Połowa przestępstw w powiecie ma miejsce w Myślenicach. Rośnie popularność narkotyków i dopalaczy
W 2018 roku na terenie powiatu myślenickiego stwierdzono 1285 przestępstw, z których niemal połowa dotyczy miasta i gminy Myślenice.
Rosnącym problemem są narkotyki i dopalacze. - W ubiegłym roku zabezpieczyliśmy łącznie 8,66 kg narkotyków. Problem związany z nielegalnymi substancjami w Myślenicach stoi na wysokim poziomie – zwraca uwagę komendant Maciej Kubiak
Podczas VIII sesji Rady Miejskiej Komendant Powiatowy Policji Maciej Kubiak przedstawił ocenę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Miasta i Gminy Myślenice za rok 2018.
Z prezentacji komendanta wynika, że w 2018 roku na terenie powiatu stwierdzono 1285 przestępstw (przy 1136 w 2017) z których zgłoszenia dotyczące miasta i gminy Myślenice stanowiły 523 (496 w 2017 r.).
- To stanowi prawie połowę wszystkich przestępstw i pozwala na wysuniecie wniosku, że to właśnie ten rejon jest obszarem najbardziej zagrożonym spośród obsługiwanych przez jednostkę – zwracał uwagę komendant.
Wzrasta liczba zgłoszeń dotyczących bójek i pobić, kradzieży z włamaniem, przestępstw gospodarczych, rozbójniczych i narkotykowych, natomiast maleje uszkadzanie rzeczy, uszczerbek na zdrowiu, kradzieże samochodów i kradzież ogółem.
Wykrywalność przestępstw utrzymuje się na poziomie 78,5%.
W 2018 roku policjanci Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach interweniowali 8035 razy (przy 10577 w 2017 r.) z tego 1744 dotyczyło działań na terenie miasta i gminy Myślenice.
Komendant zwracał uwagę, że rośnie znaczenie Krajowej Mapy Zagrożeń, z której mieszkańcy korzystają coraz chętniej. Najczęściej nanoszą na niej przypadki przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie i spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.
Po przedstawieniu statystyk, radni zadawali pytania dotyczące bezpieczeństwa w ich miejscowościach oraz aktualnej sytuacji w jakiej znajduje się jednostka
Eleonora Lejda-Kuklewicz (KWW Macieja Ostrowskiego): Jaki jest stan taboru i jaką liczbą radiowozów Pan dysponuje?
Komendant Maciej Kubiak: Nie chcę podawać liczb, natomiast powiem, że nasza sytuacja jest jedną z najtrudniejszych w garnizonie małopolskim. Potrzeb mamy dużo więcej, ale cieszę się, że Pani zapytała o te kwestie. Zbieram środki na wsparcie w tym temacie. Mam nadzieję, że uda nam się to, ale takie działania pozwolą załatać dziurę na moment.
Podczas patroli w radiowozach kilometry nieubłaganie uciekają. W tym roku otrzymaliśmy 2 pojazdy z taboru używanego z przebiegiem przekraczającym 200 tys. km. To pojazdy, które nie stoją, a ciągle są w ruchu. Potrzeby mamy duże i każda pomoc jest mile widziana. Dziękuję za zeszłoroczne wsparcie, jeśli jest taka możliwość proszę o wsparcie również w obecnym.
Tomasz Wójtowicz (KWW MO): Dziękuje za to, że w Osieczanach pojawiły się patrole ranne i w godzinach popołudniowych. Czy policja przedsięwzięła jakieś działania dotyczące powstania pasów dla pieszych w Osieczanach?
Maciej Kubiak: W tej kwestii czekamy na ruch starostwa. Każda inwestycja poprawiająca bezpieczeństwo jest przez nas mile widziana i na pewno zostanie przez nas pozytywnie zaopiniowana.
Czesław Wierzba (PiS): Czy udało się dotrzeć do autora gróźb karalnych wystosowanych w kierunku burmistrza Szlachetki?
Maciej Kubiak: Odmawiam odpowiedzi na to pytanie. W tej sprawie toczy się postępowanie, czynności zostały podjęte i musimy czekać na ich wynik. Pokrzywdzony na pewno dowie się pierwszy, jednak publicznie nie chciałbym zabierać głosu w tej sprawie.
Mirosław Fita (PiS): Czy można w okresie letnim wprowadzić na miasto patrole piesze?
Maciej Kubiak: Jestem ich zwolennikiem. Od 20 lat, kiedy tylko mogę asygnować policjantów do takiej służby, to właśnie tak robię. Zawsze uważałem, że tego typu patrole są najbardziej skuteczne. Jedynym problemem z jakim się zmagamy w tej kwestii jest… brak policjantów.
Nie zawsze pozwala na to stan etatowy, obecnie mamy 2-3 wakaty, jednak wielu policjantów przebywa na zwolnieniach, mamy też młodą kadrę, która się doszkala. Jeśli to tylko będzie możliwe, postaram się, aby latem w centrum pojawił się patrol pieszy.
Eleonora Lejda-Kuklewicz (KWW MO): Od paru lat obserwuję jak rośnie popularność narkotyków i dopalaczy. Ten problem na terenach wiejskich jest wielki. Występuje na Dolnym Przedmieściu przy „Domu Ludowym”, w Bysinie przy cmentarzu, w Jasienicy przy amfiteatrze, parkingu, pod szkołą, a nawet przy kościele. W tych miejscach przydałyby się częstsze patrole, bo po te substancje coraz częściej sięgają dzieciaki.
Maciej Kubiak: W 2018 zabezpieczyliśmy łącznie 8,66 kg narkotyków. Problem związany z nielegalnymi substancjami w Myślenicach stoi na wysokim poziomie. Spraw jest tak dużo, że zastanawiamy się od której zacząć. Tu ocieramy się o tajne operacje, o których nie mogę mówić.
Zawsze byłem zwolennikiem mocnej profilaktyki i odwiedzin policjantów w szkołach. Odpowiadamy na każde zaproszenie, traktując je jak okazję do zapoznania młodzieży z tą problematyką.
Jarosław Szlachetka, burmistrz (PiS): Dziękuję za współprace ze strażą miejską i ocenę monitoringu miejskiego. Jeśli będą możliwości finansowe, to po połowie roku rozpoczniemy modernizację stanowiska monitoringu w KPP w Myślenicach.
Maciej Kubiak: Dziękuję za wszelką pomoc. Każda jej forma jest przez policję mile widziana. Cenimy sobie współpracę z burmistrzem i radnymi, liczymy na jak największą liczbę uwag z Państwa strony. Jeśli Państwo znajdą czas, mogę przychodzić na sesję nawet co miesiąc. Chętnie opowiem o tym co robimy.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.