Dobczyce

Niedawno wypowiedział wojnę drifterom. Dzisiaj Tomasz Suś proponuje inne rozwiązanie

Fot. Patrycja Koprzak

"Kręciołki, czy to co tam się wyprawia na motorach i samochodami jest żenujące. (…) Zapiszcie się ludzie na jakieś wyścigi” – podczas ostatniej sesji rady gminy do fanów motoryzacji apelował Tomasz Suś.

- „OK, ale gdzie?” – pisaliście w komentarzach. Burmistrz proponuje rozwiązanie – ma nim być piknik motoryzacyjny

Podczas ostatniej sesji rady gminy Tomasz Suś, jako pierwszy i jak dotąd jedyny gospodarz w powiecie, zabrał głos w sprawie nowego zjawiska, jakie w ostatnich latach staje się coraz bardziej widoczne w małych miejscowościach i miastach.

Chodzi o motomanię i nowy sposób spędzania wolnego czasu. Na czym polega? Młodzi ludzie coraz częściej spędzają go w samochodach, którymi nie tylko podróżują, ale w których również imprezują. Spotykają się na tzw. spotach. Jak pisaliśmy jeszcze w 2016 roku; każde miasteczko ma takie miejsce. Najczęściej są to parkingi lub duże wybrukowane, albo pokryte asfaltem place z dala od centrum. Tu rozpoczyna się wiele weekendowych imprez i tu przesiaduje się wieczorami. 

W przeciągu ostatnich lat zmienił się sposób spędzania wolnego czasu, a zmotoryzowani młodzi ludzie coraz częściej spotykają się na tzw. "spotach", gdzie przyjeżdżają samochodami, motocyklami i skuterami. W Dobczycach taką rolę pełni parking przy ul. Podgórskiej przy scenie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że wielu spośród przyjeżdżających tam amatorów szybkiej jazdy, swoje umiejętności szlifuje na parkingach. Na niedawno odnowionej nawierzchni parkingu wciąż można znaleźć świeże ślady po tzw. „paleniu gumy”.

„Zapiszcie się ludzie na jakieś wyścigi”.
- „OK, ale gdzie?”

Na zachowanie fanów motoryzacji uwagę zwracają mieszkańcy, którzy problemem zainteresowali nie tylko burmistrza, ale i policję. Podczas ostatniej sesji rady gminy Tomasz Suś wypowiedział wojnę drifterom zapowiadając, że razem z policją, osoby niszczące w ten sposób mienie będą karane. Zarówno mieszkańcom jak i gospodarzowi gminy najbardziej przeszkadzają tzw. "kręciołki", "palenie gumy" i "próby driftu", po których na parkingu pozostaje nie tylko hałas, ale też czarne ślady opon. 

Tomasz Suś, burmistrz Dobczyc: Chcę skończyć z tym, co dzieje się na parkingach przy ul. Podgórskiej. "Kręciołki", to co tam się wyprawia na motorach i samochodami jest żenujące. Może warto przemyśleć ten temat i wyjechać na tory gokartowe, a nie na kostkę, nie na nowy asfalt i kręcić na nim kółeczka. (…) Pytam po co to robić? Po co niszczyć mienie gminne? Zapiszcie się ludzie, którzy tam jeździcie na jakieś wyścigi. (…) Zrobię wszystko, aby ukarać te osoby. Będę zgłaszał takie sprawy do prokuratury, albo do sądu. Bierzemy się za to mocno!

W komentarzach pod artykułem oraz na facebooku miasto-info.pl doczekał się wielu odpowiedzi od adresatów swojej wypowiedzi. Ci zwracali uwagę na to, że w Dobczycach, ani w okolicy, nie ma miejsc, na których mogliby swobodnie dać upust swojej energii. Wśród propozycji padały nie tylko organizacje imprez motoryzacyjnych, ale także utworzenie toru. Na razie burmistrz Suś szuka sprzymierzeńców w Stowarzyszeniu Klub Motosport Myślenice i wspólnie wyciągają rękę do fanów motosportu, organizując Piknik Motoryzacyjny.

Pierwszy rok Tomasza Susia na stanowisku burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce w kadencji 2018-23 oceniam na:

 • celujący
 • bardzo dobry
 • dobry
 • dostateczny
 • dopuszczający
 • niedostateczny
 • Zobacz wyniki
 • celujący celujący 27%
 • bardzo dobry bardzo dobry 18%
 • dobry dobry 17%
 • dostateczny dostateczny 9%
 • dopuszczający dopuszczający 5%
 • niedostateczny niedostateczny 24%
 • Głosów: 353

- Były prośby, sugestie… więc działamy. Zamiast driftów na kostce parkingowej, spotkajmy się na pikniku. Zapraszam amatorów szybkiej jazdy 29 września na plac przy ul. Budowlanych. Dla amatorów szybkiej jazdy zaplanowaliśmy próbę sportową, w której będzie można sprawdzić swoje umiejętności – zapowiada Tomasz Suś.

