Miasto

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży będą nocować w Myślenicach

Gmina Myślenice włącza się w przygotowania Światowych Dni Młodzieży. Myślenice przyjmą 1600 pielgrzymów

Porozumienie w tej sprawie podpisał burmistrz Maciej Ostrowski i ks. Wojciech Olszowski reprezentujący Archidiecezję Krakowską. 

Kilka dni wcześniej 60 liderów i przewodniczących Parafialnych Komitetów Organizacyjnych Światowych Dni Młodzieży z 5 dekanatów archidiecezji krakowskiej spotkało się w Myślenicach na Dniu Skupienia.

Tematem dnia skupienia, który został zorganizowany w Domu Katolickim przy parafii Narodzenia NMP w Myślenicach było hasło „Lider jest tylko jeden. Ja mu jedynie pomagam”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 ks. Paweł Mielecki z sekcji pastoralnej, ks. Rafał Buzała z sekcji wolontariatu oraz ks. Łukasz Michalczewski koordynator rejonowy. Uczestnicy spotkania wysłuchali konferencji dotyczących przygotowania duchowego oraz pracy wolontariuszy a także wspólnie modlili się adorując Najświętszy Sakrament w Kościółku Św. Jakuba na Stradomiu.

- Uczestnictwem w tego typu spotkaniu chcemy się zatroszczyć o nasze przygotowanie duchowe, zdajemy sobie bowiem sprawę, że wszelkie logistyczne projekty są ogromnie ważne i potrzebne, ale samą dobrą organizacją nie wzbudzimy „rabanu” o którym mówi do nas Ojciec Święty Franciszek i który ma wyniknąć nowa jakość naszego życia, nowa fala, nowa radość z bycia lepszym” –o sobotnim Dniu Skupienia mówi jeden z jego organizatorów Jarek Szlachetka, koordynator ŚDM Kraków 2016 na Dekanat Myślenicki.  

Czym są Światowe Dni Młodzieży?

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i Papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa.  Z reguły są to spotkania bardzo liczne. Średnio, przez cały tydzień, bierze w nich udział kilkaset tysięcy młodzieży. Im bliżej jednak sobotniego czuwania z papieżem tym bardziej liczba ta pokonuje granicę miliona lub więcej uczestników.

Największe dotychczasowe spotkania odbyły się w Manili na Filipinach (1995), gdzie wzięło udział ponad 4 miliony młodych oraz w Rio de Janeiro w Brazylii (2013), gdzie na Copacabanie zgromadziły się ponad 3 miliony osób. Ze spotkań odbywających się w Europie najliczniejszym było to w Rzymie, w roku 2000, kiedy na Tor Vergata razem z Janem Pawłem II modliło się 2 miliony 180 tysięcy młodych. Kolejne odbędą się w Krakowie w lipcu 2016 roku.

Piknik parafialny w Sieprawiu

Komitet Parafialny przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016 organizuje w Sieprawiu Piknik Parafialny mający stanowić duchowe i logistyczne przygotowanie do tego Święta Młodych.

Komentarze

 • 17 cze 2015

  większość nocować będzie na plebani - bo księża lubią młodzież

  11 25 Odpowiedz
 • 17 cze 2015

  Naaa peeewnoooo! Ja obstawiam szkoły.

  3 9 Odpowiedz
 • OKOKI 17 cze 2015

  Chyba będą spać na stojąco.Gdzie oni chcą pomieścić 1600 luda.

  2 10 Odpowiedz
 • Paweł Stanisław Latoń 18 cze 2015

  Nie za moje podatki!! ;-) To tak w odniesieniu do niedawnego artykułu. A tak poważnie gościć tylu ludzi i to pewnie z innych krajów to chyba powinien być zaszczyt dla powiatu a nie poniżenie. I też ci pielgrzymi w podzięce parę groszy w Myślenicach zostawią.

  4 11 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  19 cze 2015

  Jak te chieny, podatki i podatki a jak bzdurne inwestycje nam burmistrz funduje to jest ok. Popieram ŚDM fantastyczne wydarzenie, zwłaszcza dla mnie katolika, nocuję u siebie młodzież ZA DARMO i namawiam innych by również przyjęli pod swój dach pielgrzymów.

