Okolice

Dobczyce: Komu uda się wpuścić turystów nad zalew?

Burmistrzowie Myślenic, Dobczyc wraz z wójtem Sieprawia starają się wpuścić turystów na brzeg zalewu w Dobczycach. To ciągle zbiornik wody pitnej dla Krakowa, co jest największą przeszkodą. Czy uda się ją obejść? 

Otwarcia akwenów w Dobczycach, Czorsztynie, Rożnowie, Klimkówce czy Świnnej Porębie chce marszałek Małopolski Marek Sowa. Deklaruje, że samorząd dołoży się do opracowań mających pokazać potencjał turystyczny i sposób zagospodarowania zbiorników wodnych w województwie. 

Szansę chcą wykorzystać burmistrzowie Myślenic i Dobczyc oraz wójt Sieprawia reprezentujący gminy znajdujące się w sąsiedztwie zbiornika. Złożyli do marszałka wspólny projekt dotyczący zagospodarowania tego terenu.

Turysta nie wejdzie do wody, ale...

Ponieważ zalew dobczycki to zbiornik wody pitnej dla Krakowa na razie nie ma mowy o wpuszczeniu turystów do wody. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaplanować infrastrukturę wokół akwenu.  

W projekcie trzech gmin znalazły się zatem szlaki rowerowe i piesze (łącznie ok. 80 km) tworzące pętle wokół jeziora dobczyckiego . Dobczyce chcą zagospodarować wzgórze zamkowe, Siepraw uruchomić plażę w zatoce zakliczyńskiej, a Myślenice przedłużyć ścieżkę biegowo-rowerową od Zarabia przez Osieczany wzdłuż wałów zbiornika Dobczyckiego do Drogini, gdzie miałby znaleźć się przystanek turystyczny. Tu miałaby powstać plaża z boiskami do siatkówki, wodny plac zabawa, molo i punkt  gastronomiczny.

 

 

 

Zbiornik kusi od dawna  

Zalew dobczycki powstał w 1988 roku. Od tego czasu co pewien czas ożywa dyskusja na temat otwarcia go na potrzeby turystów. Temat podejmowano m.in. cztery lata temu w ramach inicjatywy Tak Dla Zalewu w ramach której mieszkańcy regionu apelowali do dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej o udostępnienie akwenu dla celów rekreacyjnych. 

Powiązane tematy

Gmina chce budować ścieżki wokół zbiornika, ale ciągle nie znalazła wykonawcy
Siepraw 8

Gmina chce budować ścieżki wokół zbiornika, ale ciągle nie znalazła wykonawcy

Nadal nie rozstrzygnięto przetargu na ścieżki rowerowe wokół Zatoki Zakliczyńskiej przy Zbiorniku Dobczyckim. W pierwszym przetargu oferta przewyższała możliwości finansowe gminy, za drugim razem, gdy cena była przystępna - wykonawca nie podpisał umowy. Czy przy ogłoszeniu trzeciego przetargu uda się gminie rozpocząć inwestycję? Jak podczas X sesj...

Komentarze

 • 29 mar 2014

  yeah

  6 7 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 29 mar 2014

  Idą wybory,więc trzeba znowu zacząć bajerować o zalewie.Jak dla mnie temat robi się nudny.

  38 3 Odpowiedz
  • Bartek Bartkowski 29 mar 2014

   zgadzam sie, zawsze przy wyborach i traci juz myszką temat, ale teraz robia cos wiecej niz tylko spamowanie skrzynki mailowej dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej wiec moze cos sie ruszy

   23 4 Odpowiedz
 • adzygmunt 29 mar 2014

  Obiecanki cacanki ... a ja myślę że postawię na wodzie swoją łódeczkę z białym żaglem, ech byłaby zabawa!
  Woda pitna dla Gdańska jest w zbiorniku Straszyn na Raduni a żagle bielą się tam od dawna!!! Okoliczne szkoły maja SKS żeglarskie! To jest wychowanie!

  20 4 Odpowiedz
 • profesor profesor 29 mar 2014

  Może temat jest drugiej świeżości, ale gra ciągle toczy się o dużą stawkę. Ten, komu uda się wpuścić turystów nad jezioro dobczyckie, nie tylko zapisze się w historii regionu, ale może liczyć na duże poparcie przynajmniej w lokalnej polityce. Dla burmistrzów i wójtów to ciągle gra warta świeczki.

