Miasto

PKS Myślenice upadł. Kursy zawieszone. Nowy zarządca kusi busiarzy

PKS Myślenice upadł. Kursy zawieszone. Nowy zarządca kusi busiarzy

Wszystkie kursy wykonywane przez PKS Myślenice zostały zawieszone, strona internetowa spółki nie działa, a nowym operatorem dworca została spółka Dekada Realty. Ta kusi prywatnych przewoźników, aby z działki kongregacji kupieckiej przenieśli się na dworzec

"PKS Myślenice sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej informuje, że wszystkie kursy wykonywane przez przedsiębiorstwo od soboty [3 sierpnia - przyp. red.] zostają zawieszone do odwołania" - taki komunikat widnieje na terenie myślenickiego dworca. Obok znajduje się spis wszystkich tras na które nie wyjadą autobusy od 10 sierpnia. 

Wcześniej (22 lipca) zostały zawieszone połączenia Myślenice-Jasienica, Myślenice-Poręba, podobnie jak te wykonywane przez PKS Nowy Targ na trasie Kraków-Szczawnica, Szczawnica-Kraków.

Nowym operatorem dworca autobusowego została spółka Dekada Realty, która zarządza galerią handlową. Jak podaje Dziennik Polski, między nowym operatorem a prywatnymi przewoźnikami odbywają się negocjacje dotyczące przeniesienia busów na teren dworca. Odbyło się już jedno spotkanie, kolejne zapowiedziano na połowę sierpnia. 

Obecnie prywatni przewoźnicy korzystają z sąsiedniej działki Kongregacji Kupieckiej i mają na to pozwolenie do końca 2014 roku. W tym miejscu miała ruszyć budowa galerii handlowej należącej do myślenickich kupców, którzy informują o tym od 2009 roku, kiedy zburzono budynek starego dworca PKS. Według przedstawionych planów, obiekt miał łączyć funkcję handlową z komunikacyjną. Nadal w tym miejscu nic się nie dzieje.

 

O komentarz dotyczący organizacji komunikacji zbiorowej na terenie gminy i powiatu poprosiliśmy ich gospodarzy: burmistrza i starostę. Nie doczekaliśmy się odpowiedzi, jednak obaj zabrali głos na łamach Gazety Myślenickiej. Oto co powiedzieli:


Burmistrz Maciej Ostrowski: (…) Sprzedaliśmy więc udziały spółce transportowej – co Najwyższa Izba Kontroli oceniła pozytywnie. Niestety busy opanowały najbardziej rentowne kursy wypierając z rynku PKS. Nie każdy jeździ zgodnie z rozkładem jazdy i nie każdy wydaje paragon. Kiedy kilka lat temu prosiłem wszystkich możliwych o pomoc i podjąłem próbę organizacji wspólnego dworca dla busów i autobusów zostałem sam na polu walki – jako jedyny „zły”. Dzisiaj mamy tego pokłosie. Mam wrażenie, że oprócz nas nikt i nic w tej sprawie nie zrobił. Choć z pełną stanowczością podkreślam, że Gmina odpowiada jedynie za transport na terenie gminy - poza jej obszarem starosta bądź marszałek. Mimo to podejmowaliśmy próbę kilkakrotnie przedłużając tym samym żywot PKSu o blisko 10 lat. Zapewniliśmy to, co możemy zawsze wyegzekwować - w tym miejscu jeszcze przez ponad 40 lat ma funkcjonować dworzec.

Starosta Józef Tomal: (…) powstał problem przede wszystkim komunikacji dla młodzieży szkolnej od nowego roku szkolnego i dla mieszkańców dojazdu do pracy i instytucji publicznych. (…) Liczę, iż Gmina Myślenice wyegzekwuje od spółki warunki umowy i zostanie zapewniona systematyczna komunikacja dla mieszkańców. Ze swej strony podejmę również rozmowy z przewoźnikami prywatnymi o przejęciu likwidowanych linii.

Powiązane tematy

Czy busy przejmą linie po PKS Myślenice?
Miasto 10

Czy busy przejmą linie po PKS Myślenice?

Przewoźnicy zainteresowani obsługą linii z których zrezygnował PKS zgłaszają się do Wydziału Komunikacji. Dotychczas wydano 4 zezwolenia. Na które z nich wyjadą busy?

Komentarze

 • Brak zdjęcia
  5 sie 2013

  Konia z rzędem temu, kto logistycznie pogodzi wszystkie trasy busowe, na tych 6 pożal się Boże stanowiskach odjazdowych.
  Sama trasa do Krakowa, generuje taki ruch, że zajmie jedno stanowisko, trasy do Sułkowic, Dobczyc - też oblegane. A gdzie pozostali??? Pcim, Lubien, Teczyn, Poreba, Trzemesnia, Tokarnia, Skomielna Czarna, Siepraw, Swiatniki ITD....?

