Okolice

Nawałnice w Małopolsce: Ogromne zniszczenia w powiecie myślenickim

Nawałnice w Małopolsce: Ogromne zniszczenia w powiecie myślenickim
Jedna z dróg w gminie Wiśniowa, fot. Łukasz Kaczmarczyk

Na granicy powiatów myślenickiego i limanowskiego w nocy spadło do 100 mm wody w przeciągu trzech godzin. Woda zalała miejscowości w gminach Pcim, Wiśniowa, Raciechowice, Dobczyce. Kilka dróg jest nieprzejezdnych, zniszczenia są ogromne

Nocna ulewa jaka przeszła nad powiatem sprawiła, że rzeki po raz kolejny wystąpiły ze swoich koryt i zalewały nie tylko ulice, ale i domy. Zniszczone zostały mosty i drogi w Pcimiu i Wiśniowej, a w Czasławiu rzeka porwała dwie przyczepy kempingowe. W tej miejscowości droga została podmyta na długości 700 metrów. Policja zorganizowała tu objazd. Strażacy na bieżąco usuwają skutki nocnej ulewy.

Największe straty odnotowano w powiecie limanowskim, ale problemy występują również na drogach powiatowych i gminnych w okolicach Kasinki Małej i Kasiny Wielkiej, a także w powiecie myślenickim. Nieprzejezdna jest m.in. droga ze Szczyrzyca w kierunku Dobczyc, odcinek drogi wojewódzkiej nr 964 oraz droga powiatowa pomiędzy Kasinką Małą a Kasiną Wielką. W gminie Raciechowice w dwóch miejscach nieprzejezdna jest droga 964.  

Gmina Raciechowice: Zerwane drogi, zalana szkoła

Szkoła w CzasławiuZ brzegów wystąpiła Krzyworzeka i Stradomka. Woda uszkodziła most na Krzyworzece, drogę na odcinku Czasław – Poznachowice Górne, Czasław – Raciechowice k.Suchty, Czasław – Raciechowice k. Dworu,  Czasław – Krzyworzeka, zerwany całkowicie most Czasław – Poznachowice Górne k.Juszczaka. W Czasławiu zalana została szkoła i przedszkole oraz cała infrastruktura wokół budynków. Uszkodzone zostały wały przeciwpowodziowe i ujęcia wody pitnej dla wodociągu gminnego. W Czasławiu nieprzejezdna jest droga (zerwana i podmyta), brak dojazdu do ok. 10 gospodarstw w miejscowości, nieprzejezdna również droga powiatowa na odcinku Dąbie – Szczyrzyc (zerwana i podmyta), uszkodzony most na Stradomce w miejscowości Kawec droga powiatowa. Został ogłoszony alarm przeciwpowodziowy.

W tym rejonie od rana pracuje 8 jednostek OSP z terenu Gminy Raciechowice około  40 osób. pompy, pilarki spalinowe.

Strażacy zabezpieczają uszkodzenia, pompują wodę i usuwają rozlewiska, usuwają konary, udrażniają przepusty i zjazdy indywidualne do domów. Wciąż pracuje ciężki sprzęt: koparki, samochody ciężarowe.

 

Gmina Pcim: Alarm przeciwpowodziowy

Wójt Gminy  ogłosił  alarm przeciwpowodziowy, który obowiązuje od godz. 4 rano. W Pcimiu-Suchej uszkodzona i nieprzejezdna jest droga powiatowa przy r. Flaziki, zalane i podtopione 2 domy, uszkodzone przepusty drogowe, naniesiony rumosz, uszkodzone pobocza.

Na roli Bryle został zerwany mostek, a piwnice gospodarstw domowych znalazły się pod wodą. Droga gmina na odcinku między rolami Dziadki-Świątki została uszkodzona i jest nieprzejezdna. Ziemia osunęła się przy piekarni Rarytas w Pcimiu.

Pcim Górzany – tu zalane zostało gospodarstwo domowe i naniesiony rumosz na posesję. Pcim Centrum - podtopiony budynek OSP, zalane pomieszczenia Poczty Polskiej, TP SA, Banku Spółdzielczego, podtopiony „Dom Ogród Sad”.

Pcim Krzywica – uszkodzona i nieprzejezdna droga powiatowa, naniesiony rumosz, uszkodzone pobocza. Zerwany mostek z drogą gminą na rolę Dyrdy. Zasypane przepusty przy drodze powiatowej na rolę Mizery. Uszkodzona droga gminna do gospodarstw domowych za starą szkołą.

Stróża – zasypana rumoszem droga powiatowa „Za Rabą”, uszkodzona i zasypana ścieżka rowerowa (Pcim – Stróża). Droga gminna na rolę Totowo nieprzejezdna i zasypana rumoszem. Doraźnie udrożniono naniesione drzewo tartaczne z przęseł na moście w Stróży.

