Miasto

Zawieszone kursy PKS Myślenice: Jak będzie wyglądać komunikacja w powiecie?

Od soboty 10 sierpnia PKS Myślenice zawiesił wszystkie kursy. - Ich zawieszenie, bądź likwidacja nie wpłynie znacząco na przewozy pasażerskie na terenie powiatu - wyjaśnia starosta Józef Tomal

Od 1 sierpnia nowym operatorem dworca w Myślenicach jest Dekada Realty, spółka zarządzająca galerią handlową "Dekada". Od dzisiaj (sobota 10 sierpnia) zostają zawieszone wszystkie kursy PKS Myślenice.

PKS Myślenice upadł. Kursy zawieszone. Nowy zarządca kusi busiarzy

Tak budowano dworzec i organizowano komunikację zbiorową w Myślenicach w ostatnich latach

Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym za wykonywanie przewozów na terenie gminy i powiatu odpowiedzialny jest jej gospodarz. O to jak wyglądać będzie transport w gminie i powiecie od 10 sierpnia zapytaliśmy burmistrza Myślenic i starostę Powiatu Myślenickiego. Dzisiaj odpowiada starosta Józef Tomal:

STAROSTA POWIATU MYŚLENICKIEGO JÓZEF TOMAL: Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych na terenie gminy wydaje właściwy wójt/ burmistrz, a w przypadku komunikacji pomiędzy gminami w obrębie powiatu - starosta. 

W/w ustawa stanowi również, że transport drogowy może prowadzić przedsiębiorca będący w dobrej sytuacji finansowej. Jest to jeden z warunków uzyskania licencji i zezwolenia.

Na terenie powiatu myślenickiego łącznie funkcjonuje 45 linii, z czego PKS Myślenice Sp. z o.o. obsługiwał 13.

W większości na tych liniach funkcjonowała i nadal funkcjonuje konkurencyjna komunikacja regularna - busy. Zawieszenie bądź likwidacja kursów przez PKS Myślenice nie wpłynie znacząco na przewozy pasażerskie na terenie powiatu. Pojawiają się propozycje przewoźników, dotyczące uruchomienia kursów na trasach dotychczas obsługiwanych przez PKS, a także zwiększenia ilości i częstotliwości już istniejących kursów. Wymaga to zmiany zezwolenia. 

Zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu w sprawie rozkładów jazdy, zmiany tego typu można przeprowadzić cztery razy w roku, w wyznaczonych terminach. Najbliższy przypada 1 października, a następny w drugą niedzielę grudnia, przy czym wnioski należy składać odpowiednio wcześniej. Natomiast nowe zezwolenie może być wydane w każdym czasie, po spełnieniu odpowiednich wymogów.

 

Powiązane tematy

Czy busy przejmą linie po PKS Myślenice?
Miasto 10

Czy busy przejmą linie po PKS Myślenice?

Przewoźnicy zainteresowani obsługą linii z których zrezygnował PKS zgłaszają się do Wydziału Komunikacji. Dotychczas wydano 4 zezwolenia. Na które z nich wyjadą busy?

Komentarze

 • 10 sie 2013

  Zawsze wolałem PKS od Bus-a. Kto jechał z Krakowa w tym upale ten wie o czym mowa. Może bursiarze pomyślą na komfortem pasażerów i zakupią większe pojazdy. W końcu wykończyli PKS ,więc teraz zostaje im wyścig na zakopiance po przystankach pomiędzy sobą.

  41 5 Odpowiedz
  • Bartek Bartkowski 10 sie 2013

   jedyne o czym teraz pomysla busiarze to o zwiekszeniu zysku. reke wyciaga do nich dekada wiec beda musieli ugrac dobre warunki, ale nie liczylbym na poprawienie komfortu jazdy, dobro pasazera w calej tej gierce zawsze bylo na koncu ;/

   33 5 Odpowiedz
 • 10 sie 2013

  Czy "szanowny" starosta Tomal zdaje sobie sprawę, że z gminy Tokarnia w okolicach godziny 7:00 odjeżdżają DWA (!) busy do Myślenic? razem mają ok 30 miejsc siedzących. Zapraszam starostę na wizytację przystanków autobusowych 2 września gdy 4 roczniki młodzieży uczącej się w Myślenicach wybiorą się do szkoły.

