Kościół

Główne obchody Złotego Jubileuszu: Zamknięty dojazd do centrum

Główne obchody Złotego Jubileuszu: Zamknięty dojazd do centrum

W sobotę na myślenickim Rynku odbędzie się msza będąca zwieńczeniem tygodnia obchodów Jubileuszu 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Zamknięty dojazd do centrum, zostawione samochody zostaną odholowane

Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku koronacji obrazu dokonał kard. Karol Wojtyła. W niedzielę 18 sierpnia tydzień obchodów jubileuszu otworzył bp Józef Guzdek z Wadowic, natomiast na sobotę 24 sierpnia zaplanowano uroczystą mszę, która jest głównym wydarzeniem tego święta.

Do uczestnictwa w obchodach w rozmowie z nami zaprasza ks. proboszcz Zdzisław Balon. - Koronacja była potwierdzeniem wiary w obecność Maryi i nadprzyrodzone działanie obrazu przez ówczesne pokolenie. Dzisiaj, świętując Jubileusz, chcemy to uznać i zaświadczyć o tym wobec pokolenia, które dorasta – mówi.

Echa Złotego Jubileuszu słychać nie tylko wśród wiernych parafii NNMP w Myślenicach, ale również wśród samorządowców. Kilka dni temu radni 20 głosami „za” przy jednym „nie biorącym udziału” podjęli uchwałę w której „zawierzają dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy Myślenice Macierzyńskiej opiece i trosce Najświętszej Maryi Pannie Pani Myślenickiej”, a burmistrz Jarosław Szlachetka wyrażał nadzieję, że współpraca z parafią to zalążek tworzenia oferty w ramach turystyki religijnej w mieście.

W ramach jubileuszowego tygodnia wierni brali udział nie tylko w specjalnych mszach, ale również mogli m.in. wysłuchać wykładu s. prof. Michała Pieli: "Chwyćmy się śladów Maryi...", wziąć udział w wieczorze pieśni maryjnych, czy seansie filmu dokumentalnego o życiu parafii pod opieką Pani Myślenickiej.

 

Zamknięte drogi, wyznaczone parkingi

W związku z mszą planowaną na płycie Rynku w sobotę 24 sierpnia o godz. 11:00 w ramach Jubileuszu 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej, w centrum miasta wystąpią utrudnienia.

Najbardziej odczuwalne będą w obrębie ulic Reja, Gałczyńskiego i Słowackiego, a ulica Kościuszki zostanie zamknięta w piątek 23 sierpnia od godziny 20:00. Ruch zostanie przywrócony w sobotę 24 sierpnia od godziny 22:00.

- Prosimy o niepozostawianie samochodów w obrębie płyty Rynku i wyżej wymienionych ulic, bezwzględny zakaz parkowania zostanie czasowo wprowadzony na parkingach w obrębie Rynku, dotyczyć będzie też zatok parkingowych przy ul. Kościuszki, Królowej Jadwigi, czy Piotra Skargi. Zaleca się, aby od godziny 13 do 14 zaniechać poruszania się samochodami w centrum miasta oraz przyjść pieszo na mszę, co ułatwi dostanie się bezpośrednio na płytę Rynku, a także bezpieczny powrót – apelują urzędnicy i straż miejska odpowiedzialni za organizację ruchu.

Co więcej, w Rynku w czasie trwania obchodów Jubileuszu zabrania się zastawiania w jakikolwiek sposób wyjść i dróg ewakuacyjnych oraz dróg dojazdowych dla służb ratowniczych.

Gdzie zaparkować samochód? Urzędnicy wraz ze strażą miejską wskazują ulice, gdzie pielgrzymi mogą zostawiać swoje samochody. Należą do nich:

- ul. Solidarności
- ul. Słowackiego
- ul. Kazimierza Wielkiego
- ul. Sienkiewicza
- ul. Zdrojowa
- ul. Galla Anonima
- ul. Cegielskiego
- Zakopianka, pod wiaduktem
- Parafia św. Brata Alberta
- Parkingi na Placu Kilińskiego oraz przy ul. Traugutta i Jordana są zarezerwowane dla zaproszonych gości oraz osób duchownych. 

Program uroczystości

Miejsce: Rynek w Myślenicach

Godz.: 10:00 – rozpoczęcie czuwania przed Mszą Św. Jubileuszową (prowadzi ks. Marcin Filar)
10:30 – prezentacja okolicznościowej kartki przygotowanej przez Pocztę Polską
11:00 – ok. 13:00 – Msza Św. Jubileuszowa: wprowadzenie pocztów sztandarowych, procesja wejścia od Sanktuarium, poprzez ul. ks. Piotra Skargi i środek Rynku, główny celebrans: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, homilia: abp Marek Jędraszewski, podziękowanie: proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP ks. Zdzisław Balon, prośba o zawierzenie Miasta i Gminy Pani Myślenickiej: burmistrz Jarosław Szlachetka, akt zawierzenia: abp Marek Jędraszewski, przejście procesji i uczestników Eucharystii na plac kościelny.