Trzebunia – podmyte przyczółki mostu na rzece Trzebunka przy kompleksie „Orlik” Zalana kotłownia i piec w Szkole Podstawowej Pcim Krzywica.

fot. Łukasz Kaczmarczyk

Gmina Wiśniowa: Ponad 1000 osób odciętych od świata

Gwałtowne opady deszczu doprowadziły do wystąpienia wody z koryt potoków i rzeki oraz wylania z przydrożnych rowów. W związku z zaistniałą sytuacją został ogłoszony alarm przeciwpowodziowy. Na terenie gminy pracuje 7 gminnych jednostek OSP oraz około 6 jednostek z powiatu myślenickiego. W wyniku powodzi wystąpiły następujące szkody (szkody nadal są weryfikowane a ich liczba systematycznie wzrasta):

Około 1000 osób odciętych od świata. Przejazd samochodami jest niemożliwy, przejście pieszo znacznie utrudnione w wielu miejscach ze względu na ryzyko utonięcia niemożliwe. Uszkodzone zostały ujęcia i zbiorniki wody pitnej oraz zerwane sieci wodociągowe w kilku miejscach, zerwane 2 mosty, uszkodzonych jest 10, dodatkowych 30 to mostki i przepusty w poprzek dróg dojazdowych do osiedli. 

Nieprzejezdne drogi na odcinku Kobielnik – Lipnik, Droga gminna Wiśniowa, drogi powiatowe Węglówka, trudne warunki na drodze wojewódzkiej, brak łączności komórkowej, brak prądu: Węglówka, część Wiśniowej i Poznachowic Dolnych.

Woda z ujęć wodociągowych Gminy Wiśniowa nie nadaje się do spożycia aż do odwołania. Wójt apeluje, ale używać jej tylko do celów gospodarczych.

Gmina Dobczyce: Droga do Stadnik zamknięta

W miejscowości Skrzynka  zalanych zostało 5 domów, natomiast w Stadnikach 2 kolejne. Droga Skrzynka – Stadniki jest przejezdna. Podmyty  most w miejscowości Stadniki, droga  do Stadnik zamknięta (droga powiatowa).

 

Rzecznik wojewody: Sytuacja jest stabilna

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie, intensywność opadów zmniejsza się. W ciągu najbliższych godzin spadnie od 10 do 15 mm deszczu.  

Jak informuje rzecznik wojewody małopolskiego Jan BrodowskI: - Obecnie sytuacja jest stabilna, służby usuwają szkody, trwa szacowanie strat. Do straży oraz gmin wciąż wpływają raporty dotyczące strat i skutków nocnej ulewy. 

Czekamy również na wasze relacje i zdjęcia, które można dodawać do galerii poniżej lub wysyłać na redakcja@miasto-info.pl. Jak wygląda sytuacja w Waszych miejscowościach?

Powiązane tematy

Ciągle szacują straty po nawałnicy
Okolice 3

Ciągle szacują straty po nawałnicy

Komisja powiatowa ds. szacowania strat spowodowanych przez klęski żywiołowe podczas wizyty na miejscu oszacowała pierwsze straty. Największe zniszczenia dotyczą dróg, mostów i przepustów

Komentarze (10)

 • 6 sie 2014

  i znów nic żadnych ostrzeżeń, zaczynam się zastanawiać czy system ostrzegania wprowadzono tylko po to by zapraszać na pikniki.

  dla osób chcących dowiedzieć się wcześniej o przewidywanych niebezpiecznych sytuacjach pogodowych polecam strone burze.dzis.net.

  31 7 Odpowiedz
 • 6 sie 2014

  i po raz kolejny zawiódł system ostrzegania. Po co nam ten system skoro o najwazniejszym nie informuja. Współczuję ludziom, którzy poniesli straty

  27 5 Odpowiedz
 • Ewa 6 sie 2014

  może w końcu zaczną porządnie regulować koryta rzek a nie wyłącznie odbudowywać uszkodzone mosty i ulice...

  23 6 Odpowiedz
 • mirek@ 6 sie 2014

  tym razem w myslenicach spokoj... wspolczuje ludziom w wisniowej przeciez dwa tygodnie temu tez ich podtopilo

  21 2 Odpowiedz
 • OKOKI 6 sie 2014

  Pmiętam jak w 2010 r nasz ukachany przywódca Donaldozo z Platfusa Obywatelskiego przemiawiał do zgormadzonej tłuszczy z wału podczas powodzi że będzie wprowadzony system ostrzegania, jestem ciekawy czy chociaż jedna osoba z tych zalanych miejscowości dostała SMs z ostrzeżeniem o nadciagających ulewach i burzach.Ignorancja i lenistwo tego pyszałka sięga już zenitu,A i władze samorządowe nie sa tu bez winy.Od kilku lat tamy takie anomalie pogodowe a mimo tego nic nie robią.Dlczego np. z koryta Raby nie są wybierane kamienie,rowy melioracyjnie i studzienki kanalizacyjne powinny być czyszczone przynajmniej 2 razy w roku.Woda niema gdzie się podziać.

  22 13 Odpowiedz

Zobacz więcej