Panowie! Wojsko o was pyta
- 2 lutego 2016
Od 1 lutego do 11 marca w powiecie myślenickim potrwa kwalifikacja wojskowa. Przed komisję wezwania otrzyma 830 osób z rocznika 1997 oraz 50 osób urodzonych przed 1997 rokiem
To głównie mężczyźni, którzy dostaną konkretną kategorię zdolności do służby wojskowej i odbiorą książeczki wojskowe. Ci, którzy zignorują obowiązek, dostaną jeszcze jedno wezwanie, a później mogą się spodziewać wizyty policjantów, którzy będą mieli polecenie doprowadzenia ich przed komisję.
Spełnienie obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej oznacza zgłoszenie się osoby w określonym terminie i miejscu przed powiatową komisją lekarską oraz wojskowym komendantem uzupełnień i przedstawicielem wójta i burmistrza.
Od roku 2009 kwalifikacja wojskowa zastąpiła organizowany wcześniej pobór. Stało się tak wobec zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej i przejścia na armię zawodową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku.
Osoby te mają prawny obowiązek stawienia się przed Powiatową Komisją Lekarską, by nadać im właściwą kategorię przydatności do służby wojskowej.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Głupie badanie i po wojsku. Dawniej takie sprowadzenie do parteru służyło młodzieży,uczyło pokory , hamowało wybujałą wyobraźnię i przesadzone mniemanie o sobie. Bylem w wojsku i nie żałuję.
Popieram! Mimo tego, że jestem z rocznika, który już nie podlegał poborowi... Nie mówię, że ja jestem jakiś rosły dzik, ale jak się idzie nie ważne czy to chodnikami Myślenic czy innego miasta, to widać w którą stronę idzie to wszystko... Mówi się że wojsko niszczy psychikę - mam wielu wielu znajomych, którzy byli i wiadomo. Lekko nie było, ale przynajmniej są normalni i wiedzą to co powinni.
Każdy kto był w wojsku- narzekał w trakcie a po miał o czym opowiadać. Przynajmniej każdy facet potrafił zaścielić łóżko i wykonać podstawowe czynności domowe np prasowanie. A co najważniejsze zawsze po wojsku z chłopaka zależnego od rodziców "wyrastał" mężczyzna.