Rozrywka

Dlaczego podczas dni miast i wsi grają zespoły disco polo? CBOS zna odpowiedź

Bo disco polo to łatwa, wpadająca w ucho melodia, prosty tekst, rytmiczność, optymistyczny przekaz oraz możliwość odprężenia się, a Polacy kochają taką muzykę.

Słucha jej dwie trzecie z nas, a w powiecie myślenickim wciąż rośnie jej popularność

Tylko w te wakacje w powiecie myślenickim przedstawicieli gatunku disco polo mogliśmy usłyszeć m.in. podczas Dni Sułkowic, Dni Dobczyc i Myślenickiego Festiwalu Lata. Skąd taka popularność tego rodzaju muzyki?

„Prawie dwie trzecie Polaków lubi muzykę disco polo (63%). To głównie osoby mniej wykształcone i mieszkańcy wsi. Miłośnicy tego gatunku muzycznego częściej niż pozostali deklarują, że odczuwają dumę z bycia Polakami – podaje Centrum Badania Opinii Społecznej.

 

Myślenice, Dobczyce, Sułkowice bawią się przy muzyce tanecznej

Popularność muzyki tanecznej jak często jest określana sprawia, że miasta nie tylko otwierają się na ten gatunek, ale prześcigają się w ściąganiu do siebie gwiazd. Trend ten jest widoczny także w powiecie myślenickim, gdzie w tym roku podczas święta każdego z miast obecne były zespoły disco polo. W Sułkowicach zagrały formacje Milano i Jorrgus, w Dobczycach Weekend, a w Myślenicach Sławomir.

Najpopularniejsze klipy artystów tego nurtu notują po kilkaset milionów wyświetleń w serwisie YouTube jak „Miłość w Zakopanem” Sławomira (171 mln), czy “Ona tańczy dla mnie” grupy Weekend (114 mln).

"Powody, dla których disco polo ma od lat niezmiennie tak wielu amatorów, są wciąż takie same: łatwa, wpadająca w ucho melodia, prosty tekst, rytmiczność, optymistyczny przekaz oraz możliwość odprężenia się – wyniki badań komentuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak się okazuje wnioski jakie ze swoich badań wyciąga CBOS są zbieżne z danymi zawartymi w Narodowym Spisie Powszechnym na który powołuje się Gazeta Myślenicka  i z którego wynika, że połowa z mieszkańców Myślenic ukończyła podstawówkę lub zawodówkę (kolejno 21% i 30%), a co szósty średnie zawodowe (16%) lub gimnazjalne (6%). Maturą może pochwalić się co dziesiąty z nas (11%), natomiast dyplomem wyższej uczelni 13%. 

Powiązane tematy

Omiń kolejkę i załatw sprawę przez internet
Miasto 1

Omiń kolejkę i załatw sprawę przez internet

Zamiast iść do urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach teraz wiele spraw można zrealizować za pośrednictwem platformy elektroniczny urząd https://www.e.myslenice.pl By założyć konto na platformie elektroniczny urząd wystarczy założyć lub być posiadaczem profilu zaufanego. Dokładne instrukcje znajdują się na stronie http://myslenice.pl/samorzad/urzad...

Komentarze

 • 26 sie 2018

  Współczesna muzyka popularna, jest generalnie bardzo prosta i schematyczna, wideo wyjaśniające (angielski wymagany)

  https://www.youtube.com/watch?v=oVME_l4IwII

  https://www.youtube.com/watch?v=hLf6yXkYHmU

  Co do do teorii z tytułu artykułu, to wydaje mi się, że jest nieco ona błędna.
  Generalnie wszelkie dni miast i wsi oraz dożynki to fantastyczna okazja, by "gwiazdy" z Polski, które znamy z telewizji sobie dorobiły. Gminy płacą honoraria, oni je mają, a ludzie przychodzą, ponieważ bezpośrednio za to nie płacą (pośrednio płacą w podatkach). Więc dni miast i wsi to rewelacyjny sposób na zarabianie dla gwiazd i gwiazdeczek, które mogłyby mieć problem z zapełnieniem biletowanego koncertu. Można bez mała założyć, że jakaś 1/2 osób, które przychodzą na takie imprezy nie poszłyby na biletowany i komercyjny koncert takiej Dody, Weekendu, Piaska, Ewy Farny czy innego Sławomira.

