Miasto

Ruszyły kontrole domowych pieców

Wraz z początkiem nowego sezonu grzewczego ruszyły kontrole domowych palenisk. Strażnicy miejscy sprawdzają czym mieszkańcy palą w piecach

Podstawowy zespół kontrolny składa się z funkcjonariuszy straży miejskiej tzw. eko patrolu gdyby jednak doszło do wystąpienia znacznych przekroczeń zanieczyszczenia lub gdyby wzrosła liczba zgłoszeń interwencyjnych, wówczas zespół kontrolny zasili patrol interwencyjny. Paleniska w poszczególnych sołectwach będą sprawdzane również przy okazji kontroli sanitarno ściekowej.

Kontrole instalacji grzewczych

Strażnicy miejscy prowadzą kontrole w oparciu o posiadane upoważnienia wydane przez Burmistrza Miasta i Gminy na mocy ustawy Prawo ochrony środowiska. Uprawniają one funkcjonariuszy do wejścia na posesje i sprawdzenia czy w paleniskach nie są spalane odpady. Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone w godzinach 6-22, a na terenach, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę.

Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia funkcjonariuszy, na miejsce wzywana jest policja. Jeśli strażnicy stwierdzą, że doszło do wykroczenia, możliwe są trzy scenariusze - wystawienie mandatu karnego do 500 zł, skierowanie sprawy do sądu, pouczenie.

Wysokość grzywny jest zależna od rozmiarów popełnionego przewinienia. W przypadku skierowania sprawy do sądu właściciel posesji jest zagrożony karą do 5000 zł. W sytuacjach spornych, strażnicy będą pobierali z palenisk próbki popiołu, które następnie przekazywane będą do analizy laboratoryjnej, celem stwierdzenia czy w popiele były obecne substancje zabronione. Tego typu ekspertyza da podstawę do karania przed sądem w chwili, kiedy gospodarz paleniska odmówi przyjęcia mandatu karnego i będzie się upierał, że nigdy w tym piecu nie spalano odpadów, a obecność ścięci przy piecu jest przypadkowa.

Przepisy antysmogowe i nowe uprawnienia dla straży miejskiej
Jednym z podstawowych zadań strażników od wielu lat jest profilaktyka i edukacja w zakresie ochrony środowiska. W trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze rozdają przygotowane wcześniej ulotki i materiały informacyjne o konieczności wymiany starych pieców. Uświadamiają o zagrożeniach płynących ze spalania szkodliwych substancji. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Energii, przy zakupie paliwa stałego – węgla – kupujący otrzymuje atest. Strażnicy będą mogli prosić o jego okazanie, aby sprawdzić, czy materiał palny spełnia określone parametry. Uporczywe łamanie przepisów antysmogowych będzie skutkować surowymi karami.

Od początku listopada strażnicy miejscy mogą wystawiać mandaty za łamanie przepisów prawa miejscowego, jakim jest uchwała antysmogowa. Stało się to możliwe dzięki rozporządzeniu wydanemu przez ministra spraw wewnętrznych i administracji z 11 października 2018 roku. Wprowadziła ona możliwość nakładania grzywien w drodze mandatu karnego za wykroczenia określone w art. 334 ustawy Prawo ochrony środowiska.

Art. 334. Kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa przyjętej na podstawie art. 96, podlega karze grzywny.

Oznacza to możliwość egzekwowania wymagań określonych w uchwałach Sejmiku Województwa Małopolskiego przyjętych na podstawie art. 96 ustawy Prawo ochrony środowiska:
Wysokość mandatu może wynieść do 500 zł. Sprawa może być również skierowana do sądu, który może wymierzyć grzywnę w wysokości do 5 000 zł.

Przypominamy, że mieszkańcy naszego obszaru od 1 lipca 2017 roku objęci zostali zakazem:
- spalania mułu i flotu węglowego oraz węgla kamiennego o uziarnieniu 0-3 mm,
- spalania drewna i innej biomasy o wilgotności powyżej 20%,
- użytkowania nowych kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu w zakresie emisji zanieczyszczeń i efektywności energetycznej.
- Do końca 2022 r trzeba wymienić wszystkie „kopciuchy” stare piece nie spełniające wymogów 3 klasy emisyjności.

Od 1 stycznia 2023 roku zakaz eksploatacji obejmie wszystkie pozaklasowe kotły oraz kominki o sprawności cieplnej poniżej 80%. Cztery lata później czyli 2027 r. zabronione będzie również użytkowanie kotłów 3 i 4 klasy.

