Kultura

Nagrodzeni w dziedzinie kultury i sztuki oraz sportu

Przedstawiciele starostwa powiatowego wręczyli nagrody powiatu za osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki oraz sportu 

Nagrody w dziedzinie kultury otrzymali twórcy, artyści, zespoły, organizatorzy i promotorzy działalności kulturalnej, popularyzatorzy kultury oraz prowadzący działalność kulturalną. W dziedzinie sportu za osiągnięcie wysokich wyników otrzymali zawodnicy, trenerzy i działacze sportowi. Łączna wartość przyznanych nagród to 32 tys. zł.

W dziedzinie kultury i sztuki nagrodzeni zostali: 

Natalia Hodurek: Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w wieku 3 lat występem w programie telewizyjnym „Od przedszkola do Opola”. Od tego czasu zdobyła wiele nagród w licznych konkursach muzycznych w dziedzinie wokalnej, fortepianowej i recytatorskiej. Najwięcej sukcesów osiągnęła w latach 2007-2014, zdobywając laury na szczeblu gminnym, powiatowym, rejonowym, wojewódzkim, krajowym i międzynarodowym.

Ziemowit Kalinowski: Z wykształcenia historyk, który specjalizuje się w upowszechnianiu dziejów opozycji antykomunistycznej na terenie powiatu myślenickiego w latach 1945-1956. Najwybitniejszymi jego osiągnięciami jest przygotowanie stałej wystawy historycznej zatytułowanej „Bohaterowie wyklęci – powiat myślenicki 1945-1956”, którą można oglądać w budynku Starostwa Powiatowego w Myślenicach przy ul. K. Wielkiego oraz wydanie książki pt. „Bohaterowie wyklęci na ziemi myślenickiej 1945-1956”, która sprzedała się w ciągu 3 miesięcy w nakładzie 1000 egzemplarzy.

Zespół wokalno-instrumentalny „Zielony Szlak”: Zespół, który na trwałe wpisał się w bogaty repertuar grup muzycznych promujących powiat myślenicki w dziedzinie poezji śpiewanej oraz ballad górskich i turystycznych. Promuje powiat myślenicki na estradach i koncertach w Małopolsce i innych województwach na terenie Beskidów.

Tomasz Pawlak: Pasjonat muzyki ludowej. Od 2002 roku pierwszy skrzypek kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka”, a od 2013 roku pełni funkcję Kierownika Muzycznego tego Zespołu. Jest też skrzypkiem Myślenickiej Orkiestry Kameralnej „Concertino” oraz założycielem i pierwszym skrzypkiem Kwintetu Fortepianowego Myślenickiego Towarzystwa Kultury. Zapraszany do współpracy przez różne zespoły. Swoją grą uświetnił wiele imprez kulturalnych w Myślenicach jak i poza miastem.

Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice: Orkiestra na stałe wpisała się w życie kulturalne i religijne miasta. Muzycy swoją grą uświetniają uroczystości religijne, państwowe oraz kulturalne nie tylko w Myślenicach ale także w wielu innych miejscowościach. Orkiestra wydała 2 płyty.

Elżbieta Kautsch: Założycielka Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „ISPINA”, współzałożycielka Społecznego Komitetu Opieki nad Zabytkami Dobczyc, inicjatorka i organizatorka wielu wydarzeń społeczno-kulturalnych na terenie Gminy Dobczyce i powiatu myślenickiego. Ponadto działa na rzecz upowszechniania kultury, tradycji i dorobku intelektualnego Polaków, ze szczególnym uwzględnieniem Gminy Dobczyce. Oznaczona statuetką „Społecznik roku powiatu myślenickiego 2011 r.” Laureatka tytułu „Zasłużony dla Ziemi Dobczyckiej”.

Danuta Kostowal-Suwaj: Osoba najprężniej i najaktywniej działająca na rzecz społeczności lokalnej Gminy Sułkowice. Założycielka Zespołu tanecznego „RETRO” oraz Grupy Środowiskowej Stowarzyszenia Wspomagania Osób Niepełnosprawnych „KOLONIA”.