  Co do treści podprogowych zawartych w artykule, to:
  Nie ma nic złego w słuchaniu Disco Polo, każdy ma inny gust. Wiązanie muzyki z wykształceniem, bywa zgubne - przypomina mi to czasy liceum, gdzie była wojna "metale i rockowcy" vs. reszta i niekończące się dyskusje, czemu słuchanie pop/pop-rocka świadczy źle o wykształceniu...

  Jeśli zamiast smętów, darcia pyska, profanacji Biblii przez niektóre zespoły metalowe, wolę sobie puścić majteczki-w-kropeczki czy mydełko fa to coś złego :D?
  Czemu redakcja zajmuje się teraz muzyką disco polo, kiedy mamy wybory samorządowe i jako media powinniście Państwo weryfikować i patrzeć na ręce władzy?

  29 7 Odpowiedz
 • 26 sie 2018

  No, ale przecież ja to napisałem. Gusta nie podlegają dyskusji. Powtarzam po raz kolejny:

  Czemu redakcja zajmuje się teraz muzyką disco polo, kiedy mamy wybory samorządowe i jako media powinniście Państwo weryfikować i patrzeć na ręce władzy?

  24 11 Odpowiedz
  • Bartek Bartkowski 26 sie 2018

   co drugi tekst ostatnio tutaj o wyborach a tobie malo? a to co jeden obiecuje, a to kto obiecuje ze wystartuje, a kto obiecuje ze nie wystartuje ale startuje, albo obiecuje kto wystartuje z jego list kiedy inni nie obiecuja ze beda obiecywac tylko dzialac :) a prawda taka ze to co sie zawsze kojarzylo z obciachem dzisiaj wlazlo do codziennego zycia i ludzie sie tym szczyca... bo jestesmy coraz prostsi... to sluchaja slawomira jak spiewa o zonie ze mu nie robi loda... albo innych glupot w innych miastach za publiczne pieniadze

   12 17 Odpowiedz
 • 26 sie 2018

  Oczywiście, obciachem na pewno nie jest słuchanie zespołów bezczeszczących Biblie na scenie czy godło RP :).

  [CYTAT]co drugi tekst ostatnio tutaj o wyborach a tobie malo?[/CYTAT]

  No lepiej, żeby skłócić ludzi, bo jeden to prostak słuchający disco polo, a drugi postępowy bo słucha Behemota.

  19 10 Odpowiedz
  • mirek@ 26 sie 2018

   no lepiej żeby skłócić ludzi bo jeden za pis a drugi wróg bo nie za pis

   13 11 Odpowiedz
  • Bartek Bartkowski 26 sie 2018

   buahahha kolezko poczytaj se od nowa wszystko bo nikt nie pisze co jest obciachem ... ludzie coraz chetniej sluchaja disco polo co zostalo zbadane i wyszlo kto lubi tupac nozka... jak bylo widac w te wakacje tupalismy wszyscy od dobczyc prez myslenice po sulkowice i tyle :) nikt oprocz ciebie nie miesza w to potarganej przez jakiegos bohomaza czy co tam wymieniasz biblii, chlopie wez se na wstrzymanie albo idz do kosciola w koncu niedziela jest a potem rosol zjedz czy cos tam lubisz robic w taki dzien albo se wybierz kandydata na wyborach. ja tam wlaczam slawomira i jade golfem na malpi gaj se schlodzic turbine "miłość miłość w zakopanem lalala polewamy sie szampanem lallala ... a TYYYYY króóóoóólową noooocy!"

   6 17 Odpowiedz
 • Mietek 26 sie 2018

  Panie Burmistrzu!!! W przyszłym Roku Zróbcie::::::::: Męskie Granie:::::::::

  42 8 Odpowiedz
 • 26 sie 2018

  Rośnie popularność disco polo, rośnie popularność seriali, rośnie spożycie piwa, rośnie elektorat PiS. Widać korelację. Ten sam słuchacz, widz, konsument, wyborca. Świat się stacza. Inteligencja, prawda, uczciwość, zdrowy rozsądek Nie są w cenie.

