Okolice

Nawałnice w Małopolsce: Ogromne zniszczenia w powiecie myślenickim

Jedna z dróg w gminie Wiśniowa, fot. Łukasz Kaczmarczyk

Na granicy powiatów myślenickiego i limanowskiego w nocy spadło do 100 mm wody w przeciągu trzech godzin. Woda zalała miejscowości w gminach Pcim, Wiśniowa, Raciechowice, Dobczyce. Kilka dróg jest nieprzejezdnych, zniszczenia są ogromne

Nocna ulewa jaka przeszła nad powiatem sprawiła, że rzeki po raz kolejny wystąpiły ze swoich koryt i zalewały nie tylko ulice, ale i domy. Zniszczone zostały mosty i drogi w Pcimiu i Wiśniowej, a w Czasławiu rzeka porwała dwie przyczepy kempingowe. W tej miejscowości droga została podmyta na długości 700 metrów. Policja zorganizowała tu objazd. Strażacy na bieżąco usuwają skutki nocnej ulewy.

Największe straty odnotowano w powiecie limanowskim, ale problemy występują również na drogach powiatowych i gminnych w okolicach Kasinki Małej i Kasiny Wielkiej, a także w powiecie myślenickim. Nieprzejezdna jest m.in. droga ze Szczyrzyca w kierunku Dobczyc, odcinek drogi wojewódzkiej nr 964 oraz droga powiatowa pomiędzy Kasinką Małą a Kasiną Wielką. W gminie Raciechowice w dwóch miejscach nieprzejezdna jest droga 964.  

Gmina Raciechowice: Zerwane drogi, zalana szkoła

Szkoła w CzasławiuZ brzegów wystąpiła Krzyworzeka i Stradomka. Woda uszkodziła most na Krzyworzece, drogę na odcinku Czasław – Poznachowice Górne, Czasław – Raciechowice k.Suchty, Czasław – Raciechowice k. Dworu,  Czasław – Krzyworzeka, zerwany całkowicie most Czasław – Poznachowice Górne k.Juszczaka. W Czasławiu zalana została szkoła i przedszkole oraz cała infrastruktura wokół budynków. Uszkodzone zostały wały przeciwpowodziowe i ujęcia wody pitnej dla wodociągu gminnego. W Czasławiu nieprzejezdna jest droga (zerwana i podmyta), brak dojazdu do ok. 10 gospodarstw w miejscowości, nieprzejezdna również droga powiatowa na odcinku Dąbie – Szczyrzyc (zerwana i podmyta), uszkodzony most na Stradomce w miejscowości Kawec droga powiatowa. Został ogłoszony alarm przeciwpowodziowy.

W tym rejonie od rana pracuje 8 jednostek OSP z terenu Gminy Raciechowice około  40 osób. pompy, pilarki spalinowe.

Strażacy zabezpieczają uszkodzenia, pompują wodę i usuwają rozlewiska, usuwają konary, udrażniają przepusty i zjazdy indywidualne do domów. Wciąż pracuje ciężki sprzęt: koparki, samochody ciężarowe.

 

Gmina Pcim: Alarm przeciwpowodziowy

Wójt Gminy  ogłosił  alarm przeciwpowodziowy, który obowiązuje od godz. 4 rano. W Pcimiu-Suchej uszkodzona i nieprzejezdna jest droga powiatowa przy r. Flaziki, zalane i podtopione 2 domy, uszkodzone przepusty drogowe, naniesiony rumosz, uszkodzone pobocza.

Na roli Bryle został zerwany mostek, a piwnice gospodarstw domowych znalazły się pod wodą. Droga gmina na odcinku między rolami Dziadki-Świątki została uszkodzona i jest nieprzejezdna. Ziemia osunęła się przy piekarni Rarytas w Pcimiu.

Pcim Górzany – tu zalane zostało gospodarstwo domowe i naniesiony rumosz na posesję. Pcim Centrum - podtopiony budynek OSP, zalane pomieszczenia Poczty Polskiej, TP SA, Banku Spółdzielczego, podtopiony „Dom Ogród Sad”.

Pcim Krzywica – uszkodzona i nieprzejezdna droga powiatowa, naniesiony rumosz, uszkodzone pobocza. Zerwany mostek z drogą gminą na rolę Dyrdy. Zasypane przepusty przy drodze powiatowej na rolę Mizery. Uszkodzona droga gminna do gospodarstw domowych za starą szkołą.

Stróża – zasypana rumoszem droga powiatowa „Za Rabą”, uszkodzona i zasypana ścieżka rowerowa (Pcim – Stróża). Droga gminna na rolę Totowo nieprzejezdna i zasypana rumoszem. Doraźnie udrożniono naniesione drzewo tartaczne z przęseł na moście w Stróży.

