Miasto

Powiat: Radni przyjęli rekordowy budżet na 2017 rok. Na co zostaną wydane pieniądze?

- Odkąd jestem starostą priorytetowe są dla mnie inwestycje drogowe, wyposażenie i modernizacja myślenickiego szpitala oraz rozwój szkół ponadgimnazjalnych. Przyjęta uchwała budżetowa gwarantuje kontynuację działań inwestycyjnych w tych aspektach – na temat budżetu mówi starosta Józef Tomal

Jak podkreśla starosta to budżet rekordowy w historii Powiatu. Suma dochodów Powiatu zaplanowana została w kwocie 93 205 897 złotych, z kolei wysokość wydatków na poziomie 100 652 611 złotych, w tym wydatków majątkowych w wysokości 15.050.434 złote. Deficyt budżetu wyniesie 7.446.714 złotych.

Przychody powiatu zaplanowano w wysokości 10 677 014 zł (w tym z kredytu długoterminowego w wysokości 7.000.000 złotych), a rozchody w kwocie 3 230 300 zł. Za przyjęciem budżetu na 2017 rok w formie proponowanej przez Zarząd zagłosowały wszystkie kluby Radnych z wyjątkiem klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Większość dochodów, jakie Powiat Myślenicki planuje uzyskać w nadchodzącym roku pochodzi z różnych źródeł, które stanową przede wszystkim dochody bieżące. Ważnym elementem w konstrukcji budżetu jest subwencja ogólna z budżetu Państwa, której łączna wartość wyniesie 45 176 999 zł.

Innym istotnym źródłem dochodów jest udział Powiatu w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) – zgodnie z informacją Ministra Finansów Powiat ma uzyskać z tego tytułu w 2017 roku ponad 21 milionów złotych. Suma tych dwóch źródeł dochodów (66 214 106 zł) stanowi ponad 71% wszystkich zaplanowanych dochodów Powiatu Myślenickiego w 2017 roku.

Edukacja, opieka i transport

W kategorii wydatków najwięcej środków zaplanowanych jest na zadania związane z edukacją, których koszty oszacowane zostały na kwotę 43.715.282 zł, co stanowi ponad 43% wszystkich środków, jakie Powiat zamierza wydać w 2017 roku.

Kolejnymi pod względem wielkości kategoriami kosztów są: Rodzina i Pomoc Społeczna oraz Transport i Łączność. Na realizację zadań na rzecz rodziny i pomocy społecznej przewidziane zostało ponad 17,3 mln złotych, z czego 8 955 866 zł spożytkowane zostanie na funkcjonowanie Domów Pomocy Społecznej w: Pcimiu, Trzemeśni i Harbutowicach, których organem prowadzącym jest Powiat Myślenicki.

Z kolei koszty modernizacji i utrzymania infrastruktury transportowej wyniosą łącznie prawie 13 mln, w tym inwestycje dotyczące modernizacji dróg powiatowych – 8.161.765 zł. Biorąc pod uwagę, że Powiat Myślenicki dysponuje 323,47 km dróg oznacza to – w pewnym uproszczeniu – że wydatki na 1 kilometr drogi wyniosą rocznie 36 698 zł. Wydatki na drogi powiatowe stanowią 12,91% wszystkich wydatków Powiatu Myślenickiego w 2017 roku.

Na remonty i modernizację szkół przewidziano w budżecie 827 325 zł. Ponad połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na budowę nowych pomieszczeń dydaktycznych w Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach.

Planowane są również duże projekty w ramach programów dofinansowywanych ze środków UE m.in.: „Realizacja zajęć dodatkowych podnoszących kompetencje kluczowe uczniów ZSO w Myślenicach przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii komunikacyjnych - Małopolska Chmura Edukacyjna”, „Rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów oraz wyposażenie szkolnych pracowni w pomoce dydaktyczne w Zespole Szkół Dobczycach, Zespole Szkół w Myślenicach, Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach oraz Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu”, „Utworzenie Centrum Kompetencji Zawodowych przy Zespole Szkół Techniczno- Ekonomicznych w Myślenicach” oraz „Utworzenie Centrum Kompetencji Zawodowych przy Zespole Szkół w Dobczycach” . Realizacja tych projektów znacząco wpłynie na podnoszenie kwalifikacji uczniów naszych szkół zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy.

