Nagrodzeni w dziedzinie kultury i sztuki oraz sportu
- 25 czerwca 2014
Przedstawiciele starostwa powiatowego wręczyli nagrody powiatu za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki oraz sportu
Nagrody w dziedzinie kultury otrzymali twórcy, artyści, zespoły, organizatorzy i promotorzy działalności kulturalnej, popularyzatorzy kultury oraz prowadzący działalność kulturalną. W dziedzinie sportu za osiągnięcie wysokich wyników otrzymali zawodnicy, trenerzy i działacze sportowi. Łączna wartość przyznanych nagród to 32 tys. zł.
W dziedzinie kultury i sztuki nagrodzeni zostali:
Natalia Hodurek: Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w wieku 3 lat występem w programie telewizyjnym „Od przedszkola do Opola”. Od tego czasu zdobyła wiele nagród w licznych konkursach muzycznych w dziedzinie wokalnej, fortepianowej i recytatorskiej. Najwięcej sukcesów osiągnęła w latach 2007-2014, zdobywając laury na szczeblu gminnym, powiatowym, rejonowym, wojewódzkim, krajowym i międzynarodowym.
Ziemowit Kalinowski: Z wykształcenia historyk, który specjalizuje się w upowszechnianiu dziejów opozycji antykomunistycznej na terenie powiatu myślenickiego w latach 1945-1956. Najwybitniejszymi jego osiągnięciami jest przygotowanie stałej wystawy historycznej zatytułowanej „Bohaterowie wyklęci – powiat myślenicki 1945-1956”, którą można oglądać w budynku Starostwa Powiatowego w Myślenicach przy ul. K. Wielkiego oraz wydanie książki pt. „Bohaterowie wyklęci na ziemi myślenickiej 1945-1956”, która sprzedała się w ciągu 3 miesięcy w nakładzie 1000 egzemplarzy.
Zespół wokalno-instrumentalny „Zielony Szlak”: Zespół, który na trwałe wpisał się w bogaty repertuar grup muzycznych promujących powiat myślenicki w dziedzinie poezji śpiewanej oraz ballad górskich i turystycznych. Promuje powiat myślenicki na estradach i koncertach w Małopolsce i innych województwach na terenie Beskidów.
Tomasz Pawlak: Pasjonat muzyki ludowej. Od 2002 roku pierwszy skrzypek kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, a od 2013 roku pełni funkcję Kierownika Muzycznego tego Zespołu. Jest też skrzypkiem Myślenickiej Orkiestry Kameralnej „Concertino” oraz założycielem i pierwszym skrzypkiem Kwintetu Fortepianowego Myślenickiego Towarzystwa Kultury. Zapraszany do współpracy przez różne zespoły. Swoją grą uświetnił wiele imprez kulturalnych w Myślenicach jak i poza miastem.
Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice: Orkiestra na stałe wpisała się w życie kulturalne i religijne miasta. Muzycy swoją grą uświetniają uroczystości religijne, państwowe oraz kulturalne nie tylko w Myślenicach ale także w wielu innych miejscowościach. Orkiestra wydała 2 płyty.
Elżbieta Kautsch: Założycielka Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „ISPINA”, współzałożycielka Społecznego Komitetu Opieki nad Zabytkami Dobczyc, inicjatorka i organizatorka wielu wydarzeń społeczno-kulturalnych na terenie Gminy Dobczyce i powiatu myślenickiego. Ponadto działa na rzecz upowszechniania kultury, tradycji i dorobku intelektualnego Polaków, ze szczególnym uwzględnieniem Gminy Dobczyce. Oznaczona statuetką „Społecznik roku powiatu myślenickiego 2011 r.” Laureatka tytułu „Zasłużony dla Ziemi Dobczyckiej”.
Danuta Kostowal-Suwaj: Osoba najprężniej i najaktywniej działająca na rzecz społeczności lokalnej Gminy Sułkowice. Założycielka Zespołu tanecznego „RETRO” oraz Grupy Środowiskowej Stowarzyszenia Wspomagania Osób Niepełnosprawnych „KOLONIA”.