Dokumenty weryfikowane w trakcie kontroli

Osoby, które eksploatują kotły, piece lub kominki, zobowiązane są do okazania w trakcie kontroli dokumentów potwierdzających spełnienie przepisów uchwały antysmogowej. Są to:
1. Dokumenty potwierdzające parametry stosowanego węgla np. certyfikat jakości węgla, faktura zawierająca informacje o parametrach zakupionego węgla. Kupujący ma prawo żądać tego dokumentu od sprzedawcy paliwa.
2. Dokumenty potwierdzające spełnienie przez urządzenie grzewcze wymagań w zakresie emisji zanieczyszczeń i sprawności (np. dokumentacja techniczna urządzenia, instrukcja użytkowania lub sprawozdanie z badań).
W przypadku wątpliwości, przeprowadzający kontrolę mają prawo do pobrania próbek paliwa do badań. Mogą również przeprowadzić na miejscu badanie wilgotności drewna przy pomocy wilgotnościomierza.

Od 4 listopada br. węgiel dostępny w sprzedaży musi spełniać wymagania jakościowe, zgodnie z wprowadzonym przez ministra energii rozporządzeniem. Oznacza to koniec z niekontrolowaną sprzedażą węgla bardzo złej jakości.

Normy jakości sprzedawanego węgla

Sezon grzewczy 2017/2018

Straż Miejska, od początku sezonu grzewczego przeprowadziła 262 kontroli pieców. Na 33 zgłoszenia przyjętych od mieszkańców tylko 7 okazało się zasadnych, gdzie dochodziło do spalania substancji zabronionych. Natomiast w 27 wszystkich ujawnionych nieprawidłowościach dotyczących termicznego przekształcania substancji zabronionych ukarano 25 osób mandatem łącznie na kwotę 5750 zł. W większości przypadków gdzie nakładano grzywnę do pieca były wrzucane nie śmieci bytowe, lecz elementy drzewa polakierowanego: pocięta boazeria, płyty wiórowe, stara stolarka okienna lub elementy płyt meblowych.

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach.
- Ustawa z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
- Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń.
- Uchwała nr XXXII/452/17 Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 23 styczna 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa małopolskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw
- Uchwały NR 159/XXI/2016 Rady Miejskiej w Myślenicach z dnia 29 kwietnia 2016 r. w sprawie: Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Myślenice.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Myślenice 

Powiązane tematy

Były prezes MARG nadal nie oddał pieniędzy. Ma na to jeszcze miesiąc
Myślenice 12

Były prezes MARG nadal nie oddał pieniędzy. Ma na to jeszcze miesiąc

Przed myślenickim Sądem Rejonowym odbyło się trzecie posiedzenie w sprawie byłego prezesa MARG, który jest oskarżony o przywłaszczenie pieniędzy z konta spółki. Na ich oddanie ma czas do 20 lutego Były prezes Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego odpowiada za działania na szkodę spółki. W trakcie trzeciego posiedzenia Sądu Rejonowego w Myślen...

Były prezes MARG nadal bez wyroku. Musi oddać pieniądze. „To wierzchołek góry lodowej”
Myślenice 4

Były prezes MARG nadal bez wyroku. Musi oddać pieniądze. „To wierzchołek góry lodowej”

Były prezes Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego odpowiada za działania na szkodę spółki. To drugie posiedzenie podczas którego Sąd Rejonowy w Myślenicach nie wydał orzeczenia w tej sprawie. "To wierzchołek góry lodowej" - sytuację w spółce komentuje burmistrz Jarosław Szlachetka Daniel P. został odwołany ze stanowiska prezesa spółki przez...

Posiedzenie sądu w sprawie byłego prezesa MARG. Wyrok jeszcze nie zapadł
Myślenice 4

Posiedzenie sądu w sprawie byłego prezesa MARG. Wyrok jeszcze nie zapadł

Były prezes Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego odpowiada za działania na szkodę spółki. Podczas pierwszego  posiedzenia Sąd Rejonowy w Myślenicach nie wydał wyroku Daniel P. został odwołany ze stanowiska prezesa spółki przez radę nadzorczą w styczniu tego roku. W marcu podczas konferencji prasowej, burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) zapre...