  55 1 Odpowiedz
 • 10 sie 2013

  Ło matko , tych polityków to mi się już słuchać/czytać nie chce. Wyzamykajmy wszystko przecież nie wpłynie to na nic. A generalizując : starosta do zwolnienia, bo "nie wpłynie to znacząco" na cokolwiek ...... poza Panem Starostą. Jak "nasz" przedstawiciel i choćby pracowników PKS w powiecie może takich słów użyć? Aaaaa noooo tak nie wpłynie na wynagrodzenie Pana starosty ale Ci ludzie którzy pracę stracą już na to inaczej patrzą , podobnie i ja - moje pieniądze zasilą kolejnych bezrobotnych tym razem z PKSu. A gdyby tak powiązać ustawodawczo wynagrodzenie starosty z każdym utraconym kontraktem/miejscem pracy/kiepskiej inwestycji :-))) noooo wtedy to już "wpłynęłoby znacząco" :-)

  31 3 Odpowiedz
 • M G 10 sie 2013

  Słowa Pana Starosty: W większości na tych liniach funkcjonowała i nadal funkcjonuje konkurencyjna komunikacja regularna - busy.

  Panie Tomal , zejdź Pan na ziemie! Jak można porównywać ciasnego zatłoczonego busa do wygodnego autobusu i jeszcze nazywać to konkurencją , może jeszcze zdrową??

  29 2 Odpowiedz
 • 10 sie 2013

  akceptując niższą jakość dla własnego powiatu i otwarcie mówiąc o konkurencji można domniemywać różnych spraw od bezradności po .... zgoła świetną zaradność ;) - co do powiatu oczywiście :) . Czytając jestem pełen podziwu gdy osoba która powinna dbać o interesy otwarcie mówi, szczyci i podsuwa ....konkurencję. W każdej normalnej firmie taki manager wyleciałby z trzaskiem a gwizd właściciela (płatnika) byłoby słychać jeszcze za portiernią. Czy kolejna inwestycja musi upadać z powodu beznadziejnie zbudowanego planu finansowego/zagrożeń/rozwiązań alternatywnych. Kto u nas planuje inwestycje ? Czy analiza przed inwestycją jest osiągalna do obejrzenia ? "Sukces ma wielu ojców - porażka jest sierotą"

  21 3 Odpowiedz
 • 10 sie 2013

  a tak na marginesie : jest u nas kilku łebskich "autobusiorzy" , do tego kilkudziesięciu w gminie i kolejni w powiecie. Wśród nich na pewno 2-3 znajdzie się z podstawami ekonomi lub choćby z zyłką do interesów. Założyć konsorcjum, przyjąć ogarniętego dyspozytora, "oflagować" się w jednych barwach, za wstawiennictwem Pana starosty (o ile będzie miał ochotę działać NIE na szkodę powiatu) uzyskać koncesję jako konsorcjum i do przodu. Skończmy te bzdury o recesji skoro jest DEKLAROWANY popyt....tylko czy to jest poprawne politycznie i gwarantowanemu dobremu biznesowi nie ukręcą głowy ..... tego nie wiem :-) ale o ile lokalni autobusiorze mają ekonomiczne jaja a nie kinderniespodzianki to za 2 lata można mówić o czymś więcej niż lokalnym przewoźniku.

  15 3 Odpowiedz
 • OKOKI 11 sie 2013

  Nie będę pokazywał paluchem bo to nie ładnie,ale wszyscy wiemy kto przyłożył łapy do upadku PKS a potem chciał żeby busy zajeżdżały na ten nowy pseudodworzec i buliły kasę za kazdy wjazd aby czepać z tego korzyści.Busiarze wystrychnęli go na dudka ,a my co z tego mamy???Monopol busiarzy na przewozy i dyktowanie cen.Bus do krakowa 6 zł .

