Miasto

DYSKUSJA: Czy rondo w Śródmieściu jest prawidłowo oznaczone?

DYSKUSJA: Czy rondo w Śródmieściu jest prawidłowo oznaczone?

Jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę na oznaczenia znajdujące się na rondzie w centrum miasta. - Znaki C-9 nakazują zjazd z ronda, wobec czego jest to konflikt z wcześniejszym znakiem o ruchu okrężnym - twierdzi. Ma rację?

Pan Robert umieścił wpis na ten temat pod artykułem dotyczącym poruszania się po rondzie, a swój film z przejazdu po myślenickim skrzyżowaniu wysłał na kontakt24 platformy telewizji TVN.

W Myślenicach od ok. pół roku na rondzie jest złe oznakowanie. Po wjechaniu na to rondo mamy przy dwóch zjazdach z ronda znaki C-9 - nakaz jazdy z prawej strony znaku. Nakazują zjazd z ronda, wobec czego jest to konflikt z wcześniejszym znakiem o ruchu okrężnym. Interweniowałem na policji w Myślenicach w tej sprawie, ale z miłym panem nie szło się dogadać przez telefon.... - pisze Pan Robert z Radziszowa

**Na dowód swoich słów umieścił film na platformie kontakt24. Można go obejrzeć** [http://kontakt24.tvn24.pl/artykul,rondo-w-myslenicach-malopolskie,345579.html](tutaj)

Pytania dotyczące prawidłowości oznakowania, odpowiedniego zachowania się kierowcy w takim przypadku i kroków jakie zostaną podjęte w tej sprawie skierowaliśmy do wydziału komunikacji Starostwa Powiatowego, policji oraz komórki do kontaktu z mediami Starostwa Powiatowego 23 kwietnia. W odpowiedzi z 25 kwietnia Starostwo zapewniło, że wyjaśnienie nadejdzie od wydziału komunikacji. Do tej pory nie doczekaliśmy się stanowiska od jego przedstawicieli. 

Rondo zostało otwarte w 2012 roku. Powstało na planie okręgów o średnicach 33 i 24 m, jezdnie mają szerokość 5 m, natomiast pierścień od 2 do 3,5 m. Od ulicy Słowackiego wybudowano dodatkowy pas do skrętu w prawo w ul. Tadeusza Kościuszki. Jak w 2012 roku informowało starostwo powiatowe: Celem budowy ronda było stworzenie nowoczesnego skrzyżowania, które poprawi bezpieczeństwo pieszych i zmotoryzowanych uczestników ruchu przy jednoczesnym uspokojeniu i rozładowaniu ruchu w centrum Myślenic.

Specjaliści wyjaśniają:

15 maja 2014

Odpowiedź z Wydziału Komunikacji Starostwa uzgodnioną także z ZDP w Myślenicach i KPP w Myślenicach otrzymaliśmy dzisiaj. Oto jej treść:

Przedstawiciele instytucji i służb, do których skierowano pytania, wyrażają jednogłośne stanowisko, iż usytuowanie i umieszczenie znaków drogowych C-9 na przedmiotowym skrzyżowaniu o ruchu okrężnym (tzw. rondzie) w Myślenicach jest prawidłowe i zgodne z obowiązującymi w tej materii przepisami określonymi w załącznikach do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków umieszczania ich na drogach (Dz.U. nr 220 poz.2181 z późn. zm.)

Tego rodzaju rozwiązanie dotyczy jezdni wylotowej z ronda i ma na celu głównie uniemożliwienie poruszającym się tam pojazdom wjechanie „pod prąd” podczas opuszczania skrzyżowania o ruchu okrężnym. Podobne, regulowane znakiem C-9 nakazy jazdy z prawej strony wysepki, są częstym fragmentem infrastruktury drogowej w różnych miejscach w Polsce, w dużej mierze poprawiające bezpieczeństwo w ruchu drogowym. 

Powiązane tematy

Komentarze (31)

 • 10 maj 2014

  A ja się nie zgodzę.
  Technicznie rzecz biorąc znaki są umieszczone nie na rondzie ale na wysepkach ulic, które do niego dochodzą czyli na ul. Poniatowskiego i Niepodległości. Moim zdaniem procedura wygląda tak: zjeżdżasz z ronda i wjeżdżasz na ulicę, na której jest wysepka i tą wysepkę masz minąć z prawej strony.
  Jak dla mnie logiczne :)

  31 7 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  10 maj 2014

  Coś się koledze pokręciło, znak C9 nakazuje jazdę z prawej strony znaku, i jest on umieszczony po zjeździe z ronda, aby nikt nie wjechał pod prąd. Aby zaistniałą sytuacja o której mówi Pan Robert na rondzie musiałby być umieszczony znak C1 lub C2. Dodatkowo dodam że w Krakowie też funkcjonuje takie oznakowanie i nikomu nie przeszkadza (tutaj jest link https://www.google.pl/maps/@50.069123,19.949384,3a,75y,240.24h,82.61t/data=!3m4!1e1!3m2!1saJXAmEsWNPjIYcilhSiCQQ!2e0 )
  i dodatkowo cytat z Wikipedi "Znak nakazuje kierującemu ominięcie wysepki lub przeszkody na jezdni z prawej strony znaku. Umieszczony na pasie dzielącym drogi oznacza początek jezdni jednokierunkowej."
  Proszę nie robić sensacji i z ludzi debili

  26 2 Odpowiedz
 • Inżynier Monk 11 maj 2014

  Ten znak informuje z której strony należy ominąć przeszkodę a nie w którym kierunku trzeba jechać. Dokładniej: z której strony należy ominąć wysepkę podczas opuszczania ronda w razie kiedy ktoś zdecyduje się na jego opuszczenie.

  11 1 Odpowiedz
 • 10 maj 2014

  Wszystko w porządku. Znak wskazuje jak się ma przejechać obok wysepki. Nie sugeruje, że trzeba skręcić w prawo - od tego jest inny znak.

  11 1 Odpowiedz
 • paulinka 10 maj 2014

  boshe! czlowieku przeciez wszystkie ronda sa tak oznaczone... widac ze malo swiata jeszcze pan robert widzial i sie dziwi albo po gruszkowym rondzie pierwszy raz jechal

  12 5 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...