Justyna Urban: Na co dzień Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu. Kultywuje tradycje lokalne. Pomysłodawczyni konkursu „Tradycje i obrzędy Kliszczackie”, „Święta pieczonego karpiela i ziemniaka”, założycielka kabaretu „Ciotki z Pcimia”, Wiceprezes Fundacji „Radosne Dziecko”, organizatorka wielu imprez i akcji kulturalnych o zasięgu powiatowym i ogólnopolskim. Promuje działalność kulturalną na różnego typu festiwalach, targach, konkursach m.in. Europejskich Targach Produktu Regionalnego, Międzynarodowych Targach Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL.

Koło Gospodyń Wiejskich w Mierzniu: Promowanie twórczości ludowej regionu, jej upowszechnianie i ochrona przed zapomnieniem. Współorganizuje i uczestniczy w wielu uroczystościach i imprezach okolicznościowych m.in.: Święto Jabłka i Gruszki w Raciechowicach, Dni Raciechowic, Powiatowe Konkursy Potraw Regionalnych. Koło zdobyło I miejsce w Plebiscycie jako najlepsze koło gospodyń w powiecie myślenickim i IV miejsce w województwie małopolskim.

Józef Irzyk: Od 20 lat Prezes OSP Lipnik i główny inicjator jej powstania. Pod jego przewodnictwem Orkiestra zdobyła nagrody w powiatowych przeglądach. Swoimi muzycznymi występami oraz licznymi koncertami orkiestra pod przewodnictwem Józefa Irzyka promuje powiat myślenicki podczas Cepeliady, mszy polowych i pikników.

Józef Wrona: Znany w kraju i za granicą rzeźbiarz i snycerz, artysta ludowy, kronikarz, archiwista. Jego najbardziej znane rzeźby to naturalnej wielkości Chrystus na osiołku, Chrystus Frasobliwy oraz zespół rzeźb na Kalwarii Tokarskiej. Jego rzeźby brały udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą, uzyskując wiele wyróżnień i nagród. W 1999 r. Józef Wrona otrzymał stypendium twórcze Ministra Kultury i Sztuki.

Genowefa Flaga: Realizuje wiele zadań, których celem jest pielęgnowanie i ochrona tradycji kultury regionalnej oraz promowanie Gminy Lubień. Jako współautorka bądź autorka programów edukacji regionalnej uczestniczyła w 5 edycjach konkursu „Bliższe Ojczyzny-Małopolska”. Programy te zostały ocenione bardzo wysoko. Pełni funkcję kierownika Zespołu „Mali Toporzanie”, przygotowując ich członków do udziału w przeglądach, gdzie odnoszą liczne sukcesy. Jest autorką książek pt. „Kto się urodził, ten umrzeć musi” oraz „Historia wsi w kronikach szkolnych spisana”.

Zespół Regionalny „ZAGÓRZANIE”: Promuje i kultywuje tradycje i obrzędy lubieńskie. Bierze udział w przeglądach, konkursach i festiwalach gdzie zdobywa szereg nagród i wyróżnień. Jest Zespołem działającym prężnie i aktywnie włączającym się w życie społeczności wiejskiej.

Jan Funek: Artysta, rzeźbiarz, autor kilkudziesięciu artystycznych wystrojów świątyń w Polsce i na świecie. Zrealizował dotychczas 14 różnych kompozycji pomnikowych Papieża Jana Pawła II oraz kilkanaście sakralnych rzeźb pomnikowych oraz płaskorzeźb. Swoje prace wystawiał wielokrotnie w Polsce i na świecie. Inicjator i współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Francji „Ziemia Myślenicka” oraz pomysłodawca i organizator Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych i Europejskich Warsztatów dla Młodzieży w Myślenicach. Jest pomysłodawcą i współtwórcą powstania Galerii Sztuki Współczesnej przy MOKiS w Myślenicach.

W dziedzinie sportu nagrodzeni zostali: 

Mariusz Stokłosa: Zawodnik i trener piłki nożnej, godny do naśladowania przykład sportowca i trenera przekazującego swoją wiedzę młodemu pokoleniu. 