  20 2 Odpowiedz
 • adzygmunt 12 sie 2013

  Starosta Tomal: "Zgodnie z rozporządzeniem ministra transportu w sprawie rozkładów jazdy, zmiany tego typu można przeprowadzić cztery razy w roku, w wyznaczonych terminach. Najbliższy przypada 1 października, a następny w drugą niedzielę grudnia, przy czym wnioski należy składać odpowiednio wcześniej. Natomiast nowe zezwolenie może być wydane w każdym czasie, po spełnieniu odpowiednich wymogów".
  Co w praktyce przełoży się na trzy miesiące bez zawieszonych kursów. Dwa do 1szego X składanie wniosków, jeden na wydanie zezwolenia.
  Znakomicie funkcjonuje komunikacja międzygminna, nie ma co!
  Nie martwcie się dojeżdżający! Optymizm włodarza powiatu podniesie was na duchu. Nie będzie problemu jak kupicie sobie hulajnogi, Zdrowo i ekonomicznie, tylko czy na czas?

  7 2 Odpowiedz
 • Zosia Brzyska 12 sie 2013

  Nie lubię władzy, ale nie znoszę też głupoty piszących!, Oto fakty. dworzec z zajezdnią kupiła Gmina Myślenice za namową Burmistrza Ostrowskiego, który sprzedał bez przetargu Myślenickiej Kongregacji Kupieckiej za 3,5 mln. zł. działkę. Następnie PKS-em rządzili z nadania burmistrza p. Baran, p.Boczarski i p. Kościelniak. Rozłożyli firmę na cztery łopatki aby ja później sprzedać MPK Łódź. MPK Łódź zbankrutowała, bo przy szemranych interesach z tą firmą dużą role odegrał były minister MSW z czasów AWS p. Tomaszewski.

  9 2 Odpowiedz
 • 13 sie 2013

  Czy to aby ten Tomaszewski?
  Kluczem do całej sprawy jest ta osoba
  http://forum.gazeta.pl/forum/w,755,106004938,106024359,Malec_nie_taki_malec_.html
  Co ciekawe prezesi PKS Myślenice zmieniali sie dość często ale od początku do końca jedno nazwisko trwało i każde walne zgromadzenie wspólników przygotowywała ta sama osoba.Czy to przypadek?
  Nic w biznesie nie dzieje się przypadkowo tak i cała operacja z doprowadzeniem do upadku PKS Myślenice była misterną grą w której ograni zostali pracownicy i pasażerowie.

  4 1 Odpowiedz
 • 14 sie 2013

  Niech szanowny starosta przejedzie się rano w dzień roboczy o 6.10 busem do Krakowa i zobaczy czy likwidacja PKS nie wpłynęła znacząco na przewozy pasażerskie!! W busie ledwo domykają się drzwi bo tyle ludzi jedzie (jak był PKS to zdecydowania tak nie było)!! a jeżdzę do Krk codziennie do pracy od prawie roku i widzę co się dzieje!!

  9 1 Odpowiedz
 • 16 sie 2013

  to samo można powiedzieć o bezpośrednich busach z Rudnika do Krakowa.... przy zawieszonych kursach PKS , nie ma szans na prace popołudniowa w Krk bez własnego samochodu, bo nie ma czym wrócić. Ludzie po 7km wracają nocą na piechotę. A co będzie zimą?

  5 1 Odpowiedz
  • 17 sie 2013

   Wydaję mi się, że zimą też będą po 7km wracać, bo raczej drogi nie przybędzie:)

   3 1 Odpowiedz
 • 17 sie 2013
  krowka123 napisał/a:

  wiewiora napisał/a:Ludzie po 7km wracają nocą na piechotę. A co będzie zimą?Wydaję mi się, że zimą też będą po 7km wracać, bo raczej drogi nie przybędzie:)

  a jaki to wygadany jest, widział go świat. Wracaj 7 kilosów w zimie, przy -20 stopniach, śniegu i ch*j wie czym jeszcze - dupsko ci odpadnie, a wrażenia z wycieczki opiszesz nam na forum.
  Cała sprawa z PKS to jedno wielkie gówno, śmierdzące na kilometr. Ja mam pytanie do p. starosty - jak mam dojeżdżać (i kilkadziesiąt osób z Rudnika i Jawornika) do pracy do Krakowa, jeśli nie mam własnego auta?

