Miasto

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży będą nocować w Myślenicach

Gmina Myślenice włącza się w przygotowania Światowych Dni Młodzieży. Myślenice przyjmą 1600 pielgrzymów

Porozumienie w tej sprawie podpisał burmistrz Maciej Ostrowski i ks. Wojciech Olszowski reprezentujący Archidiecezję Krakowską. 

Kilka dni wcześniej 60 liderów i przewodniczących Parafialnych Komitetów Organizacyjnych Światowych Dni Młodzieży z 5 dekanatów archidiecezji krakowskiej spotkało się w Myślenicach na Dniu Skupienia.

Tematem dnia skupienia, który został zorganizowany w Domu Katolickim przy parafii Narodzenia NMP w Myślenicach było hasło „Lider jest tylko jeden. Ja mu jedynie pomagam”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 ks. Paweł Mielecki z sekcji pastoralnej, ks. Rafał Buzała z sekcji wolontariatu oraz ks. Łukasz Michalczewski koordynator rejonowy. Uczestnicy spotkania wysłuchali konferencji dotyczących przygotowania duchowego oraz pracy wolontariuszy a także wspólnie modlili się adorując Najświętszy Sakrament w Kościółku Św. Jakuba na Stradomiu.

- Uczestnictwem w tego typu spotkaniu chcemy się zatroszczyć o nasze przygotowanie duchowe, zdajemy sobie bowiem sprawę, że wszelkie logistyczne projekty są ogromnie ważne i potrzebne, ale samą dobrą organizacją nie wzbudzimy „rabanu” o którym mówi do nas Ojciec Święty Franciszek i który ma wyniknąć nowa jakość naszego życia, nowa fala, nowa radość z bycia lepszym” –o sobotnim Dniu Skupienia mówi jeden z jego organizatorów Jarek Szlachetka, koordynator ŚDM Kraków 2016 na Dekanat Myślenicki.  

Czym są Światowe Dni Młodzieży?

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i Papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa.  Z reguły są to spotkania bardzo liczne. Średnio, przez cały tydzień, bierze w nich udział kilkaset tysięcy młodzieży. Im bliżej jednak sobotniego czuwania z papieżem tym bardziej liczba ta pokonuje granicę miliona lub więcej uczestników.

Największe dotychczasowe spotkania odbyły się w Manili na Filipinach (1995), gdzie wzięło udział ponad 4 miliony młodych oraz w Rio de Janeiro w Brazylii (2013), gdzie na Copacabanie zgromadziły się ponad 3 miliony osób. Ze spotkań odbywających się w Europie najliczniejszym było to w Rzymie, w roku 2000, kiedy na Tor Vergata razem z Janem Pawłem II modliło się 2 miliony 180 tysięcy młodych. Kolejne odbędą się w Krakowie w lipcu 2016 roku.

Piknik parafialny w Sieprawiu

Komitet Parafialny przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016 organizuje w Sieprawiu Piknik Parafialny mający stanowić duchowe i logistyczne przygotowanie do tego Święta Młodych.

Komentarze

 • 17 cze 2015

  większość nocować będzie na plebani - bo księża lubią młodzież

  11 25 Odpowiedz
 • 17 cze 2015

  Naaa peeewnoooo! Ja obstawiam szkoły.

  3 9 Odpowiedz
 • OKOKI 17 cze 2015

  Chyba będą spać na stojąco.Gdzie oni chcą pomieścić 1600 luda.

  2 10 Odpowiedz
 • Paweł Stanisław Latoń 18 cze 2015

  Nie za moje podatki!! ;-) To tak w odniesieniu do niedawnego artykułu. A tak poważnie gościć tylu ludzi i to pewnie z innych krajów to chyba powinien być zaszczyt dla powiatu a nie poniżenie. I też ci pielgrzymi w podzięce parę groszy w Myślenicach zostawią.