Komentarze

 • 28 lis 2018

  Jednym słowem, imo zagrożenia smogiem, nie powinniśmy zapominać że takie akcje są głównie po to by znów wyciągać kasę od ludzi, tak działa władza w Polsce

  39 7 Odpowiedz
 • 28 lis 2018

  Słyszałem że śmieci dzielimy na śmieci dzienne i śmieci nocne

  20 3 Odpowiedz
 • OKOKI 28 lis 2018

  To jest takie udawanie że się coś robi ,żeby nic z tym nie robić.Wystarczy obniżyć ceny gazu ,żeby się opłacało ogrzewać i po problemie.

  42 2 Odpowiedz
  • 28 lis 2018

   Podoba mi się twój profil

   3 9 Odpowiedz
  • jeden język a dwoje uszu 29 lis 2018

   A nie zauważyłeś że Putin z pomocą Merkel i trollów robią wszystko aby nas uzależnić od ruskiego gazu? Młody Polak pójdzie w gaz, ale stary doświadczony niemiłymi niespodziankami z gwałtownym wąchanie cen paliw w przeszłości nie bardzo, albo najpierw zastanowi się kilka razy.

   3 7 Odpowiedz
 • 28 lis 2018

  Niech dojadą nosaczy jarających śmieci...

  5 11 Odpowiedz
 • 29 lis 2018

  niższa cena gazu, wyższe zarobki i nie będzie problemu
  ludzie - ceny w polsce w większości są na poziomie cen w europie a zarobki niestety ok 3-4 razy niższe
  dlatego póki co będą w użyciu kopciuchuy
  każdy by chciał bez problemu założyć sobie gazowca i nie wynosić popiołu i mieć w kotłowni czysto, ale nikogo na to nie stać, dlatego ludzie oszczędzają
  na całym zgniłym zachodzie ludzie np. kupuja sobie nowe samochody i użytkują je max 6 lat a potem do żyda/czyt. do polaka/ i kupują nowy
  jak tak się stanie w PL to problem smogu tez zniknie
  dajcie ludziom zarobić a problemy same się rozwiążą

  40 3 Odpowiedz
  • jeden język a dwoje uszu 29 lis 2018

   A pod pozorem dbania o bezpieczeństwo za dodatkowymi opłatami od starych samochodów najbardziej lobbują producenci tych samochodów co się szybciej psują.

   7 Odpowiedz
 • 29 lis 2018

  Czy te Janusze nigdy nie zrozumieją, że ile worków będzie przed domem tyle RPGK zabierze? Oni mają jedyną segregacje, na te śmieci co palą w piecu i na te co wywożą do lasu

  14 7 Odpowiedz
  • 29 lis 2018

   Ale już nie koniecznie zostawią Ci tyle samo worków . A jak nima do czego wrzucać to się robi problem i do lasu . Tak więc kolejna fikcja jak kontrola palenisk.

   19 Odpowiedz
  • jeden język a dwoje uszu 29 lis 2018

   A za co wg tego artykułu zwykle byli ludzie karani? Pewnie tyle elementów z płyt meblowych palą bo co tydzień wymieniają sobie meble!?

   5 2 Odpowiedz
 • 29 lis 2018

  Zbliża się wieczór i wskaźnik zanieczyszczenia Airly robi się czerwony Aut jeździ zdecydowanie mniej niż południe. Wniosek sam się nasuwa paleniska smrodzą na potęgę. Kontrole tylko w małym stopniu pomogą, kupienie "ekologicznego węgla" droższe niż stara opona, gumiak, olej przepalony z silników. Czy jest na to rada tak edukacja i potanieć powinna energia i gaz jako dopłata za ekologiczne ciepło domowe Terminowa np za pięć lat!

  3 3 Odpowiedz
  • jeden język a dwoje uszu 29 lis 2018

   Bo ludzie nakupili kilka lat temu pseudo nowoczesnych kotłów zastępowych z wentylatorami zamiast miarkownikami, nikt ich nie nauczył ekologicznie w piecu palić i przy zakupie kotła słuchali handlowca zamiast inżyniera. Gdyby nie to co napisałem powyżej to poziomy zapylenia też były by przekroczone w zimie ale dużo rzadziej.

   7 2 Odpowiedz
 • 29 lis 2018

  Ciekawe ile tych kontroli się przeprowadza wieczorami... bo dzisiaj np. stężenie pm2.5 przekroczyło 1500%... jak to nie jest patologia, to nie wiem co.

  3 4 Odpowiedz
 • 2 gru 2018

  Ciekawe gdzie są te kontrole. W Krzyszkowicach na górze wieczorem odpalają śmiercionośne machiny. Piece tak kopcą że ciężko oddychać. Z kominów czarne dymy że cała okolica zadymiona. I jakoś tej straży miejskiej nie widać. Te informacje o kontrolach to chyba jakaś fikcja.