  10 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 20 cze 2015

  Już pisałem w artykule
  http://miasto-info.pl/myslenice/10284,przygotowuja-sie-na-przyjecie-2-5-mln-pielgrzymow.html

  "O któryś z poprzednich Światowych Dniach Młodzieży mówili, że więcej zapłacili pielgrzymi podatku VAT po sklepach, niż wynosiły koszty poniesione z podatków. "

  Z podatkami tak to już jest, że nikomu nie dogodzi. Ja bym nie chciał, aby z moich podatków pieniądze szły na przymusowe uczenie ideologi gender w szkołach. I co mam zrobić? Tak na nauczanie religii też pieniądze idą z podatków, co się niektórym nie podoba, ale w przypadku religii przynajmniej rodzice lub uczniowie mogą mogą zrezygnować z tych lekcji. W przypadku gender nie ma takiej możliwości, a za nie posyłanie dziecka rodzic albo pójdzie do więzienia, albo odbierze mu się prawa rodzicielskie.

  2 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest
Alarmujecie 37

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest

Od rana trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. "Podobno to nie koniec, ma zniknąć cały pas drzew do ulicy Piłsudskiego" - informuje Małgorzata Jarzyna z ruchu "Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach"  artykuł aktualizowany Ze wstępnych informacji wynika, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki między ulicami Mickiewicza i...

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii
Myślenice 36

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii

Od nowego roku przy ulicy Szpitalnej w Myślenicach staną dwa parkomaty. Radni rozważają czy wprowadzić opłaty przy ul. Armii Krajowej, Okulickiego i Generała Maczka. „To nie rozwiąże problemu, a przekieruje go na inne ulice” – zwraca uwagę Grażyna Ambroży Trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum miasta”. Radni podjęli uchwałę na mocy któr...

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej
Myślenice 6

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej

Po proteście mieszkańców ul. Armii Krajowej przesłanym na ręce przewodniczącego rady Jana Podmokłego (KW MO), radni wstrzymali decyzję o wprowadzeniu opłat za parkowaniu w tym miejscu W mieście trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum”. Radni podjęli uchwałę, na mocy której od stycznia będziemy płacić za postój przy ul. Szpitalnej. Kolejn...

Pani Ania schudła 11kg! Kolejna fenomenalna metamorfoza w Projekt Zdrowie! 
Społeczeństwo 0

Pani Ania schudła 11kg! Kolejna fenomenalna metamorfoza w Projekt Zdrowie! 

Pani Ania swoją walkę o najlepszą wersję siebie rozpoczęła początkiem lipca. Dziś po 3,5 miesiącach  intensywnych działań połączonych z wielką determinacją, jest lżejsza o 11 kg i udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych! A upór i konsekwencja doprowadzają do wymarzonego celu Zapraszamy do wywiadu z bohaterką.   Dlaczego postanowiła Pani podją...

Parkują na zakazie i do tego na chodniku? Mirosław Fita: „Postawmy tam paliki”
Myślenice 5

Parkują na zakazie i do tego na chodniku? Mirosław Fita: „Postawmy tam paliki”

Zakaz zatrzymywania i postoju przy ul. Szpitalnej jest nagminnie łamany przez mieszkańców, którzy parkują na chodniku. Od stycznia stanie tu parkomat, a przy chodniku radny Mirosław Fita proponuje wstawienie palików Zdaniem funkcjonariuszy z myślenickiej drogówki od lat do najczęściej popełnianych przez kierowców przewinień do których dochodzi na...

Trwa remont Zakopianki. Coraz większe korki przy estakadzie
Drogi 1

Trwa remont Zakopianki. Coraz większe korki przy estakadzie

Coraz większe korki tworzą się przy estakadzie na Zakopiance w Myślenicach. Trwa remont nawierzchni Na odcinku od estakady przy ul. Słowackiego w Myślenicach do ponownego zjazdu do miasta na Zarabie trwa wymiana nawierzchni na Zakopiance. Obowiązuje tu zwężenie drogi i przejazd tylko jednym pasem. W tym miejscu układana jest masa bitumiczna na...