Kacper Krawiec: Lekkoatleta, biegacz z sukcesami na arenie ogólnopolskiej. 

Robert Proszkowiec: Zapaśnik, trener zapasów, Mistrz Polski Weteranów, wychowawca członków kadry narodowej w zapasach. 

Mariusz Pustuła, Szymon Jopek, Marek Łabędź: Strażacy odnoszący sukcesy w specjalistycznych konkurencjach i zawodach strażackich na arenie międzynarodowej – Firefighter Combat Challenge, bieg po schodach w Kopalni Soli w Wieliczce 

Tomasz Wójtowicz: Zawodnik wioślarstwa, trener w MOS Myślenice, nauczyciel w ZS w Dobczycach, sędzia piłkarski, medalista Mistrzostw Polski, Akademickich Mistrzostw Polski, wychowawca i trener uczniów ZS w Dobczycach m. in. w koszykówce czy lekkoatletyce, człowiek o wielkim autorytecie i szacunku wśród swoich wychowanków i w środowisku sportowym.  

Wojciech Tylko: Opiekun drużyn w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym z wielokrotnymi sukcesami na szczeblu ogólnopolskim. 

Sybilla Szpakiewicz: Opiekun drużyn w Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym z wielokrotnymi sukcesami na szczeblu ogólnopolskim. 

Ludwik Dziewoński: Rzadko spotykany przykład aktywności, wszechstronności i bezinteresownego działania na rzecz rozwoju sportowego społeczności lokalnej.  

Jacek Hołuj: Jako sportowiec amator osiągał sukcesy na arenie ogólnopolskiej  m. in. w: pływaniu, strzelectwie, narciarstwie czy tenisie stołowym. 

Bożena Chrast: Lekkoatletka LKS Grodzisko Raciechowice, trenuje rzuty, sprinty, a obecnie przygotowuje się do startów w 7-boju lekkoatletycznym z sukcesami na arenie ogólnopolskiej. 

Michał Gierlach: Czołowy paralotniarz Polski z sukcesami na arenie międzynarodowej. 

Roman Miękina: Zawodnik i trener piłki nożnej, Prezes LKS Dziekanovia, zaangażowany na arenie międzynarodowej 

Tomasz Grabień: Narciarz biegowy, mistrz Polski, reprezentant Polski z sukcesami na arenie międzynarodowej. 

Nikola Szlachta: Zawodniczka judo, czołowa zawodniczka w Polsce w swojej kategorii z sukcesami na arenie międzynarodowej. 

Łączna wartość przyznanych nagród to 32 tys. zł.

Komentarze

 • 25 cze 2014

  A gdzie Sylwia Jaśkowiec i Ula Łętocha - biegaczki narciarskie? Gdzie Paulina Szlachta, która ma nie mniejsze sukcesy od swej siostry? Gdzie Kuba Masłowski - tenisista stołowy? Gdzie Anna Szafraniec - kolarstwo?, Gdzie Rafał Zlezarczyk - sędzia klasy międzynarodowej w tenisie stołowym? Itd, itd, itd......
  Ciekawe kto nominował do tych nagród i jakie były kryteria?
  Oczywiście mam tu na myśli nagrody w dziedzinie sportu, bo kultura i sztuka to nie budzi raczej zastrzeżeń.

  27 8 Odpowiedz
 • 25 cze 2014

  taki_gościu
  Bardzo przytomne pytanie dotyczące nagród w dziedzinie sportu. Wkrótce wybory samorządowe. Niektórym trzeba pomóc w promocji i stąd taka nagroda. Żałosne to.

  19 8 Odpowiedz
 • 25 cze 2014

  Czy ten Cichoń to musi być na każdym zdjęciu
  ręce opadają.

  21 7 Odpowiedz
 • Adolf Popartyopopulos 25 cze 2014

  Cichoń chodząca gazeta Myślenic-musi być wszędzie słucha co mówią nagradzani-małe ABW.

