Kultura

Nagrodzeni w dziedzinie kultury i sztuki oraz sportu

Przedstawiciele starostwa powiatowego wręczyli nagrody powiatu za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki oraz sportu 

Nagrody w dziedzinie kultury otrzymali twórcy, artyści, zespoły, organizatorzy i promotorzy działalności kulturalnej, popularyzatorzy kultury oraz prowadzący działalność kulturalną. W dziedzinie sportu za osiągnięcie wysokich wyników otrzymali zawodnicy, trenerzy i działacze sportowi. Łączna wartość przyznanych nagród to 32 tys. zł.

W dziedzinie kultury i sztuki nagrodzeni zostali: 

Natalia Hodurek: Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w wieku 3 lat występem w programie telewizyjnym „Od przedszkola do Opola”. Od tego czasu zdobyła wiele nagród w licznych konkursach muzycznych w dziedzinie wokalnej, fortepianowej i recytatorskiej. Najwięcej sukcesów osiągnęła w latach 2007-2014, zdobywając laury na szczeblu gminnym, powiatowym, rejonowym, wojewódzkim, krajowym i międzynarodowym.

Ziemowit Kalinowski: Z wykształcenia historyk, który specjalizuje się w upowszechnianiu dziejów opozycji antykomunistycznej na terenie powiatu myślenickiego w latach 1945-1956. Najwybitniejszymi jego osiągnięciami jest przygotowanie stałej wystawy historycznej zatytułowanej „Bohaterowie wyklęci – powiat myślenicki 1945-1956”, którą można oglądać w budynku Starostwa Powiatowego w Myślenicach przy ul. K. Wielkiego oraz wydanie książki pt. „Bohaterowie wyklęci na ziemi myślenickiej 1945-1956”, która sprzedała się w ciągu 3 miesięcy w nakładzie 1000 egzemplarzy.

Zespół wokalno-instrumentalny „Zielony Szlak”: Zespół, który na trwałe wpisał się w bogaty repertuar grup muzycznych promujących powiat myślenicki w dziedzinie poezji śpiewanej oraz ballad górskich i turystycznych. Promuje powiat myślenicki na estradach i koncertach w Małopolsce i innych województwach na terenie Beskidów.

Tomasz Pawlak: Pasjonat muzyki ludowej. Od 2002 roku pierwszy skrzypek kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, a od 2013 roku pełni funkcję Kierownika Muzycznego tego Zespołu. Jest też skrzypkiem Myślenickiej Orkiestry Kameralnej „Concertino” oraz założycielem i pierwszym skrzypkiem Kwintetu Fortepianowego Myślenickiego Towarzystwa Kultury. Zapraszany do współpracy przez różne zespoły. Swoją grą uświetnił wiele imprez kulturalnych w Myślenicach jak i poza miastem.

Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice: Orkiestra na stałe wpisała się w życie kulturalne i religijne miasta. Muzycy swoją grą uświetniają uroczystości religijne, państwowe oraz kulturalne nie tylko w Myślenicach ale także w wielu innych miejscowościach. Orkiestra wydała 2 płyty.

Elżbieta Kautsch: Założycielka Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „ISPINA”, współzałożycielka Społecznego Komitetu Opieki nad Zabytkami Dobczyc, inicjatorka i organizatorka wielu wydarzeń społeczno-kulturalnych na terenie Gminy Dobczyce i powiatu myślenickiego. Ponadto działa na rzecz upowszechniania kultury, tradycji i dorobku intelektualnego Polaków, ze szczególnym uwzględnieniem Gminy Dobczyce. Oznaczona statuetką „Społecznik roku powiatu myślenickiego 2011 r.” Laureatka tytułu „Zasłużony dla Ziemi Dobczyckiej”.

Danuta Kostowal-Suwaj: Osoba najprężniej i najaktywniej działająca na rzecz społeczności lokalnej Gminy Sułkowice. Założycielka Zespołu tanecznego „RETRO” oraz Grupy Środowiskowej Stowarzyszenia Wspomagania Osób Niepełnosprawnych „KOLONIA”.

Justyna Urban: Na co dzień Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu. Kultywuje tradycje lokalne. Pomysłodawczyni konkursu „Tradycje i obrzędy Kliszczackie”, „Święta pieczonego karpiela i ziemniaka”, założycielka kabaretu „Ciotki z Pcimia”, Wiceprezes Fundacji „Radosne Dziecko”, organizatorka wielu imprez i akcji kulturalnych o zasięgu powiatowym i ogólnopolskim. Promuje działalność kulturalną na różnego typu festiwalach, targach, konkursach m.in. Europejskich Targach Produktu Regionalnego, Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL.

Koło Gospodyń Wiejskich w Mierzniu: Promowanie twórczości ludowej regionu, jej upowszechnianie i ochrona przed zapomnieniem. Współorganizuje i uczestniczy w wielu uroczystościach i imprezach okolicznościowych m.in.: Święto Jabłka i Gruszki w Raciechowicach, Dni Raciechowic, Powiatowe Konkursy Potraw Regionalnych. Koło zdobyło I miejsce w Plebiscycie jako najlepsze koło gospodyń w powiecie myślenickim i IV miejsce w województwie małopolskim.

Józef Irzyk: Od 20 lat Prezes OSP Lipnik i główny inicjator jej powstania. Pod jego przewodnictwem Orkiestra zdobyła nagrody w powiatowych przeglądach. Swoimi muzycznymi występami oraz licznymi koncertami orkiestra pod przewodnictwem Józefa Irzyka promuje powiat myślenicki podczas Cepeliady, mszy polowych i pikników.

Józef Wrona: Znany w kraju i za granicą rzeźbiarz i snycerz, artysta ludowy, kronikarz, archiwista. Jego najbardziej znane rzeźby to naturalnej wielkości Chrystus na osiołku, Chrystus Frasobliwy oraz zespół rzeźb na Kalwarii Tokarskiej. Jego rzeźby brały udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, uzyskując wiele wyróżnień i nagród. W 1999 r. Józef Wrona otrzymał stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki.

Genowefa Flaga: Realizuje wiele zadań, których celem jest pielęgnowanie i ochrona tradycji kultury regionalnej oraz promowanie Gminy Lubień. Jako współautorka bądź autorka programów edukacji regionalnej uczestniczyła w 5 edycjach konkursu „Bliższe Ojczyzny-Małopolska”. Programy te zostały ocenione bardzo wysoko. Pełni funkcję kierownika Zespołu „Mali Toporzanie”, przygotowując ich członków do udziału w przeglądach, gdzie odnoszą liczne sukcesy. Jest autorką książek pt. „Kto się urodził, ten umrzeć musi” oraz „Historia wsi w kronikach szkolnych spisana”.

Zespół Regionalny „ZAGÓRZANIE”: Promuje i kultywuje tradycje i obrzędy lubieńskie. Bierze udział w przeglądach, konkursach i festiwalach gdzie zdobywa szereg nagród i wyróżnień. Jest Zespołem działającym prężnie i aktywnie włączającym się w życie społeczności wiejskiej.

Jan Funek: Artysta, rzeźbiarz, autor kilkudziesięciu artystycznych wystrojów świątyń w Polsce i na świecie. Zrealizował dotychczas 14 różnych kompozycji pomnikowych Papieża Jana Pawła II oraz kilkanaście sakralnych rzeźb pomnikowych oraz płaskorzeźb. Swoje prace wystawiał wielokrotnie w Polsce i na świecie. Inicjator i współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Francji „Ziemia Myślenicka” oraz pomysłodawca i organizator Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych i Europejskich Warsztatów dla Młodzieży w Myślenicach. Jest pomysłodawcą i współtwórcą powstania Galerii Sztuki Współczesnej przy MOKiS w Myślenicach.

