Okolice

Gmina Siepraw: Miały być nowe ulice, może skończyć się na referendum

Gmina Siepraw: Miały być nowe ulice, może skończyć się na referendum

Od lipca w gminie Siepraw obowiązuje uchwała dotycząca nazewnictwa ulic. Gmina opublikowała mapę, produkuje tabliczki z numerami, mieszkańcy wymieniają dokumenty, a tymczasem w tej sprawie może dojść do referendum

 


Jak alarmuje Dziennik Polski wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 26 września nakazuje gminie przeprowadzenie referendum w sprawie nazwania ulic. Gmina może się odwołać od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który odrzuci lub podtrzyma wyrok WSA.

Jeśli ten podtrzyma wyrok, w gminie odbędzie się referendum w sprawie nadania ulicom nazw. Do tej pory dowody osobiste wymienił co dziesiąty mieszkaniec gminy. Wymiana jest bezpłatna, jednak, podobnie w przypadku przedsiębiorców, którzy wprowadzają zmiany w Urzędzie Skarbowym. Natomiast nikt za darmo nie wymieni im pieczątek, a w przypadku spółek zarejestrowanych w KRS nie pokryje kosztów wprowadzania zmian. Kolejny koszt jaki ponoszą mieszkańcy to wymiana dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy.

Mimo widma referendum, gmina sukcesywnie wydaje tabliczki z numerami i nazwami ulic. Wpis na stronie gminy z 9 października informuje mieszkańców Zakliczyna, że kolejna partia tabliczek dostępna jest u sołtys wsi.

Dokładny przebieg ulic oraz ich nowe nazwy można sprawdzić na portalu mapowym gminy Siepraw GEOplMPZP 

Powiązane tematy

Komentarze

 • mirek@ 10 paź 2013

  oczywiście, że w takiej sprawie powinni wypowiedzieć się mieszkancy, a nie tylko garstka radnych. ciągle za nas decydują radni we wszystkich miejscowościach, a nam pozostaje narzekanie i godzenie się z ich decyzjami.

  należy rozbudować narzędzia służące do aktywnego działania mieszkańców, tak aby rozwijać społeczeństwo obywatelskie. takim jest referendum i powinni z niego skorzystać, skoro czują potrzebę wypowiedzenia się w tym temacie

  13 11 Odpowiedz
 • 10 paź 2013

  mirekm ma rację....

  Ta garstka radnych często patrzy tylko przez pryzmat siebie stąd potem często wielki żal, że miało być tak pięknie.... Jestem zdania, że możliwości wypowiedzenia się powinni mieć mieszkańcy wszystkich gmin przy okazji różnego rodzaju inwestycji, przedsięwzięć czy planów związanych z gminą. Niestety prawda jest też taka, że w mniejszych wioskach owszem są organizowane zebrania wiejskie gdzie mieszkańcy mają prawo wyrazić swoje zdanie, ale z doświadczenia wiem, że zwykle najwięcej mają do powiedzenia Ci uchodzący za "najzamożniejszych" zwłaszcza gdy w grę wchodzi sponsoring, w którym lansuje się własne nazwisko ;-) Jeżeli rzucisz pomysłem to zaraz Cię zbesztają na czym świat stoi, że już nawet nie masz ochoty udzielać się w dalszej dyskusji.

  Referendum...owszem, ale tylko przy jawności wyników takiego referendum....w innym wypadku szkoda czasu na jego przeprowadzanie...

  10 8 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 10 paź 2013

  przecież nazwy ulic i ich oznakowanie ułatwiają nie tylko pracę listonoszom, czy kurierom, ale samym mieszkańcom zwłaszcza gdy potrzebować będą pomocy np. karetki pogotowia

  31 7 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 paź 2013

  W dobie GPS można trafić do każdej dziury więc niech nikt nie opowiada że karetka nie dotrze,jakoś przez tyle lat trafiali.Po 1989 roku dzięki "demokracji" powstały lokalne księstewka z nieusuwalną władzą która robi co chce i w d... ma głos mieszkańców.Najpierw zafundowali sobie zbrojne ,umundurowane jak hotelowi boye ramię czyli przyboczną straż a teraz z każdej wiochy chcą zrobić miasto aby podnieś swój prestiż.Co do referendum ,okazuje się że to też jest be i to władza wie najlepiej co dla nas dobre .Są słuszne(Słupsk) i niesłuszne(Warszawa) referenda.Do jakich to należy?

  6 14 Odpowiedz
 • 10 paź 2013

  racją jest zarówno, że nazwy ulic w Sieprawiu są ogromnym ułatwieniem (mnie samej zdarzyła się sytuacja, że ktoś miał podrzucić mi lekarstwa dla koleżanki i miał problem ze znalezieniem mojego domu. GPS po wjechaniu do Sieprawia gubi się, bo nie wyszukuje adresów, a Siepraw jest naprawdę bardzo rozległy i naprawdę nie jest łatwo) jak i to, że przed ich wprowadzeniem powinno zapytać się WSZYSTKICH o zdanie.
  Jestem pewna, że i tak większość byłaby ZA. Bo chodzi tu o przyszłość, rozwój...

  Ale w tym momencie nie ma to większego sensu... przecież REFERENDUM to DODATKOWY KOSZT do tego co i tak zostało już wyłożone.

  Takie jest moje zdanie jako mieszkanki tej gminy.

