Myślenice: Biotop Bike Park: Tak powstawał jeden z największych torów rowerowych w kraju
- 8 lutego 2014
O tym w jaki sposób powstawał jeden z największych torów rowerowych w Polsce pisze Artur Kuś z KS Biotop Myślenice
Prace nad stworzeniem toru rozpoczęliśmy w kwietniu 2013 roku. Zaczęło się od próby pozyskania ziemi. Jak się okazało, zadanie to nie należało do najłatwiejszych, jednak udało się znaleźć działkę w okolicach Dolnego Jazu. W kwietniu odbywało się jej oczyszczanie i przygotowanie do budowy tzw. trialsów w lesie.
Pierwsza sesja
Maj był dla nas okresem dość intensywnym. Wciąż trwało doskonalenie trialsów przy pomocy ekipy z Żywca, która w element ten wsadziła wyjątkowo dużo pracy i serca. Nowopowstałą część bike parku postanowiliśmy jak najszybciej wypróbować, urządzając imprezę z cyklu Chillout Session. W drugiej połowie maja udało nam się stworzyć największe dirty w Polsce, a także rozpoczęliśmy zwożenie elementów do toru trialowego.
Pierwsze zawody i prawie 70 raiderów
Czerwiec i lipiec to zdecydowanie najbardziej aktywny czas dla całego Biotopu. Rozpoczęły się pracę nad budową pumptracku, a równocześnie pod czujnym okiem Marka Bielówki zaczął się kształtować kolejny element, czyli trial park. Należy tutaj wspomnieć o pomocy ogromnej liczby ludzi, którzy przychodzili codziennie i wkładali mnóstwo siły i energii, aby tylko stworzyć miejsce tętniące pasją . Czy tętniło? Chyba najlepszym dowodem na to były pierwsze zawody sportowe o nazwie Just Pump It w których wystartowało prawie 70 zawodników.
Impreza Just Pump It naładowała nas niesamowitą energią do dalszych działań. Podjęliśmy ważną decyzję i całą końcówkę lipca, a także sierpień przeznaczyliśmy na doskonalenie i rozbudowę powstałych już elementów. W ten sposób stworzyliśmy kilka nowych linii na pumptracku, a także przekształciliśmy nieco trial park udoskonalając go o kilka nowych głazów, belek i szpul.
Nocna jazda
Za najbardziej przełomowy miesiąc w pracach należy uznać wrzesień. Od początku tego miesiąca żyliśmy zawodami sportowymi: NightContest, czyli pierwszej nocnej imprezie na nowym terenie. Dzięki pieniądzom pozyskanym z Ośrodka Działaj Lokalnie udało nam się stworzyć basen z gąbkami, czy profesjonalny starter. Wyposażyliśmy również pump track o kolejną linię.
Dzień przed zawodami w pracach nad przystosowaniem toru brało udział około 50 osób. tym razem w zawodach wystartowało ponad 100 zawodników z południowej Polski.
Betonowy basen nie tylko dla rowerów
Październik, listopad i grudzień, to pozyskiwanie nowych materiałów do budowy, a także przystosowywanie terenu pod wiosenną budowę. Zmieniające się warunki pogodowe nie pozwoliły nam na wiele działań. Mimo to rozpoczęliśmy realizacje nowego projektu. Stwierdziliśmy bowiem, że musimy wzbogacić nasz bike park o dość niestandardowy element jakim będzie betonowy bowl.
Dzięki niemu w przyszłości szaleć będą mogli nie tylko rowerzyści, ale również miłośnicy deskorolek . Póki co uformowaliśmy ziemię, a beton planujemy wylać na wiosnę. Aby poprawić nieco efekt wizualny wszystkie drewniane elementy zostały pomalowane, a później zabezpieczone, przed ewentualnymi opadami śniegu. W grudniu udało nam się pozyskać ziemię z której planujemy uformować tor do 4crossu. Na tym etapie budowa Biotop Bike Parku była na poziomie 50%.
Artur Kuś
Więcej niż sympatycznie !!! Tempo rozwoju tych chłopaków jest imponujące. Przez ilość pracy i determinacji stworzyli markę już na skalę ogólnopolską. Miasto tego rodzynka powinno otoczyć opieką a inni działacze brać z nich przykład jak należy szanować pracę i ludzi, bo to człowiek tworzy wizerunek.
sympatycznie :)
zgadza się i co potwierdza, że potencjał drzemie w ludziach a nie ekonomii ;-)
jedna z ciekawszych inicjatyw w tym miescie w ostatnich latach
Po więcej zdjęć z prac przy budowie naszego Bike Parku oraz z zawodów jakie sie tam odbywały zapraszam na naszą stronę "fejsbukową" https://www.facebook.com/biotopbikepark