Kościół

Główne obchody Złotego Jubileuszu: Zamknięty dojazd do centrum

W sobotę na myślenickim Rynku odbędzie się msza będąca zwieńczeniem tygodnia obchodów Jubileuszu 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Zamknięty dojazd do centrum, zostawione samochody zostaną odholowane

Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku koronacji obrazu dokonał kard. Karol Wojtyła. W niedzielę 18 sierpnia tydzień obchodów jubileuszu otworzył bp Józef Guzdek z Wadowic, natomiast na sobotę 24 sierpnia zaplanowano uroczystą mszę, która jest głównym wydarzeniem tego święta.

Do uczestnictwa w obchodach w rozmowie z nami zaprasza ks. proboszcz Zdzisław Balon. - Koronacja była potwierdzeniem wiary w obecność Maryi i nadprzyrodzone działanie obrazu przez ówczesne pokolenie. Dzisiaj, świętując Jubileusz, chcemy to uznać i zaświadczyć o tym wobec pokolenia, które dorasta – mówi.

Echa Złotego Jubileuszu słychać nie tylko wśród wiernych parafii NNMP w Myślenicach, ale również wśród samorządowców. Kilka dni temu radni 20 głosami „za” przy jednym „nie biorącym udziału” podjęli uchwałę w której „zawierzają dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy Myślenice Macierzyńskiej opiece i trosce Najświętszej Maryi Pannie Pani Myślenickiej”, a burmistrz Jarosław Szlachetka wyrażał nadzieję, że współpraca z parafią to zalążek tworzenia oferty w ramach turystyki religijnej w mieście.

W ramach jubileuszowego tygodnia wierni brali udział nie tylko w specjalnych mszach, ale również mogli m.in. wysłuchać wykładu s. prof. Michała Pieli: "Chwyćmy się śladów Maryi...", wziąć udział w wieczorze pieśni maryjnych, czy seansie filmu dokumentalnego o życiu parafii pod opieką Pani Myślenickiej.

 

Zamknięte drogi, wyznaczone parkingi

W związku z mszą planowaną na płycie Rynku w sobotę 24 sierpnia o godz. 11:00 w ramach Jubileuszu 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej, w centrum miasta wystąpią utrudnienia.

Najbardziej odczuwalne będą w obrębie ulic Reja, Gałczyńskiego i Słowackiego, a ulica Kościuszki zostanie zamknięta w piątek 23 sierpnia od godziny 20:00. Ruch zostanie przywrócony w sobotę 24 sierpnia od godziny 22:00.

- Prosimy o niepozostawianie samochodów w obrębie płyty Rynku i wyżej wymienionych ulic, bezwzględny zakaz parkowania zostanie czasowo wprowadzony na parkingach w obrębie Rynku, dotyczyć będzie też zatok parkingowych przy ul. Kościuszki, Królowej Jadwigi, czy Piotra Skargi. Zaleca się, aby od godziny 13 do 14 zaniechać poruszania się samochodami w centrum miasta oraz przyjść pieszo na mszę, co ułatwi dostanie się bezpośrednio na płytę Rynku, a także bezpieczny powrót – apelują urzędnicy i straż miejska odpowiedzialni za organizację ruchu.

Co więcej, w Rynku w czasie trwania obchodów Jubileuszu zabrania się zastawiania w jakikolwiek sposób wyjść i dróg ewakuacyjnych oraz dróg dojazdowych dla służb ratowniczych.

Gdzie zaparkować samochód? Urzędnicy wraz ze strażą miejską wskazują ulice, gdzie pielgrzymi mogą zostawiać swoje samochody. Należą do nich:

- ul. Solidarności
- ul. Słowackiego
- ul. Kazimierza Wielkiego
- ul. Sienkiewicza
- ul. Zdrojowa
- ul. Galla Anonima
- ul. Cegielskiego
- Zakopianka, pod wiaduktem
- Parafia św. Brata Alberta
- Parkingi na Placu Kilińskiego oraz przy ul. Traugutta i Jordana są zarezerwowane dla zaproszonych gości oraz osób duchownych. 

Program uroczystości

Miejsce: Rynek w Myślenicach

Godz.: 10:00 – rozpoczęcie czuwania przed Mszą Św. Jubileuszową (prowadzi ks. Marcin Filar)
10:30 – prezentacja okolicznościowej kartki przygotowanej przez Pocztę Polską
11:00 – ok. 13:00 – Msza Św. Jubileuszowa: wprowadzenie pocztów sztandarowych, procesja wejścia od Sanktuarium, poprzez ul. ks. Piotra Skargi i środek Rynku, główny celebrans: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, homilia: abp Marek Jędraszewski, podziękowanie: proboszcz parafii pw. Narodzenia NMP ks. Zdzisław Balon, prośba o zawierzenie Miasta i Gminy Pani Myślenickiej: burmistrz Jarosław Szlachetka, akt zawierzenia: abp Marek Jędraszewski, przejście procesji i uczestników Eucharystii na plac kościelny.

