Miasto

Zawieszone kursy PKS Myślenice: Jak będzie wyglądać komunikacja w powiecie?

Zawieszone kursy PKS Myślenice: Jak będzie wyglądać komunikacja w powiecie?

Od soboty 10 sierpnia PKS Myślenice zawiesił wszystkie kursy. - Ich zawieszenie, bądź likwidacja nie wpłynie znacząco na przewozy pasażerskie na terenie powiatu - wyjaśnia starosta Józef Tomal

Od 1 sierpnia nowym operatorem dworca w Myślenicach jest Dekada Realty, spółka zarządzająca galerią handlową "Dekada". Od dzisiaj (sobota 10 sierpnia) zostają zawieszone wszystkie kursy PKS Myślenice.

PKS Myślenice upadł. Kursy zawieszone. Nowy zarządca kusi busiarzy

Tak budowano dworzec i organizowano komunikację zbiorową w Myślenicach w ostatnich latach

Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym za wykonywanie przewozów na terenie gminy i powiatu odpowiedzialny jest jej gospodarz. O to jak wyglądać będzie transport w gminie i powiecie od 10 sierpnia zapytaliśmy burmistrza Myślenic i starostę Powiatu Myślenickiego. Dzisiaj odpowiada starosta Józef Tomal:

STAROSTA POWIATU MYŚLENICKIEGO JÓZEF TOMAL: Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych na terenie gminy wydaje właściwy wójt/ burmistrz, a w przypadku komunikacji pomiędzy gminami w obrębie powiatu - starosta. 

W/w ustawa stanowi również, że transport drogowy może prowadzić przedsiębiorca będący w dobrej sytuacji finansowej. Jest to jeden z warunków uzyskania licencji i zezwolenia.

Na terenie powiatu myślenickiego łącznie funkcjonuje 45 linii, z czego PKS Myślenice Sp. z o.o. obsługiwał 13.

W większości na tych liniach funkcjonowała i nadal funkcjonuje konkurencyjna komunikacja regularna - busy. Zawieszenie bądź likwidacja kursów przez PKS Myślenice nie wpłynie znacząco na przewozy pasażerskie na terenie powiatu. Pojawiają się propozycje przewoźników, dotyczące uruchomienia kursów na trasach dotychczas obsługiwanych przez PKS, a także zwiększenia ilości i częstotliwości już istniejących kursów. Wymaga to zmiany zezwolenia. 

Zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu w sprawie rozkładów jazdy, zmiany tego typu można przeprowadzić cztery razy w roku, w wyznaczonych terminach. Najbliższy przypada 1 października, a następny w drugą niedzielę grudnia, przy czym wnioski należy składać odpowiednio wcześniej. Natomiast nowe zezwolenie może być wydane w każdym czasie, po spełnieniu odpowiednich wymogów.

 

Powiązane tematy

Czy busy przejmą linie po PKS Myślenice?
Miasto 10

Czy busy przejmą linie po PKS Myślenice?

Przewoźnicy zainteresowani obsługą linii z których zrezygnował PKS zgłaszają się do Wydziału Komunikacji. Dotychczas wydano 4 zezwolenia. Na które z nich wyjadą busy?

Komentarze (17)

 • 10 sie 2013

  Czy "szanowny" starosta Tomal zdaje sobie sprawę, że z gminy Tokarnia w okolicach godziny 7:00 odjeżdżają DWA (!) busy do Myślenic? razem mają ok 30 miejsc siedzących. Zapraszam starostę na wizytację przystanków autobusowych 2 września gdy 4 roczniki młodzieży uczącej się w Myślenicach wybiorą się do szkoły.

  55 1 Odpowiedz
 • 10 sie 2013

  Zawsze wolałem PKS od Bus-a. Kto jechał z Krakowa w tym upale ten wie o czym mowa. Może bursiarze pomyślą na komfortem pasażerów i zakupią większe pojazdy. W końcu wykończyli PKS ,więc teraz zostaje im wyścig na zakopiance po przystankach pomiędzy sobą.

  42 5 Odpowiedz
 • 10 sie 2013

  Ło matko , tych polityków to mi się już słuchać/czytać nie chce. Wyzamykajmy wszystko przecież nie wpłynie to na nic. A generalizując : starosta do zwolnienia, bo "nie wpłynie to znacząco" na cokolwiek ...... poza Panem Starostą. Jak "nasz" przedstawiciel i choćby pracowników PKS w powiecie może takich słów użyć? Aaaaa noooo tak nie wpłynie na wynagrodzenie Pana starosty ale Ci ludzie którzy pracę stracą już na to inaczej patrzą , podobnie i ja - moje pieniądze zasilą kolejnych bezrobotnych tym razem z PKSu. A gdyby tak powiązać ustawodawczo wynagrodzenie starosty z każdym utraconym kontraktem/miejscem pracy/kiepskiej inwestycji :-))) noooo wtedy to już "wpłynęłoby znacząco" :-)

  31 3 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 10 sie 2013

  jedyne o czym teraz pomysla busiarze to o zwiekszeniu zysku. reke wyciaga do nich dekada wiec beda musieli ugrac dobre warunki, ale nie liczylbym na poprawienie komfortu jazdy, dobro pasazera w calej tej gierce zawsze bylo na koncu ;/

  33 5 Odpowiedz
 • M G 10 sie 2013

  Słowa Pana Starosty: W większości na tych liniach funkcjonowała i nadal funkcjonuje konkurencyjna komunikacja regularna - busy.

  Panie Tomal , zejdź Pan na ziemie! Jak można porównywać ciasnego zatłoczonego busa do wygodnego autobusu i jeszcze nazywać to konkurencją , może jeszcze zdrową??

  29 2 Odpowiedz

Zobacz więcej