Powiat myślenicki

Powiat Myślenicki ósmy w Polsce i pierwszy w Małopolsce

W Ogólnopolskim Rankingu Powiatów za rok 2018 Powiat Myślenicki już po raz siódmy z rzędu (poprzednio w latach 2012-2017) otrzymał zaszczytny tytuł Laureata Rankingu Powiatów i znalazł się w czołówce prestiżowego rankingu prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich.

W ogólnopolskim zestawieniu zajął 8. miejsce w kategorii powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców. Wśród powiatów z województwa małopolskiego sklasyfikowanych w pierwszej dziesiątce rankingu Powiat Myślenicki ponownie był najlepszy i wyprzedził pozostałe samorządy powiatowe z Małopolski.

W 2018 r. obowiązywał nowy Regulamin Rankingu Powiatów o wielkości powyżej 120 tys. mieszkańców. Najważniejsze zmiany w Regulaminie Rankingu Powiatów dotyczyły: zmniejszenia ilości kategorii zgłaszanych do rankingu: z 84. kategorii, które obowiązywały w rankingu w 2017 r. do 58. kategorii w rankingu za rok 2018, wyłączenie z rankingu kategorii odnawialne źródło energii, co skutkowało redukcją punktów uzyskanych przez samorządy powiatowe w końcowej punktacji. W zakresie kategorii dot. pozyskania ilości środków finansowych pochodzących z funduszy zewnętrznych i z funduszy krajowych brano pod uwagę tylko środki pozyskane na inwestycje w infrastrukturę - nie uwzględniano w punktacji rankingu środków finansowych pozyskanych przez samorządy powiatowe na realizację projektów ,,miękkich” - np. projektów realizowanych w obszarach: edukacji, rynku pracy, pomocy społecznej.

Miejsce Powiatu Myślenickiego w Ogólnopolskim Rankingu Powiatów ZPP w 2018 r. kategoria: powiaty o wielkości powyżej 120 tys. mieszkańców

W Rankingu Powiatów za 2018 r. Powiat Myślenicki wysoko oceniono za pozyskanie środków z funduszy zewnętrznych i krajowych na inwestycje w infrastrukturę:

* kwota pozyskanych przez Starostwo Powiatowe i podległe jednostki organizacyjne środków finansowych pochodzących z funduszy zewnętrznych na inwestycje w infrastrukturę: 7 358 478,27 zł 

kwota pozyskanych przez Starostwo Powiatowe i podległe jednostki organizacyjne środków finansowych pochodzących z funduszy krajowych na inwestycje w infrastrukturę: 13 509 296,08 zł

łączna kwota pozyskanych przez Starostwo Powiatowe i podległe jednostki organizacyjne środków z funduszy zewnętrznych i krajowych na inwestycje w infrastrukturę: 20 867 774,35 zł

 

Zestawienie 10. najlepszych powiatów w kategorii powyżej 120 tys. mieszkańców pod względem ilości uzyskanych punktów za pozyskane środki z funduszy zewnętrznych i funduszy krajowych na inwestycje w infrastrukturę

Biorąc pod uwagę punktację samorządów powiatowych sklasyfikowanych w ,,złotej dziesiątce” Laureatów należy podkreślić wysokie 2. miejsce Powiatu Myślenickiego w odniesieniu do kategorii dot. ilości pozyskanych środków z funduszy zewnętrznych i funduszy krajowych na inwestycje w infrastrukturę.

W 2018 r. Powiat Myślenicki szeroko sięgał po środki zewnętrzne i krajowe przeznaczone na m.in.: inwestycje w infrastrukturze drogowej, modernizacje myślenickiego szpitala, projekty i programy w obszarach: ochrony zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, edukacji, rynku pracy, pomocy społecznej i podniesienia standardu usług administracji samorządowej. W Rankingu wysokie oceny przyznano naszemu Powiatowi również za działania obejmujące wydarzenia kulturalne, imprezy sportowe promujące aktywny styl życia, obsługę administracyjną mieszkańców, szkolenie kadry samorządowej starostwa i powiatowych jednostek organizacyjnych, konkursy powiatowe i działania promujące Powiat Myślenicki.