Miejsce: plac wokół Sanktuarium przy figurze św. Józefa

Godz.: ok. 13:00 – poświęcenie przez kard. Stanisława Dziwisza figury św. Józefa, wotum parafian z okazji 50-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Pani Myślenickiej

Miejsce: parking przy Rynku od strony ul. Kościuszki

Godz.: ok. 13:30 – poczęstunek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia

Powiązane tematy

Zmiany w parafiach. Którzy księża odejdą i kto przyjdzie na ich miejsce?
Kościół 6

Zmiany w parafiach. Którzy księża odejdą i kto przyjdzie na ich miejsce?

Archidiecezja Krakowska opublikowała listę księży, którzy odchodzą ze swoich stanowisk. Kto ich zastąpi i które parafie czekają zmiany? Na terenie powiatu myślenickiego żadne zmiany nie dotyczą księży proboszczy, jednak ruchy kadrowe widać wśród księży wikariuszy. W Myślenicach ks. Jarosław Łabęda został zwolniony z obowiązków wikariusza parafii...

Grażyna Ambroży: Jestem osobą wierzącą, ale uważam, że nie należy łączyć spraw państwowych z wiarą
Wywiad 84

Grażyna Ambroży: Jestem osobą wierzącą, ale uważam, że nie należy łączyć spraw państwowych z wiarą

Jestem osobą wierzącą, lecz uważam, że nie należy łączyć spraw władzy (państwowych i administracyjnych) z wiarą (duchowością i religią). Jako katolicy powinniśmy się opierać na Biblii, a jako obywatele musimy stosować się do konstytucji, gdzie wyraźnie zapisany jest rozdział Państwa od Kościoła - w rozmowie z nami mówi radna Grażyna Ambroży (KWW B...

Dalsze losy Myślenic zawierzone Matce Boskiej. Msza na Rynku przyciągnęła tłumy
Kościół 48

Dalsze losy Myślenic zawierzone Matce Boskiej. Msza na Rynku przyciągnęła tłumy

Dzisiaj na myślenickim Rynku odbywają się uroczystości będące zwieńczeniem tygodnia obchodów Jubileuszu 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Punktem kulminacyjnym uroczystości było przyjęcie aktu zawierzenia losów Miasta i Gminy Myślenice Matce Boskiej Myślenickiej.   Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myśleni...

Komentarze

 • 23 sie

  Jakie to są specjalne msze w których wierni brali udział?

  5 5 Odpowiedz
  • mysleniczaninzdziada 23 sie

   na przyklad takie: Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, AKATYST ku czci Bogarodzicy, Wieczór pieśni maryjnych, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Msza Święta z udziałem Róż Różańcowych, Droga Krzyżowa wokół świątyni, Adoracja Najświętszego Sakramentu, Pasterka Maryjna... a w sobote glowna msza -

   zapraszamy kosciol jest otwarty dla wszystkich a to swieto naszej matki jak mowi proboszcz

   11 5 Odpowiedz
 • 23 sie

  Samochody zostaną odholowane, a do przechodniów będziecie strzelać? Jak mieszkańcy postanowią świętować urodziny Misia Uszatka - postać z innej bajki, to też mogą liczyć na zablokowanie miasta?

  18 11 Odpowiedz
 • 23 sie

  Godz.11.00 do 13.00 prośba o zawierzenie Miasta i Gminy Pani Myślenickiej burmistrz Jarosław Szlachetka. Mam pytanie; wobec tego jaką wartość ma to zawierzenie na sesji 19 sierpnia 2019 r.? Nie jest ważne? Po co ta szopka? Jedna i druga ?

  14 8 Odpowiedz
 • 23 sie

  Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP, AKATYST ku czci Bogarodzicy, Wieczór pieśni maryjnych, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Droga Krzyżowa wokół świątyni, Adoracja Najświętszego Sakramentu, - to o czym piszesz to nie są msze święte.
  Msza św. jest zawsze jedna, a pytanie było do autora artykułu, żeby objaśnił co miał na myśli pisząc specjalne.

  5 5 Odpowiedz
 • 23 sie

  Poddaję się mój mały móżdżek nie jest w stanie tego ogarnąć.

  4 5 Odpowiedz
 • 23 sie

  Każda religia na Świecie to absurd wymyślony przez człowieka opierający się na kłamstwie w celu osiągnięcia korzyści materialnych

  11 9 Odpowiedz
 • 23 sie

  No to kriss111 wpadłeś na świetny pomysł na swój biznes, a kto wie może nawet dostaniesz dofinansowanie. Razem z koli, który jedzie na wiarę i kosciół przy każdej okazji możecie założyć nawet spółkę. Księgowa Wam wytłumaczy jak działają spółki. Powodzenia

  5 4 Odpowiedz
  • 24 sie

   Jeśli tak nie jest jak pisze kris111 to:

   a.) po co na mszy chodzi się po składce ?
   b.) po co płacimy podatek na kościół (konkordat) ?
   c.) po co sakramenty dla wiernych kosztują ?
   d.) po co kościół przyjmuje darowizny ?
   e.) po co Rydzykowi imperium medialno- rozrywkowe ?
   f.) dlaczego Ryzyk sięga chętnie do kieszenie emerytek i rencistek ?
   g.) po co zbiera się od wiernych cegiełki na budowę nowych świątyń ?
   h.) dlaczego Państwo Islamskie (ISIS) budowało swoją potęgę na ropie naftowej ?
   i.) po co chodząc po kolędzie ksiądz zbiera koperty ?