Zapytany przez nas czy sam pojawi się na pikniku, zapewnia że tak. - Oczywiście jako widz, nie uczestnik - dodaje. 

Powiązane tematy

Nie jestem policjantem, ale muszę szanować mienie gminy oraz pasje i spokój mieszkańców 
Dobczyce 4

Nie jestem policjantem, ale muszę szanować mienie gminy oraz pasje i spokój mieszkańców 

Tomasz Suś nie jest policjantem. Nikogo nie będzie ścigał i nie będzie sam się ścigał na trasie. Tomasz Suś szanuje wszystkie pasje, ale musi też szanować dobro jakim jest mienie gminne i spokój mieszkańców Dobczyc. W ten sposób musimy myśleć - na temat walki z niszczeniem mienia przez drifterów amatorów na parkingu przy ul. Podgórskiej mówi Tomas...

Wiesław Szymoniak: Dlaczego w Dobczycach nie ma apteki dyżurującej w nocy?
Dobczyce 5

Wiesław Szymoniak: Dlaczego w Dobczycach nie ma apteki dyżurującej w nocy?

Czy w innych miejscowościach powiatu myślenickiego potrzebne są nocne dyżury aptek? O możliwość ich wprowadzenia w Dobczycach pyta radny Wiesław Szymoniak Po tym, jak cztery lata temu w Myślenicach powstała apteka całodobowa, radni powiatowi zlikwidowali nocne dyżury aptek w mieście. W komentarzach pod tym artykułem pisaliście m.in., że "dzięki te...

W szkole trwają prace wykończeniowe, ale jest problem. "To wielki budynek, ale ma mało sal"
Dziekanowice 0

W szkole trwają prace wykończeniowe, ale jest problem. "To wielki budynek, ale ma mało sal"

W budowanej szkole w Dziekanowicach w lipcu rozpoczęły się prace wykończeniowe. Ich zakończenie zaplanowano na wakacje 2020 roku. Już dzisiaj burmistrz zwraca uwagę na małą liczbę sal W ciągu 12 najbliższych miesięcy wykonane zostaną m.in. posadzki, tynki, niezbędne instalacje, elewacja zewnętrzna. Zaplanowano także prace wokół budynku szkoły. Bur...

Komentarze

 • Jacek Karwatowski 17 wrz

  tu nie chodzi o tory czy jakies proby sportowe co pan proponuje. my po prostu tak spedzamy czas. przyjezdzamy na parking rozmawiamy o zyciu o samochodach ktore sa dla nas wazne. caly tyzien chodzimy do roboty, czesto na 12 godzin albo na rozne zmiany. nie ma lekko a jak sie cos chce to trzeba robic na okraglo. jak komus sie uda cos odlozyc to inwestuje w auto, jezdzi z nim do ludzi ktorzy maja podobna pasje. ani dobczyce ani myslenice nie proponuja nic ciekawego... a to ze czasem ktos spali gume to daj pan spokoj,... a tu rozwiazaniem ma byc propozycja przejazdzki traktorem, jakies pseudo wyscigi. czesto nasze auta warte sa bardzo duze pieniadze, wkladamy w nie nie tylko serce ale i ciezko zarobiona kase, zeby ajnie wygladaly i jezdzily a nie zeby je niszczyc na jakis torach... po prostu dajcie zyc

  26 12 Odpowiedz
  • mirek@ 17 wrz

   w sumie to ciekawy glos w tej calej dyskusji o "drifterach". moze ci ludzie wcale nie chca sie scigac?

   13 5 Odpowiedz
   • Bartek Bartkowski 17 wrz

    rzeczywiscie jak ludzie chca przyjezdzac stac i rozmawiac a czasem ktos upali gume to niekoniecznie chca sie scigac na pikniku albo jezdzic traktorem. ale burmistrz zapowaida ze tam bedzie to teraz wszystkie internetowe cwaniaczki powinny podjechac tam swoimi furami i z nim porozmawiac poszukac jakiegos rozwiazania

    10 Odpowiedz
 • 17 wrz

  Ta a jak stworzy coś to zapewne za to trzeba będzie płacić. Jak za wszystko w mc. nie dość że wszystkie miejsca parkingowe są płatne nawet na galerii co według mnie to jest absurd to jeszcze wybudujcie tor czy coś za co trzeba będzie płacić za wstęp a potem będzie płacz czemu tam nikt nie chce przyjeżdżać. Co za popieprzone mc i radni (tak zresztą po co oni nam jak wszystko powierzyli matce boskiej?)... A po za tym jak mają się ścigać jak dziura na dziurze i hopka na hopce?