Miejsce Powiatu Myślenickiego w Ogólnopolskim Rankingu Powiatów ZPP w 2018 r. kategoria: powiaty o wielkości powyżej 120 tys. mieszkańców - z uwzględnieniem wielkości budżetu powiatów i ich ludności:

Jeśli spojrzeć na budżety powiatów lokujących się w wyróżnionej w Rankingu pierwszej dziesiątce samorządów powiatowych - można stwierdzić, iż wśród Laureatów dominują powiaty, które dysponują znacznie większymi budżetami w porównaniu do budżetu Powiatu Myślenickiego. W 2018 r. nasz Powiat konkurował z wieloma samorządami powiatowymi posiadającymi zdecydowanie większe budżety, a tym samym możliwości infrastrukturalne i ekonomiczne.

Starosta Józef Tomal: Cieszy siódmy z rzędu tytuł Laureata przyznany Powiatowi Myślenickiemu w Ogólnopolskim Rankingu Powiatów za rok 2018. W prestiżowej kategorii powiatów powyżej 120 tys. mieszkańców - obejmującej powiaty o największym potencjale - należymy do ścisłej czołówki krajowej samorządów powiatowych. Warto zaznaczyć, że jesteśmy najwyżej sklasyfikowanym powiatem w Małopolsce.

Powiat Myślenicki doceniono w rankingu za wielkość pozyskanych środków z funduszy zewnętrznych i funduszy krajowych na inwestycje w infrastrukturę. Rok 2018 to czas realizacji kolejnych oczekiwanych i ważnych inwestycji, służących poprawie warunków życia mieszkańców. Zgodnie z konsekwentnie prowadzoną przez nasz samorząd powiatowy polityką zrównoważonego rozwoju - znaczące środki finansowe kierowaliśmy na inwestycje majątkowe i infrastrukturalne we wszystkich obszarach działania Powiatu.

Doskonalimy i rozwijamy infrastrukturę drogową, sukcesywnie modernizujemy i wyposażamy w nowoczesny sprzęt kolejne oddziały myślenickiego szpitala, wspieramy rozwój bazy edukacyjnej i sportowej naszych szkół ponadpodstawowych. Inwestujemy również w kapitał ludzki poprzez działania w obszarze rynku pracy i pomocy społecznej, obejmujące młodych ludzi oraz osoby starsze i osoby bezrobotne. Najważniejsze jest to, że beneficjentami działań samorządu powiatowego są mieszkańcy powiatu myślenickiego.

W tym miejscu dziękuję za zaangażowanie wszystkim pracownikom Starostwa Powiatowego, jednostkom powiatowym oraz włodarzom gmin za współpracę i skuteczne działania na rzecz rozwoju Powiatu Myślenickiego - podsumował starosta Józef Tomal.

Ranking Związku Powiatów Polskich jest jednym z najbardziej cenionych przez samorządowców zestawień. To najpopularniejszy i najbardziej kompleksowy tego typu konkurs dla samorządów gminnych i powiatowych zarządzany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Eksperci oceniają samorządy według kilkudziesięciu kryteriów dotyczących działań proinwestycyjnych i prorozwojowych, rozwiązań poprawiających jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwoju społeczeństwa informacyjnego i obywatelskiego, umacniania systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, promocji rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspierania działań na rzecz gospodarki rynkowej, promocji rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, współpracy krajowej i międzynarodowej, a także działań promocyjnych.

Kolejność w rankingu uzależniona jest m.in. od osiąganych i zgłaszanych na bieżąco zrealizowanych projektów i wyników uzyskanych w ocenianych obszarach działalności.

Wyniki osiągnięte w prestiżowym rankingu samorządowym potwierdzają pozytywny wizerunek Powiatu Myślenickiego, jego silną markę rozpoznawalną na tle Województwa Małopolskiego i w skali ogólnopolskiej.