W dziedzinie sportu nagrodzeni zostali: 

Mariusz Stokłosa: Zawodnik i trener piłki nożnej, godny do naśladowania przykład sportowca i trenera przekazującego swoją wiedzę młodemu pokoleniu. 

Kacper Krawiec: Lekkoatleta, biegacz z sukcesami na arenie ogólnopolskiej. 

Robert Proszkowiec: Zapaśnik, trener zapasów, Mistrz Polski Weteranów, wychowawca członków kadry narodowej w zapasach. 

Mariusz Pustuła, Szymon Jopek, Marek Łabędź: Strażacy odnoszący sukcesy w specjalistycznych konkurencjach i zawodach strażackich na arenie międzynarodowej – Firefighter Combat Challenge, bieg po schodach w Kopalni Soli w Wieliczce 

Tomasz Wójtowicz: Zawodnik wioślarstwa, trener w MOS Myślenice, nauczyciel w ZS w Dobczycach, sędzia piłkarski, medalista Mistrzostw Polski, Akademickich Mistrzostw Polski, wychowawca i trener uczniów ZS w Dobczycach m. in. w koszykówce czy lekkoatletyce, człowiek o wielkim autorytecie i szacunku wśród swoich wychowanków i w środowisku sportowym.  

Wojciech Tylko: Opiekun drużyn w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym z wielokrotnymi sukcesami na szczeblu ogólnopolskim. 

Sybilla Szpakiewicz: Opiekun drużyn w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym z wielokrotnymi sukcesami na szczeblu ogólnopolskim. 

Ludwik Dziewoński: Rzadko spotykany przykład aktywności, wszechstronności i bezinteresownego działania na rzecz rozwoju sportowego społeczności lokalnej.  

Jacek Hołuj: Jako sportowiec amator osiągał sukcesy na arenie ogólnopolskiej  m. in. w: pływaniu, strzelectwie, narciarstwie czy tenisie stołowym. 

Bożena Chrast: Lekkoatletka LKS Grodzisko Raciechowice, trenuje rzuty, sprinty, a obecnie przygotowuje się do startów w 7-boju lekkoatletycznym z sukcesami na arenie ogólnopolskiej. 

Michał Gierlach: Czołowy paralotniarz Polski z sukcesami na arenie międzynarodowej. 

Roman Miękina: Zawodnik i trener piłki nożnej, Prezes LKS Dziekanovia, zaangażowany na arenie międzynarodowej 

Tomasz Grabień: Narciarz biegowy, mistrz Polski, reprezentant Polski z sukcesami na arenie międzynarodowej. 

Nikola Szlachta: Zawodniczka judo, czołowa zawodniczka w Polsce w swojej kategorii z sukcesami na arenie międzynarodowej. 

Łączna wartość przyznanych nagród to 32 tys. zł.

Komentarze

 • 25 cze 2014

  A gdzie Sylwia Jaśkowiec i Ula Łętocha - biegaczki narciarskie? Gdzie Paulina Szlachta, która ma nie mniejsze sukcesy od swej siostry? Gdzie Kuba Masłowski - tenisista stołowy? Gdzie Anna Szafraniec - kolarstwo?, Gdzie Rafał Zlezarczyk - sędzia klasy międzynarodowej w tenisie stołowym? Itd, itd, itd......
  Ciekawe kto nominował do tych nagród i jakie były kryteria?
  Oczywiście mam tu na myśli nagrody w dziedzinie sportu, bo kultura i sztuka to nie budzi raczej zastrzeżeń.

  27 8 Odpowiedz
 • 25 cze 2014

  taki_gościu
  Bardzo przytomne pytanie dotyczące nagród w dziedzinie sportu. Wkrótce wybory samorządowe. Niektórym trzeba pomóc w promocji i stąd taka nagroda. Żałosne to.

  19 8 Odpowiedz
 • 25 cze 2014

  Czy ten Cichoń to musi być na każdym zdjęciu
  ręce opadają.

  21 7 Odpowiedz
 • Adolf Popartyopopulos 25 cze 2014

  Cichoń chodząca gazeta Myślenic-musi być wszędzie słucha co mówią nagradzani-małe ABW.