Miejsce: plac wokół Sanktuarium przy figurze św. Józefa

Godz.: ok. 13:00 – poświęcenie przez kard. Stanisława Dziwisza figury św. Józefa, wotum parafian z okazji 50-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Pani Myślenickiej

Miejsce: parking przy Rynku od strony ul. Kościuszki

Godz.: ok. 13:30 – poczęstunek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia

Powiązane tematy

Komentarze

 • 23 sie 2019

  Jakie to są specjalne msze w których wierni brali udział?

  5 5 Odpowiedz
  • mysleniczaninzdziada 23 sie 2019

   na przyklad takie: Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, AKATYST ku czci Bogarodzicy, Wieczór pieśni maryjnych, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Msza Święta z udziałem Róż Różańcowych, Droga Krzyżowa wokół świątyni, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Pasterka Maryjna... a w sobote glowna msza -

   zapraszamy kosciol jest otwarty dla wszystkich a to swieto naszej matki jak mowi proboszcz

   11 5 Odpowiedz
 • 23 sie 2019

  Samochody zostaną odholowane, a do przechodniów będziecie strzelać? Jak mieszkańcy postanowią świętować urodziny Misia Uszatka - postać z innej bajki, to też mogą liczyć na zablokowanie miasta?

  18 11 Odpowiedz
 • 23 sie 2019

  Godz.11.00 do 13.00 prośba o zawierzenie Miasta i Gminy Pani Myślenickiej burmistrz Jarosław Szlachetka. Mam pytanie; wobec tego jaką wartość ma to zawierzenie na sesji 19 sierpnia 2019 r.? Nie jest ważne? Po co ta szopka? Jedna i druga ?

  14 8 Odpowiedz
 • 23 sie 2019

  Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, AKATYST ku czci Bogarodzicy, Wieczór pieśni maryjnych, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Droga Krzyżowa wokół świątyni, Adoracja Najświętszego Sakramentu, - to o czym piszesz to nie są msze święte.
  Msza św. jest zawsze jedna, a pytanie było do autora artykułu, żeby objaśnił co miał na myśli pisząc specjalne.

  5 5 Odpowiedz
 • 23 sie 2019

  Poddaję się mój mały móżdżek nie jest w stanie tego ogarnąć.

  4 5 Odpowiedz
 • 23 sie 2019

  Każda religia na Świecie to absurd wymyślony przez człowieka opierający się na kłamstwie w celu osiągnięcia korzyści materialnych

  11 9 Odpowiedz
 • 23 sie 2019

  No to kriss111 wpadłeś na świetny pomysł na swój biznes, a kto wie może nawet dostaniesz dofinansowanie. Razem z koli, który jedzie na wiarę i kosciół przy każdej okazji możecie założyć nawet spółkę. Księgowa Wam wytłumaczy jak działają spółki. Powodzenia

  5 4 Odpowiedz
  • 24 sie 2019

   Jeśli tak nie jest jak pisze kris111 to:

   a.) po co na mszy chodzi się po składce ?
   b.) po co płacimy podatek na kościół (konkordat) ?
   c.) po co sakramenty dla wiernych kosztują ?
   d.) po co kościół przyjmuje darowizny ?
   e.) po co Rydzykowi imperium medialno- rozrywkowe ?
   f.) dlaczego Ryzyk sięga chętnie do kieszenie emerytek i rencistek ?
   g.) po co zbiera się od wiernych cegiełki na budowę nowych świątyń ?
   h.) dlaczego Państwo Islamskie (ISIS) budowało swoją potęgę na ropie naftowej ?
   i.) po co chodząc po kolędzie ksiądz zbiera koperty ?

   Powyższe dotyczy nie tylko kościoła katolickiego, a w mniejszym lub większym znaczeniu wszystkie wiary na świecie.

   3 2 Odpowiedz
  • 24 sie 2019

   Ja nikomu nie zabraniam wierzyć ale mam nadzieje , że kiedyś ten absurd jakim jest wiara w coś czego nie ma przestanie funkcjonować w ludzkich głowach . Jedyną słuszną rzeczą jest nauka i siła ludzkiego umysłu !

   3 3 Odpowiedz
  • 25 sie 2019

   Nie będziemy zakładać spółki, bo niesienie oświecenia ciemnemu ludowi wykonuję gratis, w przeciwieństwie do Kościoła, a spółka musi dążyć do zysku - tak, jak Kościół.

   Odpowiedz
 • mirek@ 24 sie 2019

  pytanie do organizatorów: o której będą jakieś cuda pokazywane? bo nie mogę tego znaleźć w programie - to ma byc niespodzianka?

  3 6 Odpowiedz
  • 25 sie 2019

   Cuda zazwyczaj są podczas ofiarowania. Wychodzi facet z pustym koszyczkiem, a wraca z pełnym! Co dziwne, Jezus powiedział, aby rozdać swój majątek i iść za nim, ale Kościół ma swój łeb i woli go gromadzić. Ale to taki szczegół.

   1 1 Odpowiedz
 • 24 sie 2019

  No ale mirekm już jest pierwszy udokumentowany cud, to nie Ty dodałeś tutaj pierwszy komentarz;-)

  3 1 Odpowiedz

Zobacz więcej