Kultura

Konkurs: Orszak Trzech Króli z wielbłądem w Myślenicach?

Konkurs: Orszak Trzech Króli z wielbłądem w Myślenicach?

Czemu nie! Jeżeli tylko Myślenice wygrają w konkursie "Głosuj na Wielbłąda", to 6 stycznia podczas Święta Trzech Króli przez nasze miasto przejdą największe jasełka na świecie

W uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywaną w Polsce Świętem Trzech Króli które przypada na 6 stycznia do Myślenic zawita Orszak Trzech Króli - największe uliczne jasełka na świecie. W orszaku Trzej Królowie wyruszą z trzech stron miasta. Podążać będą spod kościoła św. Brata Alberta na Osiedlu 1000-lecia, kościoła św. Franciszka z Asyżu na Zarabiu, a także kościoła św. Wojciecha w Osieczanach, aby spotkać się na myślenickim rynku. 

Głosowanie na wielbłąda do 15 grudnia

W ramach Orszaku Trzech Króli organizowane są różne konkursy, m.in. Konkurs "Głosuj na Wielbłąda!". Głosować można w nim na miejscowości, które zgłosiły swój udział w Orszaku. Nagrodą jest m.in. udział w orszaku wielbłąda. Fundacja Orszaku Trzech Króli ufunduje wizytę wielbłąda w miejscowości, która uzyska najwięcej głosów w internetowym głosowaniu. Miejscowości, które zajmą 2., 3. i 4. miejsce otrzymają nagrody pocieszenia. Głosy można oddawać na stronie internetowej do 15 grudnia. 

 

Trzej królowie odwiedzą Myślenice po raz drugi 

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli w Myślenicach odbył się w ubiegłym roku. Rozpoczął się od mszy w kościele św. Brata Alberta na Osiedlu 1000-lecia, której przewodniczył ks. Adam Pawicki. Równo o godz. 13 korowód wyruszył w kierunku myślenickiego Rynku. W orszaku szli chłopcy i dziewczęta, dorośli i dzieci, mali i duzi – wszyscy w koronach, bądź to zrobionych własnoręcznie, bądź to w tych dostarczonych przez organizatora. Wśród uczestników pochodu nie zabrakło rycerzy, dam dworu, aniołków i pomocników św. 

Przy ustawionej na myślenickim Rynku szopce uczestnicy wspólnie kolędowali i – jak przystało na królów – złożyli przyniesione przez siebie dary. Ale nie było to złoto, kadzidło i mirra, ale żywność, która trafiła do najbardziej potrzebujących. Spotkanie zakończyło się modlitwą i błogosławieństwem udzielonym przez ks. Mirosława Kulesę.

Czym jest Orszak Trzech Króli?

Przenosi wydarzenia sprzed tysięcy lat we współczesność – po to, by ta najważniejsza historia w dziejach świata mogła być opowiadana wciąż na nowo. Dlatego w Orszaku wątki tradycyjne łączą się z najbardziej aktualnymi, by pokazać, że zdarzenia sprzed 2 000 lat wciąż mają znaczenie dla współczesnego człowieka. 

Orszak prowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Podążają na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowią setki dzieci ubranych w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszą im góralskie kapele, żywe zwierzęta. Podążają za nimi mieszkańcy miasta – w kolorowych koronach na głowie, śpiewający kolędy. 

Kulminacyjnym momentem jest pokłonienie się Małemu Dzieciątku Jezus oraz Świętej Rodzinie, a później wspólne kolędowanie. Orszak przypominać ma o polskiej tradycji jasełkowej i zachęcać przede wszystkim do wspólnego i radosnego przeżywania Święta Trzech Króli. Nawiązuje do wielobarwnych i rozśpiewanych pochodów kolędników głoszących dobrą i radosną nowinę o narodzeniu Dzieciątka Jezus. Ma również wymiar ewangelizacyjny oraz charytatywny.

Powiązane tematy

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Myślenic
Kultura 1

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Myślenic

Po raz drugi ulicami Myślenic przeszedł Orszak Trzech Króli. Wierni wyruszyli z Osiedla Tysiąclecia, z Zarabia i Dolnego Przedmieścia, aby spotkać się na Rynku i wspólnie uczcić Święto Trzech Króli

Komentarze (9)

Zobacz więcej