  3 2 Odpowiedz
  • Inżynier Monk 17 gru 2018

   No i co w tym dziwnego? Myślisz, że spalanie czystego węgla uwalnia z komina Chanel No 5? Myślisz, że produktem spalania jakiegokolwiek paliwa a zwłaszcza węgla "da się oddychać"?
   Można trochę to ograniczać techniką spalania itd ale nie oszukujmy się - efektem spalania węgla są pyły, sadze, popioły lotne itd. To jest zawiesina charakterystyczna dla zimowego wieczornego powietrza jaką pamiętam od najwcześniejszego dzieciństwa.

   Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 3 gru 2018

  "Uprawniają one funkcjonariuszy do wejścia na posesje i sprawdzenia czy w paleniskach nie są spalane odpady."
  Nie trzeba palić śmieci aby kopcić

  3 Odpowiedz
 • 12 gru 2018

  No, jak widzę co leci z kominów sąsiadów to nie wiem czy śmiać się czy płakać. MASAKRA. Nie słyszałam jednak o żadnych kontrolach.

  Odpowiedz
 • 18 gru 2018

  Przyjeździe do Sułkowic na osiedle- tylko nie zapomnijcie masek

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Pobili kolegę kastetem, żeby ukraść mu portfel i telefon
Myślenice 18

Pobili kolegę kastetem, żeby ukraść mu portfel i telefon

Dwaj mieszkańcy gminy Myślenice w wieku 21 i 18 lat usłyszeli zarzuty i trafili za kratki, po tym jak pobili kolegę pięściami i kastetem, aby zabrać mu portfel i telefon Był wieczór 17 stycznia, kiedy do Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach zgłosił się 17-letni mieszkaniec Sułkowic. Okazało się, że dzień wcześniej jego dwaj koledzy, z którymi...

Szkołę na Chełmie i Dolnym Przedmieściu czeka likwidacja?
Myślenice 53

Szkołę na Chełmie i Dolnym Przedmieściu czeka likwidacja?

Trwają rozmowy burmistrza z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 na Chełmie i nr 5 na Dolnym Przedmieściu. Ich tematem ma być zamknięcie tych placówek z dniem 1 września 2020 roku O planach związanych z zamknięciem szkół podstawowych na Chełmie i na Dolnym Przedmieściu informujecie od kilku dni. Do tej pory odbyły się zebrania z rodzicami ucz...

Gmina uruchamia linię miejską. Bus pojedzie z Jasienicy na Dolne Przedmieście
Myślenice 59

Gmina uruchamia linię miejską. Bus pojedzie z Jasienicy na Dolne Przedmieście

Pięć kursów dziennie po pętli od Jasienicy przez Bysinę, centrum Myślenic, po Dolne Przedmieście i ponownie przez Górne Przedmieście, Bysinę i Jasienicę - to trasa linii miejskiej, jaką dzisiaj zainaugurowała gmina Wystartowała pilotażowa linia miejska, w ramach której kursować będzie bus. Wystartuje w Jasienicy, następnie pojedzie przez Bysinę, G...

Co roku idą na rekord. WOŚP w Myślenicach zebrał ponad 205 tys. zł
Społeczeństwo 14

Co roku idą na rekord. WOŚP w Myślenicach zebrał ponad 205 tys. zł

„To jest niewyobrażalne! Myślenice są naprawdę wielkie. Znów mamy REKORD i to jaki!” – piszą organizatorzy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Myśleniczanie wrzucili do puszek z czerwonymi serduszkami ponad 205 tys. zł WOŚP 2020 pod hasłem "Wiatr w żagle" idzie na rekord. Zarówno w skali kraju jak i lokalnie, ponieważ w tym roku myśleniczanie z...

Nie czekaj - ratuj. Mówią uczennice II LO w Myślenicach
Edukacja 0

Nie czekaj - ratuj. Mówią uczennice II LO w Myślenicach

Projekt społeczny realizowany w ramach olimpiady polega na przeprowadzeniu szeregu akcji związanych z tematyką pierwszej pomocy, które mają na celu uświadomienie mieszkańcom regionu jak ważna jest szybka reakcja w przypadku zagrożenia życia. - Staramy się zachęcić ludzi poprzez szkolenia, media społecznościowe do podjęcia w odpowiednim przypadku d...