Dobczyce

Zainteresowanie rejsami przerosło oczekiwania organizatorów. Od teraz rezerwacja tylko przez internet

Od teraz zapisy na rejsy edukacyjne po tafli jeziora dobczyckiego odbywać się będą wyłącznie przez internet. Fot. Tadeusz Bochnia

Rejsy edukacyjne po Zbiorniku Dobczyckim cieszą się tak dużą popularnością, że MPWiK Kraków postanowił kontynuować je we wrześniu. Zmienia się sposób zapisów na godzinne poznawanie zbiornika z tafli wody.

Od 4 września na rejsy można się zapisać wyłącznie przez internet, wypełniając specjalny formularz. Burmistrz Dobczyc podczas ostatniej sesji zastanawiał się jednak, jaką formę zapisów przyjąć dla seniorów.

Tomasz Suś, burmistrz Dobczyc: Zdaję sobie sprawę, że część mieszkańców może mieć pretensje, że ciężko jest się zapisać na rejsy i ja to dobrze rozumiem. Pamiętajmy, że urząd gminy w maksymalny sposób pracuje nad tym, aby pomagać w zapisach. 

Podjęliśmy decyzję, również po rozmowach z pracownikami promocji, że powstanie aplikacja i nie będzie przyjmowania telefonicznych zapisów na rejsy.

Zastanawiamy się nad jedną kwestią seniorów, mówię o tych osobach, które niekoniecznie korzystają z komputerów, internetu. Może zrobimy tak, że uruchomimy np. jeden rejs tylko dla seniorów. Pozostałe osoby będą mogły się zapisać wyłącznie przez internet. 

Nawiązywał też do zainteresowania rejsami ze strony urzędników i wyjaśniał, czy planowana jest kontynuacja poznawania Zbiornika Dobczyckiego w przyszłym roku.

Zwracał również uwagę radnym i urzędnikom, którzy proponowali zorganizowanie rejsu wyłącznie dla nich. - Powtarzam, gdzie się tylko spotkam z każdym z naszych urzędników i mówię: poczekajmy, spokojnie. W pierwszej kolejności niech sobie popływają mieszkańcy - wyjaśniał Burmistrz Suś. 

Jak zapowiedział, rejsy będą kontynuowane również w przyszłym roku. Podkreślał, że jest to duże przedsięwzięcie i dziękował tym, którzy są wyrozumiali i potrafią napisać. - Cieszę się, że mamy taką możliwość, bo przez lata tego nie było – podsumował Tomasz Suś.

 

Co czeka na uczestników rejsów?

Jak pisaliśmy dwa miesiące temu, tylko podczas 12 rejsów pilotażowych, jakie zorganizowano w jeden z lipcowych weekendów, wzięło udział ponad 600 osób.

Podczas podróży można poznać szczegóły dotyczące samego zbiornika, jego historię oraz funkcje jakie pełni będąc źródłem wody dla Krakowa i Dobczyc, a także zdobyć wiedzę o ujęciu wieżowym i Zakładzie Uzdatniania Wody Raba, a także procesie uzdatniania wody, po którym trafia prosto do kranów. Przy zaporze na uczestników rejsu czekała opowieść o jej wielkości, ilości materiałów wykorzystanych do budowy i okresie jej powstania, a także o elektrowni wodnej znajdującej się pod zaporą. Dalej trasa prowadziła wzdłuż wzgórza zamkowego, a potem w kierunku rybaczówki – gospodarstwa rybackiego, prowadzonego przez Wody Polskie, które zajmuje się zarybianiem i odławianiem ryb w Zbiorniku Dobczyckim.

Czy według Ciebie jezioro dobczyckie uda się udostępnić w celach rekreacyjnych?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 26%
 • raczej tak raczej tak 11%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 14%
 • raczej nie raczej nie 25%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 24%
 • Głosów: 1214

Tadeusz Bochnia: Ostrożnie z otwarciem zbiornika

Jak w rozmowie z nami mówił Tadeusz Bochnia, początkowo był zwolennikiem pełnego otwarcia zbiornika, ale dzisiaj jest ostrożny w tej kwestii. Wyjaśniał również, jak jego zdaniem możny go w pełni wykorzystać.

