Kultura

Grafika Guntera Grassa w Myślenicach

Grafika Guntera Grassa w Myślenicach

Wernisaż odbędzie się już 6 lutego, jednak wystawę będzie można oglądać do 5 marca w salach Domu Greckiego w Myślenicach. Składać się będzie z 48 grafik wykonanych głównie techniką litografii, akwaforty oraz algrafii

Grafiki powstawały w latach 1972 - 2007. Pochodzą ze zbiorów Galerii Sztuki Współczesnej Esta w Gliwicach. Ze względu na wysoki poziom artystyczny, cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników sztuki.

Grass zdobył rozgłos w 1959 roku powieścią „Blaszany bębenek”, która, ocenzurowana, ukazała się w Polsce dopiero w 1984. Przetłumaczona została na wiele języków, stała się też kanwą filmu o tym samym tytule. Szczególne miejsce w twórczości Grassa zajmuje Gdańsk i Polska. Także z tym miastem związane jest ostatnie dzieło pisarza „Idąc rakiem” poświęcone głównie tragedii statku „Wilhelm Gustloff”, zatopionego przez Rosjan w styczniu 1945 r. na Bałtyku.

Obok prac literackich Grass tworzy także dzieła plastyczne. Np. cykl rysunków „Calcuta” będący efektem podróży autora do Indii, był kilkakrotnie wystawiany w Gdańsku.

„...Rysowanie i pisanie czerpią wzajemnie z siebie, nie tylko dlatego, że pismo i kreska są podobne graficznie, lecz także z powodu ich obrazowości: wyobrażenie plastyczne przekracza w praktyce granice określające gatunki sztuki, choć tak irytująco różne są to rzemiosła i narzędzia, którymi się posługują.

Wiersze i grafiki rozwijają się, wzajemnie z siebie czerpiąc. Grafiki to często rysowane wiersze, a wiele wierszy opisuje kontury, cieniuje szarość. Tak jak wers liryczny skraca czy wydłuża odległości, albo zapewnia krótkiemu rozjaśnieniu trwanie, tak rysunek utrwala niemal niezauważalne przecięcia: spokojną linią znosi obcości, przeciwieństwa poddaje cieniowaniu kreski, obala -  jak poezja -  przyzwyczajenie, uwidacznia nigdy nie słyszane.

U mnie rysowanie trwa dalej w pisaniu, ponieważ ze struktury rysunku okresy epickie wywieść można jako ciągi zdań, nie troskało mnie nigdy pytanie: więc piszesz raczej czy rysujesz? Biorąc dosłownie lub obrazowo: to odcienie szarości nadają ton, cieniują, mącą lub czynią przejrzystą naszą rzeczywistość. Tylko papier jest biały. Trzeba go splamić, ożywić twardym lub kruchym konturem, zasiedlić słowami, opowiadającymi prawdę zawsze na nowo i za każdym razem inaczej. Rysujący pisarz to ktoś, kto nie zmienia atramentu” - tak o rysowaniu i pisaniu mówi sam Grass.

Gunter Grass urodził się 16 października 1927 r. w Gdańsku w rodzinie o korzeniach niemiecko-kaszubskich. Tam też spędził dzieciństwo. W 1944 r. wcielony został do armii niemieckiej. Krótko przebywał w amerykańskiej niewoli. Po wojnie pracował w Niemczech jako robotnik rolny, górnik, muzyk jazzowy. Studiował rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie.

Powiązane tematy

Wernisaż wystawy grafik Guntera Grassa
Kultura 2

Wernisaż wystawy grafik Guntera Grassa

W piątek, 6 lutego odbył się wernisaż wystawy grafik Guntera Grassa w Muzeum Regionalnym Dom Grecki. Ekspozycja będzie można oglądać do 5 marca

Komentarze (4)

  • Brak zdjęcia
    2 lut 2009

    No i to już jest jakaś sztuka :)

    Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
    3 lut 2009

    Podziwiam, podziwiam i jeszcze raz podziwiam. To niesamowite, że pracownikom Domu Greckiego - zwłaszcza szefowej Bożenie Kobiałce udaje się sprowadzić do Myślenic takie wystawy. Chyle czoła.

    Odpowiedz
  • 4 lut 2009

    Dziękujemy i serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy - 6 lutego o godz.17.00

    Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
    6 lut 2009

    Waffen-SS pozdrawia

    Odpowiedz

Zobacz więcej