Justyna Urban: Na co dzień Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu. Kultywuje tradycje lokalne. Pomysłodawczyni konkursu „Tradycje i obrzędy Kliszczackie”, „Święta pieczonego karpiela i ziemniaka”, założycielka kabaretu „Ciotki z Pcimia”, Wiceprezes Fundacji „Radosne Dziecko”, organizatorka wielu imprez i akcji kulturalnych o zasięgu powiatowym i ogólnopolskim. Promuje działalność kulturalną na różnego typu festiwalach, targach, konkursach m.in. Europejskich Targach Produktu Regionalnego, Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL.
Koło Gospodyń Wiejskich w Mierzniu: Promowanie twórczości ludowej regionu, jej upowszechnianie i ochrona przed zapomnieniem. Współorganizuje i uczestniczy w wielu uroczystościach i imprezach okolicznościowych m.in.: Święto Jabłka i Gruszki w Raciechowicach, Dni Raciechowic, Powiatowe Konkursy Potraw Regionalnych. Koło zdobyło I miejsce w Plebiscycie jako najlepsze koło gospodyń w powiecie myślenickim i IV miejsce w województwie małopolskim.
Józef Irzyk: Od 20 lat Prezes OSP Lipnik i główny inicjator jej powstania. Pod jego przewodnictwem Orkiestra zdobyła nagrody w powiatowych przeglądach. Swoimi muzycznymi występami oraz licznymi koncertami orkiestra pod przewodnictwem Józefa Irzyka promuje powiat myślenicki podczas Cepeliady, mszy polowych i pikników.
Józef Wrona: Znany w kraju i za granicą rzeźbiarz i snycerz, artysta ludowy, kronikarz, archiwista. Jego najbardziej znane rzeźby to naturalnej wielkości Chrystus na osiołku, Chrystus Frasobliwy oraz zespół rzeźb na Kalwarii Tokarskiej. Jego rzeźby brały udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, uzyskując wiele wyróżnień i nagród. W 1999 r. Józef Wrona otrzymał stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki.
Genowefa Flaga: Realizuje wiele zadań, których celem jest pielęgnowanie i ochrona tradycji kultury regionalnej oraz promowanie Gminy Lubień. Jako współautorka bądź autorka programów edukacji regionalnej uczestniczyła w 5 edycjach konkursu „Bliższe Ojczyzny-Małopolska”. Programy te zostały ocenione bardzo wysoko. Pełni funkcję kierownika Zespołu „Mali Toporzanie”, przygotowując ich członków do udziału w przeglądach, gdzie odnoszą liczne sukcesy. Jest autorką książek pt. „Kto się urodził, ten umrzeć musi” oraz „Historia wsi w kronikach szkolnych spisana”.
Zespół Regionalny „ZAGÓRZANIE”: Promuje i kultywuje tradycje i obrzędy lubieńskie. Bierze udział w przeglądach, konkursach i festiwalach gdzie zdobywa szereg nagród i wyróżnień. Jest Zespołem działającym prężnie i aktywnie włączającym się w życie społeczności wiejskiej.
Jan Funek: Artysta, rzeźbiarz, autor kilkudziesięciu artystycznych wystrojów świątyń w Polsce i na świecie. Zrealizował dotychczas 14 różnych kompozycji pomnikowych Papieża Jana Pawła II oraz kilkanaście sakralnych rzeźb pomnikowych oraz płaskorzeźb. Swoje prace wystawiał wielokrotnie w Polsce i na świecie. Inicjator i współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Francji „Ziemia Myślenicka” oraz pomysłodawca i organizator Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych i Europejskich Warsztatów dla Młodzieży w Myślenicach. Jest pomysłodawcą i współtwórcą powstania Galerii Sztuki Współczesnej przy MOKiS w Myślenicach.