  34 14 Odpowiedz
 • PANACEUM 26 sie 2018

  Trochę walka disco polo vs przeciwnicy nabrała politycznych barw.
  61 % statystyk zmyślona jest na poczekaniu. Zresztą, who gives a sh.t. :))
  Każdy słucha czego chce.

  16 3 Odpowiedz
  • mysleniczaninzdziada 26 sie 2018

   dopóki nie słuchamy tego na masowej imprezie za publiczne (czyli nasze wspólne) pieniądze którymi miasta płacą z kasy gminy - wtedy dyskusja jest zasadna... i mozna dyskutować o gustach mieszkancow regionu

   7 5 Odpowiedz
   • 26 sie 2018

    Należy sobie zadać raczej pytanie czemu miasta i gminy wydają na to publiczne pieniądze. Nie wiem czy jest jakaś gmina, która nie wydaje swoich publicznych pieniędzy na gwiazdki i gwiazdeczki.
    Sławomir jak był w Myślenicach, to tego samego dnia był w bodaj w Rabie Niżnej czy wyżnej, a dzień wcześniej był w Koszalinie na festiwalu kabaretowym.

    7 3 Odpowiedz
 • 26 sie 2018

  Do konkluzji, że jak komuś przeszkadza, że disco polo gra na dożynkach i dniach miasteczek powiatowych to powinien uderzyć do swoich włodarzy i zadać im pytanie czemu wydają publiczne pieniądze i nabijają kabzy tym, którzy hurtowo w lipcu i w sierpniu oblatują Polskę, żeby zarobić na zagraniu dwóch-trzech piosenek.

  7 6 Odpowiedz
  • mysleniczaninzdziada 26 sie 2018

   do tej pory nikt nie wspomnial o tym ze mu to przeszkadza

   4 5 Odpowiedz
  • 26 sie 2018

   Ale kto zagrał 2-3 piosenki? Jak ja nie lubię takich uproszczeń. Konkretnie. KTO. To jest ich gaża i biorą tyle BO ludzie chcą to oglądać. Jak wystąpią lokalne zespoły, wezmą mniej pieniędzy ale ile mniej osób przyjdzie? Rozrywka też jest potrzebna. W moim przypadku bardziej niż Żłobki ale nie oburzam się na to że gmina płaci za Żłobki.

   6 7 Odpowiedz
   • 26 sie 2018

    Nie, biorą tyle bo miasta i gminy im tyle płacą. Nie ma to nic wspólnego z wolnym rynkiem i tym ile KTO CHCE ZAPŁACIĆ.
    To nie jest biletowany koncert. O tym, że "ludzie chcą to oglądać" można by mówić, gdyby to były biletowane koncerty. A nie są.
    Co do żłobków, to jest to jedno z zadań samorządu terytorialnego:
    http://www.wz.uw.edu.pl/pracownicyFiles/id9543-9%20-%20Zadania%20samorz%C4%85du%20terytorialnego.pdf
    Organizowanie koncertów plenerowych, niebiletowanych już nie jest obowiązkiem samorządu. Jest miłym dodatkiem.

    7 Odpowiedz
 • 26 sie 2018

  To jest prosta podpucha Panie i Panowie, żeby się coś działo na forum. No proste.

  5 4 Odpowiedz
 • 26 sie 2018

  Patrząc po komentarzach i ilości plusów i minusów pod nimi stwierdzam, że większość osób czytających i komentujących lub oceniających komentarze to słuchacze disco polo, którzy wstydzą się tego że słuchają takiej muzyki lub swojego wykształcenia.
  Nie ma co się obrażać o statystykę, ani tym bardziej (co jest teraz w modzie) ją zakłamywać. Ja np uwielbiam muzykę teatralną: operę, musicale, chóry i się tego nie wstydzę, mimo że nieraz słyszałem (głównie od fanów disco polo), że to babska/pedalska muzyka.

  5 6 Odpowiedz
 • 26 sie 2018

  Disco polo, muzyka prosta, nie skłaniająca do refleksji. TVP zarządzana przez polityka PiS wpuszcza disco polo na salony.
  Poza tym, artykuł powołuje się na dane CBOS, najpewniej też zawłaszczonego przez PiS.