Tadeusz Bochnia, zastępca dyrektora MPWiK Kraków: Myślę, że pełne wykorzystanie istniejącego, i już dostępnego potencjału otoczenia Zbiornika Dobczyckiego, to jest wykonanie wszystkich już zaplanowanych inwestycji, co przyniesie oczekiwany efekt poprzez rozwój tzw. ekoturystyki i ściągnięcie na nasz teren wyrafinowanego, ale zasobnego ekoturysty, szukającego ciszy, spokoju, pięknych widoków, kontaktu z naturą, a nie koniecznie zatłoczonych plaż, hałasu i sterty śmieci. Taki kierunek rozwoju turystyki obserwujemy od lat na zachodzie Europy a ekoturystyka wpływa znacząco na lokalny rozwój gospodarczy.

 

Którego z gospodarzy gmin powiatu myślenickiego najchętniej zaprosiłbyś na rodzinny obiad?

 • Artur Grabczyk
 • Piotr Hajduk
 • Marek Kluska
 • Bogumił Pawlak
 • Tadeusz Pitala
 • Tomasz Suś
 • Kazimierz Szczepaniec
 • Jarosław Szlachetka
 • Wacław Żarski
 • Zobacz wyniki
 • Artur Grabczyk Artur Grabczyk 5%
 • Piotr Hajduk Piotr Hajduk 10%
 • Marek Kluska Marek Kluska 6%
 • Bogumił Pawlak Bogumił Pawlak 14%
 • Tadeusz Pitala Tadeusz Pitala 7%
 • Tomasz Suś Tomasz Suś 23%
 • Kazimierz Szczepaniec Kazimierz Szczepaniec 5%
 • Jarosław Szlachetka Jarosław Szlachetka 26%
 • Wacław Żarski Wacław Żarski 5%
 • Głosów: 813

Powiązane tematy

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...
Dobczyce 1

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...

Trwające około godziny regularne rejsy edukacyjne po zbiorniku dobczyckim będą odbywały się co weekend. To wspólne przedsięwzięcie Wodociągów Miasta Krakowa i Wód Polskich i Dobczyc. Czy to realny krok do wpuszczenia białej floty na zalew? Odpowiedzi na to pytanie, mieszkańcy regionu oczekują od lat. I choć temat otwarcia zalewu wraca regularnie p...

Ranking Bogactwa Samorządów: Najwięcej pieniędzy mają mieszkańcy… Dobczyc
Powiat myślenicki 6

Ranking Bogactwa Samorządów: Najwięcej pieniędzy mają mieszkańcy… Dobczyc

W Rankingu Bogactwa Samorządów mieszkańcy Dobczyc uchodzą za najzamożniejszych na terenie powiatu myślenickiego. Z dochodem 3711,40 zł na mieszkańca wyprzedzają m.in. myśleniczan. Jak w zestawieniu wypadły pozostałe miejscowości? Rankingu Bogactwa Samorządów powstaje od 2010 roku na zlecenie czasopisma samorządowego Wspólnota. W zestawieniu dochod...

Komentarze

 • 11 wrz

  Nasze samorządy zaskoczyłoby wiele rzeczy, jak dostęp do turystyki przy zbiorniku w Dobczycach, tak zorganizowanie cywilizowanego transportu pomiędzy Myślenicami a Krakowem, czy poprawienie atrakcji turystycznych na szlakach w Myślenickim nadleśnictwie. Szkoda, że zaskoczenia kosztują lata...

  14 Odpowiedz
 • 11 wrz

  To nie "zaskończenia kosztują lata" tylko wybór niekompetentnych osób na stanowiska tak ważne dla rozwoju naszej małej ojczyzny. Nauczyciele mają marne pojęcie o biznesie - oni nie zarabiali pieniędzy, oni zawsze je brali. Więc posiadają nikłą wiedzę jak wykorzystać potencjał jaki drzemie w okolicy. Albo douczają się jak wydawać pieniądze (granty unijne) zamiast uczyć sie jak je ZARABIAC!!!!! Dopuki nie zaczniemy wybierać ludzi z kompetencjami decyzyjnymi doputy będą za nas decydoawć "wyźsi urzędnicy państwowi" - (dwa przekleństwa poprzedzone przekleństwem).

  15 3 Odpowiedz
  • Piotr 11 wrz

   Nie żebym się czepiał ale jeśli nie znam poprawnego zapisu wyrazu to albo sprawdzam w słowniku albo zmieniam go na inny.
   Tak powinno to być DOPÓKI, DOPÓTY takie błędy chyba nie przystoją osobie, która pisze artykuły dla portalu.