Trzebunia – podmyte przyczółki mostu na rzece Trzebunka przy kompleksie „Orlik” Zalana kotłownia i piec w Szkole Podstawowej Pcim Krzywica.

fot. Łukasz Kaczmarczyk

Gmina Wiśniowa: Ponad 1000 osób odciętych od świata

Gwałtowne opady deszczu doprowadziły do wystąpienia wody z koryt potoków i rzeki oraz wylania z przydrożnych rowów. W związku z zaistniałą sytuacją został ogłoszony alarm przeciwpowodziowy. Na terenie gminy pracuje 7 gminnych jednostek OSP oraz około 6 jednostek z powiatu myślenickiego. W wyniku powodzi wystąpiły następujące szkody (szkody nadal są weryfikowane a ich liczba systematycznie wzrasta):

Około 1000 osób odciętych od świata. Przejazd samochodami jest niemożliwy, przejście pieszo znacznie utrudnione w wielu miejscach ze względu na ryzyko utonięcia niemożliwe. Uszkodzone zostały ujęcia i zbiorniki wody pitnej oraz zerwane sieci wodociągowe w kilku miejscach, zerwane 2 mosty, uszkodzonych jest 10, dodatkowych 30 to mostki i przepusty w poprzek dróg dojazdowych do osiedli. 

Nieprzejezdne drogi na odcinku Kobielnik – Lipnik, Droga gminna Wiśniowa, drogi powiatowe Węglówka, trudne warunki na drodze wojewódzkiej, brak łączności komórkowej, brak prądu: Węglówka, część Wiśniowej i Poznachowic Dolnych.

Woda z ujęć wodociągowych Gminy Wiśniowa nie nadaje się do spożycia aż do odwołania. Wójt apeluje, ale używać jej tylko do celów gospodarczych.

Gmina Dobczyce: Droga do Stadnik zamknięta

W miejscowości Skrzynka  zalanych zostało 5 domów, natomiast w Stadnikach 2 kolejne. Droga Skrzynka – Stadniki jest przejezdna. Podmyty  most w miejscowości Stadniki, droga  do Stadnik zamknięta (droga powiatowa).

 

Rzecznik wojewody: Sytuacja jest stabilna

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie, intensywność opadów zmniejsza się. W ciągu najbliższych godzin spadnie od 10 do 15 mm deszczu.  

Jak informuje rzecznik wojewody małopolskiego Jan BrodowskI: - Obecnie sytuacja jest stabilna, służby usuwają szkody, trwa szacowanie strat. Do straży oraz gmin wciąż wpływają raporty dotyczące strat i skutków nocnej ulewy. 

Czekamy również na wasze relacje i zdjęcia, które można dodawać do galerii poniżej lub wysyłać na redakcja@miasto-info.pl. Jak wygląda sytuacja w Waszych miejscowościach?

Powiązane tematy

Ciągle szacują straty po nawałnicy
Okolice 3

Ciągle szacują straty po nawałnicy

Komisja powiatowa ds. szacowania strat spowodowanych przez klęski żywiołowe podczas wizyty na miejscu oszacowała pierwsze straty. Największe zniszczenia dotyczą dróg, mostów i przepustów

Komentarze

 • 6 sie 2014

  i znów nic żadnych ostrzeżeń, zaczynam się zastanawiać czy system ostrzegania wprowadzono tylko po to by zapraszać na pikniki.

  dla osób chcących dowiedzieć się wcześniej o przewidywanych niebezpiecznych sytuacjach pogodowych polecam strone burze.dzis.net.

  31 7 Odpowiedz
 • 6 sie 2014

  Masakra :(

  12 3 Odpowiedz
 • mirek@ 6 sie 2014

  tym razem w myslenicach spokoj... wspolczuje ludziom w wisniowej przeciez dwa tygodnie temu tez ich podtopilo

  21 2 Odpowiedz
 • 6 sie 2014

  wie ktoś jak wygląda Raba? wylała? czy w Myślenicach też była taka ulewa?

  7 7 Odpowiedz
  • Bartek Bartkowski 6 sie 2014

   W Myślenicach mocno lało w nocy przez jakies 2 godziny. Raba w korycie, Bysinka tez

   9 1 Odpowiedz
 • 6 sie 2014

  i po raz kolejny zawiódł system ostrzegania. Po co nam ten system skoro o najwazniejszym nie informuja. Współczuję ludziom, którzy poniesli straty

  27 5 Odpowiedz
 • Ewa 6 sie 2014

  może w końcu zaczną porządnie regulować koryta rzek a nie wyłącznie odbudowywać uszkodzone mosty i ulice...

  23 5 Odpowiedz
 • 6 sie 2014

  Droga w Czasławiu zamknięta. Czy wie ktoś którędy wyznaczono objazd?