  13 5 Odpowiedz
 • 10 paź 2013

  a co do karetek, to nie jest to do końca wina nazw ulic, tylko reformy NFZ dotyczącej karetek.
  nie wysyła się karetek, które wcześniej jeździły w dane miejsce, tylko pierwszą wolną, nawet z odleglejszych miejscowości i stąd problem, że po pierwsze docierają później i gubią się.
  GPS się gubi na takiej wsi.

  9 3 Odpowiedz
 • mateusz nowakowski 10 paź 2013

  Tylko polcz jakie będą koszty tych zmian.
  Wymiana dowodu osobistego
  Wymiana prawo jazdy
  Jak są firmy to bankowość,faktury,dowody rejestracyjne,
  Księgi wieczyste,moge tak wyliczać w nieskończoność.
  To są duże kwoty!
  Znajomy wyliczył że w jego firmie wymiana wszystkich dokumentów wyjdzie ok 4tyś zł!

  4 5 Odpowiedz
 • 10 paź 2013

  Powinni wam teraz odciąć prąd, wodę i gaz i też powinniście przeprowadzić referendum odnośnie podłączenia tych mediów, wtedy lud sieprawski byłby usatysfakcjonowany. Ktoś chce w Polsce wprowadzić jakieś udogodnienia to zawsze znajdzie się grupka niezadowolonych masakra.

  6 8 Odpowiedz
  • 10 paź 2013

   Przecież tu się nie rozchodzi o samo nazewnictwo. Kwestią sporną są olbrzymie kwoty które stoją za wymianą dokumentów i zapisów w aktach prawnych/księgach wieczystych. Podejrzewam że gdyby gmina pokryła wszystkie koszta związane z takim transferem nikt by nawet się nie odezwał. Kwestią sporną jest również okres w jakim wszystkie poprawki powinny być naniesione w dokumentach "z automatu". Mieszkańcy boją się że opieszała administracja będzie to robić w nieskończoność i to w dodatku za grube opłaty skarbowe. I w tym problem.

   7 2 Odpowiedz
 • Basia 10 paź 2013

  Jestem z Sieprawia.Chodzi o to że gmina sobie wymyśliła ulice-ok są potrzebne.Ale dlaczego my mamy płacić za wszystko oprócz
  DO?A jeśli unia by nakazała wymiana by była bezpłatna....a gmina już zapłaciła za sprzęt do rejestracji w starostwie,tabliczki z nr domu

  na początku były propozycje z ulicami u mnie były 3 a wygrała ta co co miała 3 głosy czyli najmniej bo pan radny Ż... Zdecydował że będzie ta nazwa a nie inna to po co chodzili z listami i tracili czas?

  wniosek z tego taki że polaczek ma G---- do gadania bo ja sobie zrobię jak ja chcę a nie ludzie

  14 1 Odpowiedz
 • 10 paź 2013

  zamiast ulic dać role czyli tzw przysiółki np w gminie pcim czy lubień fajnie to wygląda ale w sieprawiu pewnie nie ma takiej możliwości a tak czy siak to mieszkańcy nie powinni narzekać bo mają duże ułatwienia poprzez wprowadzenie nazwy ulic referendum to tylko niepotrzebny wydatek

  5 5 Odpowiedz
 • 10 paź 2013

  Debilizm ładny, wydane pieniądze, projekty itp. zrobione, wszystko gotowe, a przez kilku wszystko może legnąć w gruzach, mogli myśleć przy uchwalaniu,a nie teraz, wszystko z naszych podatków, więc po co ten zamęt.

  5 11 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 paź 2013

  Dow***** z referendum polega na tym że władza olała temat i podjęła uchwałę a teraz sąd wszystko cofnął i słusznie.Przed uchwaleniem trzeba było zapytać mieszkańców czy chcą ulic a nie pokazywać że my mamy wadzę.

  13 3 Odpowiedz
 • 10 paź 2013

  Ludzie przeprowadzać referendum w sprawie, która została podjęta to przecież idiotyzm, pieniądze na referendum pójdą podkreślam z naszej kieszeni. Wybieramy radnych po to aby nas reprezentowali i nasze interesy, więc powiedzcie mi czy to normalne, że cała akcja z ulicami przed podjęciem uchwały trwała prawie rok, Gmina Siepraw trąbiła o tym, poprzez ulotki, mieliśmy możliwość włączenia się w proponowanie nazw ulic, sama zresztą podpisywałam się pod jedną z propozycji nazw ulic, dlaczego wtedy nikt nie podniósł kwestii, a może przed podjęciem uchwały przeprowadzić referendum, nie było wtedy inicjatorów takiego przedsięwzięcia, nikt głośno ulicom się nie sprzeciwiał. Po podjęciu uchwały jeden z radnych, który podkreślam był przy uchwalaniu uchwały, nagle po kilku miesiącach jej obowiązywania staje się inicjatorem referendum, to chyba coś jest nie tak....

  6 8 Odpowiedz
 • 13 paź 2013

  Niedługo zaraz po wyborach będą referenda w sprawie przeprowadzonych wyborów.

  6 1 Odpowiedz
 • 14 paź 2013

  Zapraszam do lektury ustawy o samorządzie gminnym art. 18 gdzie rada na zasadzie wyłączności może nadawać nazwy drogom publicznym a zmianę dokumentów egzekwować w postępowaniu administracyjnym. Tylko w przypadku drogi prywatnej zgodę musi wyrazić właściciel. Więc miejsca na referendum tu nie widzę a nie jedna sprawa trafiła do NSA i była wygrana przez gminę.

  1 Odpowiedz
 • 18 paź 2013

  No może ty nie widzisz ale WSA jednak widział i myśle, że ma wiekszą wiedzę niż ty.

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej