Miasto

Picie na "małpim" i impreza w samochodzie. Każde miasteczko i wieś ma takie miejsca

Picie na "małpim" i impreza w samochodzie. Każde miasteczko i wieś ma takie miejsca
fot. akademia.autoswiat.pl/autoasertywni/

To najczęściej parkingi, duże place lub miejsca położone z dala od centrum. Tu rozpoczyna się wiele weekendowych imprez. Jak się okazuje jeden pijany pasażer podwaja ryzyko wypadku, trzech lub więcej zwiększa je cztero, a nawet pięciokrotnie

"Najpierw na 'małpi', a potem się zobaczy" - to jeden z pomysłów na spędzanie czasu lub imprezę mobilną w Myślenicach. Na czym polega przepis? Tzw. "Małpi Gaj" to parking na Zarabiu, który po zmroku wypełnia się samochodami. Tu zjeżdżają się auta pełne młodych ludzi i to często w tym miejscu rozpoczyna się weekendowa impreza lub objazd po mieście i okolicach. To nie tylko miejsce spotkań, ale również rozgrzewka przed wypadem do dyskoteki. Tu młodzi kierowcy prezentują nie tylko swoje samochody, ale i umiejętności o czym świadczą ślady spalonych opon. W zimie plac spełnia również funkcję toru do driftu po lodzie lub śniegu. 

Jak twierdzą twórcy kampanii edukacyjnej "Nie prowadzą pod wpływem... pasażerów. Jestem autoasertywny" - młody kierowca plus młody pasażer to niemal pewny przepis na tragedię. Zwłaszcza, gdy pasażerowie są pod wpływem alkoholu. Jak przekonują twórcy kampanii: "impreza" w samochodzie, nawet przy trzeźwym kierowcy, często kończy się wypadkiem.

Tuż przed nadejściem wiosny w internecie można znaleźć film, który przedstawia wpływ pijanych pasażerów na kierowcę.

- Staramy się zwracać uwagę na istotę właściwych zachowań zarówno w roli kierowcy, jak i pasażera. Młodych ludzi za kółkiem charakteryzuje brak doświadczenia oraz większa skłonność do ryzyka. Tego nie zmienimy. Ważna jest natomiast świadomość tego oraz odpowiednie kształtowanie postaw. Tylko powszechna umiejętność mówienia "NIE " kozakom za kierownicą i pasażerom, którzy chcieliby szybciej, a także stanowcze sprzeciwianie się samochodowych imprezom może skutecznie przyczynić się do zmniejszenia liczby wypadków z kategorii „tragiczne powroty z dyskotek” - mówią pomysłodawcy akcji.


Opracowali również 10 przykazań asertywnego kierowcy oraz pasażera. Zastanawialiście się jak poradzić sobie z rozbawionymi pasażerami lub jak zareagować na popisy kierowcy? Oto kilka przykładów przygotowanych Auto Świat.

Czy jadąc ze znajomym jako pasażer, kiedykolwiek odczuwaliście strach z powodu stylu jego prowadzenia?

 • często czuję strach
 • kilka razy czułem/am się zagrożony/a
 • trudno powiedzieć
 • raczej mi się to nie zdarza
 • nigdy nie czułem/am zagrożenia
 • Zobacz wyniki
 • często czuję strach często czuję strach 21%
 • kilka razy czułem/am się zagrożony/a kilka razy czułem/am się zagrożony/a 36%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 7%
 • raczej mi się to nie zdarza raczej mi się to nie zdarza 18%
 • nigdy nie czułem/am zagrożenia nigdy nie czułem/am zagrożenia 18%
 • Głosów: 823

Powiązane tematy

Komentarze (27)

 • 18 mar 2016

  Nie mam nic przeciwko temu wszystkiemu, bo miło się pośmiać z tych pijanych wieśniaków.. Ale ostatnio byłem świadkiem jak trzech klientów narąbanych tańczyło przy białym samochodzie na Małpim i jeden z nich rzucając perfidnie butelką z piwa, rozbił ją na ścieżce rowerowo-biegowej. Życzę Ci, że jak będziesz biegać bądź przechodzić wieczorem tamtędy (a nie jest oświetlone to miejsce) to sobie wbijesz to szkło w te buty pełne słomy!

  102 4 Odpowiedz
 • 18 mar 2016

  Często jestem weekendowym uczestnikiem spotkań na malpim, alr nie przesadzajcie z tymi popisami i driftem... raz na jakis czas przyjedzie bmw, najczęściej KRA, KR lub KLI i pokazuje kim to nie jest... KMYcki nawet spokojni :D
  Tylko że troche śmieci zostawiają wszyscy, tego nie da sie ukryć...

  71 13 Odpowiedz
 • mirek@ 18 mar 2016

  dobre, dobre - taka lokalna zatoka małp :) dzisiaj piątek to pewnie trochę fanow "motoryzacji" sie tam zjedzie :)

  co do strachu - chyba kazdy zna kogos takiego kto jezdzi jak wariat. Ale jesli zdarzylo mi sie wsiasc raz z takim "kubica" to zazwycaj nie daje mu drugiej szansy

  68 9 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 18 mar 2016

  jaki masz zegarek? :)

  61 13 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 18 mar 2016

  troche? bylem tam dzisiaj rano - ta czesc zarabia wrecz w nich tonie!!!!

  49 10 Odpowiedz

Zobacz więcej