  4 11 Odpowiedz
 • 19 cze 2015

  Jak te chieny, podatki i podatki a jak bzdurne inwestycje nam burmistrz funduje to jest ok. Popieram ŚDM fantastyczne wydarzenie, zwłaszcza dla mnie katolika, nocuję u siebie młodzież ZA DARMO i namawiam innych by również przyjęli pod swój dach pielgrzymów.

  10 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 20 cze 2015

  Już pisałem w artykule
  http://miasto-info.pl/myslenice/10284,przygotowuja-sie-na-przyjecie-2-5-mln-pielgrzymow.html

  "O któryś z poprzednich Światowych Dniach Młodzieży mówili, że więcej zapłacili pielgrzymi podatku VAT po sklepach, niż wynosiły koszty poniesione z podatków. "

  Z podatkami tak to już jest, że nikomu nie dogodzi. Ja bym nie chciał, aby z moich podatków pieniądze szły na przymusowe uczenie ideologi gender w szkołach. I co mam zrobić? Tak na nauczanie religii też pieniądze idą z podatków, co się niektórym nie podoba, ale w przypadku religii przynajmniej rodzice lub uczniowie mogą mogą zrezygnować z tych lekcji. W przypadku gender nie ma takiej możliwości, a za nie posyłanie dziecka rodzic albo pójdzie do więzienia, albo odbierze mu się prawa rodzicielskie.

  2 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic
Historia 5

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic

W czwartek 22 sierpnia mija 77 lat od chwili, kiedy Niemcy wywieźli, a następnie zamordowali około 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic W jednej z kamienicy znajdującej się na myślenickim Rynku znajduje się tablica upamiętniająca te wydarzenia. Od 15 lat spotykają się pod nią mieszkańcy Myślenic, aby uczcić pamięć jednego z najtragiczniejszych wyd...

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery
Myślenice 10

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery

Na rondzie przy OSP Śródmieście dwóch mężczyzn siekierami zaatakowało grupę przechodniów Na redakcja@miasto-info.pl nasi czytelnicy informują, że w czwartek 15 sierpnia pomiędzy godz. 22:30 a 23 na rondzie Śródmieście w Myślenicach miało dojść do napadu z użyciem siekier. Informacje potwierdza Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji...

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu
Myślenice 0

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu

Ponad 1200 zł warte były zakupy, za które trójka złodziei nie miała zamiaru zapłacić. Kiedy opuszczali sklep ze skradzionym towarem, zostali zatrzymani przez policjanta, który w wolnym czasie był na zakupach To, że policjantem jest się również po służbie pokazał kierownik Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach....

Kiedy zobaczył film, na którym niszczy szlaban, sam zgłosił się na policję
Myślenice 1

Kiedy zobaczył film, na którym niszczy szlaban, sam zgłosił się na policję

Wczoraj Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach opublikowała nagranie, na którym widać, jak młody mężczyzna niszczy szlaban przy ul. Mickiewicza. Kiedy sprawca zobaczył film, sam zgłosił się na policję Film zamieszczony przez policję na facebooku szybko obiegł również lokalne media, a jego odsłony rosły w imponującym tempie. Na filmie widać było j...

Kiedy nocą wracała do domu, napadł ją nieznany mężczyzna. Usłyszał zarzut gwałtu
Myślenice 10

Kiedy nocą wracała do domu, napadł ją nieznany mężczyzna. Usłyszał zarzut gwałtu

Kiedy ponad 20-letnia kobieta wracała w nocy do domu, została zaatakowana przez nieznajomego mężczyznę. Policji udało się go namierzyć. Postawiono mu zarzut gwałtu. Grozi mu od 2 do 12 lat więzienia Była noc z soboty na niedzielę (27/28 lipca), kiedy ponad 20-letnia kobieta szła przez Myślenice w kierunku domu. Jak relacjonuje policja, została nap...

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM
Kościół 0

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM

Poranna msza rozpoczęła tydzień jubileuszowy uświetnijący prawie dwuletnie przygotowania do złotego jubileuszu koronacji wizerunku Matki Bożej Myślenickiej   Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach  trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku koronacji obrazu dokonał kar...