  Teksty w stylu "chcemy być sobą" odeszły do lamusa.. Troszkę rzeczy spieprzono, czas na kulturę? Wnioski pozostawiam.

  https://opinie.wp.pl/slawomir-sierakowski-czy-kontroluje-nas-rosja-6156167440934529a

  5 4 Odpowiedz
 • 27 sie 2018

  Disco polo funkcjonowało od zawsze. I spok, sprawa normalna i rynek odbiorców decyduje, uważam że dobrze. Niemcy też mają swoją muzykę dla ludu i się tego nie wstydzą. Tym niemniej nie pamiętam, żeby u nas kiedykolwiek wcześniej wykonawcy ci występowali choćby na gali sylwestrowej TVP. Przeszukałem zasoby artykułów i nawet piszą (jeden z artykułów https://mobile.natemat.pl/226505,ucielesnienie-paska-tvp-info-ten-ekspert-oglosil-ze-dzieki-pis-disco-polo-przestalo-byc-represjonowane ). Przy okazji dowiedziałem się, że według niektórych disco polo gra nawet Prince. No dobrze :-d.

  maciej27luis napisał/a:

  Cóż i kolejny mądry który wiąże wszystko z polityka, nie drogi panoe, jakby dalej to patologiczne PO rządziło to i tak dalej ludzie by słuchali disco polo, polityka nie ma nic do rzeczy

  Nie chcę bronić nikogo, nie mam żadnego interesu ani w PO ani w PiS. Chyba wszystkim nam chodzi o to, żeby w Polsce żyło się miło i spokojnie. A jeśli np. ktoś zaczyna ingerować w to, co od polityki powinny być jak najbardziej wolne to robi się już tak średnio kolorowo. Tak, szczęśliwi ludzie to ci, którym polityka zawłaszcza jak najmniej sfer życia. Ehhh :-)

  https://m.youtube.com/watch?v=F_t2ERvHeHk&sns=fb

  1 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Myślenicki Festiwal Lata 2019 zakończył koncertowy miesiąc
Rozrywka 7

Myślenicki Festiwal Lata 2019 zakończył koncertowy miesiąc

Niedzielny koncert zespołu Lady Pank w ramach Myślenickiego Festiwalu Lata zakończył miesiąc pełen koncertów i festiwali muzycznych. Która impreza wypadła najlepiej? Tradycyjnie lipiec to miesiąc w którym miasta powiatu myślenickiego obchodzą swoje imieniny, a stałym elementem lata od kilku sezonów stają się rozmaite festiwale. Swoimi imieninami f...

Festiwal Lata już w weekend. Które ulice będą zamknięte i gdzie zostawić samochód?
Myślenice 5

Festiwal Lata już w weekend. Które ulice będą zamknięte i gdzie zostawić samochód?

W najbliższy weekend w ramach Myślenickiego Festiwalu Lata na Zarabiu zagra m.in. Zakopower i Lady Pank. Organizator w dzielnicy rekreacyjnej miasta spodziewa się tłumów i zaleca spacer. Zobacz, które ulice zostaną wyłączone z ruchu i gdzie najlepiej zaparkować Jeśli wybierasz się na jeden z koncertów w ramach Myślenickiego Festiwalu Lata – Dni My...

Miasta świętują swoje imieniny. Pod zaporą zagrały 4 gwiazdy
Dobczyce 0

Miasta świętują swoje imieniny. Pod zaporą zagrały 4 gwiazdy

Po Sułkowicach swoje święto obchodziły Dobczyce, a na scenie ustawionej pod zaporą zagrał Gromee, Czadoman i Michał Leja Jako jedyne Dni Dobczyc trwają przez trzy dni, a weekendowe granie rozpoczął swoim występem zespół IMMERSJA, a następnie piątkowa gwiazda wieczoru Gromee, który zaserwował publiczności najpopularniejsze kawałki w zupełnie nowej...

Dni Sułkowic otworzyły miesiąc festiwali [WIDEO]
Rozrywka 3

Dni Sułkowic otworzyły miesiąc festiwali [WIDEO]

W tym roku lipiec to miesiąc imprez i festiwali. Swoimi imieninami rozpoczęły go Sułkowice, które świętowały 50-lecie przyznania praw miejskich. Gwiazdami tegorocznych Dni Sułkowic był Kordian i Feel