  17 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 cze 2014

  28 nagród, to jakby żadnej. Po jednej w każdej dziedzinie nadawałoby odpowiednią rangę. Góra po trzy. Wybory idą, Zarząd hojny. Za folkloru propagowanie nagroda należy się też Członkowi Zarządu Pajce, ale jakże tu samemu sobie przyznać.

  7 7 Odpowiedz
 • 26 cze 2014

  SERDECZNE GRATULACJE DLA PANA WÓJTOWICZA

  9 8 Odpowiedz
 • 30 cze 2014

  Gratuluje Wszystkim nagrodzonym, oby było coraz więcej takich uroczystości w takiej miłej atmosferze i coraz więcej osób nagradzanych. GRATULUJE i życzę dalszych sukcesów.

  5 Odpowiedz
 • 1 lip 2014

  Gratulacje dla Wszystkich nagrodzonych. Oby było coraz więcej takich imprez i coraz więcej Nagrodzonych :)

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Tadek. Epizody "wyzwolenia"
Historia Lekkostrawna 0

Tadek. Epizody "wyzwolenia"

Jeśli spojrzymy na Myślenice z góry, dostrzeżemy anatomię miasta. Rynek to serce tłoczące ludzi i pojazdy tętnicami dróg. Ulica Kazimierza Wielkiego to aorta, połączone z nią asfaltowe żyłki prowadzą do domków o krwiście czerwonych dachach. To tkanka miasta. Dolne Przedmieście tętni życiem Cofnijmy się w czasie i odwiedźmy Myślenice o czterokrotni...

Ziemia nie leżała odłogiem
Archiwalne Myślenice 3

Ziemia nie leżała odłogiem

Panorama miasta na pocztówce będącej w obiegu w latach 50. ubiegłego wieku. Widoczne na pierwszym planie drzewo to jabłoń, która rosła pomiędzy "studzienką" a "lipką" posadowioną w najwyższym, środkowym wzniesieniu Góry Plebańskiej Przed zabudowaniami Śródmieścia widoczne są rozległe pola uprawne, w miejscu których w latach późniejszych wybudowano...

Piotr Szewczyk poprowadzi MOKiS do 2024 roku
Myślenice 14

Piotr Szewczyk poprowadzi MOKiS do 2024 roku

Po roku pełnienia funkcji dyrektora MOKiS, Piotr Szewczyk został powołany na to stanowisko do 2024 roku. Jakie cele stawia się przed nowym dyrektorem? Burmistrz Jarosław Szlachetka wydał zarządzenie w sprawie powołania dyrektora Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu w Myślenicach. Na tym stanowisku do 26 kwietnia 2024 roku obsadził Piotra Szewczy...

Reaktywują teatr, a mieszkańcy wybierają jego nazwę
Dobczyce 5

Reaktywują teatr, a mieszkańcy wybierają jego nazwę

Po kilkudziesięciu latach przerwy Dobczyce reaktywują teatr. Ten jako premierowy spektakl wystawi „Zemstę” Aleksandra Fredry. Ale pod jaką nazwą? W gminnej ankiecie mieszkańcy stawiają na „Teatr pod Zamkiem” Po kilkudziesięciu latach niebytu gmina z pomocą Magdaleny Sokołowskiej-Gawrońskiej reaktywuje amatorski teatr w Dobczycach. Obecnie reżyserk...

Dzieje przodków wydane w formie albumu
Sułkowice 0

Dzieje przodków wydane w formie albumu

Za sprawą Towarzystwa Przyjaciół Sułkowic „Kowadło” wydano książkę zawierającą sylwetki mieszkańców, którzy walczyli o wolną Polskę „Tam gdzie cisy i jarzębina. Drogi do wolności – dzieje przodków walczących o wolność Polski we wspomnieniach i archiwaliach” to tytuł najnowszej publikacji, którą zaprezentowano podczas spotkania organizowanego przez...