Okolice

Pola i łąki płoną w całym powiecie. Strażacy liczą na opady i szybki wzrost traw

W tym roku sezon na wypalanie traw rozpoczął się wyjątkowo wcześnie, bo w połowie lutego. W przeciągu 3 tygodni strażacy wyjeżdżali do pożarów nieużytków niespełna 100 razy – najczęściej na terenach gminy Myślenice, Sułkowice, Dobczyce.

"W związku z opadami liczymy na szybki wzrost trawy i zakończenie procederu" – mówią strażacy


Co roku o tej samej porze – w okresie wiosennym dochodzi do pożarów wznieconych wypalaniem traw na łąkach oraz nieużytkach rolnych. Policjanci i strażacy co roku przypominają, że takie postępowanie niesienie olbrzymie straty w środowisku i stanowi realne niebezpieczeństwo dla ludzi.

To jednak nie pomaga, a trawy płoną w całym powiecie. Sezon na ich wypalanie w tym roku rozpoczął się wyjątkowo wcześnie, bo w połowie lutego. Tylko w przeciągu pierwszych kilku ciepłych dni Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach odnotowała kilkanaście przypadków wypalania nieużytków. W kolejnych trzech tygodniach doszło ich kilkadziesiąt, łącznie dobijając niemal do setki, a ogień często podchodził do okolicznych lasów.

 

Średnio 130 wyjazdów w roku, koszt jednego ok. 500 zł

FOTO: Ogień z pól, łąk i nieużytków często zagraża nie tylko okolicznym zabudowaniom, ale również lasom

Nie pomagają coroczne apele strażaków i policjantów zamieszczane w mediach. Wciąż wśród mieszkańców pokutuje przekonanie, że wypalanie roślinności to sposób na oczyszczenie nieużytków rolnych. W ostatnich 6 latach, strażacy wyjeżdżają do tego typu akcji średnio 130 razy w roku.

- Najwięcej zgłoszeń, bo 186 odnotowaliśmy w 2015 roku, ale do rekordowych zaliczyć można również lata 2014 i 2017, kiedy gasiliśmy nieużytki po 160 razy. Szacunkowy koszt wyjazdu jednego zastępu PSP do tego typu pożaru, to ok. 500 zł. Oczywiście zależny jest od odległości, czasu gaszenia, zużycia środków gaśniczych itp. W przypadku OSP koszty obciążają budżety gmin odpowiadające za ochronę przeciwpożarową – mówi mł. bryg. Roman Ajchler z PSP Myślenice.

Strażacy zwracają uwagę, że pożary nieużytków angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych, a ludzie zaangażowani w tego typu akcję w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i budynków w innym miejscu.

Wyjazdy PSP Myślenice do pożarów traw w latach:
2019 – 96
2018 – 75
2017 – 160
2016 – 101
2015 – 186
2014 – 160


Kara do 5000 zł, a nawet więzienie

- Ryzyko jest ogromne. Wzniecony pożar zagraża ludziom i ich dobytkowi, płoną lasy i giną zwierzęta. Niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych oraz tych, które go wzniecają. Bardzo często wypalane łąki znajdują się przy drogach. Wówczas dym może poważnie ograniczać widoczność kierowcom, co stwarza dodatkowe zagrożenie – w komunikacie zwraca uwagę Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

W ubiegłym roku w pożarze traw obrażenia w postaci poparzeń drugiego stopnia dłoni oraz pierwszego stopnia twarzy odniosła jedna osoba.

Konsekwencje w postaci grzywny to najłagodniejszy wymiar kary, jaka może spotkać osoby wypalające trawy. Sankcje za takie postępowanie określone są w Kodeksie wykroczeń, który mówi o karze „(…) aresztu, nagany lub grzywny do 5000 zł” oraz w Kodeksie Karnym zawierającym zapis o karze pozbawienia wolności od roku nawet do 10 lat.

Złapanie podpalacza na gorącym uczynku nie należy do prostych. Pomimo, że często to właściciele podkładają ogień, w momencie konfrontacji ze strażą lub policją tłumaczą, że wzniecili tylko alarm.

– Tego typu pożary mają miejsce w różnych lokalizacjach i rzadko spotykamy tam właścicieli, a jeżeli już to tłumaczą nam, iż nie wiedzą kto podpalił, a sami przybiegli gasić – przyznaje Roman Ajchler.

Jednocześnie podpowiada, że najlepszą receptą na to, aby w kolejnych latach nie występowało zjawisko wypalania traw, jest regularne ich koszenie oraz dbanie o swoje działki i pola. - Wtedy na wiosnę zobaczymy tylko zieloną trawę, a nie pokłady zeschłej z poprzedniego roku – wyjaśnia.

Pierwszy deszcz daje nadzieję

Każdego roku strażacy czekają na pierwsze opady deszczu, po których szybko zielenią się pola, łąki i nieużytki.

- W związku ze zmianą warunków pogodowych i opadami deszczu liczymy na szybki wzrost trawy i zakończenie procederu wypalania pozostałości roślinnych z minionego sezonu – podsumowuje mł. bryg. Roman Ajchler.