   Powyższe dotyczy nie tylko kościoła katolickiego, a w mniejszym lub większym znaczeniu wszystkie wiary na świecie.

   3 2 Odpowiedz
  • 24 sie

   Ja nikomu nie zabraniam wierzyć ale mam nadzieje , że kiedyś ten absurd jakim jest wiara w coś czego nie ma przestanie funkcjonować w ludzkich głowach . Jedyną słuszną rzeczą jest nauka i siła ludzkiego umysłu !

   3 3 Odpowiedz
  • 25 sie

   Nie będziemy zakładać spółki, bo niesienie oświecenia ciemnemu ludowi wykonuję gratis, w przeciwieństwie do Kościoła, a spółka musi dążyć do zysku - tak, jak Kościół.

   Odpowiedz
 • mirek@ 24 sie

  pytanie do organizatorów: o której będą jakieś cuda pokazywane? bo nie mogę tego znaleźć w programie - to ma byc niespodzianka?

  3 6 Odpowiedz
  • 25 sie

   Cuda zazwyczaj są podczas ofiarowania. Wychodzi facet z pustym koszyczkiem, a wraca z pełnym! Co dziwne, Jezus powiedział, aby rozdać swój majątek i iść za nim, ale Kościół ma swój łeb i woli go gromadzić. Ale to taki szczegół.

   1 1 Odpowiedz
 • 24 sie

  No ale mirekm już jest pierwszy udokumentowany cud, to nie Ty dodałeś tutaj pierwszy komentarz;-)

  3 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Pojawiają się ideologie, które w imię wolności chcą zawładnąć naszymi sercami i umysłami
Kościół 38

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Pojawiają się ideologie, które w imię wolności chcą zawładnąć naszymi sercami i umysłami

"Pojawiają się ideologie, które w imię wolności chcą zawładnąć naszymi sercami i umysłami, ideologie ateistyczne, odrzucające prawdę o Bogu, który stworzył człowieka jako kobietę i mężczyznę na swój obraz i swoje podobieństwo i nie dziwmy się temu, że jeżeli odrzuca się Boga -za tym idą także groźne konsekwencje odnoszące się do człowieka" - podcz...

Co 50 lat temu do myśleniczan mówił kard. Karol Wojtyła? 
Kościół 2

Co 50 lat temu do myśleniczan mówił kard. Karol Wojtyła? 

Koronacji wizerunku Matki Bożej w Myślenicach 24 sierpnia 1969 roku dokonał ks. kardynał Karol Wojtyła. Jakimi słowami przemawiał do wiernych zgromadzonych pod myślenickim sanktuarium? Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku kor...

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM
Kościół 0

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM

Poranna msza rozpoczęła tydzień jubileuszowy uświetnijący prawie dwuletnie przygotowania do złotego jubileuszu koronacji wizerunku Matki Bożej Myślenickiej   Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach  trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku koronacji obrazu dokonał kar...

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległości na myślenickim Rynku
Myślenice 3

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległości na myślenickim Rynku

Główne uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości miały miejsce na płycie myślenickiego Runku, gdzie burmistrz przekazał klucze do miasta Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu Sto pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w Myślenicach rozpoczęła się od Rajdu Patriotycznego organizowanego przez Stowarzyszenie Moto Sport Myś...

ALARMUJECIE: Ktoś wybudował TO przy "Lipce" na Plebańskiej Górze. Co to jest?
Myślenice 73

ALARMUJECIE: Ktoś wybudował TO przy "Lipce" na Plebańskiej Górze. Co to jest?

Na Plebańskiej Górze, w miejscu gdzie przez lata rosła legendarna "Lipka" przez wielu kojarzona z tą w herbie miasta, powstała niezidentyfikowana budowla. "Co to jest?" - pytacie  Na redakcja@miasto-info.pl otrzymujemy coraz więcej pytań dotyczących budowli na Plebańskiej Górze. "Podczas spaceru pod Lipke natknąłem się na takie coś...  Bylem załam...

Rośnie sprzedaż „małpek” z mocnym alkoholem. Samorządy apelują o wprowadzenie ograniczeń
Społeczeństwo 17

Rośnie sprzedaż „małpek” z mocnym alkoholem. Samorządy apelują o wprowadzenie ograniczeń

Władze lokalne z całego kraju naciskają na Ministerstwo Zdrowia, aby ograniczyć sprzedaż alkoholu w małych butelkach. "Małpki" stają się coraz bardziej popularne, a Polacy sięgają po nie coraz częściej Jak podaje „Dziennika Gazeta Prawna”, od co najmniej kilku miesięcy samorządowcy naciskają na stronę rządową, aby zająć się problmemem w sposób sys...