Osieczany

Przez 24 lata opiekował się kopcem Józefa Piłsudskiego. Teraz jego rolę przejmie gmina

Stanisław Gubała przez 24 lata dbał o kopiec Józefa Piłsudskiego w Osieczanach za co odebrał podziękowania od gminy, która teraz będzie administrować ten obiekt

W 84 rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego na kopcu w Osieczanach odbyła się uroczystość podczas której opiekę nad tym obiektem oficjalnie przejęła gmina Myślenice.

Od 24 lat funkcję kustosza tego miejsca sprawował Stanisław Gubała mieszkający w najbliższym sąsiedztwie kopca. Emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego nie tylko porządkował teren, ale również wykonał schody prowadzące na górę, gdzie umieścił obeliks na którym wykuł napis: „Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu - młodzież z Osieczan”. Jego dziełem jest drewniana poręcz i maszt na który podczas uroczystości wciągana jest biało-czerwona flaga.

Ponownie zawisła na jego szczycie podczas niedzielnych obchodów 84 rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. W trakcie uroczystości Stanisław Gubała odebrał z rąk burmistrza Jarosława Szlachetki odebrał list dziękujący za ich postawę i wieloletnią opiekę nad kopcem.

Kopiec powstał w Osieczanach w 1938 roku z inicjatywy młodzieży, która postanowiła usypać go na cześć Józefa Piłsudskiego. Obecnie na jego szczycie znajduje się tablica pamiątkowa z wyrytym napisem „Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu - młodzież z Osieczan”, maszt do wywieszania flagi w święta państwowe i ławka.

Czy kopiec im. Józefa Piłsudskiego ma szansę stać się atrakcją turystyczną regionu?

 • TAK TAK 56%
 • NIE NIE 44%
 • Głosów: 702

W ubiegłym roku powołany został Komitet Opieki nad Kopcem, który miał sprawić że to miejsce, że ten często pomijany punkt turystyczny zyska na popularności.

W jednym z naszych sondaży pytamy Was, czy kopiec ma szanse stać się atrakcją turystyczną regionu. Zdania w tej kwestii są podzielone niemal po równo, bowiem jak dotąd wiarę w to podziela 52% ankietowanych, natomiast 48% uważa, że nie jest to miejsce atrakcyjne dla turystów.

Kopiec Józefa Piłsudskiego znajduje się na zakręcie ul. Zdrojowej, która łączy się z drogą prowadzącą do Osieczan. Stoi na działce, której właścicielem jest kolejny mieszkaniec Osieczan – Marian Forsztęga. Podczas uroczystości również otrzymał list dziękczynny, a następnie oficjalnie przekazał teren na rzecz gminy, która stała się oficjalnym opiekunem tego miejsca.

Powiązane tematy

Komentarze

 • adzygmunt 13 maj

  Staszku gratuluję, zawsze byłeś wzorem dobrego nauczyciela i społecznika.

  29 1 Odpowiedz
 • 15 maj

  Szkoda, że nie wspomniano uczniów z Gimnazjum nr 3 na Zarabiu. Oni od 2006 roku, odkąd otrzymali za Patrona Marsz. Józefa Piłsudskiego opiekowali się kopcem wraz z p. Stanisławem Gubałą.

  5 Odpowiedz

Zobacz więcej

Rodzice skarżą się na wójta. Przedszkole pozostaje w Czasławiu. Na rok...
Raciechowice 0

Rodzice skarżą się na wójta. Przedszkole pozostaje w Czasławiu. Na rok...

Wójt chciał przenieść przynajmniej jeden oddział przedszkola z Czasławia do Raciechowic, ale rodzice i dyrektor byli przeciwni. Temat trafił na kolejne sesje rady gminy. Wacław Żarski zmienił plany, przynajmniej na rok … O planach związanych z przeniesieniem przedszkolaków z Czasławia do Raciechowic wójt Wacław Żarski mówił jeszcze podczas czerwco...

Zderzenie na Zakopiance. Ranne 3 osoby w tym pieszy
Głogoczów 8

Zderzenie na Zakopiance. Ranne 3 osoby w tym pieszy

W Głogoczowie na drodze krajowej nr 7 zderzyły się dwa samochody, które całkowicie zablokowały przejazd w kierunku Krakowa Poszkodowane zostały 3 osoby w tym pieszy przechodzący przez przejście dla pieszych. Strażacy, którzy zjawili się na miejscu udzielili poszkodowanym pierwszej pomocy. - Niezbędna okazała się stabilizacja odcinka szyjnego kręg...

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków
Turystyka 2

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków

Mimo, że do Małopolskiego Zlotu Szlakami Walk Partyzanckich jeszcze miesiąc, to prowadzące na Suchą Polanę szlaki zostały odnowione przez PTTK Lubomir W bieżącym roku mija 75 rocznica krwawych wydarzeń i ciężkich walk partyzanckich w rejonie Łysiny. Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego „Lubomir” w Myślenicach po raz 29...

Domek letniskowy spłonął doszczętnie
Harbutowice 0

Domek letniskowy spłonął doszczętnie

Strażacy gasili domek letniskowy w Harbutowicach. Nie udało się go uratować, ogień strawił go całkowicie, zostawiając po nim zgliszcza Drewniany domek letniskowy płonął bardzo szybko. Mimo, że strażacy podali dwa prądy wody, a ze środka wynieśli 11 kilogramową butlę gazową. Po tym jak ogień udało się opanować, strażacy rozebrali konstrukcję domku,...