimNowoczesnyPatriotyzm

    3 Odpowiedz

Zobacz więcej