Kultura

Patryk Mikiciuk i Legendy PRL-u w Myślenicach

Patryk Mikiciuk i Legendy PRL-u w Myślenicach

Patryk Mikiciuk z "Legend PRL-u" w poszukiwaniu Polonezów FSO dotarł do Myślenic, gdzie zaprezentował karetkę i specjalną wersję tego samochodu z namiotem na dachu

W pierwszym odcinku kolejnego sezonu programu "Legendy PRL-u" Patryk Mikiciuk prezentował różne wersje samochodów marki FSO Polonez. Poszukiwania ciekawych egzemplarzy doprowadziły go do Myślenic, gdzie zaprezentowano Poloneza - pogotowie ratunkowe i wersję turystyczną - Poloneza Domobila. 

W 8:20 min programu prowadzący spotyka się z Ryszardem Ożógiem i Marek Durlatka na lądowisku dla helikopterów przy myślenickim szpitalu. Wspomniani Panowie zaprezentowali pogotowie ratunkowe na bazie Poloneza FSO. Używany był w latach 90'. - To był rarytas - w programie mówi kierowca Ryszard Ożóg. 

Polonez to samochód, który w tamtych latach w porównaniu do fiata posiadał ogrzewanie, a mimo to ratownicy w zimie musieli rano przygotowywać gorącą wodę, aby rozmrażać nią zamki. Polonez miał więcej miejsca od swojego poprzednika - fiata. 

Dom na kółkach

Polonez Caro Domobil w takiej zabudowie jest tylko jeden na świecie. Tego typu samochody były produkowane w 1995 roku, a patent pochodził z 1991. - To najbardziej kosmiczny Polonez jakiego widziałem w życiu - na jego widok mówił Patryk Mikiciuk. 

Samochód na dachu ma mobilny namiot, który pozwala na nocleg w każdym miejscu, gdzie tylko uda się wjechać tym samochodem. Jego właściciel - Mirosław Pamuła wybiera się nim w tym roku do Afryki. 

Zobacz Legendy PRL-U

Kliknij baner, aby obejrzeć Legendy PRL-u

Komentarze (10)

 • 15 wrz 2014

  bo historia kołem się toczy. Najnowsze konstrukcje psują się nie rzadziej niż nasz Polonez :-) tyle, że w Polonezie wynikało z technologi a nie wad planowanych jak obecnie. Poloz był w wielu obszarach archaiczny ale w równie dużym stopniu walorów praktycznych ma do tej pory wiele.

  13 3 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 15 wrz 2014

  karetka jest swietna! dobrze posluchac i dowiedziec sie jak kiedys transportowali chorych. kroplowka przez okno we fiacie to juz klasyk!

  9 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 15 wrz 2014

  Tez mam poloneza! to najlepszy samochod jakim jezdzilem

  11 7 Odpowiedz
 • 15 wrz 2014

  Ech te PRL'owskie "kanty" i "trapezy", szczyt polskiej motoryzacji. Ale muszę sie przyznać ze trapeza kempingowego widze po raz pierwszy. Życie zaskakuje każdego dnia.

  7 Odpowiedz
 • Inżynier Monk 15 wrz 2014

  Można wszystko powiedzieć, ale stary dobry Borewicz był przede wszystkim bardzo wygodny :)

  7 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024
Kultura 0

Myślenice. Festiwal Jazz Nad Rabą 2024

Szósta edycja Myślenickiego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Jazz nad Rabą” to pochodów w stylu nowoorleańskim oraz koncerty   Festiwal Jazzu rozpoczął się poc...