  3 3 Odpowiedz
 • 18 sie 2013

  Człowiek który doprowadził do upadku PKS teraz ma negocjować z busiarzami ich wejście na plac koło sklepu samoobsługowego zwanego szumnie galerią.To już jest kpina z wszystkich a zwłaszcza z busiarzy którzy pamiętają chyba jak w demokratyczny sposób próbowano ich przenieść na ten teren.Ile było "przypadkowych" kontroli bo nie wierzę by taki poważny organ jak ITD przeprowadzał kontrolę na życzenie konkurencji czy prywatnej spółki?Panowie na razie serwują marchewkę a potem gdy skończy się marchewka wrócą do starej metody czyli kija,.Włąściciel galerii gdyby traktował busiarzy i pasażerów poważnie trzymałby jak najdalej od tej sprawy osoby które doprowadziły do tego stanu .Chyba że to dalszy ciąg chytrego planu jak zgodnie z umową wybudować dworzec który nie jest dworcem?

  6 Odpowiedz
 • 25 sie 2013

  dlaczego ten art.tutaj pasuje ?

  http://biznes.interia.pl/news/uszy-po-sobie,1944516

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Dalsze losy Myślenic zawierzone Matce Boskiej. Msza na Rynku przyciągnęła tłumy
Kościół 10

Dalsze losy Myślenic zawierzone Matce Boskiej. Msza na Rynku przyciągnęła tłumy

Dzisiaj na myślenickim Rynku odbywają się uroczystości będące zwieńczeniem tygodnia obchodów Jubileuszu 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Punktem kulminacyjnym uroczystości było przyjęcie aktu zawierzenia losów Miasta i Gminy Myślenice Matce Boskiej Myślenickiej.   Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myśleni...

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Pojawiają się ideologie, które w imię wolności chcą zawładnąć naszymi sercami i umysłami
Kościół 2

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Pojawiają się ideologie, które w imię wolności chcą zawładnąć naszymi sercami i umysłami

"Pojawiają się ideologie, które w imię wolności chcą zawładnąć naszymi sercami i umysłami, ideologie ateistyczne, odrzucające prawdę o Bogu, który stworzył człowieka jako kobietę i mężczyznę na swój obraz i swoje podobieństwo i nie dziwmy się temu, że jeżeli odrzuca się Boga -za tym idą także groźne konsekwencje odnoszące się do człowieka" - podcz...

Co 50 lat temu do myśleniczan mówił kard. Karol Wojtyła? 
Kościół 1

Co 50 lat temu do myśleniczan mówił kard. Karol Wojtyła? 

Koronacji wizerunku Matki Bożej w Myślenicach 24 sierpnia 1969 roku dokonał ks. kardynał Karol Wojtyła. Jakimi słowami przemawiał do wiernych zgromadzonych pod myślenickim sanktuarium? Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku kor...

Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 mieszkańców Myślenic. Garstka nie daje o tym zapomnieć
Myślenice 1

Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 mieszkańców Myślenic. Garstka nie daje o tym zapomnieć

Dokładnie 77 lat temu 22 sierpnia 1042 roku Niemcy wywieźli, a następnie zamordowali około 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic. Garstka wciąż nie pozwala o tym zapomnieć W jednej z kamienicy znajdującej się na myślenickim Rynku widnieje tablica upamiętniająca te wydarzenia. Od 15 lat spotykają się pod nią mieszkańcy Myślenic, aby uczcić pamięć je...

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic
Historia 5

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic

W czwartek 22 sierpnia mija 77 lat od chwili, kiedy Niemcy wywieźli, a następnie zamordowali około 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic W jednej z kamienicy znajdującej się na myślenickim Rynku znajduje się tablica upamiętniająca te wydarzenia. Od 15 lat spotykają się pod nią mieszkańcy Myślenic, aby uczcić pamięć jednego z najtragiczniejszych wyd...