Miasto

Nie nosisz odblasków? Zapłacisz mandat do 500 złotych

Nie nosisz odblasków? Zapłacisz mandat do 500 złotych

Od 31 sierpnia piesi poruszający się po zmroku poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask widoczny dla kierowców. Za jego brak można zapłacić mandat do 500 złotych 

Dotychczasowe zapisy ustawy – prawo o ruchu drogowym – nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku. Każdy kto od 31 sierpnia będzie poruszał się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierowców. Za jego brak policjanci będą mogli nałożyć na nas mandat od 20 do 500 złotych.

Pieszy dostrzega światła nadjeżdżającego samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, natomiast kierowca dostrzega pieszego bez odblasków najczęściej wtedy, gdy znajdzie się w zasięgu reflektorów samochodu. To kilka metrów nie zawsze wystarczy, aby wyhamować. Odblaski sprawiają, że jesteśmy widoczni nawet z odległości kilkuset metrów.

Bez odblasków po chodniku

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie będzie miał zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. 

O jakie odblaski chodzi?

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz tzw. smycze. Ważne jest ich umieszczenie: powinny znaleźć się na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. 

- Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego - wyjaśnia Szymon Sala, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

Większość z was nie używa odblasków

 

W jednej z naszych ankiet pytamy was, czy poruszając się rowerem lub piesze nosicie odblaski. Zdecydowana większość (68%) z was deklaruje, że nie korzysta z odblasków. Regularnie ubiera je co piąty ankietowany (20%), a co dzisiąty (12%) robi to od czasu do czasu.

Na ten temat dyskutujecie również na forum, a sprawę odblasków poruszaliśmy już dwa lata temu, kiedy do pieszych o noszenie odblasków apelował jeden z naszych czytelników.

Powiązane tematy

Komentarze (14)

 • Rafał Wróbel 28 sie 2014

  Prawda jest taka, że odblaski kosztują po parę złotych. Opaska odblaskowa na ramie kosztuje ok. 5zł, sam mam taką w każdej kurtce, żeby nie myśleć o przekładaniu a nigdy nie wiadomo kiedy się może przydać. Wracając z pracy wieczorem po 22, przysłowiowy scyzoryk w kieszeni mi się otwiera jak widzę grupkę młodzieży spacerującą całą szerokością mojego pasa. Jak coś jedzie z naprzeciwka to widzę takich ludzi dopiero na masce samochodu. Ja jestem jak najbardziej za wprowadzeniem takiego przepisu.

  26 5 Odpowiedz
 • 28 sie 2014

  A skąd pieszy ma wiedzieć, czy jest na obszarze zabudowanym, czy już poza,jak nie ma prawa jazdy ?
  A to 500 zł, to chyba z kapelusza ustawodawca wyją, w porównaniu z innymi wykroczeniami, np. wyprzedzanie na przejściu dla pieszych.

  30 15 Odpowiedz
 • 28 sie 2014

  Panie magistrze.Wcale nie sugeruje, że będzie za każdym razem 500 zł, tylko się pytam, skąd się wzięła ta górna granica, równocześnie mogli ustalić na 5000 zł

  20 5 Odpowiedz
 • mirek@ 28 sie 2014

  o nieee zgadzam sie! codziennie jezdze z myslenic do pracy do krk i o ile w lecie nie ma problemu, to w sezonie jesienno-zimowym np. w Jaworniku lub poboczem zakopianki w innych miejscach chodzi mnostwo nieznakowanych pieszych!

  LUDZIE BEZ ODBLASKÓW NIE WIDZĘ WAS AŻ NIE ZNAJDZIECIE SIĘ W ZASIĘGU SWIATEŁ SAMOCHODU!

  to przeciez dla wasszego bezpieczenstwa, zaloze sie ze nikt z was nie chcialby zeby samochod wjechal mu w plecy i gwarantuje wam ze ja jako kierowca nie chcialbym tez wjechac w was tylko dlatego ze olewacie wszystko i nie ubierzecie tego zakichane odblasku!

  30 24 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  28 sie 2014

  Troska władzy o dobro społeczeństwa doprowadzi do tego że każdy nasz ruch będzie obwarowany jakimiś przepisami.Dlaczego np. w trosce o zdrowie obywatela nie wprowadzić zakazu wychodzenia bez czapki od listopada do marca?Orwell się kłania który to dawno przewidział.Dziwi tylko jedno że tylu jest zwolenników KNP i zarazem tylu popiera włażenie władzy z buciorami w nasze życie?.POnoć PO to mieli być liberałowie a wychodzą aferałowie połaczeni z biurokratami ,czegoś gorszego nie można wymyślić.
  Chce ktoś nosić odblaski jego wola ale nie nakazy administracyjne.

  17 15 Odpowiedz

Zobacz więcej