  76 9 Odpowiedz
  • Mariusz Marioosz 5 sie 2013

   Stanowisk jest dokładnie 8 bo 2 dodatkowe są od strony nowo otwartej stacji paliw.

   6 9 Odpowiedz
  • 5 sie 2013

   Nie panikujcie.
   Jechałem autobusem do Rzeszowa. W Tarnowie jest 8 stanowisk. Ruch olbrzymi, ale sobie jakoś radzą. Widziałem sporo prywatnych autobusów. W Rzeszowie stanowisk 9 albo 10. Również wielki ruch.
   To kwestia dobrej organizacji i sprawności przewoźników. Tylko u nas jest ich kilku i to co wiem między nimi dochodzi do sporów na niektórych trasach.
   Myślę, że tu duża rola starostwa, które wydaje koncesje na poszczególne trasy. Starostwo powinno wymagać również od przewoźników obsadzenia mało rentownych ale potrzebnych tras.

   10 1 Odpowiedz
 • 5 sie 2013

  galeria dekada..jak to zabawnie brzmi, galerię to jej twórcy widzieli jak świnia niebo, a busy w chwili obecnej są w dobrym miejscu, szkoda tylko, że część tych krakowskich nie jedzie prosto na zakopiankę tylko przez cale miasto i dopiero do KRK, byłoby szybciej a i mniej problemów z wsiadaniem na pozostałych przystankach

  67 7 Odpowiedz
 • 5 sie 2013

  Nic zaskakującego, utarty scenariusz 'prywatyzacyjny' majątku (niegdyś) państwowego. Słowem: jedni mają, inni narzekają.

  35 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  5 sie 2013

  a ja mam pytanie, gdzie są "PKSBOYe" i inni, którzy tak tutaj obiecywali nowy tabor, nowe kursy i ogólnie "lepszy, nowy PKS" ? Jak to PKS miał wykończyć busiarzy nowoczesnymi autobusami, profesjonalną obsługą itp? Gdzie jesteście?!

  35 2 Odpowiedz
  • Raphaell 5 sie 2013
   Walker84 napisał/a:

   No i stało się. A właśnie gdzie są teraz ci pseudoinwestorzy z łodzi co tyle naobiecywali w sprawie PKS-u w latach 2008-2009 ?
   Standardowy scenariusz jak w prawie wszystkich PKS-ach w małopolsce. Przejęcie państwowej firmy i jej powolna agonia wreszcie wyprzedaż działek. Tak samo było w Wadowicach, Nowym targu czy zakopcu. Jeszcze w Limanowej coś ledwo zipie. A nam pozostają tylko ciasnawe busy. Chyba ktoś tą lukę wykorzysta i wejdzie z autobusami ale w jakiś sensowny sposób.

   Oni są:) I działają aż nadto intensywnie.Są plany "przerobienia" dworca PKS Nowy Targ na duplikat Galerii "Dekada" z takąż samą Galerią...http://www.gazetakrakowska.pl/tag/remont-dworca-pks-nowy-targ.html?cookie=1 Zastanawiającym jest fakt iż właścicielem owej galerii ma być...pan(nie wymieniam nazwiska bo i tak wszyscy wiemy),który ma ''Dekadę"...Ponadto zastanawiam się,gdzie podziali się pracownicy z naszego PKS-u z Myślenic? Zostali zwolnieni. Dziś pracują w M-cach osoby z NT bo przecież gdzieś "muszą" i dojeżdżają.Umowy jakieś śmieszne na określony czas i...burta!?.Teren jednakże PKS-u NT tzn.zajezdnia itd zostaje sprzedany?!...sytuacja i tłumaczenia identyczne jak u nas kilka lat wstecz.Tylko nadal nie mam pojęcia o co w tych "przypadkach" chodzi władzy...bo dla mnie to czysta kpina.Pozdrawiam.

   12 1 Odpowiedz
 • 5 sie 2013

  No i stało się. A właśnie gdzie są teraz ci pseudoinwestorzy z łodzi co tyle naobiecywali w sprawie PKS-u w latach 2008-2009 ?
  Standardowy scenariusz jak w prawie wszystkich PKS-ach w małopolsce. Przejęcie państwowej firmy i jej powolna agonia wreszcie wyprzedaż działek. Tak samo było w Wadowicach, Nowym targu czy zakopcu. Jeszcze w Limanowej coś ledwo zipie. A nam pozostają tylko ciasnawe busy. Chyba ktoś tą lukę wykorzysta i wejdzie z autobusami ale w jakiś sensowny sposób.

  26 Odpowiedz
 • 5 sie 2013

  cytat.W tym miejscu miała ruszyć budowa galerii handlowej należącej do myślenickich kupców, którzy informują o tym od 2009 roku, kiedy zburzono budynek starego dworca PKS.

  Chyba zbudują tą galerię wnukowie obecnych kupców.

