Miasto

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży będą nocować w Myślenicach

Gmina Myślenice włącza się w przygotowania Światowych Dni Młodzieży. Myślenice przyjmą 1600 pielgrzymów

Porozumienie w tej sprawie podpisał burmistrz Maciej Ostrowski i ks. Wojciech Olszowski reprezentujący Archidiecezję Krakowską. 

Kilka dni wcześniej 60 liderów i przewodniczących Parafialnych Komitetów Organizacyjnych Światowych Dni Młodzieży z 5 dekanatów archidiecezji krakowskiej spotkało się w Myślenicach na Dniu Skupienia.

Tematem dnia skupienia, który został zorganizowany w Domu Katolickim przy parafii Narodzenia NMP w Myślenicach było hasło „Lider jest tylko jeden. Ja mu jedynie pomagam”. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 ks. Paweł Mielecki z sekcji pastoralnej, ks. Rafał Buzała z sekcji wolontariatu oraz ks. Łukasz Michalczewski koordynator rejonowy. Uczestnicy spotkania wysłuchali konferencji dotyczących przygotowania duchowego oraz pracy wolontariuszy a także wspólnie modlili się adorując Najświętszy Sakrament w Kościółku Św. Jakuba na Stradomiu.

- Uczestnictwem w tego typu spotkaniu chcemy się zatroszczyć o nasze przygotowanie duchowe, zdajemy sobie bowiem sprawę, że wszelkie logistyczne projekty są ogromnie ważne i potrzebne, ale samą dobrą organizacją nie wzbudzimy „rabanu” o którym mówi do nas Ojciec Święty Franciszek i który ma wyniknąć nowa jakość naszego życia, nowa fala, nowa radość z bycia lepszym” –o sobotnim Dniu Skupienia mówi jeden z jego organizatorów Jarek Szlachetka, koordynator ŚDM Kraków 2016 na Dekanat Myślenicki.  

Czym są Światowe Dni Młodzieży?

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe spotkania młodych całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i Papieżem gromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa.  Z reguły są to spotkania bardzo liczne. Średnio, przez cały tydzień, bierze w nich udział kilkaset tysięcy młodzieży. Im bliżej jednak sobotniego czuwania z papieżem tym bardziej liczba ta pokonuje granicę miliona lub więcej uczestników.

Największe dotychczasowe spotkania odbyły się w Manili na Filipinach (1995), gdzie wzięło udział ponad 4 miliony młodych oraz w Rio de Janeiro w Brazylii (2013), gdzie na Copacabanie zgromadziły się ponad 3 miliony osób. Ze spotkań odbywających się w Europie najliczniejszym było to w Rzymie, w roku 2000, kiedy na Tor Vergata razem z Janem Pawłem II modliło się 2 miliony 180 tysięcy młodych. Kolejne odbędą się w Krakowie w lipcu 2016 roku.

Piknik parafialny w Sieprawiu

Komitet Parafialny przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016 organizuje w Sieprawiu Piknik Parafialny mający stanowić duchowe i logistyczne przygotowanie do tego Święta Młodych.

Komentarze

 • 17 cze 2015

  większość nocować będzie na plebani - bo księża lubią młodzież

  11 25 Odpowiedz
 • 17 cze 2015

  Naaa peeewnoooo! Ja obstawiam szkoły.

  3 9 Odpowiedz
 • OKOKI 17 cze 2015

  Chyba będą spać na stojąco.Gdzie oni chcą pomieścić 1600 luda.

  2 10 Odpowiedz
 • Paweł Stanisław Latoń 18 cze 2015

  Nie za moje podatki!! ;-) To tak w odniesieniu do niedawnego artykułu. A tak poważnie gościć tylu ludzi i to pewnie z innych krajów to chyba powinien być zaszczyt dla powiatu a nie poniżenie. I też ci pielgrzymi w podzięce parę groszy w Myślenicach zostawią.

  4 11 Odpowiedz
 • 19 cze 2015

  Jak te chieny, podatki i podatki a jak bzdurne inwestycje nam burmistrz funduje to jest ok. Popieram ŚDM fantastyczne wydarzenie, zwłaszcza dla mnie katolika, nocuję u siebie młodzież ZA DARMO i namawiam innych by również przyjęli pod swój dach pielgrzymów.

  10 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 20 cze 2015

  Już pisałem w artykule
  http://miasto-info.pl/myslenice/10284,przygotowuja-sie-na-przyjecie-2-5-mln-pielgrzymow.html

  "O któryś z poprzednich Światowych Dniach Młodzieży mówili, że więcej zapłacili pielgrzymi podatku VAT po sklepach, niż wynosiły koszty poniesione z podatków. "

  Z podatkami tak to już jest, że nikomu nie dogodzi. Ja bym nie chciał, aby z moich podatków pieniądze szły na przymusowe uczenie ideologi gender w szkołach. I co mam zrobić? Tak na nauczanie religii też pieniądze idą z podatków, co się niektórym nie podoba, ale w przypadku religii przynajmniej rodzice lub uczniowie mogą mogą zrezygnować z tych lekcji. W przypadku gender nie ma takiej możliwości, a za nie posyłanie dziecka rodzic albo pójdzie do więzienia, albo odbierze mu się prawa rodzicielskie.

  2 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Znowu płonęły śmieci na myślenickim wysypisku. Drugi raz w ciągu tygodnia
Myślenice 1

Znowu płonęły śmieci na myślenickim wysypisku. Drugi raz w ciągu tygodnia

Tydzień po pierwszym pożarze ponownie w płomieniach stanęły śmieci w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Myślenicach. Tym razem walka z ogniem trwała 6 godzin To drugi pożar w ciągu tygodnia do jakiego doszło na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów w Myślenicach. Podczas poprzedniej interwencji strażacy musieli dowozić wodę, ponieważ na terenie składowis...

Raba to rzeka dzieciństwa. Odpoczywają nad nią pokolenia
Społeczeństwo 9

Raba to rzeka dzieciństwa. Odpoczywają nad nią pokolenia

Mieszkańcy Myślenic i okolic od pokoleń odpoczywają nad Rabą. Przez lata dawała im wytchnienie po ciężkiej pracy, ale też była największą i często jedyną atrakcją. Turyści z Krakowa przyjeżdżali tutaj odpocząć od zgiełku miasta. Związane z nią wspomnienia sprowadzają się do jednego stwierdzenia; „Raba to rzeka dzieciństwa”. A czym jest dla Was dzis...

Prowadzili myślenicką komendę od 1990. Doczekali się pamiątkowej tablicy
Myślenice 12

Prowadzili myślenicką komendę od 1990. Doczekali się pamiątkowej tablicy

W ramach obchodów 100. rocznicy powołania Policji Państwowej w powiatowej komendzie w Myślenicach odsłonięto tablicę pamiątkową na której znaleźli się komendanci, kierujący jednostką od 1990 roku Spotkanie rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Myślenicach dziękując staroście oraz swoim poprzednikom za przybycie. Zaznaczył, że inicjatywa zamieszc...

Powiat wspiera bezpieczeństwo seniorów
Powiat myślenicki 0

Powiat wspiera bezpieczeństwo seniorów

W Starostwie Powiatowym w Myślenicach odbyła się myślenicka odsłona IV edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Senior na drodze - pamiętaj o bezpieczeństwie” Spotkanie z seniorami z terenu powiatu myślenickiego obejmowało część wykładową na sali obrad oraz serwis rowerowy usytuowany na parkingu Starostwa. Celem akcji było uświadamia...

Czołówka na Dolnym Przedmieściu
Myślenice 3

Czołówka na Dolnym Przedmieściu

Kierowcy samochodów mimo mocnego uderzenia o własnych siłach opuścili pojazdy Do czołowo-bocznego zderzenia doszło we wtorek 16 lipca o godz. 11 na skrzyżowaniu ul. Partyzantów i ul. Kazimierza Wielkiego. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały 2 osoby, które o własnych siłach opuściły samochody. - Strażacy JRG i OSP Myślenice Dolne Przedmieście...