Oprac: WPSiFE

Materiał powstał we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Myślenicach

Powiązane tematy

Święto sołtysów powiatu myślenickiego
Okolice 0

Święto sołtysów powiatu myślenickiego

Już po raz drugi Powiat Myślenicki docenił sołtysów ze swojego terenu. Zainicjowane w ubiegłym roku przez starostę Józefa Tomala uroczyste obchody Święta Sołtysów Powiatu Myślenickiego są formą podziękowania dla sołtysów za ich zaangażowanie w pracę na rzecz lokalnych społeczności

Zobacz więcej

Puk! Puk! To ja smog. Jestem coraz bliżej...
Powiat myślenicki 13

Puk! Puk! To ja smog. Jestem coraz bliżej...

Lato się skończyło, spada temperatura, zimno doskwiera nam coraz bardziej, a z kominów niektórych domów wydobywa się pierwszy dym. Zaczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim do naszych miejscowości zbliża się smog… czym jest i skąd się bierze? Kiedy w marcu ubiegłego roku powstawał Myślenicki Alarm Smogowy, wiele osób twierdziło, że nie przetrwa do...

Ostrzeżenie: Wiatr w nocy może wiać z prędkością 100 km/h
Powiat myślenicki 0

Ostrzeżenie: Wiatr w nocy może wiać z prędkością 100 km/h

Na dzisiejszą noc przewidywany jest silny wiatr o średniej prędkości od 45 km/h do 60 km/h, w porywach do 100 km/h z północnego zachodu. Najsilniejsze porywy wystąpią w górach. Według synoptyka z IMGW, prawdopodobieństwo wystąpienia tak silnego wiatru oceniono na 85 proc. miedzy godziną 20 (17 września) a 9 rano (18 września). Wprowadzono drugi st...

Rafał Kudas: Z chwilą zaprzestania działalności 24-godzinnej apteki, rozmowy o dyżurach pozostałych będą konieczne
Powiat myślenicki 2

Rafał Kudas: Z chwilą zaprzestania działalności 24-godzinnej apteki, rozmowy o dyżurach pozostałych będą konieczne

"Rozmowy na temat większej liczby aptek na terenie powiatu nie będą prowadzone, bo obecność przynajmniej jednej spełnia warunki zabezpieczenia dyżurowego aptek. Jednak z chwilą zaprzestania działalności 24-godzinnej apteki rozpoczęcie takiego dialogu będzie konieczne" - w rozmowie z nami mówi Rafał Kudas, wicestarosta powiatu myślenickiego. Pytan...

Dopalacze i środki psychoaktywne mogą doprowadzić do śmierci
Społeczeństwo 0

Dopalacze i środki psychoaktywne mogą doprowadzić do śmierci

Czym są dopalacze i narkotyki? Jakie konsekwencje może ze sobą nieść ich zażywanie? Policjanci przypominają, że zażywanie środków psychoaktywnych, a w szczególności dopalaczy, może powodować śmiertelne zatrucia. Na te i na wiele innych pytań w Szkole Podstawowej w Dziekanowicach odpowiadał oficer prasowy KPP w Myślenicach i dzielnicowy z Dobczyc....

Kolejne wyjazdy do kolizji
Drogi 0

Kolejne wyjazdy do kolizji

Przyczyną jednej z wczorajszych kolizji było prawdopodobnie oślepienie kierowcy przez słońce. W ostatnich zdarzeniach ucierpieli też kierowcy jednośladów. Jak informuje Roman Ajchler, we wtorek, przed godz. 17, dyżurny operacyjny KP PSP w Myślenicach  otrzymał zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego z dostawczym (najechanie na poprzedzający poj...

To koniec korków na nowej Zakopiance? Zmiana ruchu na węźle Skomielna
Drogi 4

To koniec korków na nowej Zakopiance? Zmiana ruchu na węźle Skomielna

Zmieniona została organizacja ruchu na węźle Skomielna S7. To przez wąskie gardło na rondzie tworzyły się korki na nowym odcinku Zakopianki Od piątku, 11 października, ruch pojazdów wjeżdżających na rondo w ciągu DK28 od strony Krakowa i kierujących się na południe, nie przecina się z ruchem pojazdów jadących od strony Nowego Targu i Zakopanego w...