  24 6 Odpowiedz
 • 5 sie 2013
  10 1 Odpowiedz
 • 6 sie 2013

  groteska...

  Józef Tomal: - Widzę pewne problemy komunikacyjne, które mam nadzieję przy pomocy pana Marka Koźmińskiego i burmistrza uda się rozwiązać.

  Problem rozwiazany, dworca brak.
  Mieszkańcy NT, współczuje...

  8 1 Odpowiedz
 • Bogdan Banat 7 sie 2013

  To k..... czemu busiaze nie maja znizek dla dzieci niepelnosprawnych i ich opiekunow jak to mial Pks,sami nie wiedza ile juz brac za bilety trzeba im to ukrucic a nie wypychac im dalej kieszenie

  5 7 Odpowiedz
 • Woman Angel 9 sie 2013

  Skasowali pieniądze.
  Wspólne interesy - wspólna szopka ,,wszystko pod pozorami dobra ogółu''.

  Piękny przekręt - wszystko w białych rękawiczkach :)

  Ja dworzec Myślenice wspominam z ,,łezką'' w oku.
  - dojazd do Liceum , potem na studia, następnie dojazd do pracy... Zawsze były tłumy :)
  Dopiero jak zaczęła się cała szopka ze sprzedażą...

  Każdy się boi własnego cienia. Ale prawda jest jedna, do władzy nie pchają się uczciwi tylko ZŁODZIEJE :) ,,co by ich dzieciom żyło się lepiej - w końcu dzieci bogaczy nie jeżdżą zapyziałymi busami i pks-ami z hołotą , tylko prywatnym samochodem tatusia '' :)

  Podziękujmy Panom za ,,lepsze jutro'' http://www.youtube.com/watch?v=PXqPFM1-2Dk&noredirect=1

  9 1 Odpowiedz
 • 10 sie 2013

  Jak mogę się dostać z wózkiem i psem do Krakowa na zakupy, nie mam samochodu? macie jakąś propozycję?

  Ja dokładnie pamiętam przekręt jeśli chodzi o prywatyzację PKSu.
  Ktoś tu powinien zawisnąć.

  Pozdrowienia dla władz.

  4 Odpowiedz

Zobacz więcej

„Kto to projektował?”. Jedną trzecią ścieżki rowerowej zajmują samochody
Alarmujecie 38

„Kto to projektował?”. Jedną trzecią ścieżki rowerowej zajmują samochody

 „Kto weźmie odpowiedzialność za dziecko, które wjedzie w samochód? Kto będzie pokrywał szkody naprawy samochodu?” – pyta jeden z naszych czytelników pisząc w sprawie ścieżki rowerowej i nowego odcinka drogi Solidarności powstałych na Osiedlu Tysiąclecia   Prace nad budową półkilometrowego odcinka ul. Solidarności na Osiedlu Tysiąclecia rozpoczę...

Rok temu pytaliście, co to za budowla. Nad Myślenicami między „lipkami” góruje teraz Matka Boska
Myślenice 49

Rok temu pytaliście, co to za budowla. Nad Myślenicami między „lipkami” góruje teraz Matka Boska

W sobotę 23 maja na Plebańskiej Górze odbyła się msza, podczas której poświęcono kapliczkę ku czci Matki Bożej. Okazała się nią drewniana konstrukcja, o którą pytaliście w ubiegłym roku. „Zawierzamy się Chrystusowi przez Ciebie Niepokalana Matko. Chroń nas i miasto Myślenice przed wszelkimi niebezpieczeństwami i zarazą” – czytamy na inskrypcji zna...

Wybiegł z domu z zamiarem targnięcia się na życie. Na czas znaleźli go dzielnicowi
Myślenice 4

Wybiegł z domu z zamiarem targnięcia się na życie. Na czas znaleźli go dzielnicowi

Myśleniccy dzielnicowi odebrali zgłoszenie o mężczyźnie, który po zażyciu dużej ilości leków wybiegł z domu z zamiarem targnięcia się na swoje życie. Na czas dotarli do niego dzielnicowi Dyżurny policji z Myślenic otrzymał informację, że 64–latek po zażyciu dużej ilości leków, stanowiących zagrożenie dla jego życia wyszedł z domu oznajmiając, że c...

Strata w gminnej spółce przekracza 971 tys. zł. Radni dyskutowali o jej kondycji
Myślenice 1

Strata w gminnej spółce przekracza 971 tys. zł. Radni dyskutowali o jej kondycji

Podczas dyskusji na temat kondycji finansowej Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Mirosław Fita (PiS) pytał o wysokość straty jaką odnotowała spółka. W odpowiedzi od skarbnik usłyszał, że na koniec roku obrotowego strata wynosiła 971 471 zł. - Część to transakcje z kilkoma podmiotami naszym zdaniem nieuzasadnione – mówiła Anita Kurdziel Dy...