Kultura

Galeria Bakałarz: Wystawa o Andrzeju Średniawskim czynna do końca kwietnia

Galeria Bakałarz: Wystawa o Andrzeju Średniawskim czynna do końca kwietnia

W galerii „Bakałarz” Biblioteki Pedagogicznej w Myślenicach czynna jest wystawa historyczna prezentująca ponad 400 fotografii sprzed ponad 100 lat, dokumentów i publikacji, a także osobiste pamiątki po myśleniczaninie, pośle i senatorze Polski Andrzeju Średniawskim

Pomysłodawczynią wystawy jest Arleta Garbień – nauczyciel bibliotekarz Zespołu Szkół im. A. Średniawskiego. Jej pasja poszukiwawcza udzieliła się polonistce Elżbiecie Góreckiej i zaowocowała zgromadzeniem eksponatów i informacji, którymi chciały podzielić się z mieszkańcami Myślenic. Wystawa prezentuje ponad 400 fotografii, dokumentów i publikacji, a także osobiste pamiątki po Andrzeju Średniawskim tj. skrzypce, kopia testamentu.

- Tytuł wystawy narodził się pod wpływem lektury jednego z artykułów w „Piaście”, w którym opisano, że po śmierci Andrzeja Średniawskiego planowano postawienie jego pomnika na gruncie przeznaczonym pod budowę szkoły. Pomysłu tego nie udało się zrealizować. Postanowiłyśmy więc stworzyć pomnik pamięci Senatora Średniawskiego przypominający tę wielką osobowość – mówią autorki wystawy.

Dodają również, że - Wystawa nie ma ambicji historycznych, a raczej ma za zadanie przybliżyć postać wybitnego myśleniczanina oraz historię ufundowanej przez niego szkoły. Dlatego całość zgromadzonego materiału tworzą dwa bloki tematyczne: pierwszy; dotyczący kolei życia i osiągnięć, drugi - powstania i działalności szkoły przez niego ufundowanej.

Andrzej Średniawski żył w latach 1857-1931. Polski poseł i senator, działacz ruchu ludowego, publicysta. Pochodził z Górnej Wsi, obecnie dzielnicy Myślenic. Był człowiekiem zasłużonym dla naszego miasta, regionu i państwa. Wielki patriota i wizjoner, w wielu kwestiach samouk i ideowiec. Założyciel myślenickiego Towarzystwa Czytelni Ludowych, orędownik powołania szkół: szewskiej w Dobczycach i kapeluszniczej w Myślenicach. Inicjator regulacji potoku Bysinka. Fundator Szkoły Rolniczej (obecnie Zespół Szkół Jego imienia). Gdy senator Średniawski umiera po ciężkiej chorobie w swoim domu, w uroczystościach pogrzebowych bierze udział kilkanaście tysięcy osób z Wincentym Witosem na czele.

Wystawa poświęcona Andrzejowi Średniawskiemu czynna będzie do końca kwietnia w godzinach pracy Biblioteki Pedagogicznej z siedzibą przy ul. Żeromskiego 9.

Kinga Hechsman

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Komentarze (3)

Zobacz więcej