Przez 24 lata opiekował się kopcem Józefa Piłsudskiego. Teraz jego rolę przejmie gmina
- 13 maja 2019
Stanisław Gubała przez 24 lata dbał o kopiec Józefa Piłsudskiego w Osieczanach za co odebrał podziękowania od gminy, która teraz będzie administrować ten obiekt
W 84 rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego na kopcu w Osieczanach odbyła się uroczystość podczas której opiekę nad tym obiektem oficjalnie przejęła gmina Myślenice.
Od 24 lat funkcję kustosza tego miejsca sprawował Stanisław Gubała mieszkający w najbliższym sąsiedztwie kopca. Emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego nie tylko porządkował teren, ale również wykonał schody prowadzące na górę, gdzie umieścił obeliks na którym wykuł napis: „Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu - młodzież z Osieczan”. Jego dziełem jest drewniana poręcz i maszt na który podczas uroczystości wciągana jest biało-czerwona flaga.
Ponownie zawisła na jego szczycie podczas niedzielnych obchodów 84 rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. W trakcie uroczystości Stanisław Gubała odebrał z rąk burmistrza Jarosława Szlachetki odebrał list dziękujący za ich postawę i wieloletnią opiekę nad kopcem.
Kopiec powstał w Osieczanach w 1938 roku z inicjatywy młodzieży, która postanowiła usypać go na cześć Józefa Piłsudskiego. Obecnie na jego szczycie znajduje się tablica pamiątkowa z wyrytym napisem „Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu - młodzież z Osieczan”, maszt do wywieszania flagi w święta państwowe i ławka.
Czy kopiec im. Józefa Piłsudskiego ma szansę stać się atrakcją turystyczną regionu?
- TAK TAK 56%
- NIE NIE 44%
- Głosów: 702
W ubiegłym roku powołany został Komitet Opieki nad Kopcem, który miał sprawić że to miejsce, że ten często pomijany punkt turystyczny zyska na popularności.
W jednym z naszych sondaży pytamy Was, czy kopiec ma szanse stać się atrakcją turystyczną regionu. Zdania w tej kwestii są podzielone niemal po równo, bowiem jak dotąd wiarę w to podziela 52% ankietowanych, natomiast 48% uważa, że nie jest to miejsce atrakcyjne dla turystów.
Kopiec Józefa Piłsudskiego znajduje się na zakręcie ul. Zdrojowej, która łączy się z drogą prowadzącą do Osieczan. Stoi na działce, której właścicielem jest kolejny mieszkaniec Osieczan – Marian Forsztęga. Podczas uroczystości również otrzymał list dziękczynny, a następnie oficjalnie przekazał teren na rzecz gminy, która stała się oficjalnym opiekunem tego miejsca.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Staszku gratuluję, zawsze byłeś wzorem dobrego nauczyciela i społecznika.
Szkoda, że nie wspomniano uczniów z Gimnazjum nr 3 na Zarabiu. Oni od 2006 roku, odkąd otrzymali za Patrona Marsz. Józefa Piłsudskiego opiekowali się kopcem wraz z p. Stanisławem Gubałą.