Okolice

Kobielnik: Walka z ogniem trwała 7 godzin. Stodoła spłonęła, ale udało uratować się dom

Przez siedem godzin strażacy walczyli z pożarem stodoły w Kobielniku. Nie pomagał mróz, wiatr i brak możliwości dojazdu wąską, oblodzoną droga. Zniszczeniu uległa część stodoły, blacha na domu, sieczkarnia, zboże, siano, słoma oraz dmuchawa do siana

Noc z wtorku na środę na zapadnie strażakom z Myślenic i gminy Wiśniowa w pamięci na długo. Około godz. 20 dyżurny otrzymał zgłoszenie o pożarze stodoły w Kobielniku. Natychmiast do akcji wysłał 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Myślenic oraz 7 jednostek OSP z terenu gminy.

W chwili przybycia pierwszych strażaków na miejsce, pożarem objęte było całe wnętrze budynku. Zagrożony był również dom przylegający do stodoły. Mieszkańcy zdążyli uciec na zewnątrz.

Utrudnieniem w prowadzeniu działań gaśniczych, był mróz, wiatr, brak możliwości dojazdu samochodami bojowymi przybyłymi w późniejszej fazie, ze względu na stromą, wąską i oblodzoną drogę. Dowódca polecił czerpać wodę z pobliskiego krytego zbiornika wody pitnej oraz wezwać piaskarkę.

- Podano cztery prądy gaśnicze wody, w tym jeden w tzw. obronie na dach budynku mieszkalnego, pozostałe na palący się obiekt. W celu dotarcia do źródła ognia strażacy przy użyciu sprzętu specjalistycznego byli zmuszeni rozebrać pokrycie dachowe palącego się budynku oraz jeden arkusz blachy na budynku mieszkalnym – mówi Marian Rokosz, rzecznik PSP Myślenice.

Po ugaszeniu pożaru strażacy rozebrali konstrukcję dachu stodoły, usunęli ręcznie kilkanaście ton siana, przekopali pogorzelisko i przelali go wodą. W celu zlokalizowania zarzewi ognia, użyto kamery termowizyjnej.

Spaleniu oraz zniszczeniu uległ częściowo budynek stodoły wraz z konstrukcją oraz pokryciem dachowym, częściowo więźba dachowa, blacha budynku mieszkalnego, sieczkarnia, silnik elektryczny, zboże, siano, słoma oraz dmuchawa do siana.

Akcja gaszenia pożaru trwała ponad 7 godzin. Strażacy wrócili nad ranem do swoich remiz.

Powiązane tematy

Komentarze

  • Piotr 15 lut 2017

    bravo chłopakos :-) pozdrówa dla Mariano Rokosziano, dobrze chłop radzi sobie z rzecznictwem prasowym

    1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Pływali statkiem po Zbiorniku Dobczyckim. Stanie się to normą?
Dobczyce 4

Pływali statkiem po Zbiorniku Dobczyckim. Stanie się to normą?

Tylko podczas jednego weekendu 600 osób wzięło udział w rekreacyjnych rejsach po Zbiorniku Dobczyckim. To przedsmak tego jak mogłoby być wykorzystywane jezioro… gdyby udało się doprowadzić do jego otwarcia Rejsy statkiem zostały zorganizowane przez Wodociągi Miasta Krakowa we współpracy z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie – Regionalny Z...

Mają szybkie samochody, nowoczesne kamery i jedno zadanie... wyłapywać piratów drogowych
Drogi 2

Mają szybkie samochody, nowoczesne kamery i jedno zadanie... wyłapywać piratów drogowych

Dzisiaj na drogi małopolski wyjeżdżają policjanci specjalnej grupy „Speed”. Są wyposażeni w szybkie samochody, nowoczesne kamery, a ich główne zadanie polegać będzie na wyłapywaniu piratów drogowych  Małopolski zespół „Speed” rozpoczyna dziś działania na drogach. Do grupy należy 50 funkcjonariuszy z całego województwa. Nie są to tylko policjanci „...

Sebastian Kasprzyk Honorowym Ambasadorem Gminy i Miasta
Dobczyce 3

Sebastian Kasprzyk Honorowym Ambasadorem Gminy i Miasta

Czołowy polski biegacz specjalizujący się w zawodach przeszkodowych OCR - Sebastian Kasprzyk ze Stojowic, podczas Dni Dobczyc 2019 otrzymał wyróżnienie „Honorowego Ambasadora Gminy i Miasta Dobczyce” Wyróżnienie przyznała mu Rada Miejska, a oficjalnie odebrał je z rąk przewodniczącej i wiceprzewodniczącego w trakcie Dni Dobczyc 2019. Sebastian Ka...