Od 2013 roku trawy najczęściej płoną w gminach:
Myślenice: 206 (24 w 2019)
Sułkowice: 138 (21 w 2019)
Dobczyce: 100 (6 w 2019)
Siepraw: 83 (6 w 2019)
Pcim: 68 (7 w 2019)
Lubień: 43 (0 w 2019)
Tokarnia: 37 (2 w 2019)
Wiśniowa: 37 (7 w 2019)
Raciechowice: 14 (1 w 2019 )

Powiązane tematy

Komentarze

  • Gosiaa 7 kwi

    Myślenice Zasan Trzemesnia -Niby tak bardzo apelują o niewypalanie traw i dajecie kary a czy kare dostanie ten chłopak co non stop podpala trawy tylko dlatego żeby jego oddział strażaków wyjechał w akcje ? Caly czas podpala a kary dostają właściciele , dlaczego ?

    16 3 Odpowiedz
  • Raphaell 8 kwi

    W ostatniej gminie nawet zabrakło.....zapałek...ech...

    2 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Piesi nie czują się tu bezpiecznie. Większość kierowców pędzi nawet setką
Osieczany 8

Piesi nie czują się tu bezpiecznie. Większość kierowców pędzi nawet setką

Każdego dnia drogę powiatową w Osieczanach pokonuje 10 tys. samochodów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby 87% z nich nie przekraczało prędkości, często pędząc ponad 100 km/h  „Bezpieczeństwo pieszych w Osieczanach” to temat debaty, jaka z inicjatywy policji i starostwa powiatowego odbyła się w budynku szkoły podstawowej. To drugie spotkanie dot...

Wspólna własność? Nie w tym mieście. Potrafią zniszczyć niemal wszystko
Sułkowice 2

Wspólna własność? Nie w tym mieście. Potrafią zniszczyć niemal wszystko

W gminie Sułkowice wandale bawią się w najlepsze. Tym razem zniszczyli przystanek autobusowy w Biertowicach „Z przykrością informujemy o kolejnym akcie wandalizmu w naszej gminie. Dzisiaj w nocy zniszczono przystanek w Biertowicach” – czytamy na oficjalnym kanale Miasta i Gminy Sułkowice. Burmistrz po raz kolejny apeluje o reagowanie i zgłaszanie...

Kolizje po deszczu. Jedźcie ostrożniej w taką pogodę
Drogi 0

Kolizje po deszczu. Jedźcie ostrożniej w taką pogodę

W środę w Stróży i Lubniu na drodze ekspresowej S7 kierowcy dwóch samochodów wpadli w poślizg i uderzyli w bariery oddzielające jezdnie Do obydwu zdarzeń doszło w krótkim odstępie czasu. Jak podaje myślenicka straż, w Stróży w wyniku uderzenia kierująca pojazdem została poszkodowana i przewieziona przez Zespół Ratownictwa Medycznego do Szpitalnego...

Pożydowska bożnica zostanie na swoim miejscu. Powstanie w niej Izba Pamięci
Wiśniowa 5

Pożydowska bożnica zostanie na swoim miejscu. Powstanie w niej Izba Pamięci

Jeszcze kilka miesięcy temu radni w Wiśniowej chcieli przenieść pożydowską Bożnicę do skansenu. Teraz zmienili zdanie i powstanie w niej Izba Pamięci poświęcona historii gminy z naciskiem na  wyróżnienie walk partyzantów AK Zaledwie kilka miesięcy temu radni gminy Wiśniowa opowiedzieli się za za relokacją Bożnicy, co według nich miało być dla niej...

Pożar w domu wielodzietnej rodziny
Siepraw 0

Pożar w domu wielodzietnej rodziny

Syreny jednostek gminy Siepraw zawyły w niedzielne popołudnie. Okazało się, że to pożar w budynku mieszkalnym. W trakcie dojazdu pierwszego zastępu OSP rodzina ewakuowała się z budynku - 8 osób, w tym 7 dzieci, natomiast ratownicy pomogli w ewakuacji ojca z niepełnosprawnym 2,5 letnim dzieckiem przy użyciu drabiny z balkonu pierwszego piętra Straż...

„Tu od kierowcy potrafisz dostać zje**, bo nie powiedziałeś, że chcesz wysiąść”. Mamy poziom przewozu osób jak na Ukrainie?
Powiat myślenicki 62

„Tu od kierowcy potrafisz dostać zje**, bo nie powiedziałeś, że chcesz wysiąść”. Mamy poziom przewozu osób jak na Ukrainie?

"Jedną ręką prowadzisz, hajs już w kieszeni jest przygotowany do wydawania. Bus zapchany jak puszka sardynek. Tutaj nawet od kierowcy autobusu potrafisz zje*** dostać, bo nie powiedziałeś, że chcesz wysiąść i masz pretensje" – brzmi znajomo? Tak, ale akcja dzieje się na Ukrainie i jest bliźniaczo podobna do tej, jaką można zastać w busach obsługuj...