W dziedzinie sportu nagrodzeni zostali:
Mariusz Stokłosa: Zawodnik i trener piłki nożnej, godny do naśladowania przykład sportowca i trenera przekazującego swoją wiedzę młodemu pokoleniu.
Kacper Krawiec: Lekkoatleta, biegacz z sukcesami na arenie ogólnopolskiej.
Robert Proszkowiec: Zapaśnik, trener zapasów, Mistrz Polski Weteranów, wychowawca członków kadry narodowej w zapasach.
Mariusz Pustuła, Szymon Jopek, Marek Łabędź: Strażacy odnoszący sukcesy w specjalistycznych konkurencjach i zawodach strażackich na arenie międzynarodowej – Firefighter Combat Challenge, bieg po schodach w Kopalni Soli w Wieliczce
Tomasz Wójtowicz: Zawodnik wioślarstwa, trener w MOS Myślenice, nauczyciel w ZS w Dobczycach, sędzia piłkarski, medalista Mistrzostw Polski, Akademickich Mistrzostw Polski, wychowawca i trener uczniów ZS w Dobczycach m. in. w koszykówce czy lekkoatletyce, człowiek o wielkim autorytecie i szacunku wśród swoich wychowanków i w środowisku sportowym.
Wojciech Tylko: Opiekun drużyn w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym z wielokrotnymi sukcesami na szczeblu ogólnopolskim.
Sybilla Szpakiewicz: Opiekun drużyn w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym z wielokrotnymi sukcesami na szczeblu ogólnopolskim.
Ludwik Dziewoński: Rzadko spotykany przykład aktywności, wszechstronności i bezinteresownego działania na rzecz rozwoju sportowego społeczności lokalnej.
Jacek Hołuj: Jako sportowiec amator osiągał sukcesy na arenie ogólnopolskiej m. in. w: pływaniu, strzelectwie, narciarstwie czy tenisie stołowym.
Bożena Chrast: Lekkoatletka LKS Grodzisko Raciechowice, trenuje rzuty, sprinty, a obecnie przygotowuje się do startów w 7-boju lekkoatletycznym z sukcesami na arenie ogólnopolskiej.
Michał Gierlach: Czołowy paralotniarz Polski z sukcesami na arenie międzynarodowej.
Roman Miękina: Zawodnik i trener piłki nożnej, Prezes LKS Dziekanovia, zaangażowany na arenie międzynarodowej
Tomasz Grabień: Narciarz biegowy, mistrz Polski, reprezentant Polski z sukcesami na arenie międzynarodowej.
Nikola Szlachta: Zawodniczka judo, czołowa zawodniczka w Polsce w swojej kategorii z sukcesami na arenie międzynarodowej.
Łączna wartość przyznanych nagród to 32 tys. zł.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
A gdzie Sylwia Jaśkowiec i Ula Łętocha - biegaczki narciarskie? Gdzie Paulina Szlachta, która ma nie mniejsze sukcesy od swej siostry? Gdzie Kuba Masłowski - tenisista stołowy? Gdzie Anna Szafraniec - kolarstwo?, Gdzie Rafał Zlezarczyk - sędzia klasy międzynarodowej w tenisie stołowym? Itd, itd, itd......
Ciekawe kto nominował do tych nagród i jakie były kryteria?
Oczywiście mam tu na myśli nagrody w dziedzinie sportu, bo kultura i sztuka to nie budzi raczej zastrzeżeń.
Czy ten Cichoń to musi być na każdym zdjęciu
ręce opadają.
taki_gościu
Bardzo przytomne pytanie dotyczące nagród w dziedzinie sportu. Wkrótce wybory samorządowe. Niektórym trzeba pomóc w promocji i stąd taka nagroda. Żałosne to.
Cichoń chodząca gazeta Myślenic-musi być wszędzie słucha co mówią nagradzani-małe ABW.
SERDECZNE GRATULACJE DLA PANA WÓJTOWICZA