  8 1 Odpowiedz
 • OKOKI 6 sie 2014

  Pmiętam jak w 2010 r nasz ukachany przywódca Donaldozo z Platfusa Obywatelskiego przemiawiał do zgormadzonej tłuszczy z wału podczas powodzi że będzie wprowadzony system ostrzegania, jestem ciekawy czy chociaż jedna osoba z tych zalanych miejscowości dostała SMs z ostrzeżeniem o nadciagających ulewach i burzach.Ignorancja i lenistwo tego pyszałka sięga już zenitu,A i władze samorządowe nie sa tu bez winy.Od kilku lat tamy takie anomalie pogodowe a mimo tego nic nie robią.Dlczego np. z koryta Raby nie są wybierane kamienie,rowy melioracyjnie i studzienki kanalizacyjne powinny być czyszczone przynajmniej 2 razy w roku.Woda niema gdzie się podziać.

  22 13 Odpowiedz
 • 8 sie 2014

  Sam przetykam studzienki uliczne koło swojego domu, bo notorycznie są zapchane przez liście i śmieci.

  2 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Policjanci odbierają klucze. Otwarcie posterunku z końcem lutego
Sułkowice 1

Policjanci odbierają klucze. Otwarcie posterunku z końcem lutego

Mundurowi rozpoczęli instalację potrzebnego sprzętu do funkcjonowania posterunku w Sułkowicach. Będzie działał przy ul. Sportowej Burmistrz Andrzej Grabczyk na ostatniej sesji wspomniał, że policjanci w tym tygodniu odbierają klucze do pomieszczeń i będą w nich instalować potrzebny sprzęt.  Informację potwierdza rzecznik myślenickiej policji. ...

Miniony tydzień to wyjazdy nie tylko do pożarów. Były też fałszywe alarmy
Powiat myślenicki 0

Miniony tydzień to wyjazdy nie tylko do pożarów. Były też fałszywe alarmy

W minionym tygodniu myślenicka komenda PSP odnotowała 16 zdarzeń wymagających interwencji strażaków. Były to pożary, kolizje, ale także fałszywe alarmy Cztery wyjazdy dotyczyły pożarów – Skomielna Biała, Sułkowice (zapalenie sadzy w przewodzie dymowym), Dobczyce (pożar samochodu), Bogdanówka (pożar boazerii w okolicy kominka); 10 miejscowych zagro...

Znamy stawki za śmieci w gminie Siepraw
Siepraw 4

Znamy stawki za śmieci w gminie Siepraw

W miniony czwartek radni uchwalili nowe stawki za odbiór śmieci, jakie będą obowiązywały od drugiego kwartału 2020 roku w tej gminie. Zmieniono też sposób ich naliczania, co znajdzie odzwierciedlenie w comiesięcznych wydatkach Do tej pory opłaty były zróżnicowane - im więcej osób zamieszkiwało daną nieruchomość, tym korzystniejsze były dla nich ce...

Mieszkańcy blokowali Zakopiankę. Domagają się budowy tunelu
Krzyszkowice 48

Mieszkańcy blokowali Zakopiankę. Domagają się budowy tunelu

Około 200 osób blokowało Zakopiankę w Krzyszkowicach w ramach protestu „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć”. Mieszkańcy domagają się budowy w tym miejscu tunelu artykuł aktualizowany Na pasy wyszli zgodnie z zapowiedzią o godz. 8 rano. Mimo minusowej temperatury na przejściu dla pieszych w Krzyszkowicach zjawiło się około 200 mieszkańców tej...

Marszałek chce zmobilizować gospodarzy. Nie wszystkie gminy realizują ustawę antysmogową
Okolice 24

Marszałek chce zmobilizować gospodarzy. Nie wszystkie gminy realizują ustawę antysmogową

Jak podaje małopolski urząd marszałkowski, wprowadzenie zmian i dbanie o powietrze w kilku gminach, gdy sąsiednie ich nie wprowadzają, nie zmieni wiele. Dlatego rozpoczęły się prace nad nowym programem ochrony powietrza Jak czytamy w komunikacie UMWM, nie wszystkie gminy realizują obowiązki wynikające z uchwały antysmogowej w wystarczającym stopni...

Policja o sobotnim proteście: Jeśli będzie taka potrzeba skierujemy samochody na objazd
Krzyszkowice 6

Policja o sobotnim proteście: Jeśli będzie taka potrzeba skierujemy samochody na objazd

Na najbliższą sobotę, 25 stycznia mieszkańcy Krzyszkowic planują blokadę Zakopianki. Protest ma odbywać się w godzinach od 8 do 11.  Policja na wypadek utrudnień i dużych korków przygotowana jest na wytyczenie objazdu. Będą też na miejscu protestu, aby dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego Ruch samochodów będzie można przeki...