  3 13 Odpowiedz
 • 17 wrz

  Tylko monitoring. Na imprezie jedni się pojawią, inni nie. Zawsze znajdą się amatorzy zakazanego. Niech palą, ale nawierzchnia powinna być przywrócona do stanu pierwotnego. Ile może wziąć profesjonalna firma za oczyszczenie m kw?
  I czy trzeba by jakiejś uchwały rady dla przyspieszenia przyspieszenia całego procesu? Bo jeśli gmina pójdzie w sądy to sprawa się wydłuży i finalnie drifter zaplaci o wiele więcej :/

  5 1 Odpowiedz
 • 17 wrz

  Byłem m.in. współzałożycielem Myślenickiego Motosportu. Na pierwsze spotkania przybyło ponad 100 młodych ludzi. Wszyscy chętni, zwarci i gotowi. Linkowałem w poprzednich art. Później jak zobaczyłem w którą stronę to idzie (np.: zeszyt kar i pochwał :-))) Pana Skałki, wdupowłazy, układziki ) to mi ręce opadły i to był koniec driftu, adrenaliny, spotów live, luźnych przejazdów, rozmów. A potem......dajcie żyć Motosportowi własnym życiem, jest jak jest. Szacun za zbiór historii ale wybebeszona E36 czy Skyline to tam nie znajdzie wspólnego języka. I ludzie i how know jest z tamtej dekady.
  Tu chłopakom kompletnie nie chodzi nawet o KJSik, o konkurowanie czasowe, czy dyplomiki albo plastikowe pucharki pomalowane złotą farbą. Tu chodzi o miejsce dla stylu, spotkania, posiedzenia, pogadania, takie moto-pierduchy-pogaduchy. Jeden bączka wywinie, może nawet wyjmie dyfer na dziurze :-), kto inny bassem podbije. Miejsce potrzebne a całą resztę i oprawę chłopaki sobie ogarną a na prawdę nie trzeba wiele. Na piknik rodzinny i dożynki na traktorze to jeszcze nie ich czas :-))) leśne dziadki tego nie zorganizują. Panie Burmistrzu Pan nie rozumie czego oni poszukują. To tak jak ja nie rozumiałem słowa e-sport.....wie Pan co się dzieje na platformach e-sportowych? To równoległy świat, dla nas nie zrozumiały a ze słowem "sport" ma to tyle wspólnego ile piknik z traktorkiem dla chłopaków z RWD na parkingu. Potrzebne miejsce, a potem krótka rozmowa o zasadach a potem wystarczy nie przeszkadzać (o ile będzie zgodnie z zasadami) a nie przeszkadzać to oznacza w tym przypadku pomagać.
  Ci co wpadną na piknik (o ile przyjadą) to na pewno nie wezmą udziału w jakiejś czasówce albo to nie będę te osoby co kostkę przypaliły. To nie ta grupa ludzi. Robert Kubica jeździ w F1 ale to nie to :-))), Tomek Kasperczyk to rajdowiec ale to taż nie to o czym Pan myśli w organizacji czasówki traktorkiem :-)))
  Mniej więcej chodzi o ten luźny styl i .....niekoniecznie rodzinny:
  https://www.youtube.com/watch?v=whsGLnxrZCg

  11 6 Odpowiedz
  • mysleniczaninzdziada 18 wrz

   i to jest najrozsądniejszy głos w tej dyskusji

   3 1 Odpowiedz
  • 19 wrz

   Uważałem Twój post za wartościowy do momentu, kiedy napisałeś, że e-sport to w sumie nie sport. Uwielbiam, jak się totalny laik usiłuje wypowiadać w temacie, na którym się całkowicie nie zna. Sam mówisz, ze nie rozumiesz, ale najwyraźniej nie przeszkadza Ci to w deprecjacji aktywności, która robi się coraz popularniejsza, coraz bardziej wyrafinowana i wymaga często daleko większych umiejętności, niż bezsensowne palenie gumy na parkingu.

   2 1 Odpowiedz
   • 19 wrz

    czy Ty coś zrozumiałeś z przekazu? Masz wyraźnie dużymi literami, że długo nie rozumiałem słowa e-sport. Może czytaj ze zrozumieniem, albo czytaj nie tylko to co chcesz przeczytać. Kluczem jest tu zlepek "słowo e-sport". Sam e-sport wczytuje się w definicje słowa sport
    https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/sport;3978430.html
    tyle, że nie w klasycznym znaczeniu ruchu fizycznego ale rywalizacji i kształcenia umysłowego (taki nowy rodzaj szachów :-) które dyscypliną są) oraz rywalizacji zespołowej.
    Z reszta mniejsza z tym co Ty tam sobie w głowie kminisz o jakiś/czyiś zarzutach do e-sportu. Chodziło o porównanie jak zmieniają się style i dążenia. Jakie są nowe oczekiwania. Nikt nie ciągnie do szachów choć to szlachetna gra. A jeśli ktoś twierdzi, że jest w nowym stylu bo gra w szachy.... elektroniczne :-))) to dzieją się później takie nieporozumienia jak organizacja pikniku rodzinnego z czasówką dla młodych którzy tego nie oczekują a chcą luźno polatać bokiem i to nie dla chęci konkurowania z kimkolwiek.