  17 4 Odpowiedz
 • Joanna Mruk 29 mar 2014

  W Solinie także jest zbiornik wody pitnej lecz nie przeszkadza to w tym, by udostepniać zalew dla mieszkańców i turystów . A zatem co stoi na przeszkodzie by i zbiornik dobczycki został otwarty ? Czyżby to sprawka Krakowa ? Zawsze był i uważam, że zawsze będzie z tym problem by otworzyć zalew i zrobić tam kąpielisko ..

  16 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  29 mar 2014

  Idą wybory.
  Takie udostępnienie to czysta kiełbasa wyborcza i mogą sobie wsadzić,ścieżki rowerowe boiska to można zrobić wszędzie nie trzeba zalewu.O pływaniu cisza.
  Najlepsze jest to że w pierwotnym projekcie było udostępnienie ograniczonej rekreacji do lini wyznaczonej gdzieś w okolicach kościoła w Drogini a potem znaleźli sie mocni którzy to utrącili.
  W Polsce to obywatel jest dla władzy a nie władza dla obywatela.Daliśmy się otumanić że mamy demokrację to dobrze nam tak.

  14 1 Odpowiedz
 • 29 mar 2014

  Pęto kiełbasy w kształcie bumerangu a może odwrotnie? Tak czy inaczej społeczeństwo się znów uślini. A zapach będzie trwał aż do wyborów. Polecam poczytać o eksperymentach Pawlowa, sprawdza się doskonale w polskich warunkach juz od 1980 roku.

  12 2 Odpowiedz
 • 29 mar 2014

  "...Dobczyce chcą zagospodarować wzgórze zamkowe..." To ma jednoznaczny związek z otwarciem zalewu dla potrzeb turystów. Głupota goni głupotę a wybory coraz bliżej.

  11 2 Odpowiedz
 • 29 mar 2014

  https://www.youtube.com/watch?v=MD0bYHGa9I0

  z roku na rok.... mimo chęci... narasta we mnie chęć wyjazdu.. Wstyd mi za Polską władzę.... No ale co ja mogę..... Oglądając ten film można tylko popaść w depresję... Po ***** nam ta UE.... :(

  7 10 Odpowiedz
 • OKOKI 29 mar 2014

  Co jest śmieszne że w zalewie nie wolno się kapąc ,a w Rabie wolno.Ja się pytam skąd woda do zalewu wpływa.Zarząd Wodny pewnie myśli że to deszczówka.Na całęj długości rzeki w lecie siedzą tysiące plażowiczów i się kapią w tej samej wodzie .A jak są Dni Myślenic to wszyscy leją do Raby ,dlatego raz w roku w Krakowie mają w kranach słoną wodę.

  29 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  29 mar 2014

  I tu tkwi sedno sprawy.Nie chodzi o czystośc wody.Jak dziadki wykupią większość terenów nad zalewem wtedy puszczą rekreację i zaczną robic interesy.Czy kiedykolwiek w historii władza podejmując decyzję kierowała się interesem obywateli czy swoim?
  oni naprawdę maja nas za idiotów.Głupi naród wszystko kupi.

  16 2 Odpowiedz
 • 29 mar 2014

  Tak gwoli informacji. Na klimkówce można się kąpać, pływać... coś nie aktualne informacje posiada Pan marszałek - jest na etapie chce, natomiast lokalne władze już dawno mają... może nasi krezusi tak powinni myśleć... jest tam bardzo fajnie, polecam.

  5 1 Odpowiedz
 • 29 mar 2014

  Na całym biegu Raby od źródła aż po zalew ludzie spuszczają ścieki do tej rzeki, no ale ludziom nie wolno wejść do zalewu bo przecież by zanieczyścili wodę dla Krakowa, która i tak jest uzdatniana i nieczystości jakoś da się bez problemu usunąć...lewacka logika.

  13 2 Odpowiedz
 • 30 mar 2014

  Gadanie debilizmów:D dopuki nie otworzą świnnej poręby to ni cholery nie otworzą :D Propaganda bym powiedział hahah

  2 2 Odpowiedz
 • ten triggers 30 mar 2014

  Gdyby świeżo "zmienione" władzę w nowo narodzonym tak zwanym dzikim kapitalizmie, przewidziały że kiedyś w Polszy będzie możliwość nieźle zarabiać na turystyce, to zalew od dawna nie byłby tylko zbiornikiem wody pitnej... Pemod dało się szybko wykończyć, ale odkupić działki od ludu już nie tak łatwo.

