Okolice

Gmina Siepraw: Miały być nowe ulice, może skończyć się na referendum

Gmina Siepraw: Miały być nowe ulice, może skończyć się na referendum

Od lipca w gminie Siepraw obowiązuje uchwała dotycząca nazewnictwa ulic. Gmina opublikowała mapę, produkuje tabliczki z numerami, mieszkańcy wymieniają dokumenty, a tymczasem w tej sprawie może dojść do referendum

 


Jak alarmuje Dziennik Polski wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 26 września nakazuje gminie przeprowadzenie referendum w sprawie nazwania ulic. Gmina może się odwołać od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który odrzuci lub podtrzyma wyrok WSA.

Jeśli ten podtrzyma wyrok, w gminie odbędzie się referendum w sprawie nadania ulicom nazw. Do tej pory dowody osobiste wymienił co dziesiąty mieszkaniec gminy. Wymiana jest bezpłatna, jednak, podobnie w przypadku przedsiębiorców, którzy wprowadzają zmiany w Urzędzie Skarbowym. Natomiast nikt za darmo nie wymieni im pieczątek, a w przypadku spółek zarejestrowanych w KRS nie pokryje kosztów wprowadzania zmian. Kolejny koszt jaki ponoszą mieszkańcy to wymiana dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy.

Mimo widma referendum, gmina sukcesywnie wydaje tabliczki z numerami i nazwami ulic. Wpis na stronie gminy z 9 października informuje mieszkańców Zakliczyna, że kolejna partia tabliczek dostępna jest u sołtys wsi.

Dokładny przebieg ulic oraz ich nowe nazwy można sprawdzić na portalu mapowym gminy Siepraw GEOplMPZP 

Powiązane tematy

Komentarze (17)

 • mysleniczaninzdziada 10 paź 2013

  przecież nazwy ulic i ich oznakowanie ułatwiają nie tylko pracę listonoszom, czy kurierom, ale samym mieszkańcom zwłaszcza gdy potrzebować będą pomocy np. karetki pogotowia

  32 7 Odpowiedz
 • Basia 10 paź 2013

  Jestem z Sieprawia.Chodzi o to że gmina sobie wymyśliła ulice-ok są potrzebne.Ale dlaczego my mamy płacić za wszystko oprócz
  DO?A jeśli unia by nakazała wymiana by była bezpłatna....a gmina już zapłaciła za sprzęt do rejestracji w starostwie,tabliczki z nr domu

  na początku były propozycje z ulicami u mnie były 3 a wygrała ta co co miała 3 głosy czyli najmniej bo pan radny Ż... Zdecydował że będzie ta nazwa a nie inna to po co chodzili z listami i tracili czas?

  wniosek z tego taki że polaczek ma G---- do gadania bo ja sobie zrobię jak ja chcę a nie ludzie

  14 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 paź 2013

  Dow***** z referendum polega na tym że władza olała temat i podjęła uchwałę a teraz sąd wszystko cofnął i słusznie.Przed uchwaleniem trzeba było zapytać mieszkańców czy chcą ulic a nie pokazywać że my mamy wadzę.

  13 3 Odpowiedz
 • 10 paź 2013

  racją jest zarówno, że nazwy ulic w Sieprawiu są ogromnym ułatwieniem (mnie samej zdarzyła się sytuacja, że ktoś miał podrzucić mi lekarstwa dla koleżanki i miał problem ze znalezieniem mojego domu. GPS po wjechaniu do Sieprawia gubi się, bo nie wyszukuje adresów, a Siepraw jest naprawdę bardzo rozległy i naprawdę nie jest łatwo) jak i to, że przed ich wprowadzeniem powinno zapytać się WSZYSTKICH o zdanie.
  Jestem pewna, że i tak większość byłaby ZA. Bo chodzi tu o przyszłość, rozwój...

  Ale w tym momencie nie ma to większego sensu... przecież REFERENDUM to DODATKOWY KOSZT do tego co i tak zostało już wyłożone.

  Takie jest moje zdanie jako mieszkanki tej gminy.

  13 5 Odpowiedz
 • 10 paź 2013

  a co do karetek, to nie jest to do końca wina nazw ulic, tylko reformy NFZ dotyczącej karetek.
  nie wysyła się karetek, które wcześniej jeździły w dane miejsce, tylko pierwszą wolną, nawet z odleglejszych miejscowości i stąd problem, że po pierwsze docierają później i gubią się.
  GPS się gubi na takiej wsi.

  9 3 Odpowiedz

Zobacz więcej