    Odpowiedz
 • Artur 18 wrz

  Pomysł z imprezą dość naiwny, ale ciągle to lepsze niż organizowanie przez gminę za pieniądze wszystkich placyków/parkingów do driftowania.

  3 Odpowiedz
 • 19 wrz

  Za Wiki:
  "Sport – wszelkie formy aktywności fizycznej, które przez uczestnictwo doraźne lub zorganizowane wpływają na wypracowanie lub poprawienie kondycji fizycznej i psychicznej, rozwój stosunków społecznych lub osiągnięcie wyników sportowych na wszelkich poziomach.[1]

  Za sport uważa się również współzawodnictwo oparte na aktywności intelektualnej, którego celem jest osiągnięcie wyniku sportowego"

  1 Odpowiedz
 • 20 wrz

  Dla odmiany uważam, że inicjatywa burmistrza co do organizacji próby sportowej jak najbardziej trafna i żadko dziś spotykana wśród samorządowców. Co do twierdzenia, że jest to pseudo wyścig zapytam ile osób miało odwagę jeździć na szydzony tutaj stoper? Fajnie palić gumę Golfem R-ką za kasę tatusia ale dostać baty od gostka w rdzewiejącym Saxie to nie powód do dumy. Jeżeli ktoś ma lepszą wizję organizowania oficjalnego spotkania z jazdą samochodem to pozostaje jedynie karawaning. Próba sportowa nie będzie oczywiście darmowa bo trzeba ją zabezpieczyć organizacyjnie automobilklubem żeby było ubezpieczenie i akceptowalny dla organizatora poziom bezpieczeństwa a to kosztuje. Co do możliwych zagrożeń związanych z zabawą samochodem polecam poniższy film, zwłaszcza scenę 1:05 min.:
  https://youtu.be/tgHMEM7Mdx0

  5 Odpowiedz

Zobacz więcej

Poznajesz go? Włamał się do restauracji, teraz szuka go policja
Dobczyce 4

Poznajesz go? Włamał się do restauracji, teraz szuka go policja

Policja poszukuje mężczyzny, który nad ranem 23 sierpnia włamał się do jednego z lokali gastronomicznych na terenie Dobczyc Komisariat Policji w Dobczycach poszukuje mężczyzny, który włamał się do jednego z lokali gastronomicznych na terenie Dobczyc. Na nagraniu widać mężczyznę, który wchodzi do lokalu. Jest 23 sierpnia, zegar pokazuje godz. 5:25...

Policjanci sprawdzali busy. Zatrzymali prawo jazdy oraz 5 dowodów rejestracyjnych
Drogi 8

Policjanci sprawdzali busy. Zatrzymali prawo jazdy oraz 5 dowodów rejestracyjnych

Tylko podczas jednodniowej kontroli przewoźników, policjanci zatrzymali jedno prawo jazdy i pięć dowodów rejestracyjnych Podczas ogólnopolskiej akcji policji TRUCK&BUS również na terenie powiatu myślenickiego funkcjonariusze kontrolowali m.in. przewoźników.  - Naszym celem było ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonyw...

Poranny wyjazd do wypadku w Harbutowicach
Harbutowice 0

Poranny wyjazd do wypadku w Harbutowicach

Dzisiejszy poranek jednostki ratownicze rozpoczęły od wyjazdu do wypadku na drodze krajowej w Harbutowicach. Dzień wcześniej, tuż po północy, gasili pożar kotłowni w domu w Zakliczynie. W poniedziałek, 21 października, jeszcze przed godziną 6 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego wpłynęła informacja o zderzeniu czołowym samochodów osobowych w Harbu...

Zakończyła się druga akcja „Posprzątajmy Razem Brzączowice”
Okolice 0

Zakończyła się druga akcja „Posprzątajmy Razem Brzączowice”

Do sprzątania przyłączyli się uczniowie szkoły podstawowej. Okazuje się, że od pierwszej edycji akcji zmniejszyła się ilość śmieci Wolontariuszom udało się posprzątać duży obszar od cypla POM aż po zatokę Wolnica. Przy okazji śmieci zostały pozbierane także przy wielu drogach i obiektach sołectwa. Szczególnie cieszy fakt, że od ostatniej akcji ilo...