  4 1 Odpowiedz
 • mirek@ 31 mar 2014

  gdyby udalo sie otworzyc zalew to dobczyce bylyby perelka regionu, jednak nie wierze ze to sie uda. temat wraca co wybory a potem umiera

  10 1 Odpowiedz
 • 31 mar 2014

  Wg mnie Bysinka to jedna z brudniejszych rzeczek.Na całej długości zbiera ścieki. Widać je gołym okiem.Rybki dochodzą do pierwszego mostku ale zaraz wracają do Raby. Czy nie stać miasta na rzetelną kontrolę odpływu ścieków z budynków wzdłuż Bysinki? Bysinka jest czyszczona tylko po wielkich ulewach.

  10 5 Odpowiedz
 • 31 mar 2014

  a kogo to obchodzi

  4 3 Odpowiedz

Zobacz więcej

Nadchodzi zima. Policja pomaga bezdomnym. Nie bądź obojętny
Dobczyce 0

Nadchodzi zima. Policja pomaga bezdomnym. Nie bądź obojętny

Bezdomny, 40-letni mężczyzna z Wielkopolski, nie widział, gdzie się znajduje. Koreańczyk natomiast wybrał koczowniczy tryb życia i twierdzi, że póki co zimno mu nie doskwiera. Rozpoczęły się patrole w ramach akcji "Zima, bezdomni" Myśleniccy i dobczyccy dzielnicowi podczas pełnionej służby zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać sc...

Motocyklista uderzył w drzewo. Zginął na miejscu
Jasienica 4

Motocyklista uderzył w drzewo. Zginął na miejscu

W Jasienicy w wyniku uderzenia w drzewo śmierć na miejscu poniósł motocyklista Wczoraj w godzinach porannych zastęp JRG Myślenice został zadysponowany do pomocy funkcjonariuszom policji podczas wykonywania oględzin miejsca wypadku w Jasienicy. Jak się okazało mężczyzna uderzył w drzewo i zmarł w wyniku wypadku. Zadania realizowane przez strażaków...

Wypadł z drogi, dachował i zatrzymał się na ogrodzeniu
Trzemeśnia 0

Wypadł z drogi, dachował i zatrzymał się na ogrodzeniu

Dwie osoby poszkodowane w tym jedna uwięziona w karoserii samochodu terenowego, który dachował na drodze powiatowej w Trzemeśni Wypadek miał miejsce w sobotę 16 listopada na drodze powiatowej w Trzemeśni, gdzie samochod trenowy wypadł z jezdni i dachował. Po kilku koziołkach zatrzymał się na ogrodzeniu. Dwie osoby zostały poszkodowane w tym jedna...

Piesi nie czują się tu bezpiecznie. Większość kierowców pędzi nawet setką
Osieczany 28

Piesi nie czują się tu bezpiecznie. Większość kierowców pędzi nawet setką

Każdego dnia drogę powiatową w Osieczanach pokonuje 10 tys. samochodów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby 87% z nich nie przekraczało prędkości, często pędząc ponad 100 km/h  „Bezpieczeństwo pieszych w Osieczanach” to temat debaty, jaka z inicjatywy policji i starostwa powiatowego odbyła się w budynku szkoły podstawowej. To drugie spotkanie dot...

Osiem osób przewieziono do szpitala - bilans weekendu na drogach w powiecie
Drogi 3

Osiem osób przewieziono do szpitala - bilans weekendu na drogach w powiecie

Kolejny wydłużony weekend był pracowity dla myślenickich strażaków. Odnotowano 15 zdarzeń, z czego 11 to wyjazdy do wypadków i kolizji, 3 pożary oraz 1 usunięcie drzewa podgryzionego przez bobry, zagrażającego przewróceniem Jak nas poinformował Roman Ajchler, rzecznik KP PSP w Myślenicach, działania strażaków polegały na udzielaniu pierwszej pomoc...

Wspólna własność? Nie w tym mieście. Potrafią zniszczyć niemal wszystko
Sułkowice 3

Wspólna własność? Nie w tym mieście. Potrafią zniszczyć niemal wszystko

W gminie Sułkowice wandale bawią się w najlepsze. Tym razem zniszczyli przystanek autobusowy w Biertowicach „Z przykrością informujemy o kolejnym akcie wandalizmu w naszej gminie. Dzisiaj w nocy zniszczono przystanek w Biertowicach” – czytamy na oficjalnym kanale Miasta i Gminy Sułkowice. Burmistrz po raz kolejny apeluje o reagowanie i zgłaszanie...