Nowy budynek dla urzędników

W podjętej przez radnych uchwale zawarto również konkretne działania inwestycyjno-rozwojowe, które będą finansowane z budżetu Powiatu. Do najważniejszych z nich należy m. in. projekt i budowa (w 2017 roku za kwotę 3 650 000 zł) nowego budynku użyteczności publicznej, w którym będą znajdować się i obsługiwać petentów Wydziały Komunikacji oraz Geodezji, Kartografii i Katastru.

– Obecnie są to wydziały z największym zaangażowaniem w obsłudze obywateli. Nowa siedziba tych Wydziałów zapewni nie tylko większą efektywność pracy urzędników, ale przede wszystkim większy komfort dla interesantów. To nowe sale obsługi, poczekalnie, nowoczesna infrastruktura. Jest to budynek bardzo ważny dla mieszkańców korzystających z usług Powiatu – tłumaczy Starosta Józef Tomal.

Przebudują Zdrojową, Piłsudskiego i drogę Myślenice-Wiśniowa

Powiat czekają również inwestycje drogowe. Największa z nich to realizacja wieloletniego zadania inwestycyjnego pn. „Poprawa dostępności strefy aktywności gospodarczej i turystycznej w Myślenicach do DK7 poprzez przebudowę dróg powiatowych nr K1977 ul. J. Piłsudskiego, K1974 ul. Zdrojowa i K 1928 Myślenice- Wiśniowa wraz z obiektami inżynieryjnymi” oraz realizacja wieloletniego zadania pn. „Zabezpieczenie osuwiska przed dalszą aktywnością wraz z odbudową drogi powiatowej w miejscowości Dziekanowice”. Kolejna znacząca inwestycja drogowa dotyczy przebudowy drogi Siepraw-Zakliczyn-Brzączowice. Ponadto zostanie zrealizowana budowa mostu na potoku Krzyworzeka na drodze Komorniki-Kawec-Żerosławice.

Przebudują Słoneczną

W Myślenicach wyremontowana i przebudowana będzie ulica Słoneczna, gdzie w związku z nowymi i dotychczas funkcjonującymi obiektami handlowymi nastąpiło znaczące wzmożenie ruchu . Inwestycje te planowane są do dofinansowania ze środków zewnętrznych m.in. z budżetu UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego oraz z budżetu państwa w ramach programów dofinansowania infrastruktury drogowej i mostowej.

Szpital

Inwestycje czekają również myślenicki szpital. Zadaniem, które pochłonie najwięcej środków jest modernizacja Oddziału Intensywnej Terapii, Centralnej Sterylizatorni i zakup tomografu komputerowego. W budżecie na 2017 r. zaplanowano wkład własny na realizację tego zadania, o które SP ZOZ wystąpi o dofinansowanie ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Z kolei na zakup nowej aparatury medycznej Powiat przeznaczy 400.000 zł. Tyle samo zostanie wydane na poczet remontów i konserwacji oddziałów i budynków użyteczności medycznej.

 

Powiat złożył wiele wniosków o dofinansowanie planowanych przedsięwzięć ze środków Unii Europejskiej oraz innych środków krajowych, przede wszystkim w obszarze infrastruktury drogowej, oświaty i ochrony zdrowia m.in. w ramach nowej perspektywy unijnej na lata 2014-2020 i zamierza zaabsorbować wszystkie środki dostępne i dedykowane zadaniom powiatowym.

- Poprzednie lata pokazały, że przyjęta przez nas polityka realizacji znaczących inwestycji majątkowych i infrastrukturalnych jest dla mieszkańców ważniejsza gdyż wpływa bezpośrednio na poprawę codziennego funkcjonowania oraz zwiększa poczucie bezpieczeństwa. W roku 2017 i kolejnych latach zamierzamy utrzymać ten model. Jednocześnie wsłuchując się w głosy mieszkańców, zdajemy sobie sprawę z różnych potrzeb w innych obszarach działania powiatu i chcemy, by budżet odpowiadał na jak największą ich liczbę. Kolejnym elementem, który bierzemy pod uwagę planując i realizując działania na rzecz naszych mieszkańców jest rozwaga i odpowiedzialność, by nie narażać mieszkańców – bo to oni pośrednio finansują działania naszego samorządu – na zbyt duże koszty obsługi zadłużania Powiatu. – mówi Wicestarosta Tomasz Suś.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 31 gru 2016

  a może by tak zacząć myśleć o jakimś normalnym transporcie publicznym na trasie Kraków Myślenice ?? PKS wykończyli, a BUSY to jakaś porażka, ludzie z 3 świata mają lepsze warunki, wiem że jest nie realne aby przez Myślenice poprowadzić kolej, ale z tego co wiem w UE są na to potężne środki, na razie wystarczyło by aby w godzinach szczytu przejeżdżało trasę busów kilka normalnych pełnowymiarowych autobusów.
  kolejną ważną sprawą była by komunikacja miejska na terenie miasta, wiem że prywatni przewoźnicy to najprostsze rozwiązanie ale nie powinno być docelowym, każde szanujące się miasteczko ma jakąś tam komunikację.
  Proponował bym dążyć chociażby do tego aby Autobusy Aglomeracyjne z Krakowa przyjeżdżały do nas od czasu do czasu, zyskają na tym wszyscy oprócz przewoźników.

  69 16 Odpowiedz
 • Artur 31 gru 2016

  Jak ja bym planował tak budżet domowy, to już dawno bym mieszkał pod mostem lub w wiezieniu. Uchwalanie budżetu z deficytem powinno być karane, lecz dla tych co mają styropian zamiast mózgu i wydają pieniądze podatników to się nie liczy - bo to przecież nie ich własne pieniądze, nie oni to będą spłacać.

  50 14 Odpowiedz
 • OKOKI 31 gru 2016

  Wśród miast powiatowych w zadłużeniu prym wiodą: Myślenice (106,4 proc.), Nowy budynek dla urzędasów oczywiście. A ile kosztuje utrzymanie bezużytecznej Straży Miejskiej tego nie napisali. Ile zostane wydane na sprzątanie miasta?? Jest brudno i zaśmiecone.

  52 22 Odpowiedz
  • 31 gru 2016

   Małe sprostowanie: ty piszesz o gminie a tu jest mowa o powiecie. A budynek jest nie tylko dla "urzędasów", ale przede wszystkim dla petentów, bo już dawno im (nam) się to należy (dosyć biegania między budynkami starostwa podczas załatwiania spraw)... Natomiast powyższe wpisy świadczą o tym, że lepiej nic nie robić, tylko siedzieć i brać kasę za nic...

   Vitaminer napisał/a:

   Jak ja bym planował tak budżet domowy, to już dawno bym mieszkał pod mostem lub w wiezieniu. Uchwalanie budżetu z deficytem powinno być karane, lecz dla tych co mają styropian zamiast mózgu i wydają pieniądze podatników to się nie liczy - bo to przecież nie ich własne pieniądze, nie oni to będą spłacać.

   Vitaminer, czy chodzi ci o naszą "dobrą zmianę"???

   23 15 Odpowiedz
 • OKOKI 31 gru 2016

  Zapomnieli jeszcze napisać o 720 tyś zł odszkodowania dla Rybki za przegrany proces sądowy.

  33 18 Odpowiedz
 • 31 gru 2016

  Klasyczne "Liczenie gruszek na wierzbie". Szczęśliwego Nowego Roku! Może się uda....

  12 17 Odpowiedz
 • 31 gru 2016

  Za sprzątanie miasta powinni się wziąć na poważnie bo to co jest w tej chwili to zwykła parodia, jedzie śmieciara wysypuje to co w koszu a całą resztę rozsypaną w koło niego zostawia to jest sprzątanie? Albo zatrudnianie jakichś firemek jednoosobowych które chodzą z dmuchawami i zdmu*****ą śmieci z chodników na trawnik po czym wiatr rozwala wszystko na całą okolicę.
  Dzieje się tak i na drogach gminnych i na powiatowych. Niech ktoś w końcu rozlicza firmy z tego co robią a nie rozdaje publiczną kasę za udawanie że się sprząta.

  23 13 Odpowiedz
 • Inżynier Monk 1 sty 2017

  Rodzina i pomoc społeczna na drugim miejscu planowanych wydatków (po edukacji).
  Czyli jak zwykle socjalizm i państwo opiekuńcze.

  16 16 Odpowiedz
 • 1 sty 2017

  Jakoś na fotografii nie widać "słońca" myślenickiego powiatu, czyli wiejskiego nauczyciela Józefa Tomala i jego prawej ręki, czyli kobiety która otrzymała od Józefa Tomala prestiżową posadę jako zadośćuczynienie za wycofanie sprawy w Sądzie.

  24 13 Odpowiedz
  • 1 sty 2017

   ...za to widać frustrację pewnego emeryta, który wymaga kozetki u psychoanalityka... A ty co, miastowy? Lepszy sort??? U ciebie widać nie wieś jest problemem, tylko wiocha. A to (jak widać) kolosalna różnica... Straszne parcie masz na tą kobietę- czyżby to twoja była???

   16 13 Odpowiedz
 • Ewa 2 sty 2017

  Ludzie, ale zanim coś skomentujecie to się czegoś dowiedzą! OKOKI pisząc o zadłużeniu Powiatu podaje dane dotyczące Gminy, Miś Grizli pisze o sprzątaniu miasta za co odpowiada właśnie Gmina a nie Powiat, podobnie zresztą jak odpowiedzialność za organizowanie transportu zbiorowego. Starosta nie może wchodzić w kompetencje Burmistrza, więc zacznijmy odpowiednich rzeczy wymagać od odpowiednich osób.

  Ja się bardzo cieszę, że będzie nowy budynek Wydziału Komunikacji, mój mąż m.in sprzedaje samochody. To w jakich warunkach czeka się na obsługę, to w jakich warunkach się ona odbywa to lata 60-te minionego wieku. Dobrze, że Tomal z Susiem i resztą zdecydowali się na ten krok pomimo pisowskiemu populizmowi. Ciekawe, że w tym samym Klubie jest Pan Kurowski, któremu jakoś nie przeszkadzało zadłużać Myślenic gdy budował basen.

  Już naprawdę nie wspominam, że deficyt - o którym ktoś pisze to w okresie koniunktury rzecz normalna, jeżeli przeznaczony jest - jak w tym przypadku - na realizację zadań majątkowych a nie na "przejedzenie"

  24 10 Odpowiedz
  • 2 sty 2017

   Przeczytajmy raz jeszcze i jeszcze raz bardzo uważnie.
   A teraz drogie dzieci definicja słowa DEFICYT:

   Słownik Języka Polskiego

   DEFICYT
   NIEDOBÓR
   1. w ekonomii: nadwyżka rozchodów nad przychodami, z czego wypływa brak w pokryciu wydatków; deficytowość;
   2. niedostateczna ilość czegoś, niepokrywająca zapotrzebowania

   A teraz drogie dzieci, przeczytajmy raz jeszcze powyższy tekst Ewy S. Czy możemy jednoznacznie stwierdzić że występuje u Ewy deficyt umysłowy? I na co drogie dzieci ma ona sobie go "przeznaczyc"?

   8 20 Odpowiedz
  • 3 sty 2017

   Widzę że nie dociera więc spróbujmy jeszcze raz. Proszę mi udowodnić że się mylę:
   Na podstawie powyższego cytatu proszę mi napisać czarno na białym jak przeznaczyc deficyt na realizację zadań majątkowych a nie na "przejedzenie"?

   Może dowiem się czegoś o czym jeszcze nie wiem.

   3 14 Odpowiedz
 • 2 sty 2017
  Mysleniczanin007 napisał/a:

  ... u Ewy deficyt umysłowy?

  Czy takie słowa przystają mężczyźnie piszącemu do kobiety ?
  Czy ten jad jest potrzebny ?
  Wstyd.

  Mysleniczanin007 - czekamy teraz na definicję kultury osobistej i szacunku.

  Ewa S. - dziękujemy za merytoryczny wpis.

  19 4 Odpowiedz
  • 2 sty 2017

   "Deficyt umysłowy" to są dwa powszechnie znane i używane słowa czy też wyrazy określające w tym przypadku brak logicznego myślenia. Czy jest to obraźliwe? Widocznie dla osób z takowym deficytem jak najbardziej, co właśnie zademonstrował nam Lukaszz powyższym wpisem.
   Wstyd to powinno być Tobie że nie rozumiesz lub też udajesz że nie rozumiesz co jest napisane w cytowany przeze mnie tekście. Teraz już wiem dlaczego nie ma transmisji z obrad Rady Miasta czy Powiatu, bo skoro można "deficyt przeznaczyć na realizację zadań majątkowych"- to wszystko można.

   5 17 Odpowiedz
   • 2 sty 2017

    Nie doczekałem się definicji kultury osobistej i szacunku.
    Brniesz w bagno i nie widzisz tego, albo widzieć tego nie chcesz. Żal...

    „Granice Twojego języka wyznaczają granice Twojego świata.” Ludwig Wittgenstein

    13 5 Odpowiedz
    • 2 sty 2017

     Pokonujesz się własną bronią - to jest właśnie deficyt. Rozumu jezykiem nie zastapisz, nie sztuka pisać słowa - trzeba je jeszcze rozumieć.
     Wracając do tematu, widać że zadłużenia ciąg dalszy. Ciekawi mnie tylko która nieruchomość w powiecie jeszcze nie ma hipoteki? Może warto by to było sprawdzić?
     Taka noworoczne rezolucja...

     3 13 Odpowiedz
     • 2 sty 2017

      http://miasto-info.pl/myslenice/2843,mysleniczanin007-kultura-przez-duze-q.html

      Przeczytaj ze zrozumieniem napisany powyżej swój tekst i odnieś do tego co piszesz w tym temacie. Pozdrawiam.

      11 4 Odpowiedz
      • 3 sty 2017

       Relatywnie pasuje tutaj ten fragment:
       [...]"Znam ludzi, którzy zawsze koniecznie muszą mieć rację, ich upór jest godny lepszej sprawy, nie przyjmują do wiadomości żadnych argumentów.Często w takich przypadkach obserwuje zatracenie meritum dysputy która zamiast roli informacyjnej przeradza się w konkurs epitetów i coraz to bardziej wysublimowanych sposobów upokorzenia i sprowokowania adwersarza. Zatacza coraz to większe kręgi odbiegając od tematu, skupiając się wyłącznie na podświadomej prowokacji."[...]
       Od definicji "deficytu" do braku kultury ad personam.

       3 13 Odpowiedz
 • Ewa 3 sty 2017

  @Mysleniczanin007

  Rozumiem że wiele osób posługuję się argumentami ad personam gdy brakuje tych ad rem. Pominę więc Pański brak kultury osobistej, jednak chętnie nadrobię Pana braki w wiedzy. Otóż po pierwsze zadłużenie Powiatu wynosi mniej więcej 20% dochodów rocznych. Nie jest to więc ciągłe zadłużanie, a zadłużanie w momencie koniunktury, gdy pieniądz jest o wiele tańszy, a popyt na rynku pozwala na realizację poszczególnych inwestycji mniejszym kosztem. W ekonomii nie jest ważna sama wartość nominalna pieniądza a jego siła nabywcza - to co realnie można zrobić za 1 złotówkę. W związku z tym biorąc po uwagę cykl koniunkturalny można określić w jakich okresach bardziej, a w jakich mniej opłaca się kredytować inwestycje. Zdradzę Panu tajemnicę - niech Pan znajdzie odpowiednie źródła - w pewnych warunkach rynkowych opłaca się nawet kredytować inwestycje gdy posiada się na nie wolne środki. Myślę, że ktoś tak biegły w ekonomii jak Pan nie powinien mieć problemu z rozwiązaniem tej "zagadki". Poza tym przypominam studia zaczynają się tam gdzie kończy się Wikipedia, a rozumienie ekonomii i finansów publicznych wykracza poza słownik języka polskiego.

  17 3 Odpowiedz
  • 3 sty 2017

   I dlatego właśnie nasi "biegli ekonomisci" zamiast prowadzić własne biznesy, inwestują publiczne pieniądze. Zapyta ktoś dlaczego? Dlaczego przy publicznych środkach powyższy post "ma sens"?
   A teraz ad personam:
   Dziękuję za ten edukacyjny wpis, jednak nie skorzystam. W głównej mierze dlatego że nie ufam doradcom finansowym którzy w dwóch wypowiedziach proponują mi rozwiązywanie "zagadek" które są sobie przeciwstawne. Zapychanie deficytu kredytem to zdolność kredytową jaką ma wyłącznie komórka samorządowa która utrzymuje się że środków publicznych. Ciekawe czy jak mąż ma deficyt a projekcja zysku jest słaba to on idzie do banku wziąść kredyt i zatrudnia nowych pracowników?
   A może zakłada hipotekę na dom rodzinny? A może zaciąga kredyt na spłatę tego pierwszego? Na czym polega różnica? Pewnie nie tylko ja chciałbym poczytać.
   Ad rem:
   "Większość dochodów, jakie Powiat Myślenicki planuje uzyskać w nadchodzącym roku pochodzi z różnych źródeł, które stanową przede wszystkim dochody bieżące. [...]Przychody powiatu zaplanowano w wysokości 10 677 014 zł (w tym z kredytu długoterminowego w wysokości 7.000.000 złotych), a rozchody w kwocie 3 230 300 zł. [...] Ważnym elementem w konstrukcji budżetu jest subwencja ogólna z budżetu Państwa, której łączna wartość wyniesie 45 176 999 zł.

   Innym istotnym źródłem dochodów jest udział Powiatu w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) – zgodnie z informacją Ministra Finansów Powiat ma uzyskać z tego tytułu w 2017 roku ponad 21 milionów złotych. Suma tych dwóch źródeł dochodów (66 214 106 zł) stanowi ponad 71% wszystkich zaplanowanych dochodów Powiatu Myślenickiego w 2017 roku."

   Prozaiczne jest to że nikt nie poruszył kolosalnej różnicy pomiędzy budżetówką a sektorem prywatnym. Jest to dla mnie tym bardziej rażące że nieznajomość tematu powoduje zmasowany atak personalny. Nie dziwi mnie to jednak bo jeszcze raz dowodzi to że brak kompetencji zastępuje się potokiem słów które nijak mają się do meritum dyskusji. I proszę nie dziękować za merytoryczny wpis, już zdążyłem się przyzwyczaić do antagonizmu.

   7 12 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 sty 2017

  Złota myśl"Poza tym przypominam studia zaczynają się tam gdzie kończy się Wikipedia, a rozumienie ekonomii i finansów publicznych wykracza poza słownik języka polskiego."
  Wypada tylko dodać że są studia i studia weekendowe np. o kierunku marketing i zarządzanie na zasadzie "kup se wykształcenie" które trafiły pod strzechy .Jedne i drugie dają papier .

  4 13 Odpowiedz
 • 3 sty 2017

  No muszę stwierdzić, że Pan Mysleniczanin007 ponownie popisał się wiedzą :) Otóż informuję Pana, że różnica pomiędzy sektorem samorządowym (ogólnie publicznym) a prywatnym jest zasadnicza - ale w inny sposób niż Pan to pojmuje - otóż jednostki publiczne dążą przede wszystkim do zaspokojenia interesu społecznego, a prywatne interesu ekonomicznego jakim jest zysk :)

  Gdyby nagle samorządy/rządy na świecie zwariowały i zaczęły słuchać mądrości naszego internetowego Tytana Intelektu to nie byłoby np. komunikacji miejskiej w Krakowie, Wiedniu czy Berlinie. Komunikacja Publiczna na poziomie miejskim zawsze jest interesem nieopłacalnym, do którego należy dopłacać (np. Wiedeń pod koniec poprzedniej dekady dokładał średnio rocznie 11,5 mln EURO). Jednak dopłaca się gdyż mobilność oraz zmniejszenie ruchu samochodowego w miastach leży w interesie społecznym mieszkańców. Zastanawiał się Pan dlaczego nie ma firm, które prywatnie wożą po mieście busami czy autobusami? No właśnie dlatego, że to nie opłacalne ekonomicznie.
  Napiszę więcej Policja i Wojsko również nie są rentownymi "biznesami" a jednak władza publiczna je utrzymuje. W związku z tymi kilkoma kolokwialnymi argumentami, należy stwierdzić wprost - zbłaźnił się Pan swoim wpisem, że JST powinny działać jak sektor prywatny.

  Poza tym co do deficytu Pani Ewa S ma rację, a Pan jej nie ma, właśnie z tego powodu, że nie można porównywać JST do sektora prywatnego. Jak Pan słusznie zauważył, dochód JST jest pewny - sektora prywatnego nie. Dlatego oprocentowanie kredytów dla JST wynika z ich wiarygodności finansowe, a w związku z tym, że zawsze jest ona wysoka to oprocentowanie jest niskie. Gwarantuje Panu, że Pan takiego nie wynegocjuje :) W związku z tym w sytuacji deflacji/niskiej inflacji - jeszcze pół roku temu była deflacja - gdy pieniądz zyskuje na wartości warto jest wziąć nisko oprocentowany kredyt gdyż w rzeczywistości paradoksalnie pożycza się więcej niż się spłaca :) Banki jednak to robią by zapewnić obrót pieniądza na rynku (przykład Japonia przełom XX i XXI wieku).

  Co więcej podobną strategię często stosują ogromne korporacje, które niejednokrotnie wolą wykorzystać linię kredytową niż wolne środki :)

  15 2 Odpowiedz
 • 3 sty 2017
  Mysleniczanin007 napisał/a:

  Widzę że nie dociera.

  No ma Pan rację :) Nie dociera :)

  Z artykułu wynika, że koszt budowy nowej siedziby Wydziałów, obsługujących większość petentów to mniej więcej połowa deficytu. Jest to inwestycja majątkowa - czy mam panu wytłumaczyć czym są wydatki majątkowe, czy to Pan wie? - w związku z tym na stałe będzie mieniem Powiatu Myślenickiego. Zatem może ono przynosić dochód (inna rzecz, że np. Wydział Komunikacji jak i Geodezji i Kartografii przynoszą dochód). Można to mienie wynająć, dzierżawić etc. Jest dobrem ekonomicznym.

  W związku z tym, gdy jest dostęp do taniego pieniądza warto jest ten pieniądz wydawać na takie inwestycje, a nie np. na działania miękkie jak "kurs dla florystów". Akurat nasz Powiat większość "wolnych środków", których nie konsumuje na realizację miękkich zadań wynikających z ustawy o samorządzie powiatowym i innych przepisów nadrzędnych (np. obowiązek opracowywania programu przeciwdziałania przestępczości itd.) inwestuje w drogi, budynki, szkoły, boiska - i robi dobrze. Bo te pieniadze nie są przejadane a inwestowane. Czego Pan JESZCZE nie rozumie?

  13 1 Odpowiedz
 • Robert 3 sty 2017

  Po co budynek do obsługi petentów, skoro wraz z informatyzacją będzie ubywać ludzi, którzy chcą tracić czas na wizyty w urzędzie. Docelowo sprawy będą załatwiane elektronicznie, więc w zupełności dla sporadycznych wizyt wystarczy to, co już jest dostępne. Kolejne pieniądze w błoto, choć kto się cieszy, to się cieszy...

  3 16 Odpowiedz
 • 4 sty 2017

  Czyli pisząc lapidarne, Powiat zamiast redukować wydatki jedynie je zwiększa. W realnym świecie zwykłego "zjadają chleba" deficyt oznacza niedobór środków i cięcie kosztów. W sferze budżetowej natomiast "deficyt" oznacza niekończące się kredyty które z roku na rok powiększają budżet i kreują coraz większe deficyty.
  Dziękuję za merytoryczne wyjaśnienie dręczącej mnie kwestii.

  11 Odpowiedz
 • 4 sty 2017

  Ehhhh....
  Naprawdę już nie wiem jak to tłumaczyć. Zaczynam podziwiać nauczycieli :P

  8 1 Odpowiedz
  • 5 sty 2017

   Ale co tu jeszcze tłumaczyć? Dla zwykłego "szaraka" deficyt oznacza brak/niedobór funduszy czyli redukcja budżetu lub też ryzyko i inwestycja kredytową co może grozić przeinwestowaniem i w konsekwencji utratą źródeł kredytowych. Dla budżetówki jest to wyłącznie sposób na ekspansję funduszy i kolejne zadłużenie (nie słyszałem jeszcze żeby budżetowce odmówili kredytu, płacą wyłącznie wyższy procent na kredyty długoterminowe a zwiększające się koszta płaci zwykły obywatel.)
   Dwa finansowe schematy w których słowo "deficyt" oznacza zupełnie inne standardy ekonomiczne o czym pisałem na początku mojego szóstego postu. Ot co.

