Kultura

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza: 5 grudnia

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza: 5 grudnia

materiał promocyjny

Corocznie 5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Czym jest wolontariat? Z czym się wiąże i co daje człowiekowi? 

Święto to zostało ustanowione 17 grudnia 1985 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W czerwcu 2003 roku weszła w Polsce w życie ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która wprowadza pojęcie wolontariusza. 

Jak podaje Centrum Wolontariatu w Warszawie, wolontariat jest to dobrowolna, bezpłatna, świadoma działalność na rzecz innych, wykraczająca poza związki rodzinno - koleżeńsko - przyjacielskie. Wolontariat jest dla wszystkich. Należy przez to rozumieć, że wolontariuszem może zostać każdy bez względu na wiek, wykształcenie, wyznanie czy posiadane umiejętności. Ważne jest, aby wszyscy zrozumieli, że wolontariusze to nie tylko idealni ludzie w dodatku z wysokimi i specjalistycznymi kwalifikacjami. Najważniejsza jest bowiem chęć podjęcia pracy, czy to na rzecz drugiego człowieka, czy może rozmaitych organizacji pozarządowych lub instytucji działających w różnych obszarach społecznych.

Należy podkreślić, że określenie bezpłatna nie oznacza bezinteresowna, lecz bez wynagrodzenia materialnego. Każdy wolontariusz ma bowiem jakąś pobudkę do działania. Najczęstsze motywacje to: chęć bycia potrzebnym, zrobienia czegoś dobrego i pożytecznego, zdobycia nowych umiejętności oraz doświadczeń zawodowych i życiowych, spłacenia dobra, które kiedyś się otrzymało, potrzeba kontaktu z ludźmi i nawiązania nowych znajomości oraz pobudki religijne. Tak naprawdę, wolontariusz wiele zyskuje, często więcej niż sam dał. Ze swojej pracy czerpie ogromną satysfakcję, podnosi się jego samoocena, zyskuje uznanie ze strony innych, zdobywa nowych znajomych, a dzięki nabytym doświadczeniom i umiejętnością, jego pozycja na rynku pracy wzrasta. Ponadto pracując jako wolontariusz można poznać rynek pracy i siebie, znaleźć zajęcie, które w przyszłości może stanie się źródłem dochodów oraz sprosta oczekiwaniom i ambicjom wolontariusza.

Czym jest wolontariat?

Określenie wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie oznacza, że nie każda praca na rzecz innych jest wolontariatem. Pomoc niepełnosprawnemu bratu, kuzynowi czy tacie wolontariatem nie jest, natomiast pomoc niepełnosprawnej osobie w pobliskim szpitalu czy mieszkającej na sąsiednim osiedlu to już wolontariat.

Gdzie można zostać wolontariuszem?

Dobrym przykładem pracy na rzecz drugiego człowieka jest wolontariat realizowany w Oddziale Wsparcia dla Dorosłych prowadzonym przez myślenickie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Placówka ta, realizując drugi rok z rzędu projekt pt. Otwieracie przed nami życie dofinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach zadania publicznego Działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, organizuje spotkania informacyjne, szkolenia dla kandydatów na wolontariuszy oraz koordynuje pracę wolontariuszy działających na rzecz podopiecznych Oddziału oraz ich rodzin. Dla podopiecznych, członków rodzin i wolontariuszy, organizowane są wspólne warsztaty artystyczne oraz wyjazdy integracyjne, dzięki czemu wszyscy mogą lepiej się poznać i zintegrować.

Praca wolontariuszy z bliska:

Oczywistym jest, że Wolontariat ma wiele barw, a pomoc niepełnosprawnym intelektualnie to jedna z nich. Nie mniej jednak chciałbym Państwa zachęcić do współpracy z nami, abyśmy wspólnie zrobili coś dobrego dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Naprawdę nie trzeba dużo, by na czyjejś twarzy zagościł uśmiech. Przy okazji święta Wolontariusza, chciałbym podziękować wszystkim osobom które z nami były, są i będą. Niech każdy życzliwy gest i dobre słowo wrócą do Was ze zdwojoną siłą, a spotkania z osobą niepełnosprawną i jej problemami będą źródłem mądrości i siły na całe życie.

Gdyby ktoś chciał lepiej nas poznać lub zostać naszym wolontariuszem, zapraszamy do Oddziału Wsparcia na Osiedle 1000-lecia 18a (budynek żłobka) lub na naszą stronę internetową.

Janusz Szczeciński
p.o. Kierownika Oddziału Wsparcia dla Dorosłych oraz opiekun wolontariatu

  

Powiązane tematy

Komentarze (1)

Zobacz więcej