  17 5 Odpowiedz
 • 25 cze 2014

  28 nagród, to jakby żadnej. Po jednej w każdej dziedzinie nadawałoby odpowiednią rangę. Góra po trzy. Wybory idą, Zarząd hojny. Za folkloru propagowanie nagroda należy się też Członkowi Zarządu Pajce, ale jakże tu samemu sobie przyznać.

  7 7 Odpowiedz
 • 26 cze 2014

  SERDECZNE GRATULACJE DLA PANA WÓJTOWICZA

  9 8 Odpowiedz
 • 30 cze 2014

  Gratuluje Wszystkim nagrodzonym, oby było coraz więcej takich uroczystości w takiej miłej atmosferze i coraz więcej osób nagradzanych. GRATULUJE i życzę dalszych sukcesów.

  5 Odpowiedz
 • 1 lip 2014

  Gratulacje dla Wszystkich nagrodzonych. Oby było coraz więcej takich imprez i coraz więcej Nagrodzonych :)

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Ziemia Myślenicka: Zapisy dla dorosłych
Myślenice 0

Ziemia Myślenicka: Zapisy dla dorosłych

Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka ogłasza zapisy do grupy wokalno-tanecznej dla kobiet i mężczyzn od 30 roku życia. Jeśli chcesz przeżyć przygodę swojego życia, poznać wspaniałą polską kulturę i nie tylko, a przede wszystkim odnaleźć i rozwijać w sobie artystyczne umiejętności, zapisz się do Ziemi Myślenickiej. - Wszystkiego...

XXI Dożynki Powiatu Myślenickiego
Powiat myślenicki 0

XXI Dożynki Powiatu Myślenickiego

Tegoroczne święto plonów powiatu myślenickiego obchodziliśmy 1 września w Tenczynie. Dożynki to podziękowanie dla wszystkich rolników za codzienny trud, który wkładają w pracę na roli Grupy z wieńcami zebrały się w Kościele Parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Tenczynie, aby wspólnie podziękować za tegoroczne zbiory. Po mszy, dożynkowy ko...

Orkiestra Węglówka koncertuje w Pradze!
Kultura 1

Orkiestra Węglówka koncertuje w Pradze!

Orkiestra Węglówka wzięła udział w „International Folklore Dance and Music Festival – Dancing in Prague” w Czachach Folkowe forum zebrało ponad 200 artystów z Turcji, Polski, Chorwacji i Rumunii. Festiwal Orgnizawany przez EAFF (European Association of Folklore Festivals) odbył się w Pradze po raz pierwszy. Zaproszone zespoły miały możliwość zapre...

W wieku 78 lat zmarł Ryszard Judasz. Człowiek sułkowickiej kultury
Sułkowice 0

W wieku 78 lat zmarł Ryszard Judasz. Człowiek sułkowickiej kultury

Umarł, jak żył – w pracy, w którą wkładał serce i pasję. Całe swoje życie zawodowe poświęcił sułkowickiej kulturze. W ostatnich latach był założycielem i kustoszem Izby Tradycji w Starej Szkole przy Gminnej Bibliotece Publicznej im. ks. dr Józefa Sadzika Był nie tylko kustoszem sułkowickiego minimuzeum regionalnego, ale również strażnikiem histori...

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”
Kultura 3

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”

Wernisaż odbył się w ramach wydarzeń związanych z Kulturalnymi Dniami Myślenic 2019. Bogna Becker wróciła ze swoją twórczością do Myślenic po 15 latach przerwy, mimo że na co dzień mieszka i pracuje w Drogini Jej prace zostały zaprezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu w Myślenicach. Wernisaż był inauguracj...

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści
Kultura 0

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści

„Most Zamiast Murów - Artystyczne Przełamywanie Barier”. „ODDŹWIĘK” to hasło trwających na Zarabiu XXII Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w których każdy może wziąć udział Od 15 lipca w Myślenicach trwają XXII Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne dla artystów profesjonalnych oraz XIX Europejskie Warsztaty Plastyczne dla dzieci i młodzieży....