   2 11 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  5 sty 2017

  Myśleniczanin napisał-"Ale co tu jeszcze tłumaczyć? Dla zwykłego "szaraka" deficyt oznacza brak/niedobór funduszy czyli redukcja budżetu lub też ryzyko i inwestycja kredytową co może grozić przeinwestowaniem i w konsekwencji utratą źródeł kredytowych.'
  Dla szaraka zrozumiałe ale dla absolwenta weekendowego uniwersytetu na kierunku marketing i
  zarządzanie publicznymi pieniędzmi będącego na garnuszku władzy już nie.Jak pan każe sługa musi powtarzać największe brednie pryncypała w trosce o d...pę i stołek.

  2 8 Odpowiedz
  • 6 sty 2017

   Najlepszym przykładem na prawdziwość mojej teorii jest firma z naszego podworka- ZUO. Kto śledził perypetie powstawania i działania tej firmy to wie a kto nie wie, powinien się zorientować.

   1 7 Odpowiedz

Zobacz więcej

Pobili kolegę kastetem, żeby ukraść mu portfel i telefon
Myślenice 19

Pobili kolegę kastetem, żeby ukraść mu portfel i telefon

Dwaj mieszkańcy gminy Myślenice w wieku 21 i 18 lat usłyszeli zarzuty i trafili za kratki, po tym jak pobili kolegę pięściami i kastetem, aby zabrać mu portfel i telefon Był wieczór 17 stycznia, kiedy do Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach zgłosił się 17-letni mieszkaniec Sułkowic. Okazało się, że dzień wcześniej jego dwaj koledzy, z którymi...

Szkołę na Chełmie i Dolnym Przedmieściu czeka likwidacja?
Myślenice 53

Szkołę na Chełmie i Dolnym Przedmieściu czeka likwidacja?

Trwają rozmowy burmistrza z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 na Chełmie i nr 5 na Dolnym Przedmieściu. Ich tematem ma być zamknięcie tych placówek z dniem 1 września 2020 roku O planach związanych z zamknięciem szkół podstawowych na Chełmie i na Dolnym Przedmieściu informujecie od kilku dni. Do tej pory odbyły się zebrania z rodzicami ucz...

Gmina uruchamia linię miejską. Bus pojedzie z Jasienicy na Dolne Przedmieście
Myślenice 59

Gmina uruchamia linię miejską. Bus pojedzie z Jasienicy na Dolne Przedmieście

Pięć kursów dziennie po pętli od Jasienicy przez Bysinę, centrum Myślenic, po Dolne Przedmieście i ponownie przez Górne Przedmieście, Bysinę i Jasienicę - to trasa linii miejskiej, jaką dzisiaj zainaugurowała gmina Wystartowała pilotażowa linia miejska, w ramach której kursować będzie bus. Wystartuje w Jasienicy, następnie pojedzie przez Bysinę, G...

Co roku idą na rekord. WOŚP w Myślenicach zebrał ponad 205 tys. zł
Społeczeństwo 14

Co roku idą na rekord. WOŚP w Myślenicach zebrał ponad 205 tys. zł

„To jest niewyobrażalne! Myślenice są naprawdę wielkie. Znów mamy REKORD i to jaki!” – piszą organizatorzy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Myśleniczanie wrzucili do puszek z czerwonymi serduszkami ponad 205 tys. zł WOŚP 2020 pod hasłem "Wiatr w żagle" idzie na rekord. Zarówno w skali kraju jak i lokalnie, ponieważ w tym roku myśleniczanie z...

Nie czekaj - ratuj. Mówią uczennice II LO w Myślenicach
Edukacja 0

Nie czekaj - ratuj. Mówią uczennice II LO w Myślenicach

Projekt społeczny realizowany w ramach olimpiady polega na przeprowadzeniu szeregu akcji związanych z tematyką pierwszej pomocy, które mają na celu uświadomienie mieszkańcom regionu jak ważna jest szybka reakcja w przypadku zagrożenia życia. - Staramy się zachęcić ludzi poprzez szkolenia, media społecznościowe do podjęcia w odpowiednim przypadku d...