Kultura

Lipiec pełen imprez. Przed nami miesiąc festiwali, koncertów i zabawy. Co warto zobaczyć?

Lipiec pełen imprez. Przed nami miesiąc festiwali, koncertów i zabawy. Co warto zobaczyć?

Tradycyjnie lipiec to miesiąc w którym miasta powiatu myślenickiego obchodzą swoje imieniny, a stałym elementem lata jest Festiwal Folkloru.

Moda na festiwale nabiera na sile, a miasta prześcigają się w ich organizacji. Co nas czeka w najbliższych tygodniach?

 

 

 

Dni Sułkowic 2019: Zagra Kordian i Feel

Jako pierwsze w tym roku swoje imieniny świętować będą Sułkowice. Miasto w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia nadania praw miejskich, dlatego impreza ma być wyjątkowa.

Gwiazdami dwudniowej imprezy, która odbywać się będzie na stadionie Gościbii będzie Kordian oraz Zespół Feel.

Nie obędzie się bez stałych atrakcji imprezy: turnieju Mega-Piłkarzyków, Luna Parku z Czech, smakołyków przygotowanych przez koła gospody. Jak zapewniają organizatorzy; Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Wiśniowa stawia na „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

Również w najbliższy weekend w Wiśniowej odbędzie się Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego "Beskidzkie Rytmy i Smaki" oraz Jarmark Rzemiosł i Zawodów Tradycyjnych.

W ramach dwudniowej imprezy odbędą się koncerty zespołów regionalnych, kapel, chórów, orkiestr, zespołów muzycznych, wystawy rękodzieła artystycznego, kiermasze produktów regionalnych, konkursy i zabawy taneczne.

Podczas Festiwalu zostanie zaprezentowany folklor, tradycje, muzyka, tańce, wyroby i produkty regionalne, konkurs na potrawę i produkt regionalny pięciu grup etnicznych zamieszkujących Beskid Wyspowy Białych Górali, Lachów, Kliszczaków, Podhalan i Zagórzan.

 

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem

W poniedziałek 8 lipca w Myślenicach rozpoczną się szóste Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem. „Przekrocz z nami swoje granice i udaj się w kulturową podróż życia” zachęcają organizatorzy. Co czeka nas w tym roku?

Tegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się 8 lipca i potrwa do środy 17 lipca. W tym czasie w Myślenicach, Tarnowcu, Pcimiu i Krakowie (Galeria Krakowska) zaprezentuje się 10 zespołów z Korei, Meksyku, Nepalu, Nowej Zelandii, Portoryko, Tajwanu, Rumunii, Serbii i Polski.

Główna scena koncertowa zostanie ustawiona w Rynku w Myślenicach. W ramach wydarzeń festiwalowych będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach rękodzieła dla dzieci i dorosłych, warsztatach tanecznych, koncertach muzyki etnicznej, pokazach kinowych, wystawach i spotkaniach autorskich.

Na scenie w Myślenicach podczas Myślenickiego Balu Tropikalnego będzie można usłyszeć DJ Jakuba Kozaka, dzień później zagra Psio Crew, a w niedzielę do tańca podrywać będzie formacja Bum Bum ORKeSTAR.

 

Dni Dobczyc: Gromee, Czadoman, Mateusz Mijal i Damian Holecki

Dobczyce swoje dni wydłużają maksymalnie i świętować będą od piątku do niedzieli 12-14 lipca. W piątek na scenie przy zaporze wystąpi Gromee, a dyskotekę prowadzić będą DJ Pepe, Hubertus, Maximo i Honda.

W drugim dniu królować będzie disco polo, a gwiazdą wieczoru będzie Czadoman, natomiast w niedzielę koncert da Damian Holecki a następnie Mateusz Mijal.

 

 

Rabisko Rock Festiwal

Trzecia edycja Rabisko Rock Festiwalu odbędzie się w dniach 20-21 lipca w Myślenicach. Na scenie na Zarabiu (plaża trawiasta) wystąpią m.in. zespoły ibisi, Trafiłem Na Owczarnię, Arbeit Kommando, Pemod, TERAPOLKA, DEALER, Burek! Dobry Pies, Psychodela, Inkwizycja, Little Raph, HighSanity, HellHaven, Malformation, Heart Attack, noneforall, Krusher, ARTHEMORE.Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Kto zagra podczas Dni Myślenic, Sułkowic i Dobczyc? Który festiwal waszym zdaniem przyciągnie największą publiczność?

 

Myślenicki Festiwal Lata: Zakopower i Lady Pank

Koncertowy miesiąc w naszym regionie zakończy Festiwal Lata na myślenickim Zarabiu, gdzie na plaży trawiastej zagra Zakopower i Lady Pank. Imprezę zaplanowano na ostatni weekend miesiąca w dniach 27-28 lipca.

Oprócz głównych koncertów na pewno odbędzie się wiele imprez towarzyszących o charakterze kulturalnym, czy sportowym. Planowane są też atrakcje dla dzieci, strefa gastronomiczna i oczywiście wesołe miasteczko.

Zakopower to ujmując skrótowo folkowa „dusza” obleczona rockowym „ciałem”. Z jednej strony wierny korzeniom, z drugiej chętnie absorbujący współczesne muzyczne nurty i tradycyjne folkowe instrumentarium pięknie równoważący groźnym pomrukiem gitary, mocnym uderzeniem rockowej sekcji rytmicznej czy jazzowymi dęciakami. Cichym bohaterem tego zespołu jest Mateusz Pospieszalski, kompozytor i producent nagrań Zakopower, a twarzą i niepodrabialnym głosem Sebastian Karpiel-Bułecka. Na ten duet nie ma mocnych.

Legendarny polski zespół rockowy założony w 1981 roku przez Jana Borysewicza, jednego z najbardziej cenionych polskich kompozytorów i gitarzystów. Wraz z wokalistą Januszem Panasewiczem stanowią trzon grupy, która już od 37 lat króluje na polskiej scenie muzycznej.

 

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej