Osieczany

Przez 24 lata opiekował się kopcem Józefa Piłsudskiego. Teraz jego rolę przejmie gmina

Stanisław Gubała przez 24 lata dbał o kopiec Józefa Piłsudskiego w Osieczanach za co odebrał podziękowania od gminy, która teraz będzie administrować ten obiekt

W 84 rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego na kopcu w Osieczanach odbyła się uroczystość podczas której opiekę nad tym obiektem oficjalnie przejęła gmina Myślenice.

Od 24 lat funkcję kustosza tego miejsca sprawował Stanisław Gubała mieszkający w najbliższym sąsiedztwie kopca. Emerytowany nauczyciel wychowania fizycznego nie tylko porządkował teren, ale również wykonał schody prowadzące na górę, gdzie umieścił obeliks na którym wykuł napis: „Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu - młodzież z Osieczan”. Jego dziełem jest drewniana poręcz i maszt na który podczas uroczystości wciągana jest biało-czerwona flaga.

Ponownie zawisła na jego szczycie podczas niedzielnych obchodów 84 rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. W trakcie uroczystości Stanisław Gubała odebrał z rąk burmistrza Jarosława Szlachetki odebrał list dziękujący za ich postawę i wieloletnią opiekę nad kopcem.

Kopiec powstał w Osieczanach w 1938 roku z inicjatywy młodzieży, która postanowiła usypać go na cześć Józefa Piłsudskiego. Obecnie na jego szczycie znajduje się tablica pamiątkowa z wyrytym napisem „Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu - młodzież z Osieczan”, maszt do wywieszania flagi w święta państwowe i ławka.

Czy kopiec im. Józefa Piłsudskiego ma szansę stać się atrakcją turystyczną regionu?

 • TAK TAK 56%
 • NIE NIE 44%
 • Głosów: 702

W ubiegłym roku powołany został Komitet Opieki nad Kopcem, który miał sprawić że to miejsce, że ten często pomijany punkt turystyczny zyska na popularności.

W jednym z naszych sondaży pytamy Was, czy kopiec ma szanse stać się atrakcją turystyczną regionu. Zdania w tej kwestii są podzielone niemal po równo, bowiem jak dotąd wiarę w to podziela 52% ankietowanych, natomiast 48% uważa, że nie jest to miejsce atrakcyjne dla turystów.

Kopiec Józefa Piłsudskiego znajduje się na zakręcie ul. Zdrojowej, która łączy się z drogą prowadzącą do Osieczan. Stoi na działce, której właścicielem jest kolejny mieszkaniec Osieczan – Marian Forsztęga. Podczas uroczystości również otrzymał list dziękczynny, a następnie oficjalnie przekazał teren na rzecz gminy, która stała się oficjalnym opiekunem tego miejsca.

Powiązane tematy

Piesi nie czują się tu bezpiecznie. Większość kierowców pędzi nawet setką
Osieczany 29

Piesi nie czują się tu bezpiecznie. Większość kierowców pędzi nawet setką

Każdego dnia drogę powiatową w Osieczanach pokonuje 10 tys. samochodów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby 87% z nich nie przekraczało prędkości, często pędząc ponad 100 km/h  „Bezpieczeństwo pieszych w Osieczanach” to temat debaty, jaka z inicjatywy policji i starostwa powiatowego odbyła się w budynku szkoły podstawowej. To drugie spotkanie dot...

Komentarze

 • adzygmunt 13 maj

  Staszku gratuluję, zawsze byłeś wzorem dobrego nauczyciela i społecznika.

  29 1 Odpowiedz
 • 15 maj

  Szkoda, że nie wspomniano uczniów z Gimnazjum nr 3 na Zarabiu. Oni od 2006 roku, odkąd otrzymali za Patrona Marsz. Józefa Piłsudskiego opiekowali się kopcem wraz z p. Stanisławem Gubałą.

  6 Odpowiedz

Zobacz więcej

Ukrył skradziony samochód w swoim garażu
Powiat myślenicki 0

Ukrył skradziony samochód w swoim garażu

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 35-latkowi z powiatu myślenickiego, który ukradł opla o wartości 40 tys. zł. Samochód odzyskali policjanci z powiatu krakowskiego Do kradzieży auta doszło z 17 na 18 listopada na parkingu w Skawinie. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań. Jak informuje myślenicka policja, kiedy pokrzywdzony zauważył brak poj...

Głogoczowskie Gospodynie działają Lokalnie!
Głogoczów 0

Głogoczowskie Gospodynie działają Lokalnie!

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie zaprosiło w okresie od lipca do grudnia 2019 roku mieszkańców miejscowości i dzieci z Przedszkola Samorządowego do udziału w projekcie „Polska to My. Przyszłość to Wy” W Głogoczowie już powoli widać efekty Programu Działaj Lokalnie. Mieszkańcy wsi w ramach projektu Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w...

Spadł pierwszy śnieg: Zobacz kto odśnieża drogi w twojej miejscowości
Drogi 5

Spadł pierwszy śnieg: Zobacz kto odśnieża drogi w twojej miejscowości

Mimo, że pierwsze opady śniegu nie były obfite, to warto wiedzieć, kto tej zimy będzie odpowiedzialny za odśnieżanie dróg powiatowych, a kto zajmie się ich utrzymaniem w obrębie ulic i dróg gminnych Przetargi są już rozstrzygnięte i wyłoniły firmy, które będą dbały o przejezdność na drogach w nadchodzącej zimie. Spis firm wraz z kontaktem, które b...