   Co do całej Twojej wypowiedzi to popieram. Dodałbym tylko, że jako "pracodawców" (bo to my płacimy podatki na wszelkiej maści urzędników) nie stać nas na to żeby oni wiecznie się uczyli i dalej nie umieli.

   6 1 Odpowiedz
  • 12 wrz

   Z ust mi to wyrwałeś brzydalu :))) ..Zastanowiom sie tyż nad tym ,co mówi Tadeusz Bochnia. Gostek bardzo logicznie argumentuje..

   4 Odpowiedz
 • 19 wrz

  Zbiornik z perspektywy 30 lat to przekleństwo dla Dobczyc i okolicy.Im wcześniej zniknie tym lepiej.Dobczyce mogły być Perełką Małopolski a są czym są...Chciałbym w końcu poznać prawdę komu tak naprawdę zależało by nigdy nie dopuścić do jego otwarcia.A tym którzy mówią o kontrolowanym otwarciu zapraszam do Kornatskich lasów zniszczonych przez kłady i motory.

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Niedawno wypowiedział wojnę drifterom. Dzisiaj Tomasz Suś proponuje inne rozwiązanie
Dobczyce 12

Niedawno wypowiedział wojnę drifterom. Dzisiaj Tomasz Suś proponuje inne rozwiązanie

"Kręciołki, czy to co tam się wyprawia na motorach i samochodami jest żenujące. (…) Zapiszcie się ludzie na jakieś wyścigi” – podczas ostatniej sesji rady gminy do fanów motoryzacji apelował Tomasz Suś. - „OK, ale gdzie?” – pisaliście w komentarzach. Burmistrz proponuje rozwiązanie – ma nim być piknik motoryzacyjny Podczas ostatniej sesji rady gm...

Wiesław Szymoniak: Dlaczego w Dobczycach nie ma apteki dyżurującej w nocy?
Dobczyce 4

Wiesław Szymoniak: Dlaczego w Dobczycach nie ma apteki dyżurującej w nocy?

Czy w innych miejscowościach powiatu myślenickiego potrzebne są nocne dyżury aptek? O możliwość ich wprowadzenia w Dobczycach pyta radny Wiesław Szymoniak Po tym, jak cztery lata temu w Myślenicach powstała apteka całodobowa, radni powiatowi zlikwidowali nocne dyżury aptek w mieście. W komentarzach pod tym artykułem pisaliście m.in., że "dzięki te...

Radni ustalili nowe stawki za śmieci. Mieszkańców czeka podwyżka o 100 procent
Pcim 32

Radni ustalili nowe stawki za śmieci. Mieszkańców czeka podwyżka o 100 procent

Od listopada mieszkańcy gminy Pcim, którzy segregują śmieci za ich odbiór zapłacą 19 zł, natomiast ci którzy nie segregują 38 zł. Uchwałę wprowadzającą stuprocentową podwyżkę dzisiaj podjęli radni Podczas dzisiejszych obrad radni przegłosowali uchwałę na mocy której ustalone zostały nowe stawki za odbiór śmieci. Nowe stawki obowiązywać będą od lis...

Puk! Puk! To ja smog. Jestem coraz bliżej...
Powiat myślenicki 6

Puk! Puk! To ja smog. Jestem coraz bliżej...

Lato się skończyło, spada temperatura, zimno doskwiera nam coraz bardziej, a z kominów niektórych domów wydobywa się pierwszy dym. Zaczyna się sezon grzewczy, a wraz z nim do naszych miejscowości zbliża się smog… czym jest i skąd się bierze? Kiedy w marcu ubiegłego roku powstawał Myślenicki Alarm Smogowy, wiele osób twierdziło, że nie przetrwa do...

Robert Żurek nowym przewodniczącym rady. Ciągle nie ma zastępcy
Raciechowice 1

Robert Żurek nowym przewodniczącym rady. Ciągle nie ma zastępcy

Nowym przewodniczącym rady gminy Raciechowice został Robert Żurek, jednak radni nie przegłosowali kandydatury Anny Panek na jego zastępcę Jeśli ktoś spodziewał się podjęcia przez radnych szybkiej decyzji i przegłosowania wyboru przewodniczącego rady gminy Raciechowice, to mocno mógł się zdziwić. Obrady miały odmienny przebieg.  W połowie sierpnia...