Sport

Myślenice: Biotop Bike Park: Tak powstawał jeden z największych torów rowerowych w kraju

Myślenice: Biotop Bike Park: Tak powstawał jeden z największych torów rowerowych w kraju

O tym w jaki sposób powstawał jeden z największych torów rowerowych w Polsce pisze Artur Kuś z KS Biotop Myślenice

Prace nad stworzeniem toru rozpoczęliśmy w kwietniu 2013 roku. Zaczęło się od próby pozyskania ziemi. Jak się okazało, zadanie to nie należało do najłatwiejszych, jednak udało się znaleźć działkę w okolicach Dolnego Jazu. W kwietniu odbywało się jej oczyszczanie i przygotowanie do budowy tzw. trialsów w lesie.

Pierwsza sesja

Maj był dla nas okresem dość intensywnym. Wciąż trwało doskonalenie trialsów przy pomocy ekipy z Żywca, która w element ten wsadziła wyjątkowo dużo pracy i serca. Nowopowstałą część bike parku postanowiliśmy jak najszybciej wypróbować, urządzając imprezę z cyklu Chillout Session. W drugiej połowie maja udało nam się stworzyć największe dirty w Polsce, a także rozpoczęliśmy zwożenie elementów do toru trialowego.

Pierwsze zawody i prawie 70 raiderów

Czerwiec i lipiec to zdecydowanie najbardziej aktywny czas dla całego Biotopu. Rozpoczęły się pracę nad budową pumptracku, a równocześnie pod czujnym okiem Marka Bielówki zaczął się kształtować kolejny element, czyli trial park. Należy tutaj wspomnieć o pomocy ogromnej liczby ludzi, którzy przychodzili codziennie i wkładali mnóstwo siły i energii, aby tylko stworzyć miejsce tętniące pasją . Czy tętniło? Chyba najlepszym dowodem na to były pierwsze zawody sportowe o nazwie Just Pump It w których wystartowało prawie 70 zawodników.  

Impreza Just Pump It naładowała nas niesamowitą energią do dalszych działań. Podjęliśmy ważną decyzję i całą końcówkę lipca, a także sierpień przeznaczyliśmy na doskonalenie i rozbudowę powstałych już elementów. W ten sposób stworzyliśmy kilka nowych linii na pumptracku, a także przekształciliśmy nieco trial park udoskonalając go o kilka nowych głazów, belek i szpul.

Nocna jazda

Za najbardziej przełomowy miesiąc w pracach należy uznać wrzesień. Od początku tego miesiąca żyliśmy zawodami sportowymi:  NightContest, czyli pierwszej nocnej imprezie na nowym terenie. Dzięki pieniądzom pozyskanym z Ośrodka Działaj Lokalnie udało nam się stworzyć basen z gąbkami, czy profesjonalny starter. Wyposażyliśmy również pump track o kolejną linię. 

Dzień przed zawodami w pracach nad przystosowaniem toru brało udział około 50 osób. tym razem w zawodach wystartowało ponad 100 zawodników z południowej Polski. 

Betonowy basen nie tylko dla rowerów

Październik, listopad i grudzień, to pozyskiwanie nowych materiałów do budowy, a także przystosowywanie terenu pod wiosenną budowę. Zmieniające się warunki pogodowe nie pozwoliły nam na wiele działań. Mimo to rozpoczęliśmy realizacje nowego projektu. Stwierdziliśmy bowiem, że musimy wzbogacić nasz bike park o dość niestandardowy element jakim będzie betonowy bowl. 

Dzięki niemu w przyszłości szaleć będą mogli nie tylko rowerzyści, ale również miłośnicy deskorolek . Póki co uformowaliśmy ziemię, a beton planujemy wylać na wiosnę. Aby poprawić nieco efekt wizualny wszystkie drewniane elementy zostały pomalowane, a później zabezpieczone, przed ewentualnymi opadami śniegu. W grudniu udało nam się pozyskać ziemię z której planujemy uformować tor do 4crossu. Na tym etapie budowa Biotop Bike Parku była na poziomie 50%. 

Artur Kuś

 

Powiązane tematy

Komentarze (9)

 • 9 lut 2014

  Więcej niż sympatycznie !!! Tempo rozwoju tych chłopaków jest imponujące. Przez ilość pracy i determinacji stworzyli markę już na skalę ogólnopolską. Miasto tego rodzynka powinno otoczyć opieką a inni działacze brać z nich przykład jak należy szanować pracę i ludzi, bo to człowiek tworzy wizerunek.

  33 7 Odpowiedz
 • axwz 9 lut 2014

  sympatycznie :)

  25 8 Odpowiedz
 • 9 lut 2014

  zgadza się i co potwierdza, że potencjał drzemie w ludziach a nie ekonomii ;-)

  21 10 Odpowiedz
 • mirek@ 9 lut 2014

  jedna z ciekawszych inicjatyw w tym miescie w ostatnich latach

  30 30 Odpowiedz
 • Kamil 9 lut 2014

  Po więcej zdjęć z prac przy budowie naszego Bike Parku oraz z zawodów jakie sie tam odbywały zapraszam na naszą stronę "fejsbukową" https://www.facebook.com/biotopbikepark

  11 5 Odpowiedz

Zobacz więcej

Ruszył sezon tenisowy 2024
Tenis 1

Ruszył sezon tenisowy 2024

Pierwszy turniej w sezonie 2024 w Myślenicach w kategorii open wygrał Robert Tram, a w kategorii 55+ najlepszy okazał się Andrzej Kołodziejczyk   Na kortach...